Na pokuszenie

Na podstawie powieści powstał film w reżyserii Sofii Coppoli (nagroda za reżyserię
na Festiwalu Filmowym w Cannes), w rolach głównych zagrali Nicole Kidman, Colin Farrell, Kirsten Dunst oraz Elle Fanning. Premiera w polskich kinach 1 września 2017.

Wirginia, wojna secesyjna. John Mc Burney, ciężko ranny kapral wojsk Unii, trafia przypadkowo do szkoły dla panien. Dzięki ich opiece dochodzi do siebie, a wtedy zaczyna manipulować przebywającymi tam kobietami i dziewczętami: obnaża ich lęki i rozpala w nich namiętność, kusi i zwodzi, w jednych wywołuje litość, w innych pożądanie. One same zaczynają budzić się z letargu, w ich ponury świat wsącza się życie. A wraz z nim – zawiść i zazdrość. Kiedy jednak kapral ujawnia swoje prawdziwe oblicze i spadają jego kolejne maski, on sam musi zmierzyć  się  z pytaniem: kto tu kogo wodzi na pokuszenie? I czy zdoła wyjść cało z burzy, którą
rozpętał?

Historia opowiedziana jest z perspektywy ośmiu kobiet zamieszkujących w szkole. Wraz ze zmianą perspektywy okazuje się, że każda z bohaterek ma swoje powody, które przyciągają ją do Mc Burney’a; ale też każda z nich inaczej interpretuje fakty i nie umie przyjąć prawdy. Odcięcie szkoły od świata na skutek wojny, duszna atmosfera namiętności i uczuć – wszystko to tworzy niepokojący klimat i eksponuje samotność bohaterek. Aż do momentu, gdy w końcu przyjdzie im się zjednoczyć, by spróbować wrócić do normalności. Tylko czy to w ogóle jest możliwe?

Informacje dodatkowe o Na pokuszenie:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2017-08-30
ISBN: 978-83-65780-60-7
Tłumaczenie: Anna Owsiak, Jan Wąsiński, Jerzy Wołk-Łaniewski, Aga Zano

Kup książkę Na pokuszenie

Na pokuszenie - opinie o książce

Wiedziałam, że nie będzie tu pędzącej akcji, ale jednak mimo takiego odpowiedniego nastawienia, nudziłam się.

Akcje dzieje się w czasie wojny secesyjnej w szkole dla dziewcząt. Jedna z uczennic znajduje w lesie rannego żołnierza i postanawia udzielić mu pomocy. Zabiera go do szkoły. Mogło być ciekawie, ale jednak mniej więcej w połowie tej długiej książki coś się wyraźnie popsuło. Irytowała mnie postać żołnierza oraz większości kobiet w szkole. Czy to możliwe by być aż tak naiwnym? W pewnym momencie czułam już wyraźnie zniecierpliwienie kiedy wreszcie to się skończy? Nie lubię odkładać niedoczytanych do końca książek, więc dobrnęłam do końca. A ten może jednak trochę zaskoczyć.

Ksiazka opowiada historie  osmiu dziewcząt mieszkajacych w szkole na tzw.pensji dla kobiet w czasie wojny secesyjnej.Szkola zostaje odcieta od swiata i zamikniete w niej dziewczyny musza nauczyc sie radzic sobie z taka rzeczywistoscia.Ktoregos dnia jedna z nich znajduje ciezko rannego Johna Mc Burneya zolnierza ,ktorego zabiera do szkoly.Od tego momentu powinna zaczac sie jakac akcja, czy wkrasc do fabuly ksiazki chociaz odrobine ciekawsze ale -no wlasnie w sumie to jakos nic sie nie dzieje.Dla mnie ksiazka nudnawa i chaotyczna.

Avatar użytkownika - kochamciemojezycie
kochamciemojezycie
Przeczytane:2017-11-09, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Już dawno, żadnej książki nie czytałam tak długo jak tej. Nie chodzi, tu nawet o jej grubość a raczej o styl, w którym została napisana. "Na pokuszenie" okazała się lekturą, która zdecydowanie wymagała ode mnie skupionej uwagi. Chyba właśnie to intrygowało mnie w niej najmocniej. Początkowo niewiele się dzieje, ale cała gra, w tym słowna, poszczególnych bohaterek, to co można wyczytać między wierszami, jest największą siłą napędową tej historii.    Akcja powieści Thomasa Cullinana dzieje się podczas wojny secesyjnej w Wirginii. Ciężko ranny John Mc Burney, kapral wojsk Unii, zostaje odnaleziony przez jedną z podopiecznych szkoły dla panien. Mieszkanki domu udzielają mu opieki medycznej i zezwalają pozostać pod ich dachem.  Mężczyzna dość szybko dochodzi do siebie i zaczyna ukazywać swoje prawdziwe oblicze. Manipuluje kobietami, bawi się nimi, rozpala w nich namiętności. W innych natomiast wywołuje współczucie. Życie kobiet wraz z pojawieniem się młodego kaprala, ulega zmianie. Te zmiany zachodzą również w nich samych i w relacjach jakie mają miedzy sobą. Czy John może czuć się bezpiecznie wśród intryg, które knują kobiety i on sam?  Tego dowiecie się oczywiście sięgając po tę książkę.    Historię opowiedzianą w tym tytule poznajemy z perspektywy ośmiu mieszkanek szkoły. To bardzo ciekawy zabieg, który pozwolił na stopniowe odkrywanie motywów, które kierują kobietami w ich intrygach. Każda z postaci inaczej też widzi wydarzenia, które wokół nich się toczą i każda inaczej je sobie tłumaczy.   Powieść Thomasa Cullinana jest lekturą bardzo starą. Swoją premierę miała bowiem w roku 1966. Teraz przypomniana została czytelnikom, za sprawą filmu pod tym samym tytułem, który pojawił się w tym roku na ekranach kin. Cóż... zarówno książka, jak i film są dość specyficzne. Jeśli ktoś oczekuje nagłych zwrotów akcji poczuje się zawiedziony. "Na pokuszenie" jest zdecydowanie historią, która dzieje się na poziomie psychologicznym. Na plus zapisuję klimat powieści z miejsca odciętego od świata w mrocznych czasach wojny secesyjnej, jak również systematyczne budowanie napięcia.   Mam świadomość, że nie każdemu ta książka przypadnie do gustu, jednak jeśli lubicie klasyczną literaturę angielską, powieść powinna Wam przypaść do gustu.  Polecam.   www.kochamciemojezycie.blogspot.com
Avatar użytkownika - marysilver
marysilver
Przeczytane:2017-10-01, Ocena: 6, Przeczytałam, Przeczytam 52 książki w 2017 r.,