Nastoletnia panna m這da

Tom 0 cyklu Napisane przez 篡cie
Ocena: 5.29 (7 g這s闚)

,,Od razu czu豉m, 瞠 historia Zeeny b璠zie inna ni pozosta貫. By豉m te pewna, 瞠 dziewczynka co ukrywa. Jednak niepr璠ko pozna豉m jej sekret. Dopiero którego z kolei dnia swego pobytu u mnie za豉ma豉 si i w鈔ód 貫z wyzna豉 mi, co j spotka這. Nigdy tego nie zapomn".

Cathy Glass, brytyjska autorka bestsellerowych, czytanych na ca造m 鈍iecie opowie軼i o prowadzonej przez ni rodzinie zast瘼czej, tym razem opisuje histori pochodz帷ej z Bangladeszu czternastoletniej Angielki, która zdecydowa豉 si uciec od rodziny.

Przera穎na Zeena prosi wychowawczyni w szkole, by pomog豉 jej znale潭 miejsce w rodzinie zast瘼czej. Nikt nie wie, czego si boi. U Cathy, dziewczynka stopniowo odzyskuje spokój, jednak ogromnie t瘰kni za m這dszym rodze雟twem, które mieszka z rodzicami. Rodzina Zeeny jest bardzo tradycyjna, zakorzeniona g喚boko w kulturze azjatyckiej. Rodzice zabraniaj Zeenie wszelkiego kontaktu z rodze雟twem, poniewa ich zdaniem dziewczynka okry豉 ha鎟 ich i ca陰 lokaln spo貫czno嗆 bangladesk.

Zeena usi逝je spotyka si z bra熤i i siostrami potajemnie, jednak gdy dowiaduje si o tym jej ojciec, razem z wujkiem wci庵aj j do auta i gro膨. Je郵i nie przestanie przysparza im problemów i nie b璠zie im pos逝szna, oblej j benzyn i podpal. Mimo 瞠 Zeena pozostaje pod opiek nie tylko rodziny zast瘼czej, lecz tak瞠 lokalnego o鈔odka pomocy spo貫cznej i policji, za bardzo si boi, by wnie嗆 oskar瞠nie przeciw krewnym. Wreszcie którego dnia Cathy odkrywa wstrz御aj帷 prawd o Zeenie. Z ci篹kim sercem stwierdza, 瞠 chyba nie b璠zie w stanie jej pomóc.

Informacje dodatkowe o Nastoletnia panna m這da:

Wydawnictwo: Muza
Ilustracje:Pawe Panczakiewicz/goodynewshoes(iStockphoto.com)

wi璚ej

Kup ksi捫k Nastoletnia panna m這da

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

Nastoletnia panna m這da - opinie o ksi捫ce

Avatar u篡tkownika -

Przeczytane:2017-03-03,
Kolejna gorzko s這dka ksi捫ka Cathy. Ksi捫ka kt鏎a pozwala nam pozna inn kultur i traktowanie dziecka...
Kolejna pozycja Cathy Glass z kt鏎 chcia豉m si zapozna. Lektura nie by豉 豉twa ani przyjemna z tego wzgl璠u,瞠 losy Zeeny s po prostu tragiczne, ci篹ko sobie to u鈍iadomi, 瞠 krewni mog wyrz康zi tyle krzywd. Nie b璠 opisywa豉 co spotka這 podopieczn, o tym ju nale篡 dowiedzie si si璕aj帷 po ksi捫k. Jedyne do czego mog si przyczepi to do tego, 瞠 ksi捫ce by這 za du穎 opis闚 zwi您anych ze szkoleniami dla rodzin zast瘼czych,kt鏎e prowadzi豉 autorka, taka odskocznia od tematu, jednak pozycj jak najbardziej polecam. Historia Zeeny poch豉nia czytelnika, chocia czuje si b鏊 i smutek na sam my郵 ile ta dziewczyna wycierpia豉. Zako鎍zenie mnie zaskoczy這 i sprawi這, 瞠 si wzruszy豉m. Daje nadziej na popraw losu, bo nie ka盥ego spotyka dobry fina. Prze篡cia Zeeny na zawsze pozostan w mojej pami璚i tak jak pozosta造ch podopiecznych Cathy Glass.
Avatar u篡tkownika - Ewfor
Ewfor
Przeczytane:2023-06-15, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Wyzwanie czytelnicze 2023,

Moje pierwsze spotkanie z ,,pi鏎em" Cathy Glass z pewno軼i zostanie w mojej pami璚i na d逝gi, d逝gi czas. Kiedy bardzo zaczytywa豉m si w ksi捫kach Betty Mahmoody, ale teraz chyba bardziej emocjonalnie odebra豉m ksi捫k Cathy.

Ta ksi捫ka mn wstrz御n窸a!

Ta ksi捫ka mocno mnie wzruszy豉!

Ta ksi捫ka wywo豉豉 we mnie burz emocji!

S lektury, kt鏎e nie pozwalaj o sobie zapomnie, a jednak bardzo by鄉y chcieli, aby przedstawiona w nich fabu豉, opisane ludzkie losy czy wydarzenia okaza造 si czyst fikcj. Ale niestety, w takich ksi捫kach jak ta, pokazana jest prawda, o kt鏎ej cz這wiek najch皻niej by zapomnia, ale to wcale nie jest takie proste, bo przez kilka setek stron tre嗆 mocno zakorzeni豉 si w umy郵e i sercu.

G堯wnymi bohaterkami tej lektury s Cathy, kobieta prowadz帷a rodzin zast瘼cz dla dzieci potrzebuj帷ych pomocy, bezpiecze雟twa, kt鏎ego nie s w stanie zapewni im prawdziwe rodziny, oraz trzynastoletnia Zeena (rodzina dziewczynki pochodzi z Bangladeszu), kt鏎a w swoim kr鏒kim 篡ciu zazna豉 takiego piek豉 na ziemi, jakie trudno sobie nawet wyobrazi.

Dzi瘯i zwierzeniom Zeeny, oraz informacjom podanym przez Cathy, poznajemy brutalny 鈍iat ludzi 篡j帷ych w innych kulturach. 安iat bezwzgl璠nego pos逝sze雟twa kobiet wobec m篹czyzn, 鈍iat legalnej pedofilii, w kt鏎ym kilkuletnie dziewczynki, cz瘰to jeszcze nawet nie miesi帷zkuj帷e, wydawane s za m捫 za m篹czyzn, b璠帷ych w wieku ich dziadk闚.

A trudno uwierzy, 瞠 gdzie funkcjonuj ludzie, kt鏎zy przemoc, pedofili i wykorzystywanie seksualne nieletnich uwa瘸j za normalno嗆.

Zeena, mimo i pozna豉 篡cie z tej najgorszej strony, nie zatraci豉 w sobie pozytywnych uczu. Emocjonalnie zwi您ana ze swoim m這dszym rodze雟twem, by豉 dla nich bardziej kochaj帷 matk ni starsz siostr. I mimo tego, 瞠 nie wynios豉 z domu nawet odrobiny mi這軼i (tu mam na my郵i g堯wnie jej rodzic闚) sama potrafi豉 kocha szczerze i bezgranicznie.

Zaskakuj帷ym dla mnie by這 to, 瞠 篡wi豉 te pozytywne uczucia nawet w stosunku do w豉snej matki, kobiety, kt鏎a nigdy nie by豉 dla niej wsparciem, pot瘼ia豉 j nawet za co, czego dziewczynka-kilkuletnie dziecko, nie by豉 鈍iadoma z punktu widzenia z豉.

Dziewi璚ioletnia dziewczynka, brutalnie zgwa販ona przez swojego nastoletniego kuzyna by豉 przez rodzon matk nazwana dziwk. Czy co takiego w og鏊e mo積a zrozumie? Gdzie troska matki o zdrowie psychiczne i fizyczne ma貫j c鏎eczki? Gdzie wsparcie, kt鏎e powinno by w豉郾ie ze strony matki? Gdzie zwyk貫, ludzkie wsp馧czucie? Niestety Zeena od rodzicielki tego nie otrzyma豉, a jednak potrafi豉 broni zachowania matki, wybaczy豉, ca趾owit win obarczaj帷 despotycznego ojca i spos鏏 wychowania matki.

Przyznam szczerze, 瞠 nie potrafi豉m si od ksi捫ki oderwa. Czyta豉m j w ka盥ej wolnej chwili wyp豉kuj帷 oczy.

Dobrze, 瞠 na 鈍iecie s takie osoby jak Cathy Glass, kt鏎e potrafi dzieli si mi這軼i ucz帷 innych tej mi這軼i.

Rodzina Cathy, to osoby tak mocno ze sob zwi您ane i tak si wzajemnie kochaj帷e i szanuj帷e, 瞠 wcale mnie to nie dziwi, 瞠 dzieci z takich rodzin jak rodzina Zeeny nie chc opuszcza pe軟ego ciep豉 i mi這軼i domu.

Autorka ukazuje 鈍ietnie dzia豉j帷y system opieki spo貫cznej 軼i郵e wsp馧pracuj帷y z policj. Empatyczno嗆 i zaanga穎wanie tych os鏏 w zapewnienie bezpiecze雟twa i komfortu psychicznego dzieci zas逝guje na wielkie oklaski.

Po przeczytaniu tej lektury jestem przekonana, 瞠 zrobi wszystko, aby pozna pozosta貫 ksi捫ki napisane przez Cathy Glass. Ju zacz窸am ich szuka, niestety znalaz豉m tylko w angielskiej wersji j瞛ykowej. Ale znajd w polskiej. Musz!

Ta ksi捫ka to wulkan emocji i my郵, 瞠 nikt nie powinien przej嗆 obok niej oboj皻nie.

Fantastyczna ksi捫ka napisana przez kobiet, która jest rodzin zast瘼cz dla wielu ró積ych dzieciaków z ró積ych domów. Napotyka wci捫 nowe przypadki a na podstawie historii swoich podopiecznych pisze ksi捫ki. To w豉郾ie jedna z nich.

Czyta si 鈍ietnie, naprawd wci庵a, na pocz徠ku troch si d逝篡, nawet mia陰m momenty , 瞠 pomy郵a豉m : nuda! po co takie szczegó造?

Obawia豉m si, 瞠 koniec niczym nie zaskoczy i 瞠 b璠zie przewidywalny. Pomyli豉m si.

Avatar u篡tkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2017-11-12, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Wyzwanie 2017 - 52 ksi捫ki,

Chyba najbardziej wstrz御aj帷a z ksia瞠k Cathy Glass. Tym razem pod jej opiek trafia 14-letnia Zeena, która sama o to poprosi豉. Cathy stopniowo odkrywa wszystkie jej tajemnice: Zeena cierpi na choroby weneryczne, gdy dziewczynka mia豉 9 lat zosta豉 zgwa販ona przez kuzyna, w wieku 12 lat przez ojca, a mia豉 13 lat gdy wydano j za m捫 za wujka, odt康 te regularnie jej ojciec znajdowa jej klientów, którym s逝篡豉 swoim cia貫m.

Avatar u篡tkownika - dorota198
dorota198
Przeczytane:2020-05-10, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Adopcja, 12 ksi捫ek 2020,
Inne ksi捫ki autora
Mamo, uciekaj
Cathy Glass0
Ok豉dka ksi您ki - Mamo, uciekaj

Jej jedyna win by這 to, 瞠 by豉 zbyt ufna... Kiedy Aisza, pi瘯na i inteligentna Azjatka, poznaje Marka, wie, 瞠 spotka豉 mi這嗆 swego 篡cia. Po krótkim...

Kobieta bez przesz這軼i
Cathy Glass0
Ok豉dka ksi您ki - Kobieta bez przesz這軼i

Wi瘯szo嗆 rodzin ma jakie tajemnice – trupy w szafie, o których nigdy si nie rozmawia. Czasami tajemnica jest tak bolesna i tak g喚boko...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Alfabet polifoniczny