CO SPRAWIA, ŻE ROZSĄDNI I INTELIGENTNI LUDZIE WIERZĄ, IŻ ZIEMIA JEST PŁASKA?
I DLACZEGO NIEKTÓRZY NIGDY NIE ZMIENIAJĄ SWOICH PRZEKONAŃ?
Oto fascynujący przewodnik po współczesnej wiedzy neurobiologicznej i psychologicznej o formowaniu i aktualizowaniu opinii.
David McRaney pokazuje, jak budować więzi, być uważnym i dostrzegać potencjał do zmiany w innych i w sobie samym.
Autor bierze pod lupę najnowsze badania psychologów i neurobiologów, pokazuje granice rozumowania, siłę grupowego myślenia i rezultaty głębokiej agitacji. Z typowym dla siebie poczuciem humoru i naukowym zaciekawieniem, zabiera nas w pouczającą podróż wśród członków sekt, wyznawców teorii spiskowych i aktywistów politycznych, każąc nam kwestionować własne motywacje i przekonania.
Wielowątkowa narracja dziennikarska, której wnioski są zaskakujące i skłaniają do refleksji, daje przełomową wiedzę o rzadko spotykanych okolicznościach pozwalających na zmianę myślenia.
Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2024-06-05
Kategoria: Poradniki
ISBN:
Liczba stron: 480
Perswazja jest skutecznym celowym wysiłkiem mającym na celu wpłynięcie na stan umysłu drugiej osoby poprzez komunikację w warunkach, w których osoba przekonywana ma jakąś swobodę."
,, Kiedy odbiorca uważa, że nie ma wyboru i może tylko się przystosować, próbę wywarcia wpływu można uznać za przymus."
Powiem wam, że temat jaki jest poruszany w książce z początku wydawał mi się krótki do opisania, więc dziwiło mnie, dlaczego autor potrzebował do tego aż 480 stron. Dopiero, kiedy zaczęłam się w nią wkręcać zobaczyłam, że nie da się go opisać w skrótowej wersji, gdyż wtedy nie udowodnił by swoich racji. Ogólnie mogę powiedzieć, że książka jest o zmianach w myśleniu, a nawet powiem więcej, o pozwoleniu sobie na swobodną zmianę zdania. Wiecie, każdy z nas wychowywał się w innej rodzinie, więc i zdania na te same tematy są u nas podzielone. Utrzymujemy swoje myśli w jakimś schemacie z uwagi na przekonania naszych bliskich, czy też nawet przodków. W większości przypadków to, co myślimy jest przestarzałym tematem. Ogólnie podał nam nawet przykłady, że niekiedy potrzeba czasu przejścia jednego pokolenia, by ktoś zobaczył, że jego racje były błędne. Jednak bywa też tak, że za pomocą dobrych argumentów nasz rozmówca może sprawić, że sami nagle zmienimy zdanie. Oczywiście mamy tu pokazane w jaki sposób do tego dochodzi. Autor pokazuje nam, że z naukowego punktu widzenia, każdy z nas ma prawo myśleć inaczej i każdy czynnik, jakiego doświadczył w ciągu swojego całego życia sprawił, że myśli tak, a nie inaczej. My sami nie lubimy rozmawiać z ludźmi, którzy mają inne zdanie niż my sami. Ja od czasu zgłębiania technik manifestacji już wiem na czym to wszystko polega. Ta książka tylko mi to potwierdziła. Pokazała, że można zaprowadzić wspólny dialog z każdym człowiekiem nawet pomimo tego, że widzi się coś inaczej. Cokolwiek nie będzie tu ukazane mamy udowodnione to prawdziwą historią z życia nie tylko samego autora, ale i naukowców, którzy wciąż doszukują się czegoś więcej w naszym istnieniu. Nie bierzcie tej książki za poradnik, bo bardziej hipnotyzujące historii, to jeszcze nie czytałam:-)
David McRaney w swojej książce "Nawyki myślenia. Zaskakująca wiedza naukowa o opiniach, przekonaniach i perswazji" podejmuje fascynujące wyzwanie zrozumienia, dlaczego rozsądni i inteligentni ludzie mogą wierzyć w rzeczy, które wydają się absurdalne, takie jak przekonanie, że Ziemia jest płaska. Co więcej, autor stara się wyjaśnić, dlaczego niektórzy ludzie nigdy nie zmieniają swoich przekonań, mimo dowodów wskazujących na ich błędność.
Książka McRaney'a jest prawdziwym przewodnikiem po współczesnej wiedzy neurobiologicznej i psychologicznej dotyczącej formowania i aktualizowania opinii. Autor pokazuje, jak budować więzi, być uważnym i dostrzegać potencjał do zmiany zarówno w innych, jak i w sobie samym. W książce znajdują się najnowsze badania psychologów i neurobiologów, które ujawniają granice ludzkiego rozumowania, siłę grupowego myślenia oraz rezultaty głębokiej agitacji.
Z typowym dla siebie poczuciem humoru i naukowym zaciekawieniem, McRaney zabrał mnie w pouczającą podróż wśród członków sekt, wyznawców teorii spiskowych i aktywistów politycznych. W ten sposób zachęca nas do kwestionowania własnych motywacji i przekonań. Autor stosuje wielowątkową narrację dziennikarską, której wnioski są zaskakujące i skłaniają do głębokiej refleksji.
Podczas lektury tej książki przeżyłam z autorem podróż, która pozwala zrozumieć, w jaki sposób ludzie zmieniają swoje myślenie, czasem nawet podczas jednej rozmowy. Dowiadujemy się, co robimy źle, kiedy nasza perswazja jest nieskuteczna, i poznajemy zadziwiające mechanizmy psychologiczne prowadzące do zmiany przekonań, postaw i wartości.
McRaney podkreśla, że perswazja nie jest przymusem, lecz stopniowym prowadzeniem i pomocą w lepszym zrozumieniu własnego sposobu myślenia. Zdolność zmiany zdania, aktualizacji założeń i rozpatrywania innych punktów widzenia jest jedną z naszych największych zalet.
Książka "Nawyki myślenia" to nie tylko kompendium wiedzy naukowej, ale także inspirujący przewodnik dla tych, którzy pragną zrozumieć ludzką psychikę i mechanizmy stojące za zmianą przekonań. David McRaney dostarcza narzędzi do lepszego zrozumienia siebie i innych, pokazując, że zmiana myślenia jest możliwa i często niezbędna dla naszego rozwoju osobistego i społecznego.
Gorąco polecam tę książkę wszystkim zainteresowanym psychologią, neurobiologią oraz tym, którzy pragną zrozumieć, jak skutecznie komunikować się i wpływać na innych. "Nawyki myślenia" to lektura, która na długo pozostaje w pamięci i skłania do refleksji nad własnymi przekonaniami i sposobem myślenia.
Każdy z nas ma swoje przekonania, i to w każdym obszarze życia. Niektóre są ugruntowane już od wczesnych lat, inne często zależą od tego, w jakim środowisku się obracamy- wiele czynników ma wpływ na to, co myślimy o danej sprawie. Większość kłótni międzyludzkich bierze się właśnie z odrębnego postrzegania, a strony nijak nie potrafią przekonać do swoich racji. I nie chodzi tylko o wielbicieli teorii spiskowych, ale też o zwykły światopogląd. Czy można coś z tym zrobić? Czy jest szansa na zmianę zakorzenionych już tytułowych nawyków myślenia? Autor David McRaney w ciekawy i przystępny sposób opowiada czytelnikom, jak działać, by wpłynąć na innych i jak skomplikowany jest ludzki mózg. W płynnej i przyjaznej narracji przedstawia wiele przykładów, bazując na swoim doświadczeniu i obserwacjach, odnosi się do rzetelnych źródeł, a przede wszystkim trafia do czytelnika swoimi celnymi spostrzeżeniami. Zabierając nas w wyjątkową i ciekawą podróż po świecie neurobiologii i psychologii poszerza horyzonty nawet laika w tych tematach, przy okazji skłaniając do refleksji w kwestii tego, jak łatwo jest manipulować ludźmi. To naprawdę jedna z tych pozycji, po które warto sięgnąć, by odrobinę inaczej spojrzeć na świat i szereg informacji, którymi nieustannie przecież jesteśmy bombardowani.
Dlaczego mamy za dużo przyjaciół na Facebooku? Czy w sprzyjających okolicznościach każdy może stać się mordercą? Jak przestać gubić klucze, telefony...
Przeczytane:2025-04-15, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Coraz częściej sięgam po poradniki, które pomagają mi w rozwoju osobistym, budowaniu pewności siebie i poprawie relacji międzyludzkich. Uwielbiam słuchać ich na Legimi – szczególnie podczas codziennych obowiązków domowych. Wtedy nawet zmywanie czy sprzątanie staje się mniej uciążliwe, bo umysł intensywnie pracuje i mam poczucie, że nie marnuję ani chwili. Tak właśnie trafiłam na książkę Davida McRaneya „Nawyki myślenia” – i od pierwszych minut wiedziałam, że to będzie wartościowa lektura.
Autor porusza niezwykle aktualne i ważne tematy. Jednym z kluczowych zagadnień jest siła perswazji – i to zarówno w kontekście wpływu innych na nas, jak i naszej własnej skłonności do wpływania na przekonania innych. Czyż nie zdarza się, że mając pewność co do słuszności własnego zdania, próbujemy „przekonać” naszych bliskich, współpracowników, a nawet przypadkowych rozmówców? McRaney pokazuje, jak często sami podlegamy wpływowi – i to w sposób, którego nawet nie jesteśmy świadomi.
Zaskakujące przykłady – jak chociażby reakcje ludzi po katastrofie 11 września, czy kwestie związane z poglądami na aborcję czy orientację seksualną – uświadamiają, jak łatwo nasze przekonania mogą być kształtowane, a czasem wręcz zmanipulowane przez media, grupę społeczną czy dominujący przekaz. Autor porusza także tematy religii, sekt, aktywistów politycznych, a nawet wpływu hakerów i mediów społecznościowych na nasze życie – czasem wręcz dramatycznie je niszczącego.
Książka stawia wiele pytań – m.in. dlaczego rozsądni i inteligentni ludzie wierzą w teorie spiskowe czy że Ziemia jest płaska? – i odpowiada na nie z pomocą aktualnej wiedzy z zakresu neurobiologii i psychologii. Dzięki temu lepiej rozumiemy granicę między subiektywnym a obiektywnym, między tym, co uważamy za „naszą prawdę”, a tym, co rzeczywiście może być prawdziwe.
McRaney prowadzi narrację w stylu dziennikarskim, z humorem, lekko, a jednocześnie zmusza do głębokiej refleksji. Pokazuje nie tylko mechanizmy, jakie rządzą naszymi przekonaniami, ale też daje narzędzia, by zacząć budować głębsze więzi i otwierać się na zmiany – zarówno w sobie, jak i w innych.
Dla kogo jest ta książka? Zdecydowanie dla osób, które interesują się psychologią, komunikacją, mechanizmami społecznymi i chcą lepiej rozumieć siebie oraz innych. Spodoba się także tym, którzy nie boją się kwestionować własnych poglądów i są ciekawi, skąd naprawdę biorą się nasze opinie.
Jeśli chcesz odkryć, jak działa Twój umysł, nauczyć się większej otwartości i uważności – ta książka będzie dla Ciebie prawdziwą intelektualną przygodą. Gorąco polecam!