Naga

Wydawnictwo: AMEA
Data wydania: 2010-03-24
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-929229-1-9
Liczba stron: 156

Ocena: 5 (3 głosów)

Naga to literacka esencja kobiecości. Izabela Szolc, wyciągając z języka codziennego słowa takie, jak: matka, córka, kochanka, ale też: samotna, naga czy zgwałcona, stworzyła galerie postaci, które opowiadają o swoich próbach poszukiwania siebie, o wysiłku w zrozumieniu niuansów tych ledwo nazwanych uczuć, jakie pojawiają się między dwojgiem ludzi. Czasem chodzi o miłość, czasem o nienawiść. Choć tu akurat okazuje się, że te dwa bez siebie nie mogą istnieć. Izabela Szolc pisze również o tęsknocie, pożądaniu i samotności, którą można przeżywać, niekoniecznie będąc w pojedynkę. Bohaterki Szolc mają swoje pragnienia. Niektóre rezygnują z nich. Jednakże to, co wyparte, nie zostaje wcale zapomniane. Tłumione potrzeby budzą się ze zdwojoną siłą. Rezultat takich przebudzeń może być nieprzewidywalny. Naga to książka drapieżna i poruszająca. Wsysa emocjami, choć nie brak w niej leniwych marzeń i lepkich snów. fragment Oczywiście to jest kobieta. Fascynujący jest sposób, w jaki nosi na sobie woń, wyprodukowaną dla zdobywczych mężczyzn. Twarz ma starszą, niźli (dowiem się później) wynikałoby z wieku. Spieczone usta, jakby było jej bardzo gorąco. Jest zima. Śliwkowa pomadka wchodzi w zagłębienia warg jak złośliwa, niemogąca ułożyć się na ciele sukienka. Zwierzę obdarzone rozumem. Kobieta ubrana jest w srebrzystą krótką sukienkę; wąskie tasiemki utrzymują ją na ramionach. Ubranie nie pasuje do niej. Jest zbyt delikatne…. Cóż, okazuje się, że miłość może wyróść z zaprzeczeń, z niedostatku.

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Naga

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Naga

Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2014-12-07, Ocena: 5, Przeczytałam,
Świetna książka, która sprawiła, że z chęcią zapoznam się z innymi pozycjami tejże autorki. Pani Szolc w opowiadaniach składających się na tą książkę idealnie oddała dusze kobiet, w różnych sytuacjach życiowych. Czyta się bardzo szybko i niesamowicie wciąga. Mnie osobiście najbardziej podobało się opowiadanie ,,wdowa". Może zdarzyć się, że pocieknie przy nim łezka. Serdecznie polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - kolmanka
kolmanka
Ocena: 5, Czytam,
W tej niepozornej książeczce autorka opisała kilka historii. Historii kobiet. Każda z nich boryka się z innym problemem, jest inną osobowością. To matki, kochanki, transwestyci czy też narkomanki a nawet kobiety uduchowione. Styl pani Izabeli jest wyjątkowy. Bardzo wyrazisty, dosadny, chyba mogę powiedzieć, że czasami brutalny. W swoim opowiadaniach nawiązuje do kultowych postaci, takich jak Maria Skłodowska-Curie, legendarna Marilyn Monroe a nawet Sylvia Plath. Pomimo wyraźnych różnic w osobowościach tych wszystkich postaci, jedno je łączy - są kobietami. Ich historie są niedopowiedziane. Urywają się w najmniej oczekiwanym punkcie. Brakowało mi czegoś. A może tak bardzo spodobał mi się styl pisarki, że po prostu chciałabym więcej? Bo czym jest kobiecość i jakie są przedstawicielki tej płci? A świadomość kobiecości? Można jej nie mieć? Książka naprawdę bardzo dobra! Nie czyta się jej łatwo. Nie jest to typowa pozycja do czytania podczas podróży pociągiem. Zmusza nas do refleksji i myślenia. Jednym minusem jest wręcz ohydna okładka! Jest na niej dosłownie wszystko, a całość tworzy paskudny efekt. Mój mąż jest nią przerażony. Chociaż kiedyś widziałam jeszcze gorszą. Był na niej prosiak, kiełbasa, jakiś krzyż i kościół lub cerkiew w tle:) Poza okładką, dostrzegam same plusy i polecam tę lekturę każdej kobiecie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - chloe
chloe
Przeczytane:2011-02-07,
Dobra. Bardzo dobra książka. Na przekór trendom w literaturze, zarówno tym slodkim i naiwnym, jak i wbrew tym w 100% feministycznie poprawnym. Oryginalna, szczera, bez żalosnej dyplomacji. Szolc to polska Duras!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Madaleno
Madaleno
Przeczytane:2010-04-26, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Ta książka to historie wielu kobiet, różnych, żyjących w innych czasach, innych realiach. Te opowieści napisane w świetny sposób głęboko poruszają. To nie jest kolejna lekka "kobieca" powieść ze szczęśliwym zakończeniem. To opowieści o życiu, które przecież posiada wiele barw i odcieni. To było moje pierwsze literackie spotkanie z tą pisarką, ale chętnie jeszcze po nią sięgnę.
Link do opinii
Inne książki autora
Kara to nie wszystko
Izabela Szolc0
Okładka ksiązki - Kara to nie wszystko

Kolejny po ,,Zemsta to za mało" tytuł z cyklu Śledztwa nadkomisarz Anny Wilk. Śledcza przypatruje się aspirantce Poli. Dziewczyna jest stalkowana, a jej...

Żona rzeźnika
Izabela Szolc0
Okładka ksiązki - Żona rzeźnika

Münsterberg, 21 grudnia 1924 r. Na posterunek policji trafia przerażony włóczęga. Broczy krwią. I opowiada nieprawdopodobne rzeczy: ponoć pogryzł go człowiek...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Córki tęczy
Hanna Cygler
Córki tęczy
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Kto szuka, ten znajdzie
Dorota Wójcik ;
Kto szuka, ten znajdzie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy