Nie dla ciebie

Dawid to przeciętny facet o nieprzeciętnych umiejętnościach. Jak mało kto czaruje, zwodzi i wykorzystuje kobiety. Jest uwodzicielem, łowcą, dobrze zna Twoje pragnienia. Wiesz, że to nie jest grzeczny facet, ale masz nadzieję, że dla Ciebie się zmieni. Chcesz podejść bliżej, poznać go. To tylko jedna z pułapek, w którą właśnie wpadłaś. Nie daj się uwieść – to nie jest facet dla Ciebie.

Co się jednak stanie, kiedy urok, który rzucał na kobiety, trafi także jego? I to dwa razy? Czy łowca stanie się zwierzyną? Czy można zbudować związek na kłamstwie? Co jest tak naprawdę ważne dla mężczyzny – uroda czy charakter?

Informacje dodatkowe o Nie dla ciebie:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2016-04-05
ISBN: 978-83-8083-108-7

Kup książkę Nie dla ciebie

Nie dla ciebie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Thalita
Thalita
Przeczytane:2019-03-10,

Ta powieść ma wszystkie cechy, które w książkach mi się nie podobają – dużo wyuzdanego seksu, brak jakiejkolwiek akcji, dialogi praktycznie o niczym. A jednak jestem nią zachwycona.

Cała fabuła powieści sprowadza się do tego, że Dawid, przystojny, młody biznesmen, jest jednocześnie w związkach z dwoma kobietami – słodką i naiwną Sonią oraz namiętną i megainteligentną Dominiką. Wciąż nie może się zdecydować, która ma zostać „tą jedyną”, i kluczy między jedną a drugą. Tyle akcji, zatem nie za nią wystawiłam książce ocenę bardzo dobrą.

„Nie dla ciebie” to przede wszystkim dogłębne studium męskiej psychiki, a zwłaszcza tej jej części odpowiedzialnej za relacje z płcią przeciwną. Narratorem całej powieści jest jej główny bohater i to z jego ust dowiadujemy się, jak przewrotni i perfidni potrafią być mężczyźni, gdy chcą zdobyć kobietę. Dawid nie krępuje się mówić, że facetom chodzi tylko o seks, ze najistotniejszy jest dla nich wygląd dziewczyny, że będąc w stałym związku potrafią zdradzać swą wybrankę na prawo i lewo. Słowem – potwierdza wszystkie negatywne stereotypy przypisywane mężczyznom.

Nie chciałabym mieć takiego faceta jak Dawid, jednak czytając jego wywody nie potrafiłam go znienawidzić, a wręcz przeciwnie – polubiłam go. Mimo że nie był szczery ze swoimi kobietami, nie okłamywał siebie i nie okłamywał swoich czytelników. Dość już mam naiwnych tekstów, wywiadów ze znanymi i mniej znanymi mężczyznami, którzy twierdzą że najważniejsze jest wnętrze kobiety, choć umawiają się tylko z modelkami z pierwszych stron gazet; że nie poślubią kobiety, póki nie będą mieć odpowiednich materialnych warunków do założenia rodziny, co nie przeszkadza im inwestować w coraz to nowsze modele samochodów. Tymczasem Dawid mówi wprost, że charakter dziewczyny ma dla niego znaczenie drugorzędne, a rodziny nie chce zakładać, bo wciąż wydaje mu się, że tymczasowa partnerka to nadal nie ta jedyna.

Podejrzewam, że moja ocena głównego bohatera byłaby inna, gdyby autorem „Nie dla ciebie” był mężczyzna. Wówczas najpewniej identyfikowałabym go z narratorem Dawidem i twierdziła, że w cyniczny sposób opisał on swoje niechlubne doświadczenia i – o zgrozo! - jest z nich dumny. Nie da się jednak ukryć, że Beata Worobiec jest kobietą i na podstawie swoich przeżyć lub obserwacji tworzy fascynujący portret bezwzględnego łamacza niewieścich serc.

A jakie z tej książki płynie przesłanie dla kobiet? Przede wszystkim chyba takie, że facetom strasznie trudno jest dogodzić. Oczywiście brzydkie dziewczyny nie mają u nich szans, ale i tym ładnym nie jest łatwo. Ponętna i odważna w łóżku Dominika staje się dla Dawida jedynie seksualną zabawką, natomiast uległa, skromna Sonia jest przez niego na przemian łudzona perspektywą wspólnego życia i odpychana pod byle pretekstem. Może zatem kobiety, które chcą być docenione za osobowość i charakter powinny szukać partnerów wśród mężczyzn nieco mniej przystojnych od Dawida, nieco mniej od niego zamożnych i nie tak przebojowych, lecz wiernych i traktujących swe kobiety z szacunkiem?

Powieść, w której wszystko kręci się wokół seksu, nie musi być pusta i wyrażać jedynie niezaspokojone potrzeby i pragnienia swego autora, jak do tej pory myślałam. Książka „Nie dla ciebie” udowadnia, że obserwacja czyichś zachowań seksualnych może być początkiem tworzenia jego portretu psychologicznego i rozszyfrowania mechanizmu jego postępowania. Beacie Worobiec udało się stworzyć bardzo ciekawą historie z elementów, które w innym utworze byłyby szczytem kiczu lub też odstręczały nadmiarem erotyki. Nie zdarzyło mi się jeszcze czytać tak drobiazgowych męskich zwierzeń i przeżyć, których autorką byłaby kobieta. Mam tylko nadzieję, że „Beata Worobiec” nie okaże się wkrótce artystycznym pseudonimem jakiegoś niewyżytego erotomana-gawędziarza, co zmieniłoby moją ocenę tej powieści o 180º. Jeśli tak się nie stanie, mamy do czynienia z genialną prozą.

Recenzja pochodzi z mojego bloga "Świat Powieści": http://swiat-powiesc.blogspot.com/

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2016-06-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2016, Mam,
"Jest wiele rodzajów zdrad. Można zdradzić z czystego pożądania. Wtedy to tylko seks. Pożądanie pojawia się czasem w obliczu pięknych kobiet i wielu mężczyzn nie potrafi oprzeć się pokusie. Kiedy kobiety same się proszą o wykorzystanie ich, mało który facet jest w stanie odmówić. Taka zdrada powinna być łatwa do zaakceptowania - w końcu wynika z chwilowej potrzeby ciała." "Nie dla Ciebie" napisana jest z męskiej perspektywy. Autorce świetnie udało się wcielenie się w umysł mężczyzny i pokazanie nam postrzeganie świata, kobiet, miłości, związków, zdrad jego oczami. Główny bohater - Dawid - to delikatnie powiedzmy dupek. Ma problem z wiernością, zmienia kobiety jak rękawiczki, a mimo to można go polubić. Aż sama się sobie dziwiłam! Ale z całą pewnością nigdy nie chciałabym spotkać na swojej drodze takiego Dawida podrywacza, który by mnie tylko wykorzystał i rzucił jak niepotrzebną rzecz. Od strony psychologicznej nie można nić zarzucić - Dawid wykreowany jest idealnie. Poznajemy jego myśli i pragnienia. A postacie drugoplanowe również nie odstają. Dominika i Sonia to kompletnie różne kobiety. Dominika to ogień, adrenalina i namiętność. Sonia to woda, bezpieczeństwo i czułość. "Rany, to było moje powołanie! Wyszukiwać kurwy i udowadniać im, że wszystkie są takie same. Może w głębi duszy po prostu nienawidziłem kobiet. Dlatego tak łakomie do nich podchodziłem. Jak mogłem się związać z jedną? Miałbym zostawić wszystkie inne w spokoju, kiedy na świecie wciąż było pełno frajerów, którzy dawali się wykorzystywać, a ich panny na każdym kroku przyprawiały im rogi?" Autorka pisze bez żadnych zahamowań, ograniczeń. Mamy tu sporo rozbudowanych opisów, które nie nudzą - to duży plus. Książka obfituje w sceny erotyczne, miłosne, zabawne i poruszające. Pani Beata pokazała, że jeśli chodzi o związki, miłość to wybory z nimi związane nie zawsze są proste. Miłość poza tym, że jest piękna, to niekiedy boli i rani. Powieść wywołuje skrajne emocje i zmusza do refleksji. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co tak naprawdę siedzi w głowie mężczyzny - sięgnijcie po "Nie dla Ciebie".
Avatar użytkownika - evelatrela
evelatrela
Przeczytane:2016-05-08, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Pełną recenzję napiszę w wolnej chwili, ale już teraz zapewniam, że to jedna z najlepszych książek w tej tematyce, jaką można dorwać. W dodatku młodej polskiej autorki, a wiadomo, że rodzimych twórców trzeba wspierać :)
Avatar użytkownika - zksiazkawreku
zksiazkawreku
Przeczytane:2016-05-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Dużo słyszy się o mężczyznach, którzy prowadzą podwójne życie, działają na dwóch frontach. Od razu nasuwa się pytanie: jak oni to robią, że dotąd się nie pogubili i nie zaliczyli wpadki? Taką historię przedstawia nam Beata Worobiec w swojej powieści "Nie dla ciebie". Dawid to dwudziestoparoletni mężczyzna, który ma wyjątkową zdolność - bez żadnych problemów sprawia, że kobieta potrafi oszaleć na jego punkcie. Zwodzi, czaruje i wykorzystuje kobiety. Nie sprawia mu to żadnego problemu. Bardzo dobrze wie, czego chce i to dostaje. Jest uwodzicielem i łowcą, grzesznikiem i niezdecydowanym rozpustnikiem. Mówi, że nie zniósłby zdrady a sam zdradza. Nigdy nie wierzył w to, że przeznaczona nam jest tylko jedna osoba na świecie, nasza druga połówka. Uważa, że takich połówek jest wiele i nawet jeśli z jedną nie wyjdzie, to bez problemu można znaleźć sobie kolejną. Nie sądził jednak, że znajdzie swoje dwie różne połówki w tym samy czasie... Kobiety jego życia to Dominika i Sonia - kompletnie różne kobiety. Ogień i woda. Adrenalina i bezpieczeństwo. Namiętność i czułość. Dominika to pewna siebie kobieta, świadoma swojej wartości. Jest dla Dawida super partnerką. Może z nią o wszystkim porozmawiać, pośmiać się do łez i spełniać swoje fantazje seksualne. Dziewczyna do tańca i do różańca. Natomiast Sonia to poukładana kobieta, spokojna, z bogatym wnętrzem. Kobieta, która idealnie nadaje się na żonę - wspaniale gotuje, sprowadza Dawida na swoją poukładaną drogę. Mężczyzna żyje przez pewien czas w dwóch światach. Nie może się zdecydować na jedną kobietę, bo idealną kobieta to połączenie Soni i Dominika. Kogo wybierze Dawid? Ogień i namiętność czy bezpieczeństwo i czułość? Narracja jest pierwszoosobowa, prowadzona z perspektywy naszego głównego bohatera Dawida. Dzięki czemu poznajemy rozterki mężczyzny, jego rozdarcie i trudność w podjęciu decyzji. Z każdą chwilą dowiadujemy się o wyrzutach sumienia jakie targają mężczyzną z racji tego, że oszukuje swoje kobiety. Taka narracja pokazała, co takiemu casanovie jak Dawid "siedzi" w głowie. Dawid to taki typ faceta, którego nienawidzę, i którego nienawidzi większość kobiet. To zarozumiały dupek, dla którego seks jest najważniejszy. Irytowałam się podczas lektury, gdy Dawid w wulgarny i poniżający sposób wyrażał się o kobietach. Zdecydowanie należy unikać takich facetów. Nie sposób nie wspomnieć o języku jakim posługuje się autorka. Jest on lekki, przyjemny i wciągający. Miałam trudności w oderwaniu się od lektury. Książkę czyta się bardzo szybko, a historia Dawida wciąga nas bez reszty. Na plus zasługuje również zakończenie. Było dla mnie niespodzianką. Nie spodziewałam się takiego pożegnania z bohaterem, za co autorce należą się ogromne brawa. Super pomysł! Podsumowując, "Nie dla ciebie" to bardzo dobra powieść, z licznymi scenami erotycznymi. To książka o podejmowaniu trudnych, życiowych decyzji i o tym, że miłość nie zawsze jest szczęśliwa i potrafi bardzo zranić. Lektura bardzo mi się podobała. A Ty? Skusisz się na energiczny spacer po męskim umyślę? Polecam, warto.
Rubinowy Książę
Beata Worobiec0
Okładka ksiązki - Rubinowy Książę

W chwili, gdy mgielny wilk porwał duszę Mili, życie Sephory wywróciło się do góry nogami. Jak na potomka bogini przystało, postanowiła wyruszyć siostrze...

Przez wielkie M
Beata Worobiec0
Okładka ksiązki - Przez wielkie M

"Ten, kto powiedział, że do tanga trzeba dwojga, z pewnością nie tańczył w trójkę" - te słowa zatrzęsły światem Anety. Zdruzgotana po śmierci swojego ukochanego...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz