Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2014-04-09
Kategoria: Psychologia
ISBN:
Liczba stron: 205
Rodzice przekazują dzieciom swoje przekonania i wartości, a one zazwyczaj chętnie z nimi współdziałają. Trwa to jednak tylko do czasu, dopóki nie osiągną wieku nastoletniego. Wtedy nagle wszystko się kończy. Kiedy dzieci mają czternaście lat, jest już za późno na wychowanie! Nastolatki same komunikują to rodzicom, tylko ci często nie chcą ich słuchać.
Jesper Juul, uznany pedagog i terapeuta rodzinny, podkreśla, że dorośli mają do odegrania ważną rolę w życiu nastolatka. Są jak sparingpartner, który stawia maksymalnym opór, nie wyrządzając żadnej krzywdy.
Wciąż mają duży wpływ na myślenie i postępowanie swojego dziecka, ale nie jest to już wpływ bezpośredni. Juul omawia także najważniejsze problemy wieku nastoletniego, takie jak seksualność, alkohol, problemy w szkole, obowiązki domowe, kwestię wzajemnego zaufania i wsparcia.
Czy współcześni rodzice rozumieją swoje dzieci? Czy potrafią rozwijać w nich poczucie własnej wartości? Czy swoim traktowaniem wzmacniają je, czy raczej...
Niemal wszyscy zgodnie potępiają agresję i próbują ją wyeliminować z przedszkoli i szkół. Czy słusznie? Agresja u dzieci nie jest przejawem złego charakteru...
Przeczytane:2020-03-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2020,