Najcenniejszy dar

Tuż przed Bożym Narodzeniem Richard z żoną i córeczką wprowadzają się do starej rezydencji, by opiekować się mieszkającą tam staruszką Mary. Pewnej nocy pisarza budzi piękna melodia. Poszukując źródła tajemniczych dźwięków, Richard trafia na strych, gdzie odkrywa zakurzoną, rzeźbioną skrzynkę, pełną starych miłosnych listów, naznaczonych śladami łez. Kto był ich autorem? Do kogo były adresowane? Ta zagadka będzie nurtować autora wraz z pytaniem zadanym przez Mary: co było pierwszym darem ofiarowanym na Boże Narodzenie?

Informacje dodatkowe o Najcenniejszy dar:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2012-11-05
ISBN: 978-83-240-2306-6
Tytuł oryginału: The Christmas Box
Tłumaczenie: Hanna de Broekere
Ilustracje:-

Kup książkę Najcenniejszy dar

Najcenniejszy dar - opinie o książce

Richard Paul Evans „Najcenniejszy dar” należy do jednej z najlepszych książek, którą przeczytałam w ciągu jednego dnia.

Książka składa się z 6 bardzo dobrze napisanych rozdziałów, które rozpoczynają cykl życia i autora, które przeznacza on na przemyślenia nad tym co posiada, a w szczególności praca i rodzina.

Mary bohaterka do której szczęście się uśmiechnęło dzięki żonie- Richarda, Keri i córce Jenny wie najlepiej co oznacza pojęcie najcenniejszy dar, w którym spędzamy jak najwięcej czasu z rodziną i jesteśmy razem podczas każdej wykonywanej codzienności.

Właściwie nigdy nie zdradziła się z tajemnica jaką miała przez prawie 40 lat, ale myślę, że to dobrze, gdyż Czytelnik o tym się dowie pomiędzy rozdziałem piątym, a szóstym.

Mary od początku była lubiana przez Richarda, Keri, Jenny, która traktowała ją jak babcię.

Zbudowanie bohaterów przez Evansa spodobało mi się, gdyż są to osoby z którymi można się zaprzyjaźnić.

Córka Richarda bardzo kocha swojego tatę, ale martwi się kiedy on nie poświęca jej czasu, wówczas Mary wkracza delikatnie i tłumaczy jemu – Richardowi postępowanie.

Czy Richard odpowie na to pytanie? Czy interesuje się losami skrzyni ukrytej na strychu? Czy przeczyta listy ukryte w skrzyni? Zostawiam Cię Czytelniku z odpowiedzią na te pytania?

Tekst jest napisany przez autora językiem zrozumiałym, wprowadzone są dialogi bohaterów, które w fantastyczny sposób przedstawił autor.

Idealna książka na prezent dla każdego, kto lubi czytać literaturę tego rodzaju.

Niech Anioł czuwa nad każdym dzieckiem i rodziną, w której się ono wychowuje, aby miłości nigdy nie zabrakło w świecie, kiedy króluje materializm.

Najcenniejszy dar to rodzina, która kocha, czeka i tęskni.

Twarda oprawa, stron 128, Wydawnictwo Znak, Kraków, 2012.

Polecam.

Piękna w swojej prostocie rodzinna opowieść, opisująca przeżywanie świąt Bożego Narodzenia i stawiająca pytanie co tak naprawdę jest najważniejsze. Sięgnęłam po nią ze względu na magię jaką autor stwarza w swoich książkach i dlatego, że brakuje mi pięknej i mroźnej zimy. Bardzo polubiłam Mary. Kobieta,która doznała największego bólu pozostała otwarta na potrzeby innych ludzi. Książka pokazuje, że najcenniejszym darem jest szczęśliwa rodzina, pieniądze są ważne, jednak nie powinny być ważniejsze od własnej rodziny. Zastanawiałam się dlaczego Mary tak szczególnie nawiązała więź z córką Richarda, jednak kiedy odkryłam jej historię zrozumiałam. Każdy z nich dał sobie coś dobrego.Warto przeczytać tę krótką i poruszającą historię. Wciąż jednak liczę na to, że kiedyś święta będą białe. Może doczekam się tej chwili.
Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2016-03-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Książka opowiada losy Richarda, jego żony Keri i córki Jenny. Rodzina ta wprowadza się do starej rezydencji, aby zaopiekować się jej właścicielką - starszą panią o imieniu Mary. Kobieta próbuje wyjawić Richardowi co jest najcenniejszym darem, chce aby otworzył oczy na swoje życie i życie swojej rodziny. Myślę, że przesłanie zawarte w tej książce jest nadal aktualne i wszyscy powinniśmy się do niego stosować.
Avatar użytkownika - violeta86
violeta86
Przeczytane:2015-08-31, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Niezwykle wzruszająca opowieść o miłości rodziców do swego dziecka. Zmusza do refleksji nad tym, co powinno liczyć się przede wszystkim - praca i gonitwa za pieniądzem, czy chwile spędzone z dzieckiem? Czyta się jednym tchem. Polecam każdemu nie zależnie od wieku.
Avatar użytkownika - justsmileback
justsmileback
Przeczytane:2015-06-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Krótka opowieść o samotności, wartości rodziny, tajemnicy starszej kobiety. Utwór pouczający, szczególnie dla zapracowanych rodziców. :)
Avatar użytkownika - ania87
ania87
Przeczytane:2014-12-26, Ocena: 6, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Piękna i wzruszająca w sam raz na Boże Narodzenie! Jest to ciepła i magiczna opowieść o tym co jest najcenniejszym darem na święta.W książce, a raczej książeczce, bo czyta się ją wyjątkowo szybko i cudownie, opisane są dwie historie opowiedziane przez Richarda- jego rodziny i Mary,staruszki, u której wynajmują mieszkanie, oraz tajemniczej skrzynki bożonarodzeniowej... Warto przeczytać, zdecydowanie polecam.
Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2014-01-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2014 roku, pożyczone ;),
Rewelacyjna książka o prawdziwej magi Bożego Narodzenia. Książka bardzo krótka jednak z tak wielkim przesłaniem. Młode małżeństwo wszelkie oszczędności zainwestowało w nowo powstającą firmę i dlatego nie może pozwolić sobie na przyzwoite mieszkanie. Gnieżdżą się oni z małą córeczką w niewielkim mieszkaniu. Pewnego dnia kobieta-Keri znajduje ogłoszenie o domu do wynajęcia w zamian za opiekę nad starszą panią. Okazuje się że oprócz mieszkania młodzi ludzie otrzymują dużo więcej niż wspaniały dach nad głową. Staruszka-Mary stara się przekazać pochłoniętemu karierą i rozwojem firmy Richardowi co jest w życiu najważniejsze. Piękna piękna książka którą polecam każdemu.
Avatar użytkownika - ewazub
ewazub
Przeczytane:2014-01-05, Ocena: 6, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku :), Mam,
Piękna historia o najcenniejszym darze Bożego Narodzenia. Młode małżeństwo z córeczką decyduje się na zamieszkanie ze starszą damą w zamian za zajmowanie się domem i towarzystwo. Zapracowani rodzice czasem nie dostrzegają potrzeb małej dziewczynki, szczególnie ojciec nie znajduje czasu, by choć przeczytać bajkę. Starsza Pani, choć może staroświecka stara się przekazać rodzinie prawdę o Bożym Narodzeniu. Ukrywa jakąś tajemnicę. na strychu jej domu znajduje się m.in. kołyska... a także pudełko... puste pudełko, z którego dochodzą dźwięki muzyki...
Avatar użytkownika - kiki94kms
kiki94kms
Przeczytane:2013-11-07, Ocena: 6, Przeczytałam,
Bardzo ciekawa i pochłaniająca książka. Jest tu ujęte dużo emocji. Jest tu ujęte tyle uczuć i bezwarunkowej pomocy, uświadomieniu sobie co dla życia jest najważniejsze i jakie problemy mogą nam przytoczyć rzeczywistość .
Avatar użytkownika - justynab1903
justynab1903
Przeczytane:2013-07-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Bardzo wzruszająca, a zarazem prosta historia o bardzo głębokim przesłaniu. Staruszka Mary zatrudnia do pomocy rodzinę, której w zamian ofiaruje lokum. Wszyscy stają się sobie bardzo bliscy jednak Mary ciągle próbuje wyjawić Richardowi jakąś tajemnicę, chce mu coś przekazać - coś co otworzy mu oczy na swoje życie i życie swojej rodziny, coś co było pierwszym darem na Boże Narodzenie. Przepiękna historia
Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2013-04-06, Ocena: 6, Przeczytałam,
Rewelacyjne opowiadanie szczególnie na czas BOżego Narodzenia, ale do połknięcia w każdej chwili. Daje dużo do myślenia, ponagla do działania, jest lustrem naszego życia, naszej codzienności, wspaniale pokazuje nasze zabieganie, głód pieniądza, bezsensowny bieg do wcześniej obranego celu, który... nie jest Najważniejszy!!! Najcenniejszy dar to.... a może zostawię Go do odkrycia:)
Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2018-04-15, Ocena: 5, Przeczytałam, Debiut powieściowy, ***Wiara i religia,

Moja przygoda z twórczością autora rozpoczęła się od „Zegarka z różowego złota”, czyli drugiej książki wydanej w cyklu „Christmas Box”. Od tego czasu przeczytałam niemal wszystkie powieści pana Richarda, ale jakoś nie mogłam zdobyć książki, od której wszystko się zaczęło – pierwszej części tego osobliwego cyklu. I wreszcie mi się udało...

„Najcenniejszy dar” to debiut literacki autora. Dosyć krótka, ale jakże ważna historia, z której powinniśmy czerpać naukę na całe nasze życie. Prawdy, które zostały w niej zawarte są oczywiste i ponadczasowe, chociaż tak często zdarza się o nich zapominać w natłoku codziennych obowiązków.

Richard Paul Evans zdecydował się opowiedzieć w niej o sobie, swojej rodzinie i niesamowitej kobiecie, którą na ich drodze postawił los. Mam tu na myśli Mary Anne znaną z dwóch następnych powieści autora wydanych w cyklu „Christmas Box”. Ta niezwykle ciepła i mądra starsza kobieta odegrała bardzo ważną rolę w życiu pisarza mimo, że pojawiła się w nim na bardzo krótki czas.

„Najcenniejszy dar” to zdecydowanie najbardziej osobista książka autora, która w moim przekonaniu stanowi kwintesencję wszystkich jego opowieści, chociaż powstała jako pierwsza. Od tej książki wszystko się zaczęło, podobnie jak początkiem wszystkiego jest miłość rodzica do dziecka. Nawiązania do wiary, Biblii i religii nadają tematom podjętym w powieści szczególną rangę. Przyznaję, że następne opowieści pana Evansa są dojrzalsze, bardziej rozbudowane i wszechstronne, ale sama ich forma i ponadczasowa wymowa nie uległy zmianie. Cieszę się, że w końcu udało mi się poznać początek tej przepięknej świątecznej historii. Polecam serdecznie.

Avatar użytkownika - patita1990
Przeczytane:2015-06-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Miejsce dla dwojga
Richard Paul Evans0
Okładka ksiązki - Miejsce dla dwojga

Alan stracił wszystko, co było dla niego drogie. Nie chciał żyć, nie chciał pamiętać. Rozwiązaniem miała być wędrówka. Przez całą Ameryką. Pieszo...

Ścieżki nadziei
Richard Paul Evans0
Okładka ksiązki - Ścieżki nadziei

Po śmierci ukochanej żony, utracie domu i pracy Alan wyruszył w pieszą podróż przez całą Amerykę. Sam. Z jednym plecakiem. Z mnóstwem pytań...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;