Na południe od granicy, na zachód od słońca

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2021-08-11
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788328719989
Liczba stron: 239
Tytuł oryginału: Kokkyo-no minami, taiyo-no nishi

Ocena: 5.08 (39 głosów)
Inne wydania:

Hajime i Shimamoto przyjaźnili się w dzieciństwie. Shimamoto, kiedy była mała, zachorowała na polio i od tego czasu miała sparaliżowaną jedną nogę. Hajime był jedynakiem, trochę rozpuszczonym i egoistycznym. Można powiedzieć, że byli zakochaną parą: po szkole godzinami słuchali razem płyt, rozmawiali i trzymali się za ręce. Potem ich drogi się rozeszły. Hajime jest już dorosły. Ma żonę, dwójkę dzieci, prowadzi bar jazzowy. Powodzi mu się nieźle i ogólnie można go określić jako ,,odnoszącego sukcesy mężczyznę w średnim wieku". I wtedy w jego życiu, po dwudziestu pięciu latach ponownie zjawia się Shimamoto. Nie widzieli się od czasu, gdy mieli dwanaście lat. Już nie jest kaleką - miała operację i jej noga jest zupełnie sprawna. Hajime patrzy na nią zupełnie inaczej niż wtedy, kiedy słuchali razem muzyki. Teraz naprawdę dostrzega w niej kobietę. A Shimamoto najwyraźniej skrywa przed nim jakąś mroczną tajemnicę. Jest jednak przez to bardziej pociągająca. Hajime musi przemyśleć od nowa całe swoje życie i zastanowić się, czy warto ryzykować utratę pracy, dzieci, kobiety, z którą ożenił się może z miłości ale na pewno bez namiętności - by odnowić związek z pierwszą, prawdziwą ukochaną.

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Na południe od granicy, na zachód od słońca

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Na południe od granicy, na zachód od słońca

Avatar użytkownika - Capsa
Capsa
Przeczytane:2016-05-11, Ocena: 4, Przeczytałem, 26 książek 2016,
Jest to moja pierwsza książka Murakamiego i od znajomej fanki słyszałam też, że jest najbardziej normalna z jego książek :D Książkę przeczytałam bardzo szybko i pomimo, że fabuła jest prosta to wciąga i czuje się sympatie do Hajime. Książka wydaje się jakby nie dokończona, ale co według mnie jest na plus bo w ten sposób zyskuje większej wartości metaforycznej :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - magdalena_emilka
magdalena_emilka
Przeczytane:2016-01-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2016,
Książka sama w sobie całkiem niezła. Ławo się czyta i dość przyjemnie aczkolwiek zakończenie jest nie do końca zrozumiałe dla mnie. Chyba za słabo znam autora by to ogarnąć.
Link do opinii
Avatar użytkownika - krasu
krasu
Przeczytane:2015-06-17, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2015,
Murakami tym razem rezygnuje w swojej książce z rozwiązania prowadzenia równolegle do siebie historii 2 lub czasami nawet 3 postaci. Przedstawia nam za to opowieść o chłopcu imieniem Hajime. Jest jedynakiem i w szkole poznaje Shimamoto, córkę dentysty, która także nie ma rodzeństwa. Po pewnym czasie ich zażyłość zaczyna się pogłębiać. Słuchają razem płyt i wracają razem ze szkoły, co trwa długo z powodu chorej nogi dziewczynki, która w przeszłości zmagała się z polio. Ich szczęście nietrwa jednak długo, gdyż przychodzi gimnazjum, a Shimamoto przeprowadza się do innego miasta. Chłopak od tej pory przeżyje jeszcze kilka przelotnych związków. Nie podoba mi się to że ciągle rozpamiętywał tą znajomość zamiast po prostu zapomnieć. Bardzo również zdenerwowało mnie to że postanowił opuścić: żonę, córki, ukochaną pracę we własnym pubie tylko po to by związać się z kobietą, którą kochał jakieś 20-30 lat temu. Mimo to główny bohater jest dobrym ojcem, kochającym mężem i pomógł Shimamoto, gdy ta chciała wrzucić prochy zmarłego dziecka do rzeki. Dzięki niemu odnalazła spokój i pogodziła się z tą stratą. Okazał również bohaterstwo, gdy niespodziewanie kobieta zaczęła dusić się w samochodzie, gdyby nie opanowanie mogłaby stracić życie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2014-11-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52książki/2014,
Hajime i Shimamoto zakochana para 12-latków, wyróżniają się tym, że są jedynakami (a jedynak to dziwoląg w szkole, wszyscy uczniowie poza nimi mają rodzeństwo!), mieszkają niedaleko siebie i lubią słuchać tej samej muzyki. Po roku ich drogi się rozchodzą. Hajime czuje się niepełny i z tym wchodzi dorosłość, próbuje ułożyć sobie życie, ale czegoś mu brakuje,myśli o Shimamoto. Po wielu latach jako mąż, ojciec, właściciel dobrze prosperujących barów spotyka swą dziecięcą miłość - widzi w niej kobietę, z mroczną tajemnicą, nieuchwytną, pociągającą. Czy warto wracać, co w życiu jest warte, co można zaprzepaścić, czego nie da się, czy krzywdzi się innych czy też siebie, czy warto żyć wspomnieniami???
Link do opinii
Avatar użytkownika - MissDecrime
MissDecrime
Przeczytane:2014-05-26, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Kolejna książka o poszukiwaniu siebie. O podróżach, o powrotach do przeszłości, o stratach... O tym, że pewne sprawy pozostają w człowieku na całe życie i ciągną się za nim jak tragiczny cień. Nieco inna od pozostałych książek Murakamiego, choć jak zwykle oparta na podobnych schematach, z podobnie zbudowanymi bohaterami. To ma swój urok w jego książkach.
Link do opinii
Avatar użytkownika - dredota
dredota
Przeczytane:2013-08-29, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2013,
Najlepiej zapamiętuję książki, które wzbudzają we mnie różnego rodzaju emocje. Po "Na południe od granicy, na zachód od słońca" pozostał smutek. Nie jest to absolutnie książka o sile miłości, która potrafi przetrwać wiele. Powrót szkolnej miłości po latach nie przynosi Hajime szczęścia. Hajime staje przed dylematem moralnym - ma dobrą żonę i dwójkę dzieci, ale zastanawia się nad porzuceniem ich dla Shimamoto. Warto przeczytać.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Barbarka
Barbarka
Przeczytane:2013-05-30, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013 roku,
Powieść ta , to historia mężczyzny od chwili jego narodzin. Książka jest ciekawa , momentami wzruszająca.Fajnie się czyta będąc kobietą, opowieść o życiu z bardzo męskiego jego przeżywania . Polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - en-ca_minne
en-ca_minne
Przeczytane:2013-02-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Piękna, ciekawa, tajemnicza, zaskakująca... O tytule rodem z piosenki Nata King Colea
Link do opinii
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-08-05, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Interesująca, momentami wzruszająca książka
Link do opinii
Avatar użytkownika - delov
delov
Przeczytane:2016-12-05, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Mirania
Mirania
Przeczytane:2016-10-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2016,
Avatar użytkownika - akarasek
akarasek
Przeczytane:2016-09-17, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Pierwsza osoba liczby pojedynczej
Haruki Murakami0
Okładka ksiązki - Pierwsza osoba liczby pojedynczej

Nowy zbiór opowiadań Harukiego Murakamiego. Tajemnicza płyta Charliego Parkera, małpa mówiąca ludzkim głosem i liczne wspomnienia dawnych...

Kafka nad morzem. Audiobook
Haruki Murakami0
Okładka ksiązki - Kafka nad morzem. Audiobook

Piętnastoletni Kafka ucieka z domu przed klątwą ojca na daleką wyspę Shikoku. Niezależnie od niego podąża tam autostopem pan Nakata, staruszek analfabeta...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Riku i królestwo bieli
Randy Taguchi
Riku i królestwo bieli
Nocny ekspres
Karin Erlandsson
Nocny ekspres
Król Pik
Monika Godlewska (I)
Król Pik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy