Nawet o tym nie myśl

Wydawnictwo: Feeria
Data wydania: 2016-08-03
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-7229-589-7
Liczba stron: 328
Tytuł oryginału: Don't Even Think About It
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Jarosław Irzykowski
Ilustracje: Ali Smith

Ocena: 5.4 (5 głosów)

To miał być zwykły szkolny dzień: odbębniasz kolejne lekcje, spotykasz się z chłopakiem, gadasz z kimś na przerwie, śmiejesz się z wygłupów kumpla... No, może o tyle nietypowy, że wszyscy obecni tego dnia uczniowie mieli iść na szczepienie przeciw grypie. Nie każdy to lubi, ale takie rzeczy da się przeżyć… A jednak ten dzień zmienił całkiem nasze życie. Bo kiedy słyszysz to, co myśli przyjaciółka, koleżanka z klasy, Twój chłopak, rodzice i nauczyciele, to bywa dość przykre, a kiedy znajomi usłyszą Twoje myśli, to może być katastrofa - przecież część spraw wolisz zostawić dla siebie, jak to, że podkochujesz się w chłopaku koleżanki czy że masz dość swojej przyjaciółki. A teraz wszyscy już wiedzą, że Tess straciła głowę dla swojego najlepszego kumpla Teddy’ego, że Mackenzie oszukała Coopera, że pielęgniarka była kiedyś striptizerką. I ta wiedza wywraca wszystko do góry nogami. Pełna dowcipnych wpadek historia, w której jedno wydarzenie przewartościowuje kompletnie wiele poglądów, zmienia szkolne przyjaźnie i miłości i całkowicie odmienia codzienność. Marzysz czasem o poznaniu cudzych myśli? Przekonaj się, jak by to było, gdyby inni mogli zajrzeć do Twojej głowy!

Kup książkę Nawet o tym nie myśl

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Nawet o tym nie myśl

Czy zdarza Ci się zastanawiać, co ktoś o Tobie myśli? Albo czy mówi Ci prawdę? Czy zdarzyło Ci się marzyć, że czytasz w myślach? Nic by się przed Tobą nie ukryło! Żaden sekret, żadne kłamstwo, ale... uwaga. Nie jesteś jedyny. Również Twoje tajemnice mogą wyjść na jaw. Zastanów się raz jeszcze, czy taka umiejętność to dar... a może przekleństwo? Jak wysoko cenisz prywatność własnych myśli.

 

Jednego dnia są grupą luźno powiązanych nastolatków, a następnego zawiązują sojusz. Wszystko za sprawą niewinnej szczepionki. Krótko po jej otrzymaniu okazuje się, że prawie cała klasa... potrafi czytać w myślach! Co zrobią z nową umiejętnością? Kto zyska, a kto straci? I przede wszystkim, czy ta wymuszona blisko, naprawdę ich zbliży... a może oddali?

 

Do tej książki podeszłam bez żadnych oczekiwań. Liczyłam na dobrą, młodzieżową obyczajówkę. I nie zawiodłam się. Wręcz odwrotnie Nawet o tym nie myśl bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło. Już od pierwszych stron spodobała mi się narracja, która była prosta, jasna i bezpośrednia. A jednocześnie przyciągająca uwagę czytelnika. Uwielbiam, kiedy narrator zwraca się do mnie „bezpośrednio”. Tworzy to przyjemną fikcję interakcji. Ale to nie wszystko w tym zakresie. Dużym plusem jest opowiedzenie historii z perspektywy kilku bohaterów. Różne punkty widzenia świetnie oddały złożoność sytuacji, w jakiej znalazła się młodzież. A jednocześnie uwypukliła ich charaktery. Bohaterowie tej książki to bardzo dobrze zaplanowane postacie. Co prawda, realizują one w większości schematy „szkolna klasa”. Przykładowo: jest kujonka, nieśmiała dziewczyna oraz jej koleżanka, która nie przepada za nauką itp. Ale... i to zastrzeżenie jest bardzo ważne. Przyjęte role społeczne wynikają z przeżyć naszych bohaterów, ich sytuacji rodzinnych i towarzyskich. Wszystko znajduje swoje uzasadnienie w drugoplanowych aspektach życia.

 

Bardzo lubię, kiedy książka zbudowana jest wokół niecodziennego tematu. Tym razem jest to kwestia telepatii. Od strony merytorycznej, nie jest to dogłębnie przeanalizowane zagadnienie, ale jeśli chodzi o skutki w życiu społecznym, jak najbardziej. Opisana historia bardzo mnie wciągnęła, chociaż na dobrą sprawę, rozwój wydarzeń to głównie rozwój relacji towarzyskich. Sytuacja jest jednak tak odmienna od codzienności, że nawet na chwilę nie poczułam się znudzona.

 

Rewelacyjną kwestią jest również zagadnienie rozbieżności między tym, co mówimy, a tym, co myśli. Nasi bohaterzy boleśnie dowiadują się, jak pokrętny bywa człowiek i... nie zawsze można go za to winić. Dzięki tej książce można zastanowić się, jak szczere są nasze słowa.

 

Co do samego zakończenia, nie było ono zaskakującym finałem. Raczej zgrabnym zamknięciem poruszonych wątków i otwarciem nowych. Takich, od których zacznie się kolejna część, a ich głównym celem jest trzymanie w napięciu czytelników. Jedyne, do czego mogę się przyczepić to mało zdecydowana reakcja otoczenia. Po opisywanej sytuacji, mając w pamięci inne książki i filmy o nadnaturalnie uzdolnionych dzieciach, spodziewałam się bardziej drastycznych działań. Ale może to wszystko pojawi się w tomie drugim. Ja będę czekać!

 

Na samym zaś końcu książki... mamy wywiad z autorką. I to nie w wykonaniu dziennikarza, ale innych, znanych pisarek. Ten ciekawy pomysł i odpowiedzi „z jajem” pozostawiają czytelnika w stanie rozbawienia, zadowolenia, ale też... niedosytu. I w tym momencie chciałoby się spotkać z autorką i przeczytać jej myśli odpowiedź na najważniejsze pytanie „co będzie dalej?”!

 

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Simi_48
Simi_48
Przeczytane:2016-08-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,

Marzyliście kiedyś, by poznać myśli innych? Dowiedzieć się, co zaprząta ich umysł? Co sądzą o Was? Chcielibyście mieć taką moc? Słyszeliście o telepatii? To zdolność, dzięki której można nawiązać kontakt z umysłem innej osoby, jej największe sekrety, opinie. Ludzie często nie mówią tego, co myślą. Kłamią, oszukują, mamią obietnicami, których nigdy nie spełnią. Wtedy taki dar bardzo by się przydał. Tylko, co jeśli są efekty uboczne, a Wy nie bylibyście jedyni. Jeśli ktoś jeszcze ma zdolność telepatii? Wyobraźcie sobie, że wchodzicie do swojej szkolnej klasy, biura, w którym pracujecie. Spędzacie z ludźmi, którzy tam przebywają dużo czasu. Każdy z nich ma swoją tajemnicę, a Wy możecie ją poznać. Siadacie na swoim miejscu, wchodzą inni i nagle słyszycie ich myśli. To może być ciekawe, prawda? Problem w tym, że oni również słyszą wasze. Wtedy już nie jest zabawnie. Coś się wam stało, zyskaliście niesamowitą moc, ale nie jesteście jedyni. Wszyscy słyszą wszystko. Kłamstwa wychodzą na jaw. Nikt nie potrafi kontrolować swoich myśli, a nagle poznają je inni ludzie. Dowiadują się o Was wszystkiego, nie możecie tego zatrzymać. Czujecie się zranieni, oszukani lub podekscytowani. Nagle dopada Was mocny ból głowy, nie nadajecie się, by cokolwiek zrobić. Powoli przechodzi, ale Wasze oczy stają się fioletowe. Jak wytłumaczyć to wszystko rodzinie? Zastanawiacie się, czy znaleźliście się w jakimś szalonym eksperymencie, jesteście królikami doświadczalnymi. Osoby niemające tego daru, zaczynają się czegoś domyślać, a na Waszej drodze pojawia się tajemnicza kobieta, która zaczyna Was śledzić. Wyjawilibyście swoją tajemnicę światu, czy może zatrzymali ją dla siebie? Nadszedł dzień, kiedy trzeba wrócić do szkoły, wakacje się skończyły, a nauka czeka. 1 wrześnie to najbardziej znienawidzona data przez uczniów,a ale co zrobić, trzeba wrócić do rzeczywistości i wziąć się w garść. Dzięki uprzejmości księgarni internetowej PanTomasz.pl miałam możliwość zapoznania się z książką Sarah Mlynowski ,,Nawet o tym nie myśl", która powoli w optymistyczny sposób przygotowywała do powrotu do szkoły. Przyjemna, zabawna, ciekawa powieść szybko zyskała moją sympatię i zdobyła honorowe miejsce na mojej półce. Zapraszam na jej recenzję!
,,Olivia rozejrzała się po sali. Wszyscy wciąż gadali, ale nikt nie poruszał ustami. (…) Olivia pojęła nagle, że oni niczego nie mówią. Oni myślą. Słyszała myśli innych ludzi."
W Nowym Jorku zdarzają się naprawdę wyjątkowe sytuacje...
To miał być zwykły szkolny dzień: odbębniasz kolejne lekcje, spotykasz się z chłopakiem, gadasz z kimś na przerwie, śmiejesz się z wygłupów kumpla... No, może o tyle nietypowy, że był to dzień szczepień przeciwko grypie. I to szczepienie zmieniło wszystko.
Coś porobiło się w mózgu i nagle w twojej głowie odzywają się jakieś dziwne myśli — myśli nie twoje, tylko otaczających cię ludzi. Na dodatek nie tylko ty słyszysz, co myśli najlepsza przyjaciółka, chłopak, rodzice i nauczyciele, ale i twoi znajomi słyszą, co tobie chodzi po głowie.
Pełna dowcipnych wpadek i zabawnych komentarzy historia, w której niezwykłe zjawisko kompletnie przewartościowuje pewniki, zmienia bieg przyjaźni i uczuć, wywraca pozornie znaną rzeczywistość. Marzysz czasem o poznaniu prawdziwych myśli innych? Hm, uważaj na marzenia...

,,Oto nasza historia. Tak właśnie z naszej grupy zrodziliśmy się my.I tacy właśnie obecnie jesteśmy. Kiedy stanowi się grupę, w której wszyscy wzajemnie słyszą swoje myśli, granica pomiędzy ja a my jakoś się zaciera." Dzień jak co dzień. Kolejne nudne lekcje, nauczyciele coraz więcej wymagają, a uczniowie pragną jak najszybciej wyjść ze szkoły. Nie dość, że nie mają już na nic siły, w tym tygodniu w szkole są robione szczepienia przeciw grypie. Nie są obowiązkowe, ale wielu uczniów zamierza się zaszczepić. Niektórzy się boją, inni nie mogą się doczekać. Przyszedł czas na klasę dziesiątą be. Nastroje są różne, nie wszyscy biorą w tym udział. Nastolatkowie wchodzą do gabinetu pielęgniarki, dostają zastrzyk i idą do domu. Można pomyśleć, że to już koniec, ale nic bardziej mylnego. Nazajutrz boli ich głowa, źle się czują i w różnym tempie zaczynają słyszeć myśli innych. Niektórzy są przerażeni, inni skołowani oraz są tacy, którym się to podoba. Myślą, że wariują, ale nagle uświadamiają sobie, że nie tylko ich to spotkało, ale każdą osobę, która się zaszczepiła. Słyszą swoje myśli, poznają największe sekrety. I nic nie wskazuje na to, że to im przejdzie. Nowa zdolność może być zabawna i przydatna, tylko czy na pewno? A może to początek końca ich życia towarzyskiego? Wszystko się psuje, a uczniowie muszą poradzić sobie z nową zdolnością. Pytanie brzmi, czy zrobią to sami, czy poproszą o pomoc kogoś z zewnątrz.
,,-Cały mój świat się rozleciał.   Olivia podeszła krok bliżej niego. Ale nie z powodu telepatii. Cały twój świat już i tak się rozpadał. Tyle tylko, że sobie tego nie uświadamiałeś." ,,Nawet o tym nie myśl" to zabawna, ciepła niesamowita książka, która wywołuje uśmiech na twarzy. Zabierze Was na pewną wycieczkę do szkoły, gdzie uczniowie potrafią czytać w myślach, a śmieszne sytuacje są normą. Pełna humoru, dynamiczna, ciekawa powieść sprawia, że nie można się od niej oderwać, a kolejne przygody uczniów dziesiątej be śledzi się z niecierpliwością. Wprowadzi Was w wesoły nastrój i zarazi swoją pozytywnością. Sarah Mlynowski w niesamowity sposób połączyła problemy uczniów z telepatią, co wywołuje radość. Magiczna, lekka, przyjemna. Jestem nią oczarowana, a autorka zdobyła moją sympatię. Z niecierpliwością czekam na kontynuacje, bo przygody Olivii, Coopera, Mackenzie i innych uczniów dziesiątej be całkowicie mnie zauroczyły i pomogły rozpocząć nowy rok szkolny w trochę inny sposób. Zastanawiam się, czy sama chciałabym mieć taką zdolność i chyba tak. Czasami by się to przydało, szczególnie kiedy przyjdzie się na rozpoczęcie roku wtedy, kiedy wszystko się już skończyło. Już wyobrażam sobie minę mojej wychowawczyni. Brawo ja! Książkę czyta się naprawdę szybko, dynamiczna akcja, niespodziewane zwroty akcji i fabuła opowiedziana z perspektywy wielu osób sprawia, że pozycja zyskuje na oryginalności. Nie można się od niej oderwać, przyciąga czytelnika zapowiedzią dobrej zabawy i chwil spędzonych z szalonymi bohaterami. NIEZWYKŁA!
„Wszyscy jesteśmy pogięci. I to, co się nam przytrafia, też jest pogięte. Moje życie teraz też się do reszty pogięło. I po prostu nie wydaje mi się, żebyśmy byli odpowiednimi ludźmi, żeby pomóc sobie nawzajem się odgiąć. Ma to sens?”
Piękni, młodzi, całkowicie od siebie różni, ale połączeni jedną niesamowitą zdolnością, która czyni ich życie zabawnym, a zarazem przerażającym. Tacy właśnie są bohaterowie książki pt. ,,Nawet o tym nie myśl". Zacznijmy od tych, którzy najbardziej zapadli mi w pamięć. Olivia jest nieśmiałą nastolatką, która panicznie boi się rozmawiać z innymi. Jest hipochondryczką i wszędzie widzi okazję, by dopadła ją choroba. Kiedy poznaje swój dar, mdleje. Dziewczyna jest przerażona. Każdy może znać jej myśli, a ona pragnie tylko zniknąć. Z czasem telepatia pomaga jej się otworzyć, a na jej drodze staje Lazar. Tylko jak się to skończy? Mackenzie to popularna złośliwa dziewczyna, która skrywa pewną tajemnicę, mogąca zniszczyć jej związek. Nie chce, by jej chłopak się o tym dowiedział i robi wszystko, by tak było. Z czasem jej wredne myśli wychodzą na jaw, a ludzie się od niej odsuwają. Czy Mackenzie uda się wszystko naprawić? Cooper jest optymistycznym, trochę naiwnym chłopakiem, który każdemu wierzy na słowo. Kiedy i jego dopada telepatia, dowiaduje się o sprawach, które niszczą jego życie. Czy da radę w tym nowym, pokręconym świecie? Tess od zawsze słucha narzekań matki na jej wagę, a kiedy telepatia dotyka jej klasę, dowiaduje się, że jej najlepsza przyjaciółka myśli, że jest gruba. Zakochana w najlepszym przyjacielu dowiaduje się o rzeczach, których wolałaby nie wiedzieć. Czy uda się jej dojść do czegoś więcej z Teddym, czy może przeznaczony jest jej ktoś inny? Bohaterowie książki borykają się z takimi samymi problemami jak współczesne nastolatki. Mają o tyle źle, że pod wpływem szczepionki przeciwko grypie, każdy może poznać ich myśli. Zapowiada się zabawny czas w klasie dziesiątej be.

,,Pi założyła ręce na piersi.
Nie pozwalam wam ode mnie ściągać. To nie w porządku.
A przepraszam, pomyślał Dave. Czy ty nie dalej jak wczoraj nie ściągałaś od Jona Matthewsa?"
,,Nawet o tym nie myśl" to zabawna, ciekawa powieść, przy której można spędzić miłe chwile i zanurzyć się w świat, w którym telepatia jest na porządku dziennym, a ludzkie myśli wymykają się spod kontroli. Przygody uczniów dziesiątej be sprawią, że na waszej twarzy zagości szeroki uśmiech, a urok tej powieści was zaczaruje. Przygotujcie się na dużą dawkę śmiechu, skandali i pierwszych miłości. Nie będziecie mogli się oderwać, a historia umili Wam ciężkie chwile i oderwie od rzeczywistości. Polecam!
Za możliwość przeczytania dziękuję księgarni internetowej PanTomasz.pl <3

Link do opinii
Avatar użytkownika - ksiazkomania
ksiazkomania
Przeczytane:2016-08-15, Ocena: 6, Przeczytałam, x52 książki 2016, Mam, Recenzenckie,

Czytanie w myślach - czemu nie?

Czytanie w myślach - któż by nie chciał choć przez chwilę mieć takiej umiejętności? Nie musi chodzić o oszustwa na egzaminach, ważnych spotkaniach biznesowych itp., ale po prostu o to, by poczytać w myślach innych. Może z tego wyjść niezła zabawa albo wręcz odwrotnie. I o tym właśnie pisze Sarah Mlynowski w swojej powieści ,,Nawet o tym nie myśl". A pisze w tak zabawny i ciekawy sposób, że poznając bohaterów książki, mamy wrażenie, że jesteśmy wśród nich.

,,Oto nasza historia. Tak właśnie z naszej grupy zrodziliśmy się my.

I tacy właśnie obecnie jesteśmy. Kiedy stanowi się grupę, w której wszyscy wzajemnie słyszą swoje myśli, granica pomiędzy ja a my jakoś się zaciera."

Klasa dziesiąta be ma zaplanowane szczepienie przeciwko grypie. Prawie wszyscy zgadzają się na szczepienie, nie podejrzewając, że to ukłucie tak bardzo odmieni ich życie. Bowiem po wizycie w gabinecie lekarskim młodzi ludzie odkrywają w sobie dziwną dolegliwość - mogą czytać w myślach innych, i porozumiewać się między sobą myślami. Czy nie brzmi to fajnie? Na początku jest zabawnie, ale jak się potem okazuje, czytanie w myślach to nie tylko zabawa.

,,Wszyscy jesteśmy pogięci. I to, co się nam przytrafia, też jest pogięte. Moje życie teraz też się do reszty pogięło. I po prostu nie wydaje mi się, żebyśmy byli odpowiednimi ludźmi, żeby pomóc sobie nawzajem się odgiąć. Ma to sens?"

Sarah Mlynowski stworzyła naprawdę fajną książkę. Fabuła jest ciekawa i już od pierwszych stron zachęca czytelnika do dalszego czytania. W książce nie wieje nudą, akcje są humorystyczne, dynamiczne, przez co czytanie staje się świetną zabawą. ,,Nawet o tym nie myśl" to powieść lekka i przyjemna. Idealna na odprężenie się po ciężkim dniu. Powieść została napisana bardzo fajny stylem. Czyta się ją szybko, bez najmniejszego problemu.

Bohaterowie powieści to młodzi ludzie, którzy zmierzają się z dość nietypowym problemem. I choć na początku wydaje im się, że to całkiem przydatna i zabawna umiejętność, a w niektórych przypadkach nawet pomocna, to wielu z nich przyprawia o niemały ból głowy. Bo kto by chciał się dowiedzieć o intymnych sprawach swoich rodziców? Chyba nikt. Sarah Mlynowski bardzo staranie wykreowała postacie. Bohaterowie są wyraziści, każdy jest inny i każdy ma swoje myśli, przez co powieść staje się różnorodna. Autorka zadbała, by prócz humoru w książce nie zabrakło sytuacji kłopotliwych, krępujących i trudnych.

,,Olivia rozejrzała się po sali. Wszyscy wciąż gadali, ale nikt nie poruszał ustami. (...) Olivia pojęła nagle, że oni niczego nie mówią. Oni myślą. Słyszała myśli innych ludzi."

Bardzo fajnym pomysłem jest narracja. Sarah Mlynowski odbiega od stereotypowej narracji jednoosobowej i posługuje się narracją zbiorową. Dokładnie książka napasana została pierwszoosobowym podmiotem zbiorowym, czyli poznajemy historię z punktu widzenia wielu bohaterów. Jest to niewątpliwie bardzo trudne do napisania, jednak autorce ,,Nawet o tym nie myśl" wszyło znakomicie. Dzięki poznaniu myśli wielu bohaterów i poznaniu historii z tak wielu punktów widzenia mamy inny obraz powieści. Nie patrzymy jednokierunkowo i nie utożsamiamy się tylko z jednym, głównym bohaterem. W ,,Nawet o tym nie myśl" mamy kilku głównych bohaterów, każdego traktujemy na równi. To coś co wyróżnia tę powieść i czyni ją wyjątkową.

,,Nawet o tym nie myśl" otwiera cykl o grupie nastolatków, którzy potrafią czytać w myślach. Kolejna część, jak zapewnia autorka, będzie jeszcze bardziej tajemnicza, z jeszcze większą ilością skandali i z większą dawką zdolności pozazmysłowych. Ale to potem. Na chwilę obecną mamy ,,Nawet o tym nie myśl" - książkę zabawną, kontrowersyjną i godną polecenia. Mimo, że bohaterowie to młodzi ludzie, a książka głównie kierowana jest do młodzieży, to polecam ją każdemu czytelnikowi. To naprawdę bardzo dobra lektura, przy której będziecie się świetnie bawić. Szczerze polecam!

Link do opinii

Ta książka przypomniała mi za co bardzo lubię literaturę dla młodzieży. Za zaskoczenie, za nietypowy temat i niepowtarzający się schemat. Za tajemnicę i wielowątkowość...a jeśli jeszcze treść daleka jest od komercji to tym lepiej, to wtedy właśnie zyskuje w moich oczach.

Ta powieść na pewno zauroczy każdego(  zauroczyła nawet mojego syna, który nienawidzi czytać , do tego stopnia, że krzyczał, że natychmiast mam kupić drugą część...) i sprawi, że wszedzie będziecie ją czytać, nie odejdziecie na krok dopóki się nie skończy i dopóki autorka nie zaprosi do kolejnej " Pomyśl dwa razy "

Zachęcam do sięgnięcia po nią!

Link do opinii
Avatar użytkownika - Isiaaa_N
Isiaaa_N
Przeczytane:2016-11-27, Ocena: 5, Przeczytałem,
Inne książki autora
Koktajl mleczny
Sarah Mlynowski0
Okładka ksiązki - Koktajl mleczny

Jak to się mogło stać? Znowu jestem sama! Gorzej być nie może. Oto e-mail zaczynający się od słów Droga Jackie. Przysłał go mój chłopak, który twierdził...

Akwarium
Sarah Mlynowski0
Okładka ksiązki - Akwarium

Allison czeka z niecierpliwością, aż wprowadzą się do niej dwie współlokatorki. Wkrótce jednak uświadamia sobie, że od tej chwili życie będzie trochę trudniejsze...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

- Skażona partia zawierała dwadzieścia cztery szczepionki. Te dwie dodatkowe podane zostały innym uczniom. Szukamy ich. Im również zaproponujemy antidotum.

- To im zaoferujcie. Nie narażajcie ich życia. Naraźcie tylko moje. - Jej plan zaczynał nabierać kształtów. Nakłonię całą resztę, żeby skorzystała z antidotum. Tylko ja pozostanę telepatką. Będę ostatnim istniejącym pezetem. Będę prawdziwie wyjatkowa.


Więcej
Reklamy