Nie mów nikomu / Bez pożegnania

"Nie mów nikomu"
Od śmierci Elizabeth z rąk seryjnego zabójcy minęło osiem lat, ale młody lekarz David Beck nie potrafi o niej zapomnieć. Niespodziewanie pocztą elektroniczną otrzymuje od anonimowego nadawcy wiadomość zawierającą niezbity dowód, że jego żona nadal żyje. Jak to możliwe, skoro jej ciało zostało zidentyfikowane ponad wszelką wątpliwość? Beck ignoruje ostrzeżenie "nie mów nikomu" i próbuje dotrzeć do sedna mrocznej tajemnicy, której ślady wiodą w przeszłość. Padają następne ofiary, zagadka goni zagadkę...

"Bez pożegnania"
"Trzy dni przed śmiercią matka wyznała - to były niemal jej ostatnie słowa - że mój brat wciąż żyje". To szokujące wyznanie wprowadza niepokój i chaos w życie Willa Kleina. Przed jedenastu laty rodzony brat Willa, Ken, Zamordował jego byłą sympatię Julię. Ścigany międzynarodowymi listami gończymi, dosłownie zapadł się pod ziemię. Z czasem rodzina uznała go za zmarłego. Przeglądając dokumenty rodziców, Will natrafia na świeżo zrobione zdjęcie Kena. Wkrótce potem znika Sheila - kobieta, którą zamierzał poślubić. Coraz więcej poszlak wskazuje, że nie była osobą, za którą się podawała. FBI poszukuje jej jako głównej podejrzanej w sprawie o podwójne zabójstwo. Co łączy Sheilę z serią morderstw i sprawą sprzed jedenastu lat? Czy ona też padła ofiarą zabójcy? Tylko dotarcie do prawdy zapewni Willowi spokój...

Informacje dodatkowe o Nie mów nikomu / Bez pożegnania :

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2006 (data przybliżona)
Tytuł oryginału: Tell No One/Gone For Good
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki

Kup książkę Nie mów nikomu / Bez pożegnania

Nie mów nikomu / Bez pożegnania - opinie o książce

Miłośnikom kryminałów i thrillerów Harlana Cobena nie trzeba przedstawiać. To, jak zawiłe intrygi tworzy, w jaki sposób buduje napięcie jest bardzo charakterystyczne dla wielu jego powieści. Ale mimo, iż znając jego styl, wiemy czego możemy oczekiwać, to jednak każda następna książka stanowi świetną rozrywkę i niemałe zaskoczenie.

„Nie mów nikomu” to thriller, dzięki któremu autor zyskał międzynarodową sławę. Moim zdaniem zupełnie zasłużenie, bo od pierwszych stron wciąga w pełną napięcia, niedopowiedzeń i tajemnic historię. Tragedia z przeszłości, nieco już zaleczona przez upływający czas, zostaje wyciągnięta na światło dzienne przywołując bolesne wspomnienia, ale i dając nadzieję. Nadzieję na to, że uznana za zamordowaną przed ośmioma laty kobieta nadal żyje. Czy to tylko nikczemny i co najmniej niestosowny żart, czy rzeczywiście Elizabeth kontaktuje się z mężem? A jeśli tak, to czemu zniknęła na tyle lat?

Próbujący odkryć prawdę zdesperowany mąż, nie wie jakie konsekwencje wywoła swoimi działaniami. Gdy jednak zaczynają ginąć osoby, z którymi się w tej sprawie spotyka, a on sam zostaje oskarżony o morderstwo, rozpoczyna się prawdziwa walka, nie tylko o odkrycie prawdy, ale i o życie. I tu wkracza do akcji jedna z moich ulubionych bohaterek Cobena, pojawiająca się m.in. w „Chłopcu z lasu” czy „Ostatnim szczególe”, charyzmatyczna Pani adwokat, Hester Crimstein. Ponownie pokazuje pazury i... dodaje pazura całej powieści.

Jak zawsze zakończenie okazało się dla mnie totalnym zaskoczeniem, w końcu autor słynie ze swoich twistów, pokazując jednocześnie do czego prowadzą niedopowiedzenia i brak szczerości.

Pomyślałam, że fajnie będzie, jeśli tym razem sięgnę po twórczość autora, którego książki znam i lubię. Taką książką jest „Nie mów nikomu” Harlana Cobena. Poza tym bardzo zaciekawił mnie tajemniczy tytuł. Co jest takim wielkim sekretem i dlaczego nie można o nim powiedzieć nikomu?

Pewnej sierpniowej nocy David i jego żona Elizabeth udają się w swoją rocznicowa podróż nad jezioro. Niestety romantyczne chwile zakłóca pewne dramatyczne wydarzenie. Dawid zostaje pobity, a Elizabeth porwana i zamordowana. Od tragicznego wydarzenia mija osiem lat, a David nadal nie potrafi się pozbierać tej tragedii. Nagle otrzymuje tajemniczą wiadomość, po której ma wątpliwości czy aby na pewno jego żona nie żyje... Próbuje za wszelką cenę odkryć prawdę, ignorując wszystkie ostrzeżenia. Niestety napotyka przy tym wiele trudności, ponieważ zostaje on głównym podejrzanym o zabicie żony. Czy uda mu się odkryć prawdę?

Książka rozpoczyna się prologiem, który opisuje sytuację mającą miejsce osiem lat wcześniej. Występuje narracja pierwszoosobowa, a także trzecioosobowa. Rozdziały są krótkie. Tak jak już napisałam na wstępie, bardzo lubię książki tego autora, jednak muszę przyznać, że pomimo ciekawej fabuły, akcja trochę się wlokła, przez co ciężko mi się ją czytało, momentami czytałam ją na siłę. Thriller ten zaciekawił mnie dopiero, jak już dobiegałam do końca książki, czyli wtedy jak cała ta zawikłana zagadka związana ze śmiercią Elizabeth zaczęła się wyjaśniać i tak jak już to w takich książkach bywa, niektóre szokujące fakty powychodziły na jaw. Ta książka nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia. Może akurat nie miałam weny na thrillery?

„Nie mów nikomu” jest książką, która może spodobać się wielbicielom ciężkich thrillerów, które opisują trudne do rozwiązania zagadki. Mnie trochę ta książka nużyła, ale mimo to myślę, że może się ona spodobać każdemu, kto lubi takiego typu książki. Mam tylko nadzieję, że zbytnio nie zniechęciłam do przeczytania jej moją recenzją, bo nie jest to zła książka, ale czytałam już thrillery tego autora, które podobały mi się bardziej, więc spodziewałam się czegoś lepszego.

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10,

Książkę czyta się jednym tchem, obracając kartkę można się wszystkiego spodziewać. Autor trzyma w napięciu do ostatniej chwili. Nie potrafiłam oderwać się od tej książki, siedziałam nad nią 2 dni i w każdej możliwej wolnej chwili czytałam i czytała.

Nie sama zbrodnia jest opisana w książce, ale również wielka miłość. Ciężko pogodzić ze śmiercią bliskiej osoby, ale po 8 latach wspomnienie samo się zaciera, a tu David próbuje wyjaśnić śmierć ukochanej żony Elizabeth i dowiedzieć się czy aby na pewno nie żyje. Dostaje wiadomości od nieznajomej osoby, która tak naprawdę nie mogłaby wiedzieć a tak ważnych sprawach życiowych Davida. Po obejrzeniu taśmy z monitoringu David jest pewny, że jednak jego kochana żona żyje.

Pełna napięcia, ujmująca i trzymająca w niepewności do ostatniej chwili. Myślę, że za jakiś czas znów wrócę to tej książki. I jest godna polecenia.

„Nie mów nikomu” Harlana Cobena to książka, od której zaczęła się kariera tego autora. I szczerze mówiąc – wcale się nie dziwię, bo przeczytałam ją jednym tchem. Dennis Lehane napisał o niej, że to „porsche turbo wśród powieści kryminalnych” i trudno się z tym nie zgodzić. Akcja pędzi naprzód tak szybko, że można dostać zawrotów głowy! Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, a główny bohater wpada w coraz większe tarapaty i wydaje się za każdym razem, że teraz to już nie ma szans na nic – ale Harlan Coben zawsze umie znaleźć wyjście!

Zaczyna się romantycznie: od małżeńskiej pary, która co rok przyjeżdża w to samo miejsce, żeby uczcić swoją rocznicę – nad jezioro, w odludnej okolicy. Elizabeth i David Beck nie podejrzewają, że ten wyjazd będzie początkiem tragedii. Zostają zaatakowani, Elizabeth uprowadza nieznany sprawdza, zostawiając jej męża na pewną śmierć. Davidowi jednak udaje się przeżyć – choć kiedy dowiaduje się, że jego ukochana żona padła ofiarą seryjnego zabójcy – jego życie właściwie się kończy. David, lekarz, całkowicie poświęca się pracy w przychodni, aby zabić w sobie potworną tęsknotę za żoną. Po ośmiu latach od tej tragedii, doktor dostaje intrygującą wiadomość od anonimowego i bardzo tajemniczego nadawcy i zaczyna wierzyć, że jego zona jednak żyje. Zaczyna prowadzić własne śledztwo, które doprowadza go do strasznej prawdy, a ponadto sprowadza na niego ogromne niebezpieczeństwo. Z szanowanego obywatela nagle staje się wyrzutkiem, poszukiwanym przez policje i FBI, oskarżonym o zbrodnie, których nie popełnił. Na szczęście David ma przyjaciół, którzy potrafią udzielić mu wsparcia – i to bezwarunkowego.

Książkę czyta się rewelacyjnie, bardzo trudno się oderwać. Podobał mi się sposób prowadzenia narracji, intrygujący pomysł autora, no i główny bohater, z tą jego niezłomną wiarą w żonę i uporem, żeby doprowadzić sprawę do końca, nawet, gdyby miało go to kosztować życie… Harlan Coben zbudował swoją zagadkę tak, że kiedy bohater rozwiązuje jedną, pojawia się następna. Sekrety i tajemnice nakładają się na siebie, zagdaka goni zagadkę i mimo że wymyślamy w międzyczasie milion różnych pomysłów, co mogło się stać – rzeczywistość, jaką wymyślił dla nas autor – i tak okazuje się inna. I oczywiście – udaje się mu zaskoczyć czytelnika.

„Nie mów nikomu” trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, nie ma tu żadnych niepotrzebnych dłużyzn i rozważań, wszystko dzieje się szybko i sensownie. Poczucie niepewności, w jakie ta sytuacja wpędza bohatera, narasta z każdą chwilą. Myślę, że książka spodoba się miłośnikom sensacji, kryminałów i szybkiej akcji.

Podsumowując: świetna książka, w które wiele się dzieje i z którą trudno się nudzić. Idealna, jeśli ktoś jeszcze nie zna twórczości Harlana Cobena, bo można w niej znaleźć wszystkie atuty jego twórczości: niebanalny pomysł na intrygę, wyrazistych bohaterów, szybką akcję, wciągającą fabułę. Polecam.

To moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Nie wiem, jak to się stało, ale do tej pory jakoś nam było nie po drodze. Teraz na pewno nadrobię! Jestem zachwycona! Znakomity thriller, w którym nic nie jest pewne, wszyscy kłamią i każdy ma jakieś tajemnice. Uwielbiam takie klimaty!
Nie mówcie nikomu, ale ta książka naprawdę jest wciągająca. Emocjonująca. Pasjonująca. Cóż, nie bez przyczyny mówi się, ze to najlepszy thriller Cobena. Pierwsza scena - jak z bajki - on i ona, zakochani od dziecka, wciąż sobą zafascynowani, wyjeżdżają nad jezioro by spędzić tam trzynastą rocznicę pierwszego pocałunku. Ładna miłość prawda? Mimo, że brzmi banalnie to jest na tyle subtelnie opisana, że nie ma w niej nic ciężkostrawnego. Romantyzmu sytuacji dodają nacięcia na drzewie pod inicjałami Davida i Elizabeth (po jednym na każdą rocznicę) i pływanie nocą po jeziorze. Ale jeszcze przed końcem tej upojnej nocy, życie Davida zmieni się o 180 stopni. On - zostaje napadnięty i pobity. Ona - martwa. Po 8 latach David dostaje dziwnego maila. W tytule wiadomości: E.P. + D.B. /////////////////////. Dwadzieścia jeden kresek, dwadzieścia jeden nacięć, dwudziesta ósma rocznica pocałunku. A to dopiero początek długiej listy pytań. "Nie mów nikomu" to podręcznikowy thriller. Z wartką akcją, z emocjami, dość czarno - białymi postaciami. Ponad 300 stron umyka nie wiadomo kiedy. Idealny na adaptację filmową (której niestety nie widziałam, ale miło się zaskoczyłam czytając, że film został zrobiony przez Francuzów, a nie przez Amerykanów). Jak każdy kryminał, to dla mnie książka na raz. Przeczytać i zapomnieć. Jest ładnie skonstruowana, owszem, chociaż im bliżej wyjaśnienia zagadki, tym większa jest tolerancja na wszystko co nieprawdopodobne. Coben dochodzi do granicy pt. niemożliwe i może nawet lekko się za nią wychyla, ale jednak zostaje w krainie prawdopodobieństwa. Jak we wszystkich swoich książkach skupia się przede wszystkim na samej fabule, pozostawiając sferę duchową samej sobie. A może świadomie nie chce za bardzo wnikać w umysły bohaterów? W końcu to nie "Zbrodnia i kara" i zbrodnią nie jest nastawienie na samą akcję. Więc pomimo pewnej płytkości zwłaszcza wśród postaci drugoplanowych, z doktorem Davidem można się utożsamiać. Jednym słowem, fanom kryminałów na pewno się spodoba. A jeśli do tej pory sensacja nie była Waszym ulubionym gatunkiem, Coben i jego "Nie mów nikomu" będzie idealnym początkiem. Polecam z czystym sercem.
Wciąga intryguje zaskakuje kto raz przeczyta dzieło Coben, wróci do jego twórczości...
No cóż... z tą książką Harlana Cobena nie poszło mi tak łatwo i przyjemnie jak z egzemplarzem "Obiecaj mi". Nudziła mnie i muszę to przyznać. Nie mogłam się skupić na czytaniu tylko jej przez cały czas, ponieważ nie była wciągająca. W pewnym momencie pogubiłam się nawet w bohaterach. Nie było to najprzyjemniejsze. Bardzo zaplątana historia, w której do końca nikt nie wie, kto jaką zbrodnię popełnił. Jedno trzeba jednak przyznać autorowi. Nie pogubił się sam w swej historii i wszystko dobrze zaplanował. Może gdybym miała więcej czasu dla poświęcenia go na czytanie i początek książki był bardziej wciągający, miałabym o niej zdecydowanie lepsze zdanie. . Opinia znajduje się również na moim blogu: http://esperazna.blogspot.com/2014/06/nie-mow-nikomu-harlan-coben.html
Coben świetnie nadaje się do słuchania w formie audiobooków. Jego dynamiczne intrygi pochłaniają uwagę i wciągają z siłą tornada.
Avatar użytkownika - AmandaBudyn
AmandaBudyn
Przeczytane:2013-12-06, Ocena: 6, Przeczytałam,
Moim zdaniem jedna z najlepszych książek Cobena. Polecam z całego serca!
Do książek Harlana Cobena początkowo nie mogłam się przekonać żeby sięgnąć po nie, ale jak przeczytałam "Nie mów nikomu" pokochałam tego autora. Jego porywające opisy akcji, wciągająca fabuła i barwni bohaterowie kreują świat w którym czasami czytelnik nie chciałby się znaleźć. Czy historia ma happy end a Elizabeth umarła? Przekonajcie się sami!
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-06-15,
Książka opowiada historię pewnego lekarza Davida Becka, który stracił żonę Elizabeth, 8 lat temu, podczas pobytu nad jeziorem Charmaine. Po ośmiu latach, żyjąc w przekonaniu, że jego zmarła ukochana nie żyje, przychodzi do niego tajemnicza wiadomość, w której pojawia się właśnie ona na jednej z kamer przemysłowych. David nie może uwierzyć w to, co zobaczył na ekranie monitora i zaczyna prowadzić śledztwo na własną rękę. Nie wie jednak, że policja również odgrzebała sprawę z przed lat za sprawą znalezienia nowych zwłok na miejscu tragicznego wypadku z przed lat. Czy David odzyska żonę? Czy tajemnica z przed lat wyjdzie na światło dzienne? Tego dowiesz się czytając książkę Harlana Cobena "Nie Mów Nikomu" "Nie Mów Nikomu" to jeden z najlepszych kryminałów z jakimi miałem do tej pory styczność. Pierwszy raz miałem do czynienia z pozycją tego autora i wiem już na pewno, że nie ostatni. Tytuł ten stał się światowym bestsellerem, dlatego też powstał film oparty na wydarzeniach pojawiających się w książce. Akcja toczy się już od pierwszych stron, co sprawia że czytelnik od początku zatraca się w lekturze. Niestety wielowątkowy wątek kryminalny sprawia, że można łatwo zagubić się w opowiadanej historii. Mając pewne przypuszczenia co do sprawców tego całego zamieszania, dopiero na ostatniej stronie dowiadujemy się prawdy, więc wskazanie sprawcy nie przychodzi tak łatwo, jak w innych bardziej przewidywalnych kryminałach. Wątpię by któryś z czytelników odkrył całą tajemnicę przed przeczytaniem ostatniej strony. Nuda? Nie znajdziesz jej w wyżej opisywanej pozycji. Historia wciąga, fascynuje i porywa. Lubisz zwroty akcji? Jeśli tak, to jest ich tutaj mnóstwo. Jeszcze nie czytałeś? To musisz przeczytać. Polecam.
Niestety tylko 4, ze względu na to, że fabuła i schemat powieści przypomina i bardzo inną powieść tego autora - "W głębi lasu". Nie wiem która z nich była napisana pierwsza, więc cała wina spadnie na "Nie mów nikomu" bo przeczytałam ją po "W głębi lasu".
Świetny autor- świetna ksiązka
Od tragicznej śmierci Elizabeth mija osiem lat. David Beck nie może się pogodzić ze śmiercią żony. Nadzieje, że Elizabeth jednak żyje budzi anonimowy e-mail. David ignoruje ostrzeżenie „nie mów nikomu” i wraca do zdarzeń poprzedzających tragiczną śmierć żony. Jego śledztwo pociąga następne ofiary. „Nie mów nikomu” przyniosła Cobenowi międzynarodowy rozgłos. Właśnie tą powieścią wbił się na szczyt światowej czołówki pisarzy thrillerów. Znakomicie skonstruowana fabuła, czyta się jednym tchem.
Avatar użytkownika - ewalub
ewalub
Przeczytane:2022-04-03, Ocena: 5, Przeczytałam,

Dobra książka. Szybka akcja, bez zbędnych opisów, przemyśleń bohaterów. Tak konkretnie napisane. Było napięcie, była ciekawość. No i zaskakujące zakończenie.

Avatar użytkownika - Somm_Lon
Somm_Lon
Przeczytane:2021-03-20, Ocena: 4, Przeczytałem,

Wciąga i pochłania od pierwszej strony, luie takie powieści

Avatar użytkownika - vaapu
vaapu
Przeczytane:2020-11-02, Ocena: 5, Przeczytałam,

Jeden z rzadkich przypadków, kiedy bardzo chciałam szybko skończyć czytać - i jednocześnie bardzo tego nie chciałam. Stresowałam się tym, co może spotkać głównego bohatera, co chyba świadczy o tym, że historia wydała mi się w miarę wiarygodna. Skojarzyła mi się przy tym bodajże "Nieodnaleziona" naszego rodzimego autora, gdzie pojawia się dość podobny wątek. Tam jednak dla odmiany co chwilę myślałam sobie, co za wierutne, nieprawdopodobne bzdury autor wysmażył. "Nie mów nikomu" to może nie ideał, ale na pewno jest o kilka klas lepsza.

Avatar użytkownika - Aila92
Aila92
Przeczytane:2020-05-04, Ocena: 5, Przeczytałam,

Po ośmiu latach od śmierci żony, doktor David Beck otrzymuje tajemniczą wiadomość z kodem, o którym wiedział tylko on i Elizabeth. FBI podejrzewa go, że to on zabił Elizabeth, chociaż kiedy otatni raz ją widział żywą, sam prawie zginął. David musi odkryć, co się stało naprawdę z Elizabeth. David nie miał pojęcia, że z pozoru zwykły mail zamieni jego życie w koszmar.

Akcja w książce była bardzo wartka i przyznaję, że ciężko było mi się oderwać od lektury. Zdecydowanie czuję, że Harlan Coben będzie jednym z moich ulubionych autorów.

Avatar użytkownika - csrusade
csrusade
Przeczytane:2019-11-02, Ocena: 5, Przeczytałam,

Książkę czyta się jednym tchem. Po prostu nie chiałam się od niej oderwać nie poznawszy jej zakończenia. Była miłość, która przetrwała wszystko. Intrygi oraz tajemnice tzrymały cały czas w napięciu. To nie jest pierwsza książka, którą przeczytałam tego autora, ale jest jedną z tych, którą nie chiałam przerwać czytać.

O krok za daleko
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - O krok za daleko

Sekrety nie umierają nigdy. Simon Greene żyje na krawędzi obłędu. Od miesięcy szuka swojej córki, Paige. Kiedy wreszcie trafia na jej ślad - namierza...

Tylko jedno spojrzenie
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Tylko jedno spojrzenie

Ustabilizowane życie Grace Lawson rozpada się w jednej chwili, gdy na jednym ze świeżo wywołanych zdjęć rodzinnych rozpoznaje swojego męża. Fotografia...