Nawiedzona Japonia. Przewodnik

Catrien Ross ukazuje współczesną Japonię od strony, którą cywilizowany, racjonalny świat zbywa machnięciem ręki. Zabiera Czytelnika w niezwykłą podróż po fizycznych miejscach na archipelagu, gdzie to, co materialne, styka się z tym, co duchowe. Wraz z autorką odwiedzimy wejście do piekieł i rzucimy okiem na rzekę umarłych. Zajrzymy do kawiarenki, gdzie właściciel dla rozrywki daje pokazy swoich zdolności telekinetycznych. Odwiedzimy domniemany grób Jezusa, który według miejscowego podania uszedł śmierci w Jerozolimie, a zaraz potem przyjrzymy się najliczniej nawiedzanym przez duchy drapaczom chmur w Tokio. Poznamy sylwetki założycieli współczesnych sekt i realny pierwowzór Sadako z Ringu.

W zjawiska i legendy przytaczane przez Ross można wierzyć lub nie, ale stanowią one niezaprzeczalnie element japońskiego folkloru i codzienności, prezentując jednocześnie niezwykle ciekawy wycinek życia duchowego Japończyków.

Informacje dodatkowe o Nawiedzona Japonia. Przewodnik:

Wydawnictwo: Kirin
Data wydania: 2021-10-01
Kategoria: Podróżnicze

Kup książkę Nawiedzona Japonia. Przewodnik

Nawiedzona Japonia. Przewodnik - opinie o książce

Japonia od kuchni. Ukazana ze strony, która jest nam raczej obca i wielce niewiadoma. Nie jest to ten znany szeroko realistyczny i przyziemny kraj. Tak naprawdę po przeczytaniu tej lektury można śmiało stwierdzić, że takiej Japonii to na pewno nie znamy. To kraina metafizyczna, ogarnięta mistycznymi kultami, w której duchy mają jeszcze wiele do powiedzenia. A w każdym razie nie pozwalają o sobie zapomnieć, starają się być obecne w codziennym życiu Japończyków.

Nawiedzona Japonia to lektura popularnonaukowa, wiedza tam zamieszczona jest przekazana w sposób przystępny i zrozumiały dla czytelnika. Nie trzeba być wielkim umysłem, aby zrozumieć intencję i zamysł autorki. Wymienia ona liczne nazwiska, miejsca, symbole, szeroko kreśli historię uduchowionej Japonii. Zabiera nas w miejsca, o których nigdy nie słyszeliśmy, kreśli historię osób o mocach nadprzyrodzonych, mnichów i uzdrowicieli. Dowiemy się, że istniały liczne sekty, które zajmowały się sferami uduchowionymi i nadprzyrodzonymi.

Jak się dowiadujemy, w tym rozwiniętym kraju, gdzie technika i rozwój są na wysokim poziomie i wydawać się może, że ludzie są nad wyraz nowocześni, zjawiska nadprzyrodzone stanowią jeden z najważniejszych tematów w świecie szeroko rozumianej rozrywki, a osoby obdarzone takimi mocami są cenione i wielbione. Ogromną popularnością cieszą się wykłady na tematy telepatii, jasnowidzenia, psychokinezy czy UFO. Wszelkie bóstwa są obecne w dzisiejszym życiu Japończyków, przecież tak naprawdę historia tego kraju jest bogata w liczne legendy i podaniach o bóstwach i duchach. Istotne znaczenie w sferze wierzeń ludowych odgrywają zwierzęta, są obdarzone nieludzkimi mocami i stanowią do dzisiaj określone symbole. Czy wiecie, że lis to znany psotnik, który często pod postacią kobiety uwodzi mężczyzn, aby następnie doprowadza do śmierci? A duży wąż jest oznaką bezpieczeństwa i dostatku? Wiedza ta nie jest powszechna, a w Nawiedzonej Japonii poznacie jeszcze wiele zwierząt i związaną z nimi symbolikę.

Dzięki podróży do uduchowionej Japonii poznacie historię wysokich wieżowców, miejsc, gdzie złe moce się w przeszłości uaktywniały, odwiedzicie liczne świątynie, miejsca kultu nie tylko religijnego, poznacie mnichów i pustelników, założycieli znanych sekt, i przy okazji wstąpicie do miejsca, gdzie pochowany jest Jezus Chrystus. Oczywiście poznacie też legendę o Jezusie, którą chętnie Japończycy powtarzają.

Po tej lekturze mogę śmiało stwierdzić, że Japonia to kraj kontrastów. Obok szeroko rozumianej i kultywowanej nowoczesności, istnieje Japonia ogarnięta wierzeniami ludowymi, bardzo interesująca się zjawiskami parapsychologicznymi i fascynująca się światem duchów i magii. Poznamy istotny wycinek życia duchowego Japończyków, którzy do dzisiaj wierzą w duchy, wierzenia i legendy. I którzy noszą przy sobie talizmany, aby chroniły od złych mocy.

Jak dla mnie trochę za dużo było w tej relacji różnych postaci, trudnych nazw i nazwisk, miejsc, których nie sposób zapamiętać. Trochę mnie przytłoczył natłok takiej ogromnej wiedzy, w tak małym objętościowo dziele. Ale liczne kolorowe fotografie rekompensują nadmiar wiedzy, a pozwalają chociaż na chwilę przenieść się w te mistyczne regiony świata i poczuć na własnej skórze chłodny oddech tajemniczego ducha pod postacią pięknej kobiety. I nie raz wywołać drżenie ciała i niepokój w oczekiwaniu na spotkanie z uduchowionym bóstwem …

Masz ochotę na niecodzienne wrażenia? Liczysz na potajemne spotkanie z uroczym duchem? Nie czekaj, odwiedź Nawiedzoną Japonię … A przekonasz się, jak jeszcze mało wiesz o tym dziwnym kraju ...