Na celowniku

Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2021-06-30
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788365904966
Liczba stron: 320
Język oryginału: polski

Ocena: 5 (2 głosów)

Czasami wojna jest jedynym możliwym wyborem.

Dla Andrzeja Kamińskiego Somalia to nie tylko konflikt zbrojny. Wyłącznie jako pilot myśliwca i współwłaściciel firmy kontraktorskiej może realizować swoją największą pasję - latanie. Jednak w tej pracy człowiek często staje się pionkiem w grze innych graczy, własnej przeszłości i zwykłego przypadku... A stawką w niej są nie tylko pieniądze, lecz także życie.

Na celowniku to powietrzne bitwy oraz straceńcze misje, które oznaczają walkę z wrogiem, ale i z własnymi ograniczeniami. W kolejnym wyścigu ze śmiercią jak zawsze najważniejsze będą perfekcja i żelazne nerwy polskiego pilota...

Powieści Krzysztofa Iwana przenoszą mnie na powr t za stery myśliwca. Autor imponuje nie tyko wiedzą na temat lotnictwa, ale także pomysłem fabularnym. Polecam!

Marcin ,,MAHB" Modrzewski, Pilot F-16

Tagi: Beletrystyka spekulatywna

Kup książkę Na celowniku

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Na celowniku

Książka wydawnictwa WarBook zabiera nas do gorącej Somalii. Tam znajduje się siedziba firmy Airspace Security, której prominentnym pracownikiem jest główny bohater Na celowniku – Andrzej Kamiński. Andy, jak nazywają go zagraniczni koledzy, to były pilot Wojska Polskiego dzisiaj latający dla przyjemności, a przede wszystkim dla większej kasy w różnego rodzaju misjach, np. zwiadowczych, zbrojnych, itd.

Czytając książkę, zupełnie nie miało się wrażenia, że jest to kolejna część jakiegoś cyklu. Autor postarał się wytłuścić wszystkie najważniejsze informacje dotyczące bohaterów w taki sposób, że w historii znalazło się mało niezrozumiałych wątków. Z drugiej strony, forma przyjęta przez pana Iwana sprawia, że Na celowniku bardziej przypomina wydłużony odcinek serialu niż pojedynczą całość. Akcja jest tutaj rwana, a fabuła bardzo powoli się rozkręca i długo nie wiemy gdzie to wszystko zmierza.

Mamy tutaj bazę pełną charakternych, zapadających w pamięć pilotów. Mamy też rosyjską przestępczość zorganizowaną. Autor przez długi czas stara się budować napięcie i nie zdradza nam jak te dwa wątki są ze sobą powiązane. Gdy w końcu się tego dowiadujemy, prędzej czujemy rozczarowanie niż podziw i jest to największy minus tego tytułu.

Powyższe nie oznacza jednak, że Na celowniku brakuje pozytywów. Największym plusem są wszystkie fragmenty książki dotyczące lotnictwa, samolotów, scen powietrznych akcji. Widać, że autor starannie przygotował się w tym temacie. Używa profesjonalnych sformułowań i technicznego żargonu, a w szczególności potrafi sprawić, że czytelnik czuje jakby był częścią ekipy latającej F-16.

 

Cała recenzja na:

Link do opinii
Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2021-07-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2021,

 Nakładem Wydawnictwa Warbook ukazała się właśnie intrygująca powieść Krzysztofa Iwana pt. "Na celowniku", będąca zarazem kontynuacją ciepło przyjętej książki "Na skrzydłach śmierci", którą mieliśmy okazję poznać na początku ubiegłego roku. To kolejne spotkanie z barwną postacią Andrzeja Kamińskiego - polskiego pilota myśliwców i najemnika w jednym, którego życiowe losy zawiodły do gorącej i zawsze niespokojnej Afryki. Zapraszam do poznania recenzji tej powieści!

 Somalia, dzień dzisiejszy. Andrzej "Pirate" Kamiński przebywa w tym kraju wraz ze swoimi kompanami z AirSec - najemnej, prywatnej filmy, specjalizującej się w powietrznej walce. Wypełniają tam oni powierzone im kontrakty, strzegąc granic i przestrzeni Puntlandu przed atakami terrorystów i rebeliantów. Oto jednak w tym miejscu pojawia się ktoś, kogo Andrzej nigdy by się nie spodziewał, a kto mocno zamiesza w jego uporządkowanej codzienności. Co więcej, pewien niefortunny wypadek uwikła go w skomplikowaną i piekielnie niebezpieczną intrygę, która wiąże się z mroczną przeszłością jednego z członków AirSec...

 Krzysztof Iwan zaoferował nam możliwość kolejnego spotkania z interesującą osobą głównego bohatera tej serii - Andrzeja Kamińskiego. Automatycznie przekłada się to na spotkanie z fascynującą relacją o lataniu, powietrznej walce i pracy pilota wojskowego myśliwca, która bynajmniej nie kończy się na czasie spędzonym w powietrzu. Jednocześnie jednak trzeba zauważyć, że jest to zupełnie inna książka, aniżeli "Na skrzydłach śmierci", gdyż tym razem jest tu mniej wojny, a zdecydowanie więcej barwnej, widowiskowej i inteligentnej sensacji. To zaskakujące rozwiązanie autora, ale też i szansa na otwarcie nowych, interesujących ścieżek rozwoju fabuły...

 Zaskakująco przedstawia się również konstrukcja tej powieści, którą wypełnia dwutorowa relacja. Pierwsza z nich skupia się na losach Andrzeja, jego kolegów z AirSec oraz polu walki nad Somalią. To ta bardziej wojskowa, klasyczna i spodziewana przez nas odsłona tej książki. Drugą oś wydarzeń wyznaczają zaś sceny z udziałem kilku przedstawicieli świata rosyjskiej mafii, którzy wraz z rozwojem akcji będą mieć coraz więcej wspólnego z Andrzejem i jego kompanami z firmy. Na obu polach jest ciekawie, klimatycznie i bardzo dramatycznie, gdy oto przychodzi tym bohaterom walczyć o życie, bądź też decydować o tym, kto ma umrzeć. 

 Kolejny raz mamy możliwość bliższego poznania głównego bohaterka tej serii - Andrzeja. To porządny człowiek, znakomity pilot i dobry kolega, który jest w stanie zrobić wszystko dla tych, na których mu zależy. Tym razem mamy okazję odkryć nieco więcej z jego przeszłości - głównie na gruncie osobistego życia, jak i też obserwować jego skomplikowane relacje z dwoma charakternymi kobietami. Oczywiście spotkamy tu również jego nietuzinkowych kolegów z firmy, jak i też poznamy kilka nowych, intrygujących postaci - na czele z członkami rosyjskiej mafii, w tym pewną niebezpieczną i boleśnie doświadczoną przez los, młodą dziewczyną...

 Przekonująco jawi się także obraz tej powieściowej rzeczywistości, na który składa się codzienność życia w bazie, somalijski klimat, ale też i chociażby podróże po Europie. Na osobne słowa uznania zasługuje przedstawiony tu obraz walki w przestworzach oraz wszystko to, co z nim związane - na czele z pracą mechaników, zawodnością sprzętu i ryzykiem. Autor kolejny raz imponuje nam znajomością technicznej specyfikacji myśliwców, perfekcyjnie oddanym obrazem pilotażu i wszystkim tym, co tylko może wydarzyć się w kabinie nowoczesnego, wojskowego samolotu. I choć jest tu tego nieco mniej, aniżeli w pierwszej części serii, to jednak z pewnością wszyscy miłośnicy wojskowych i lotniczych klimatów będą w pełni usatysfakcjonowani tym wątkiem.

 Bardzo szybka czyta się tę powieść, bo też i dzieje się w niej wiele i w bardzo szybkim tempie. Somalia, Rosja, Paryż - to właśnie te miejsca przychodzi odwiedzić nam u boku bohaterów, z którymi przeżywamy moc niezwykłych i niebezpiecznych przygód. I są tu emocje, dramaty, poruszające spojrzenie na  niesprawiedliwość losu, ale też i nie zabrakło kilku namiętnych scen, chwil grozy, a i też potężna porcja czarnego humoru także się znajdzie.

 Powieść Krzysztofa Iwana pt. "Na celowniku", to udana, gwarantująca dobrą rozrywkę i sprawnie napisana książka sensacji z wojną w tle, którą mogę polecić wam z jak największym przekonaniem. Polecić tym bardziej, iż jej finał stanowi zarazem zapowiedź kontynuacji, którą to mam nadzieję poznamy w niedługim czasie. Słowem podsumowania - jest nieco inaczej, aniżeli przy odkrywaniu pierwszej części cyklu, ale z pewnością równie barwnie, ciekawie i klimatycznie.

Link do opinii
Inne książki autora
Na skrzydłach śmierci
Krzysztof Iwan0
Okładka ksiązki - Na skrzydłach śmierci

Wojna... Ci, którzy ją przeżyli, zgodnie twierdzą, że spośród wszystkich kataklizmów ona jest najgorszym. Są jednak ludzie, którzy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Dom marionetek
Natasza Socha
Dom marionetek
Oszukany czas
Kinga Tatkowska
Oszukany czas
Szukając nadziei
Adrianna Klara Kłosińska
Szukając nadziei
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Pani z wieży
Magdalena Wala
Pani z wieży
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy