Najlepiej dla wszystkich

„Człowiek to takie stworzenie, które dostosowuje się do nowego otoczenia bardzo szybko”. Osobiście zgadzam się z tą tezą w 100 % , choćby dlatego, że mam za sobą kilka przeprowadzek i sposób w jaki zadamawiałam się w nowym mieście aż zaskakiwał do cna.

„Najlepiej dla wszystkich” – przeczytałam nie tylko w ebook’u, ale i w ekspresowym tempie. Historia trzech pokoleń bardzo przypomniała mi lata dzieciństwa, kiedy to pod jednym dachem mieszkałam z mamą i babcią. Mamy tutaj jednak konkretnych bohaterów – najmłodszego Victora, jego mamę Hanę i babcię Evę – nie ukrywam babcia podbiła moje serce od pierwszych chwil!

Hana mimo, że jest aktorką, szczególnych kokosów nie zbijała, ale gdy tylko pojawiła się opcja zarobienia lepszej kasy i (może!) zrobienia lepszej kariery, bez mrugnięcia okiem zostawia synka u swojej matki. Miałam tutaj takie skojarzenie (nie wiedzieć czemu) z kukułką, bo jak wiemy, podrzuca ona jaja innych ptaszkom.

Nie ma się co kryć, ta książka jest kolejną z moich ulubionych na ten rok. Bez ogródek i zbędnego wymyślania autorka pokazuje, że relacje między ludzkie i różnice między pokoleniami są najlepszym scenariuszem i fabułą na książkę, która nie jest wykreowana na siłę i jednak ma oparcie w prawdziwym życiu.

I żeby nie było, że to tylko relacje te negatywne, bo oczywiście te pozytywne też! Moje serduszko poruszone zostało tak bardzo, ze emocjonalny roller coaster nie opuści mnie jeszcze przez długo. Wystarczył jeden wieczór, żebym przepadła dozgonnie w tę poruszającą powieść. Tak wiele ważnych rzeczy – romans, wychowanie dziecka, dojrzałe lata – się tutaj przewija w tej jednej historii, że po zakończeniu lektury człowiek ma ochotę paść w ramiona najbliższej osoby i obiecać (nawet jeśli tylko malutkie) to zmiany na lepsze.

Nie spodziewałam się takiego obrotu spraw, szczególnie, że to moje pierwsze spotkanie z panią Petra Soukupová. I mam nadzieję, że nie ostatnie, bo to co ze mną zrobiła poprzez to historię, to wręcz sprawa nie do opisania.

Piękna, poruszająca książka, którą z czystym sercem mogę polecać każdemu!

Informacje dodatkowe o Najlepiej dla wszystkich:

Wydawnictwo: Afera
Data wydania: 2019-10-23
ISBN: 978-83-65707-25-3
Tytuł oryginału: Nejlepší pro všechny
Tłumaczenie: Julia Różewicz
Dodał/a opinię: Ovieca

Tagi: literatura czeska

Zobacz opinie o książce Najlepiej dla wszystkich

Kup książkę Najlepiej dla wszystkich

Pod śniegiem
Petra Soukupová0
Okładka ksiązki - Pod śniegiem

Trzy siostry wspólnie wybierają się do domu rodzinnego na urodziny taty. Blanka wsiada do samochodu z dwiema dorastającymi córkami, niemowlakiem i psem;...

Sprawy, na które przyszedł czas
Petra Soukupová0
Okładka ksiązki - Sprawy, na które przyszedł czas

Alice i Richard: praskie małżeństwo jakich wiele, siedemnaście lat razem, dwoje dzieci. Rzadko są wobec siebie szczerzy, namiętność wyparowała, a wspólne...