Nasza pani z Ravensbrück

Jest 24 listopada 1947 roku. W gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie zbiera się Najwyższym Trybunał Narodowy, który ma sądzić nazistowskich zbrodniarzy. Proces uważnie śledzą byli więźniowie obozów koncentracyjnych, a także polskie i amerykańskie media. Na salę wprowadzani są kolejni oskarżeni. Wśród nich brakuje jednak Johanny Langefeld - byłej strażniczki obozów w Ravensbrück i w Auschwitz. Oskarżona uciekła. Parę lat później zaczną chodzić słuchy, że ktoś pomógł jej uciec. Obiegną Kraków relacje tak nieprawdopodobne, że trudno będzie dać im wiarę.

Bo czy naprawdę mogło być tak, że Johannę Langefeld uwolniły z Montelupich dawne więźniarki Ravensbrück? Ofiary miałyby uratować kata? Takie rzeczy się przecież nie zdarzają. Książka Marty Grzywacz to opowieść o jednej z najbardziej tajemniczych i kontrowersyjnych postaci nazistowskiego systemu zagłady.

Informacje dodatkowe o Nasza pani z Ravensbrück:

Nasza pani z Ravensbrück - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2020-03-25, Ocena: 5, Przeczytałam,

Na uznanie zasługuje to, jak mocno Marta Grzywacz zaangażowała się w pisanie tej książki. Przekopała się przez ogrom książek i opracowań, odwiedzała wystawy i Instytuty, robiła wszystko, aby dać czytelnikom naprawdę rzetelną opowieść, która bez zbędnego koloryzowania przedstawiałaby fakty historyczne w sposób prawdziwy i niestety w tym przypadku brutalny. Zdecydowanie jest to jedno z lepszych opracowań na temat obozów zagłady, z jakimi miałam do czynienia. Świetnie napisane, oparte na szerokiej bibliografii i dodatkowych źródłach, mocno prezentujące realia tamtych czasów w wielu aspektach. Zdecydowanie jest to coś, po co powinien sięgnąć każdy, kto interesuje się ową tematyką.

Cała recenzja: bookeaterreality.pl

Cały świat śledzi proces nazistowskich zbrodniarzy. Na ławie oskarżonych brakuje jednej ze strażniczek w obozach w Ravensbrück i Auschwitz. Johanna Langefeld uciekła z więzienia. Krążące plotki mówią o pomocy byłych więźniarek.

Czy to możliwe, że ofiary mogły uwolnić oprawcę?

Historia tajemniczej i kontrowersyjnej kobiety.

Autorka dotarła do wielu źródeł mogących wyjaśnić tę zagadkę. Włożyła ogrom pracy, aby do czytelników trafiła rzetelna lektura.

Polecam.

Bardzo dobrze napisana książka o najbardziej tajemniczej i kontrowersyjnej strażniczce obozów w Ravensbrück i w Auschwitz - Johannie Langefeld.

Czy to możliwe by dawne więźniarki z Ravensbrück pomogły uciec z Montelupich byłej nazistowskiej strażniczce?

"AUSCHWITZ TO NAJSTRASZNIEJSZE MIEJSCE NA ZIEMI, JAKIE WYMYŚLIŁ CZŁOWIEK"

Książek traktujących o II wojnie światowej nie oceniam. Na tę pozycję warto zwrócić szczególną uwagę, albowiem Autorka włożyła w nią mnóstwo pracy i to widać na każdej, niemalże, stronie. A przypuszczam, że zadanie było bardzo trudne, brak jest bowiem całościowej dokumentacji, a ostatni świadkowie odchodzą. Obraz Langefeld nakreślony przez Autorkę jest tu bardzo obiektywny, nie jest on kryształowy, ale też nie jawi się ona jako osoba z gruntu zła. Polecam bardzo, zwłaszcza zainteresowanym tematem.

Avatar użytkownika - NicoMinoru
NicoMinoru
Przeczytane:2023-12-04, Ocena: 6, Przeczytałam,
Blizny. Prawdziwa historia królików z Ravensbruck
Marta Grzywacz0
Okładka ksiązki - Blizny. Prawdziwa historia królików z Ravensbruck

Blizny. Prawdziwa historia ,,królików z Ravensbrück" to rzecz o nazistowskim okrucieństwie, sile przetrwania i odwadze kobiet - młodych polskich działaczek...

Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki
Marta Grzywacz0
Okładka ksiązki - Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki

Dlaczego Hitler kazał okradać okupowane kraje z cennych dzieł sztuki? Jak muzealnicy stali się tajnymi agentami? Kto wpadł na ślad ołtarza...