reklama

Najlepiej dla wszystkich

Wydawnictwo: Afera
Data wydania: 2019-10-23
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-65707-25-3
Liczba stron: 424
Tytuł oryginału: Nejlepší pro všechny
Tłumaczenie: Julia Różewicz

Ocena: 5 (2 głosów)

Dziesięcioletni rozrabiaka Viktor mieszka w Pradze z mamą, aktorką, która niespecjalnie sobie radzi z jego wychowaniem i własnym życiem. Kiedy Hana dostaje propozycję roli w serialu, postanawia oddać Viktora pod opiekę babci. Świetny plan! Viktor zmieni otoczenie, niedawno owdowiała Eva będzie miała kim się zająć, a Hana spokojnie odda się pracy. Tak będzie najlepiej dla wszystkich.

Tylko że Viki jest wściekły, nie chce się przeprowadzać z miasta na wieś, prywatne sprawy Hany mocno się komplikują, a Eva ma swoje zasady i tajemnice. Viki, Hana i Eva. Obserwujemy trzy pokolenia – jak zwykle u Soukupovej, oddane bez retuszu – przez jeden rok ich życia, przełomowy i zarazem zwyczajny, jak niemal wszystko, co nas spotyka.

Książka nominowana do nagrody Magnesia Litera 2018 w kategorii Proza.

Tagi: proza literatura czeska

Kup książkę Najlepiej dla wszystkich

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Najlepiej dla wszystkich

„Człowiek to takie stworzenie, które dostosowuje się do nowego otoczenia bardzo szybko”. Osobiście zgadzam się z tą tezą w 100 % , choćby dlatego, że mam za sobą kilka przeprowadzek i sposób w jaki zadamawiałam się w nowym mieście aż zaskakiwał do cna.

„Najlepiej dla wszystkich” – przeczytałam nie tylko w ebook’u, ale i w ekspresowym tempie. Historia trzech pokoleń bardzo przypomniała mi lata dzieciństwa, kiedy to pod jednym dachem mieszkałam z mamą i babcią. Mamy tutaj jednak konkretnych bohaterów – najmłodszego Victora, jego mamę Hanę i babcię Evę – nie ukrywam babcia podbiła moje serce od pierwszych chwil!

Hana mimo, że jest aktorką, szczególnych kokosów nie zbijała, ale gdy tylko pojawiła się opcja zarobienia lepszej kasy i (może!) zrobienia lepszej kariery, bez mrugnięcia okiem zostawia synka u swojej matki. Miałam tutaj takie skojarzenie (nie wiedzieć czemu) z kukułką, bo jak wiemy, podrzuca ona jaja innych ptaszkom.

Nie ma się co kryć, ta książka jest kolejną z moich ulubionych na ten rok. Bez ogródek i zbędnego wymyślania autorka pokazuje, że relacje między ludzkie i różnice między pokoleniami są najlepszym scenariuszem i fabułą na książkę, która nie jest wykreowana na siłę i jednak ma oparcie w prawdziwym życiu.

I żeby nie było, że to tylko relacje te negatywne, bo oczywiście te pozytywne też! Moje serduszko poruszone zostało tak bardzo, ze emocjonalny roller coaster nie opuści mnie jeszcze przez długo. Wystarczył jeden wieczór, żebym przepadła dozgonnie w tę poruszającą powieść. Tak wiele ważnych rzeczy – romans, wychowanie dziecka, dojrzałe lata – się tutaj przewija w tej jednej historii, że po zakończeniu lektury człowiek ma ochotę paść w ramiona najbliższej osoby i obiecać (nawet jeśli tylko malutkie) to zmiany na lepsze.

Nie spodziewałam się takiego obrotu spraw, szczególnie, że to moje pierwsze spotkanie z panią Petra Soukupová. I mam nadzieję, że nie ostatnie, bo to co ze mną zrobiła poprzez to historię, to wręcz sprawa nie do opisania.

Piękna, poruszająca książka, którą z czystym sercem mogę polecać każdemu!

Link do opinii
Avatar użytkownika - grazia_01
grazia_01
Przeczytane:2020-01-28, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Zniknąć
Petra Soukupová0
Okładka ksiązki - Zniknąć

Kuba ma sześć lat, osiem miesięcy i trzynaście dni. Pomijając fakt, że brat go nie lubi, a tata za bardzo nie zwraca na niego uwagi, nic złego mu się w...

Pod śniegiem
Petra Soukupová0
Okładka ksiązki - Pod śniegiem

Trzy siostry wspólnie wybierają się do domu rodzinnego na urodziny taty. Blanka wsiada do samochodu z dwiema dorastającymi córkami, niemowlakiem i psem;...

Recenzje miesiąca
W głębi lasu
Harlan Coben
W głębi lasu
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Letnie marzenie
Cathy Cassidy;
Letnie marzenie
Kaprys milionera
Izabella Frączyk, Jagna Rolska
Kaprys milionera
Pokaż wszystkie recenzje