Nadgodziny zagryzione kimchi, czyli jak pracować w koreańskiej korporacji

Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
Data wydania: 2018-04-01
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-944327-5-1
Liczba stron: 288

Ocena: 4 (1 głosów)

"Nadgodziny zagryzione kimchi, czyli jak przetrwać w koreańskiej korporacji" Jerzego Nowińskiego to idealny przewodnik dla osób zatrudnionych w azjatyckich korporacjach. Pomimo wielu inwestycji z Azji, tym z Korei Południowej, kultura pracy mieszkańców Dalekiego Wschodu pozostaje dla Polaków egzotyczna i niezrozumiała. Często przeżywamy szoki kulturowe i nie będąc gotowymi na inność, popełniamy wiele błędów, nie wiemy, jak się zachować oraz jak rozwiązać podstawowe problemy powstałe głównie z racji wychowania na odrębnych platformach kulturowych, językowych, historycznych.

Oddając w ręce polskiego czytelnika Nadgodziny zagryzione kimchi, czyli jak przetrwać w koreańskiej korporacji, mamy nadzieję że książka stanie się obowiązkową lekturą dla kandydatów ubiegających się o posadę w koreańskich (i nie tylko) firmach oraz że będzie nieocenionym drogowskazem w korpoświecie.

 
Jerzy Nowiński

Z zawodu inżynier, z zamiłowania pisarz, podróżnik i humanista. Od 2011 roku związany z jednym z największych koreańskich przedsiębiorstw branży elektronicznej. W polskim oddziale czebola przeszedł długą drogę: od młodszego inżyniera do kierownika kilkudziesięcioosobowej grupy, dzięki czemu miał okazję przekonać się, jak wygląda życie w koreańskiej korporacji. Prywatnie uwielbia podróże, a relacje z jego wyjazdów do m.in. Mozambiku, Australii czy Zimbabwe można przeczytać w miesięczniku Poznaj Świat.

Kup książkę Nadgodziny zagryzione kimchi, czyli jak pracować w koreańskiej korporacji

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - redaktor
redaktor
Przeczytane:,
Nadgodziny zagryzione kimchi to fascynująca opowieść o tym, że kiedy decydujesz się na podjęcie pracy w koreańskiej korporacji, wkraczasz w zupełnie inny świat. Nawet, jeśli biuro, w którym przyjdzie ci pracować, będzie mieściło się w Polsce. Autor publikacji, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Kwiaty Orientu, Jerzy Nowiński, to człowiek pozostający na styku humanistyki i technologii. W polskim oddziale koreańskiego czebola (południowokoreańskiej korporacji) w ciągu 7 lat doszedł do stanowiska kierownika kilkudziesięcioosobowego zespołu, a „po godzinach" relacje ze swych podróży publikuje w miesięczniku „Poznaj Świat”. Nadgodziny zagryzione kimchi nie są jednak relacją z podróży do Korei. To – paradoksalnie – publikacja o wiele bardziej interesująca, bo docierająca aż do sedna kultury koreańskiej na przykładzie pracy w jednej z tamtejszych korporacji. Przybliża więc czytelnikom Nowiński w krótkim rozdziale kulturę i historię Korei. Pisze o zwyczajach, które Polakom wydać się mogą szczególnie szokujące (choćby o sposobie korzystania z toalety czy jedynej słusznej metodzie przyrządzania parówek). Są koreańskie smaki (i zapachy), jest język (a raczej – języki), są – wreszcie – praca, savoir-vivre i sposób na zrobienie kariery (oparty na ciężkiej pracy, choć osobie autentycznie zależącej na awansie ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Nadgodziny zagryzione kimchi, czyli jak pracować w koreańskiej korporacji

Polski inżynier pracuje w polskiej placówce koreańskiego konglomeratu (czebolu). Być może mamy jakieś analogie historyczne i geopolityczne, ale jednak odległość ośmiu tysięcy kilometrów i bariera językowa (mimo znajomości angielskiego) wpływają na wzajemne stosunki i porozumienie polsko - koreańskie. Różnice w mentalności, życiowej filozofii, podejściu do pracy są kolosalne. Mimo, że autor stara się urozmaicić opowieść anegdotami z życia w firmie i spędzanego wspólnie czasu po pracy, to jednak ogólny obraz przepaści wydaje sie poważny. Nic dziwnego, że niektórzy nie są w stanie współpracować i się dostosowywać (a to od Polaków się tego wymaga). Dla mnie ta lektura okazała się zniechecająca, ale i pouczająca, bo co dzień mam tylko do czynienia z wytworami koreańskiej kultury popularnej (seriale i muzyka, rzadziej literatura), non-fiction było więc pożądane jak najbardziej

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Czego uszy nie widzą
Tyszka Agnieszka
Czego uszy nie widzą
Kołysanka z Auschwitz
Mario Escobar
Kołysanka z Auschwitz
Uciec jak najbliżej
Barbara Ciwoniuk
Uciec jak najbliżej
Pokaż wszystkie recenzje