Nie mów nikomu

Data wydania: 2015-09-15
Tytuł oryginału: Tell no one
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki

Od śmierci Elizabeth z rąk seryjnego zabójcy minęło osiem lat, ale młody lekarz David Beck nie potrafi o niej zapomnieć. Niespodziewanie pocztą elektroniczną otrzymuje niezbity dowód, że jego żona nadal żyje. Jak to możliwe, skoro jej ciało zostało zidentyfikowane ponad wszelką wątpliwość?

Kup książkę Nie mów nikomu

Opinie o książce - Nie mów nikomu

Avatar użytkownika - mol-sylwka
mol-sylwka
Przeczytane:2017-12-26, Ocena: 5, Przeczytałam,

Książkę czyta się jednym tchem, obracając kartkę można się wszystkiego spodziewać. Autor trzyma w napięciu do ostatniej chwili. Nie potrafiłam oderwać się od tej książki, siedziałam nad nią 2 dni i w każdej możliwej wolnej chwili czytałam i czytała.

Nie sama zbrodnia jest opisana w książce, ale również wielka miłość. Ciężko pogodzić ze śmiercią bliskiej osoby, ale po 8 latach wspomnienie samo się zaciera, a tu David próbuje wyjaśnić śmierć ukochanej żony Elizabeth i dowiedzieć się czy aby na pewno nie żyje. Dostaje wiadomości od nieznajomej osoby, która tak naprawdę nie mogłaby wiedzieć a tak ważnych sprawach życiowych Davida. Po obejrzeniu taśmy z monitoringu David jest pewny, że jednak jego kochana żona żyje.

Pełna napięcia, ujmująca i trzymająca w niepewności do ostatniej chwili. Myślę, że za jakiś czas znów wrócę to tej książki. I jest godna polecenia.

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2018-10-12, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Nie mów nikomu” Harlana Cobena to książka, od której zaczęła się kariera tego autora. I szczerze mówiąc – wcale się nie dziwię, bo przeczytałam ją jednym tchem. Dennis Lehane napisał o niej, że to „porsche turbo wśród powieści kryminalnych” i trudno się z tym nie zgodzić. Akcja pędzi naprzód tak szybko, że można dostać zawrotów głowy! Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, a główny bohater wpada w coraz większe tarapaty i wydaje się za każdym razem, że teraz to już nie ma szans na nic – ale Harlan Coben zawsze umie znaleźć wyjście!

Zaczyna się romantycznie: od małżeńskiej pary, która co rok przyjeżdża w to samo miejsce, żeby uczcić swoją rocznicę – nad jezioro, w odludnej okolicy. Elizabeth i David Beck nie podejrzewają, że ten wyjazd będzie początkiem tragedii. Zostają zaatakowani, Elizabeth uprowadza nieznany sprawdza, zostawiając jej męża na pewną śmierć. Davidowi jednak udaje się przeżyć – choć kiedy dowiaduje się, że jego ukochana żona padła ofiarą seryjnego zabójcy – jego życie właściwie się kończy. David, lekarz, całkowicie poświęca się pracy w przychodni, aby zabić w sobie potworną tęsknotę za żoną. Po ośmiu latach od tej tragedii, doktor dostaje intrygującą wiadomość od anonimowego i bardzo tajemniczego nadawcy i zaczyna wierzyć, że jego zona jednak żyje. Zaczyna prowadzić własne śledztwo, które doprowadza go do strasznej prawdy, a ponadto sprowadza na niego ogromne niebezpieczeństwo. Z szanowanego obywatela nagle staje się wyrzutkiem, poszukiwanym przez policje i FBI, oskarżonym o zbrodnie, których nie popełnił. Na szczęście David ma przyjaciół, którzy potrafią udzielić mu wsparcia – i to bezwarunkowego.

Książkę czyta się rewelacyjnie, bardzo trudno się oderwać. Podobał mi się sposób prowadzenia narracji, intrygujący pomysł autora, no i główny bohater, z tą jego niezłomną wiarą w żonę i uporem, żeby doprowadzić sprawę do końca, nawet, gdyby miało go to kosztować życie… Harlan Coben zbudował swoją zagadkę tak, że kiedy bohater rozwiązuje jedną, pojawia się następna. Sekrety i tajemnice nakładają się na siebie, zagdaka goni zagadkę i mimo że wymyślamy w międzyczasie milion różnych pomysłów, co mogło się stać – rzeczywistość, jaką wymyślił dla nas autor – i tak okazuje się inna. I oczywiście – udaje się mu zaskoczyć czytelnika.

„Nie mów nikomu” trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, nie ma tu żadnych niepotrzebnych dłużyzn i rozważań, wszystko dzieje się szybko i sensownie. Poczucie niepewności, w jakie ta sytuacja wpędza bohatera, narasta z każdą chwilą. Myślę, że książka spodoba się miłośnikom sensacji, kryminałów i szybkiej akcji.

Podsumowując: świetna książka, w które wiele się dzieje i z którą trudno się nudzić. Idealna, jeśli ktoś jeszcze nie zna twórczości Harlana Cobena, bo można w niej znaleźć wszystkie atuty jego twórczości: niebanalny pomysł na intrygę, wyrazistych bohaterów, szybką akcję, wciągającą fabułę. Polecam.

Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2017-04-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
To moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Nie wiem, jak to się stało, ale do tej pory jakoś nam było nie po drodze. Teraz na pewno nadrobię! Jestem zachwycona! Znakomity thriller, w którym nic nie jest pewne, wszyscy kłamią i każdy ma jakieś tajemnice. Uwielbiam takie klimaty!
Avatar użytkownika - adreswyobraznia
adreswyobraznia
Przeczytane:2015-07-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Nie mówcie nikomu, ale ta książka naprawdę jest wciągająca. Emocjonująca. Pasjonująca. Cóż, nie bez przyczyny mówi się, ze to najlepszy thriller Cobena. Pierwsza scena - jak z bajki - on i ona, zakochani od dziecka, wciąż sobą zafascynowani, wyjeżdżają nad jezioro by spędzić tam trzynastą rocznicę pierwszego pocałunku. Ładna miłość prawda? Mimo, że brzmi banalnie to jest na tyle subtelnie opisana, że nie ma w niej nic ciężkostrawnego. Romantyzmu sytuacji dodają nacięcia na drzewie pod inicjałami Davida i Elizabeth (po jednym na każdą rocznicę) i pływanie nocą po jeziorze. Ale jeszcze przed końcem tej upojnej nocy, życie Davida zmieni się o 180 stopni. On - zostaje napadnięty i pobity. Ona - martwa. Po 8 latach David dostaje dziwnego maila. W tytule wiadomości: E.P. + D.B. /////////////////////. Dwadzieścia jeden kresek, dwadzieścia jeden nacięć, dwudziesta ósma rocznica pocałunku. A to dopiero początek długiej listy pytań. "Nie mów nikomu" to podręcznikowy thriller. Z wartką akcją, z emocjami, dość czarno - białymi postaciami. Ponad 300 stron umyka nie wiadomo kiedy. Idealny na adaptację filmową (której niestety nie widziałam, ale miło się zaskoczyłam czytając, że film został zrobiony przez Francuzów, a nie przez Amerykanów). Jak każdy kryminał, to dla mnie książka na raz. Przeczytać i zapomnieć. Jest ładnie skonstruowana, owszem, chociaż im bliżej wyjaśnienia zagadki, tym większa jest tolerancja na wszystko co nieprawdopodobne. Coben dochodzi do granicy pt. niemożliwe i może nawet lekko się za nią wychyla, ale jednak zostaje w krainie prawdopodobieństwa. Jak we wszystkich swoich książkach skupia się przede wszystkim na samej fabule, pozostawiając sferę duchową samej sobie. A może świadomie nie chce za bardzo wnikać w umysły bohaterów? W końcu to nie "Zbrodnia i kara" i zbrodnią nie jest nastawienie na samą akcję. Więc pomimo pewnej płytkości zwłaszcza wśród postaci drugoplanowych, z doktorem Davidem można się utożsamiać. Jednym słowem, fanom kryminałów na pewno się spodoba. A jeśli do tej pory sensacja nie była Waszym ulubionym gatunkiem, Coben i jego "Nie mów nikomu" będzie idealnym początkiem. Polecam z czystym sercem.
Avatar użytkownika - poszukujaca
poszukujaca
Przeczytane:2015-06-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2015,
Wciąga intryguje zaskakuje kto raz przeczyta dzieło Coben, wróci do jego twórczości...
Avatar użytkownika - esperanza
esperanza
Przeczytane:2014-03-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2014, Od znajomych,
No cóż... z tą książką Harlana Cobena nie poszło mi tak łatwo i przyjemnie jak z egzemplarzem "Obiecaj mi". Nudziła mnie i muszę to przyznać. Nie mogłam się skupić na czytaniu tylko jej przez cały czas, ponieważ nie była wciągająca. W pewnym momencie pogubiłam się nawet w bohaterach. Nie było to najprzyjemniejsze. Bardzo zaplątana historia, w której do końca nikt nie wie, kto jaką zbrodnię popełnił. Jedno trzeba jednak przyznać autorowi. Nie pogubił się sam w swej historii i wszystko dobrze zaplanował. Może gdybym miała więcej czasu dla poświęcenia go na czytanie i początek książki był bardziej wciągający, miałabym o niej zdecydowanie lepsze zdanie. . Opinia znajduje się również na moim blogu: http://esperazna.blogspot.com/2014/06/nie-mow-nikomu-harlan-coben.html
Avatar użytkownika - Eliszeba
Eliszeba
Przeczytane:2014-04-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Audiobooki 2014,
Coben świetnie nadaje się do słuchania w formie audiobooków. Jego dynamiczne intrygi pochłaniają uwagę i wciągają z siłą tornada.
Moim zdaniem jedna z najlepszych książek Cobena. Polecam z całego serca!
Avatar użytkownika - wiola120892
wiola120892
Przeczytane:2013-08-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Do książek Harlana Cobena początkowo nie mogłam się przekonać żeby sięgnąć po nie, ale jak przeczytałam "Nie mów nikomu" pokochałam tego autora. Jego porywające opisy akcji, wciągająca fabuła i barwni bohaterowie kreują świat w którym czasami czytelnik nie chciałby się znaleźć. Czy historia ma happy end a Elizabeth umarła? Przekonajcie się sami!
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, Mam, 52 książki 2013,
Książka opowiada historię pewnego lekarza Davida Becka, który stracił żonę Elizabeth, 8 lat temu, podczas pobytu nad jeziorem Charmaine. Po ośmiu latach, żyjąc w przekonaniu, że jego zmarła ukochana nie żyje, przychodzi do niego tajemnicza wiadomość, w której pojawia się właśnie ona na jednej z kamer przemysłowych. David nie może uwierzyć w to, co zobaczył na ekranie monitora i zaczyna prowadzić śledztwo na własną rękę. Nie wie jednak, że policja również odgrzebała sprawę z przed lat za sprawą znalezienia nowych zwłok na miejscu tragicznego wypadku z przed lat. Czy David odzyska żonę? Czy tajemnica z przed lat wyjdzie na światło dzienne? Tego dowiesz się czytając książkę Harlana Cobena "Nie Mów Nikomu" "Nie Mów Nikomu" to jeden z najlepszych kryminałów z jakimi miałem do tej pory styczność. Pierwszy raz miałem do czynienia z pozycją tego autora i wiem już na pewno, że nie ostatni. Tytuł ten stał się światowym bestsellerem, dlatego też powstał film oparty na wydarzeniach pojawiających się w książce. Akcja toczy się już od pierwszych stron, co sprawia że czytelnik od początku zatraca się w lekturze. Niestety wielowątkowy wątek kryminalny sprawia, że można łatwo zagubić się w opowiadanej historii. Mając pewne przypuszczenia co do sprawców tego całego zamieszania, dopiero na ostatniej stronie dowiadujemy się prawdy, więc wskazanie sprawcy nie przychodzi tak łatwo, jak w innych bardziej przewidywalnych kryminałach. Wątpię by któryś z czytelników odkrył całą tajemnicę przed przeczytaniem ostatniej strony. Nuda? Nie znajdziesz jej w wyżej opisywanej pozycji. Historia wciąga, fascynuje i porywa. Lubisz zwroty akcji? Jeśli tak, to jest ich tutaj mnóstwo. Jeszcze nie czytałeś? To musisz przeczytać. Polecam.
Avatar użytkownika - bookowinka
bookowinka
Przeczytane:2013-03-21, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2013,
Niestety tylko 4, ze względu na to, że fabuła i schemat powieści przypomina i bardzo inną powieść tego autora - "W głębi lasu". Nie wiem która z nich była napisana pierwsza, więc cała wina spadnie na "Nie mów nikomu" bo przeczytałam ją po "W głębi lasu".
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2013-01-18, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Od tragicznej śmierci Elizabeth mija osiem lat. David Beck nie może się pogodzić ze śmiercią żony. Nadzieje, że Elizabeth jednak żyje budzi anonimowy e-mail. David ignoruje ostrzeżenie „nie mów nikomu” i wraca do zdarzeń poprzedzających tragiczną śmierć żony. Jego śledztwo pociąga następne ofiary. „Nie mów nikomu” przyniosła Cobenowi międzynarodowy rozgłos. Właśnie tą powieścią wbił się na szczyt światowej czołówki pisarzy thrillerów. Znakomicie skonstruowana fabuła, czyta się jednym tchem.

Po ośmiu latach od śmierci żony, doktor David Beck otrzymuje tajemniczą wiadomość z kodem, o którym wiedział tylko on i Elizabeth. FBI podejrzewa go, że to on zabił Elizabeth, chociaż kiedy otatni raz ją widział żywą, sam prawie zginął. David musi odkryć, co się stało naprawdę z Elizabeth. David nie miał pojęcia, że z pozoru zwykły mail zamieni jego życie w koszmar.

Akcja w książce była bardzo wartka i przyznaję, że ciężko było mi się oderwać od lektury. Zdecydowanie czuję, że Harlan Coben będzie jednym z moich ulubionych autorów.

Avatar użytkownika - wanderlust
wanderlust
Przeczytane:2019-11-12, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Książkę czyta się jednym tchem. Po prostu nie chiałam się od niej oderwać nie poznawszy jej zakończenia. Była miłość, która przetrwała wszystko. Intrygi oraz tajemnice tzrymały cały czas w napięciu. To nie jest pierwsza książka, którą przeczytałam tego autora, ale jest jedną z tych, którą nie chiałam przerwać czytać.

Coben to mój Mistrz! Jeszcze ani razu się nie zawiodłam podczas czytania jego książek. Nawet książkę telefoniczną bym czytała, gdyby była napisana przez niego. Cieszę się bardzo, że jego książki dawkuję sobie w małych ilościach. Dlatego jeszcze kilka pozycji zostało do przeczytania. To są takie zapasowe perełki na czarną chwilę niemocy czytelniczej. Wiem, że one mnie nie zawiodą!
Co tu dużo mówić. To była cudowna przygoda. Jak zwykle zakończenie wbija w fotel. Co chwila zmieniałam zdanie, co do mordercy. Nie ma tu zbędnych opisów. Akcja cały czas toczy się na wysokich obrotach. Autor rzuca bombę za bombą. No jak go nie kochać?
Do tego powieści Cobena mają to do sobie, że jak już zacznę jakąś czytać, nie jestem w stanie jej odłożyć dopóki nie skończę. A jeśli już na prawdę muszę, to moje myśli stale do niej wędrują. Przez to nie mogę się na niczym skupić.
SZTOS, MIAZGA, CUDO!!!!
POLECAM!!!!

Avatar użytkownika - edytaj7
edytaj7
Przeczytane:2018-12-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
Klinika śmierci
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Klinika śmierci

Sara Lowell i Michael Silverman są ulubieńcami mediów. Błyskotliwa, seksowna dziennikarka telewizyjna, prezenterka popularnego talk show NewsFlash...

Odnaleziony
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Odnaleziony

Księga III trylogii z Mickeyem Bolitarem Bratankiem Myrona Bolitara Są rzeczy, o których lepiej nie wiedzieć MORDERSTWO TAJEMNICA INTRYGI Minęło...

Lepiej kochać, a potem płakać. Następna bzdura. Wierzcie mi, wcale nie lepiej. Nie pokazujcie mi raju, żeby potem go spalić.

Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix