Na Zachodzie bez zmian

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2020-01-21
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788380624276
Liczba stron: 192
Tytuł oryginału: Im Westen Nichts Neues

Ocena: 5.15 (20 głosów)
Inne wydania:

Powieść Na Zachodzie bez zmian należy do najgłośniejszych dzieł literatury XX wieku.

Jej bohaterowie, podobnie jak sam autor, należą do ,,straconego pokolenia": pokolenia, którego młodość przepadła w okopach pierwszej wojny światowej.

Osiemnasto-, dziewiętnastolatkowie trafiają na front niemal prosto ze szkolnej ławy, namawiani przez nauczycieli do spełnienia obowiązku wobec ojczyzny. Czymże jednak jest ten obowiązek? - pytają siebie, świadomi, że strzelają do takich jak oni młodych, tęskniących za domem i pokojem i pytających o sens wojny wrogów.

Mistrzowskie wniknięcie w emocje bohatera, gwałtowność opisu ataków z lądu i powietrza, atmosfera nieuchronności śmierci - wszystko to sprawia, że powieść ta do dziś przejmuje grozą.

Tagi:

Kup książkę Na Zachodzie bez zmian

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Na Zachodzie bez zmian

Relacja z frontu przedstawiona oczami prostego żołnierza, który nawet nie zdaje sobie sprawy za co walczy. Głównym bohaterem jest co prawda Niemiec, jednak istotnym motywem jest to, że prości ludzie, niezależnie od tego po której stronie się znajdowali, nie byli tak naprawdę za nic odpowiedzialni. Często zostali wręcz zmuszeni do pójścia na wojnę, mimo przeciwnych poglądów. Narrator w pewnym momencie wspomina o tym, że nie rozumie dlaczego zabijają się nawzajem z Francuzami. On nawet nie znał żadnego mieszkańca tego kraju, więc daleki jest od nienawiści wobec nich. Walczy bo takie otrzymał rozkazy. Większość bohaterów tej książki to ludzie młodzi, zaledwie dwudziestoparoletni. Zostali oderwani od normalnego życia i to sprawiło, że postrzeli się w ułamku sekundy. Ci ludzie nie znają innej rzeczywistości, narrator zastanawia się co będą robić, jeśli wojna się skończy. Jedyne czego ich nauczono to "robienia trupów", w pewnym sensie był to ich zawód. W wieku dwudziestu lat umieją grać w karty, przeklinać i prowadzić wojnę. Jest to równocześnie niewiele jak na taki wiek, ale z drugiej strony aż za dużo. Z reguły nie wstawiam cytatów, ale tym razem odczuwam głęboką potrzebę, żeby to zrobić, ponieważ narrator ma ciekawą wizję tego jak powinna wyglądać wojna. "Wypowiedzenie wojny powinno być czymś w rodzaju ludowego pikniku, z biletami wstępu i muzyką, podobnie jak walki byków. Potem na arenę powinni wyjść, ubrani w kąpielówki i uzbrojeni w kije, ministrowie oraz generałowie obu krajów i nacierać na siebie. Kto zostałby na placu, tego kraj by zwyciężył. Było by to bardziej proste i lepsze od tego tutaj, gdzie walczą ze sobą niewłaściwi ludzie."
Link do opinii
Jest to mocna i niezwykle przejmująca relacja młodych chłopców, którym wojna odebrała najpiękniejsze lata życia. Całość wydarzeń śledzi się z perspektywy jednego z młodych żołnierzy, Paweł, który jest narratorem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń wprowadza czytelnika w brutalny świat wojennej machiny. Główny bohater krok po kroku relacjonuje przebieg dnia, miałam wrażenie,że siedzę obok niego i słucham strasznych wspomnień młodego człowieka doświadczonego przez życie, niezwykle mocne opisy,które zapadają w pamięć. Paweł Bäumer zdobył moją sympatię od pierwszych stron, trudno też jest być obojętnym na tragiczne wydarzenia, które go spotykają.Sama historia jest oparta na prawdziwych przeżyciach autora,który jako nastolatek sam walczył na froncie. Również uważam, że książka powinna być lekturą w szkole średniej. Pokazuje, że wojna zostawia swoje piętno na życiu każdego, w czasie, gdzie trzeba było szybko dorosnąć, być świadkiem śmierci bliskich przyjaciół. Łamie stereotyp, że każdy niemiecki żołnierz to bezduszny oprawca. Błędnie wykreowano to przekonanie. Momentami książka nieco nużąca, ale jak najbardziej warta przeczytania. Po lekturze nie można przestać o niej myśleć.
Link do opinii
Realia wojenne przedstawione jakos tak na opak. Chłopcy, którzy są bohaterami tej książki walczą na froncie, ale pomimo strachu i silnych emocji na pierwszej linii ognia wiodą spokojnie toczące się życie pod ostrzałem. brzmi to dziwnie, ale na dobrą sprawę - co mają robić żołnierze w koszarach czekając na swoją kolej by pójść w bój? Historia o tym jak człowiek może zobojętnieć na wszystko i że po wojnie nie da się"tak po prostu" wrócić do normalnego życia.
Link do opinii
Brutalna wojna wdziera się w los młodych ludzi. Zamiast kształcić się, uczyć zawodu, kochać i po prostu żyć, trafiają na front, gdzie muszą walczyć o każdy następny dzień. Rygor w koszarach w pewnym stopniu przygotował ich na czas spędzony w okopach. Wzbudził także poczucie wspólnoty; na wojnie każdy walczy o siebie, ale i o swojego kompana. Walczą jednak z wrogiem, który tak naprawdę nic im nie zrobił. Przeciwnik także jest młodym człowiek, który dostał broń i rozkaz, by zabijać. Spodobała mi się myśl jednego z bohaterów, który "proponuje, aby wypowiedzenie wojny było rodzajem święta ludowego z biletami wstępu i muzyką, jak w walkach byków. Po czym na arenie ministrowie i generałowie obu krajów, przybrani w spodenki kąpielowe i uzbrojeni w drągi, powinni by tłuc się wzajem. Kto pozostałby na placu, tego kraj zwyciężyłby. Byłoby to prostsze i właściwsze niż tutaj, gdzie walczą ludzie zupełnie wobec siebie obojętni".
Link do opinii
zaczytuję się... podoba mi się...refleksyjność i obrazowość, przerażające obrazy z wojny... piękność narracji...
Link do opinii
Ta książka jest bardzo prawdziwa. Pokazuje jak człowiek obojętnieje w obliczu śmierci, strach zmienia go w bestię. Każda strona tej książki pokazuje prawdziwą wojnę, tą, którą zatwierdzają władcy tego świata, myśląc o zabawie i sławie, a, którą zlecają szewcom, piekarzom i licealistom, bo sami nie zamierzają ginąć od kuli w miednicy, brzuchu, szczęce, kręgosłupie, nodze czy głowie. Miałam wrażenie jakbym sama tam była, siedziała z narratorem w okopie, obserwowała śmierć ostatnich przyjaciół. Jak dla mnie, jest to obowiązkowa lektura dla każdego. Ten człowiek naprawdę dobrze pisze, ma też o czym pisać.
Link do opinii
Młodzi niespełna dwudziestoletni chłopcy z jednej klasy muszą stać się mężczyznami. Wyruszają na I wojnę światową, gdzie doznają cierpienia, głodu, śmierci najbliższych przyjaciół, nieustannego lęku o przetrwanie. Kiedy główny bohater wraca na urlop do domu nie może się tam odnaleźć. Choroba matki jest odzwierciedleniem raka, który trawi całe niemieckie społeczeństwo. Książka w bardzo realistyczny sposób ukazuje bezsensowność wojny i cierpienie wielu niewinnych, wykonujących rozkazy ludzi... ten kto przeżyje nie będzie już tym samym człowiekiem...
Link do opinii
Genialna opowieść, która poruszy każdego.
Link do opinii
Avatar użytkownika - eiblin
eiblin
Przeczytane:2020-04-11, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-18, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - pawel_okulewicz
pawel_okulewicz
Przeczytane:2019-01-07, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - heros_baba
heros_baba
Przeczytane:2017-03-02, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Kirjanna
Kirjanna
Przeczytane:2017-02-01, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Hymn na część koktajlu
Erich Maria Remarque0
Okładka ksiązki - Hymn na część koktajlu

Hymn na część koktajlu to wybór trzydziestu dziewięciu opowiadań, pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja krótkiej prozy Remarque’a, która również...

Trzej towarzysze
Erich Maria Remarque0
Okładka ksiązki - Trzej towarzysze

Trzej towarzysze to powieść o pięknej i głębokiej prawdziwej męskiej przyjaźni, rozgrywająca się  w latach dwudziestych w Niemczech. Lohkamp, Lenz...

Zobacz wszystkie książki tego autora