Na ostrzu noża

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2021-02-28
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788382021592
Liczba stron: 488
Tytuł oryginału: The Knife of Never Letting Go
Tłumaczenie: Agnieszka Hałas

Tom 1 cyklu Ruchomy chaos

Ocena: 5 (2 głosów)

Pierwszy tom bestsellerowej trylogii Patricka Nessa. Na podstawie książki został nakręcony film z Daisy Ridley i Tomem Hollandem w rolach głównych, który wejdzie na ekrany kin w marcu 2021 roku.

Niezwykła podróż do świata, w którym nie ma kobiet, a wszystkie żywe stworzenia słyszą swoje myśli w niemilknącym strumieniu dźwięków, słów i obrazów zwanym Szumem.

Tood Hewitt jest jedynym chłopcem w osadzie pełnej mężczyzn. Odkąd osadnicy zostali zarażeni Szumem, Todd słyszy wszystko, co mężczyźni myślą, a oni słyszą wszystko, co myśli on. Za miesiąc ma stać się mężczyzną, ale wśród otaczającej go kakofonii orientuje się, że mieszkańcy osady coś przed nim ukrywają - coś tak strasznego, że Todd zmuszony jest uciec.

Ścigani przez wrogo nastawionych osadników, natrafia na dziwną, milczącą dziewczynę. Kim ona jest? I dlaczego nie została zabita przez chorobę, tak jak wszystkie inne kobiety w Nowym Świecie? W trakcie wspólnej podróży Todd będzie musiał oduczyć się wszystkiego, co zna, by zrozumieć, kim naprawdę jest.

Tagi:

Kup książkę Na ostrzu noża

REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Na ostrzu noża

Avatar użytkownika - Czytomanka
Czytomanka
Przeczytane:,

Ruchomy chaos to opowieść o dystopijnym świecie, gdzie wszyscy słyszą swoje myśli. Czekałam na książkę i nie mogłam się doczekać, aż zacznę ją czytać! Opis mocno mnie zaciekawił, a zwiastun filmu jeszcze bardziej zachęcił do zapoznania się najpierw z książką. Świetna książka dająca nieco do myślenia.

IG: Czytomanka

👉Otrzymujemy świat, który składa się z samych mężczyzn, gdzie występuje szum- niekończący się nurt myśli. Todd główny bohater jest zmuszony do ucieczki z własnej osady, ponieważ każdego mieszkańca dopadł szum i okazało się, że mieszkańcy ukrywali przed nim straszne informacje. Pierwsza część skupia się na ucieczce, poznaniu świata, szumu jak to wygląda i jak działa. Todd trafia na milczącą dziewczynę, której udało się przeżyć. Co to oznacza?

👉Wciągająca, ciekawa, intrygująca i przyjemna lektura. Na początku można się zgubić w gąszczu informacji, jednak warto przez to przebrnąć i poznać bardziej bohaterów, którzy są niezwykle ciekawi. Dobra książka fantastyczna, gdzie poznajemy świat w którym nie ma kobiet.

❗Ocena: 8/10

Link do opinii
Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2021-03-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Witajcie w Nowym Świecie

Wyobraź sobie, że żyjesz w świecie, w którym to, co myślisz słyszą wszyscy wokół, a Ty słyszysz myśli innych ludzi, tych myśli jest tyle, że zlewają się w jeden wielki szum. Mało tego ci ludzie, to wyłącznie mężczyźni, bo wszystkie kobiety zginęły. Idzie zwariować prawda?

Właśnie w takim świecie żyje Todd, główny bohater powieści, pierwszego tomu serii Ruchomy Chaos, "Na ostrzu noża". Żyje w osadzie zwanej Prentisstown i jest jedynym chłopcem. Mężczyzną bowiem w według zasad osady, zostaje się dopiero w wieku lat trzynastu. Todd, pełnoprawnym mężczyzną, zostanie więc dokładnie za miesiąc. Jednak nim będzie mu dane obchodzić urodziny, pewne wydarzenie wychwycone w jego szumie przez mieszkańców osady i samego burmistrza Prentissa sprawi, że musi on uciekać. Lecz nie jest to jedyny powód dla którego Todd musi opuścić swój dom, drugi powód kryje się w szumie mężczyzn z osady, związany z urodzinami chłopca, jest to coś tak strasznego, że jedynym wyjściem pozostaje ucieczka.

Todd jest zdezorientowany, nie rozumie tego wszystkiego co dzieje się wokół niego w tak zawrotnym tempie. Pozostawiony sam sobie, rozumie tylko jedno, musi biec przed siebie, byle dalej od Prentisstown. Podczas ucieczki na bagnach natrafia na dziwną, milczącą dziewczynę. Kim ona jest? I dlaczego żyje? Czemu nie zabił jej zarazek Szumu, tak jak pozostałe kobiety w Nowym Świecie?

Połączeni przypadkowym spotkaniem i zdarzeniami, którym muszą wspólnie stawić czoła, Todd i dziewczyna, o imieniu Viola, a także pies chłopca Manczi, wyruszą razem w podróż do osady zaznaczonej na mapie w pewnym notesie, notesie, który odegra w powieści ważną rolę.

Co skrywa notes? Czy osada, do której zmierzają główni bohaterowie okaże się bezpieczna? Jak potoczą się losy chłopca i dziewczyny? Tego wszystkiego dowiecie się sięgając po "Na ostrzu noża". :)

Pierwszy tom Ruchomego chaosu to klasyczny przykład powieści drogi. Główny bohater podczas podróży będzie musiał odrzucić to wszystko w co do tej pory wierzył, będzie musiał skonfrontować się z otaczającym go światem i odkryje, że to co miał za prawdę, okaże się wielkim kłamstwem. Będzie musiał zdecydować komu zaufać i po której stronie się opowiedzieć. Będzie to także czas dojrzewania bohatera i nawiązywania silnej, acz wcześniej mu nieznanej więzi, więzi przyjaźni.

"Na ostrzu noża" to przerażający obraz dystopii, który budzi w czytelniku uczucie niepokoju, osamotnienia i tytułowego chaosu. Wraz z bohaterem będziemy wędrować i stopniowo odkrywać prawdę, która nie dla wszystkich jest wygodna.
Zakończenie książki jest doprawdy spektakularne, cieszę się, że wiem dzięki lekturze drugiego tomu, jak to się skończy, ale współczuję tym, którzy czytali pierwszy tom wcześniej i musieli czekać na drugi tom by wiedzieć to, co ja już wiem ;)
Panie autorze, nie robi się takich rzeczy czytelnikom, no doprawdy ! :D

Jedyne co mi przeszkadzało podczas lektury to styl w jakim napisana jest powieść, choć z każdą kolejną stroną było coraz lepiej, być może oswoiłam się z tym specyficznym sposobem prowadzenia historii, którą poznajemy tylko z perspektywy Todda. Jeśli ktoś nie lubi narracji pierwszoosobowej to niech będzie na nią przygotowany w tym tomie. Uwagę zwracają też błędy popełniane przez Todda w jego przemyśleniach czy wypowiedziach, autor chciał w ten sposób podkreślić słabe wykształcenie chłopaka, bowiem w Prentisstown nauka była surowa zabroniona. Jest to ciekawy zabieg, ale nie ułatwia on lektury.

Jednakże to jedyne zarzuty z mojej strony wobec tej powieści. Sama fabuła, motyw Szumu, świat przedstawiony w książce, przygody Todda i Violi bardzo mnie wciągnęły, przeżywałam wraz z nimi ich ucieczkę przed tymi złymi i kibicowałam im z całego serca, zakończenie natomiast złamało mi serce !
Jestem bardzo ciekawa jak zakończą się losy Todda i Violi i z niecierpliwością czekam na tom trzeci. Na pewno chętnie też sięgnę po film, który w tym roku wchodzi na ekrany na podstawie właśnie recenzowanego przeze mnie tu "Na ostrzu noża". Co mogę więcej dodać, sięgajcie po Ruchomy Chaos i czytajcie ! Zanurzcie się w Szumie spowijającym Nowy Świat !
Ja polecam całym serduchem !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka.

Link do opinii
Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-03-16, Ocena: 5, Przeczytałem,

Nie ukrywam, że początkowo ciężko miałam się wdrążyć w styl i historię tego autora. Wydawało mi się, że jestem pacjentem psychiatryka, który na swojej drodze spotyka różne dziwne osoby. Niemal czułam, jak głosy z głowy Todda, czyli głównego bohatera, wpadają do mojej psychiki i robią tam wielkie zamieszanie. Nie rozumiałam po co rozmawia on z psem i dlaczego w ogóle z nim rozmawia telepatycznie. W ogóle nie rozumiałam o co chodzi temu psu, kiedy wypowiadał się bez składnie, co bardzo mnie irytowało. Dopiero po pewnym czasie zaczynałam dostrzegać fabułę książki, gdyż początkowo moje myśli skupiły się na rzeczach, których nie potrafiłam pojąć.
Przyznam, że Todd Hewitt nie ma tutaj łatwego życia. Pomijając fakt, że ludzie uważają go za dziwaka, ma jeszcze trochę czasu na osiągnięcie pełnoletności. Przy czym pełnoletność posiada się tutaj mając trzynaście lat! Doprawdy, ciekawe podejście ludzkości, zwłaszcza, że żyje w osadzie pełnej samych mężczyzn. Nic zatem dziwnego, że nie potrafi się tu jakby zaklimatyzować. Dodatkowo z czasem wyczuwa, że osadnicy mu o czymś nie mówią. Nawet nie zdaje sobie sprawy o wysokości tej tajemnicy. Kiedy jednak zaczyna ją odkrywać, jest tak przerażony, że zwyczajnie ucieka. Rozpoczyna się za nim pościg na śmierć i życie. Wtedy też poznaje pewną dziewczynę, której zachowania w ogóle nie rozumie. Nie rozumie co się z nią stało i dlaczego jeszcze żyje. Tutaj akcja bardzo się rozkręca, aż połykamy kolejne zdania w całości. W tym momencie już mnie nie interesowały dziwne rzeczy, tylko historia, która musiała zostać doczytana do końca. Z tym wyjątkiem, że jest to tom pierwszy, więc końca jak zwykle nie było widać:-)
To pierwsza powieść, która sprawiła, że zaczęłam wątpić w swoje zmysły. Niby widziałam tekst, bo go czytałam, ale tak naprawdę wyobrażałam sobie to jako trzymający w napięciu film, który mam nadzieje kiedyś obejrzeć. Totalnie zakręcona książka, która was wciągnie i sprawi, że tak jak ja zwątpicie w swoje zmysły. Daje jej dziewięć na dziesięć.

Link do opinii
Inne książki autora
Na ostrzu noża
Patrick Ness0
Okładka ksiązki - Na ostrzu noża

Todd Hewitt jest jedynym chłopcem w osadzie pełnej mężczyzn. Odkąd osadnicy zostali zarażeni Szumem, Todd słyszy wszystko, co mężczyźni myślą, a oni słyszą...

Siedem minut po północy
Patrick Ness0
Okładka ksiązki - Siedem minut po północy

Arcydzieło współczesnej literatury dla każdego wrażliwego czytelnika od lat 10 do 110! Wielokrotnie nagradzane w konkursach na najlepszą książkę roku!...

Zobacz wszystkie książki tego autora