Nie mów nikomu

„Nie mów nikomu” Harlana Cobena to książka, od której zaczęła się kariera tego autora. I szczerze mówiąc – wcale się nie dziwię, bo przeczytałam ją jednym tchem. Dennis Lehane napisał o niej, że to „porsche turbo wśród powieści kryminalnych” i trudno się z tym nie zgodzić. Akcja pędzi naprzód tak szybko, że można dostać zawrotów głowy! Sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, a główny bohater wpada w coraz większe tarapaty i wydaje się za każdym razem, że teraz to już nie ma szans na nic – ale Harlan Coben zawsze umie znaleźć wyjście!

Zaczyna się romantycznie: od małżeńskiej pary, która co rok przyjeżdża w to samo miejsce, żeby uczcić swoją rocznicę – nad jezioro, w odludnej okolicy. Elizabeth i David Beck nie podejrzewają, że ten wyjazd będzie początkiem tragedii. Zostają zaatakowani, Elizabeth uprowadza nieznany sprawdza, zostawiając jej męża na pewną śmierć. Davidowi jednak udaje się przeżyć – choć kiedy dowiaduje się, że jego ukochana żona padła ofiarą seryjnego zabójcy – jego życie właściwie się kończy. David, lekarz, całkowicie poświęca się pracy w przychodni, aby zabić w sobie potworną tęsknotę za żoną. Po ośmiu latach od tej tragedii, doktor dostaje intrygującą wiadomość od anonimowego i bardzo tajemniczego nadawcy i zaczyna wierzyć, że jego zona jednak żyje. Zaczyna prowadzić własne śledztwo, które doprowadza go do strasznej prawdy, a ponadto sprowadza na niego ogromne niebezpieczeństwo. Z szanowanego obywatela nagle staje się wyrzutkiem, poszukiwanym przez policje i FBI, oskarżonym o zbrodnie, których nie popełnił. Na szczęście David ma przyjaciół, którzy potrafią udzielić mu wsparcia – i to bezwarunkowego.

Książkę czyta się rewelacyjnie, bardzo trudno się oderwać. Podobał mi się sposób prowadzenia narracji, intrygujący pomysł autora, no i główny bohater, z tą jego niezłomną wiarą w żonę i uporem, żeby doprowadzić sprawę do końca, nawet, gdyby miało go to kosztować życie… Harlan Coben zbudował swoją zagadkę tak, że kiedy bohater rozwiązuje jedną, pojawia się następna. Sekrety i tajemnice nakładają się na siebie, zagdaka goni zagadkę i mimo że wymyślamy w międzyczasie milion różnych pomysłów, co mogło się stać – rzeczywistość, jaką wymyślił dla nas autor – i tak okazuje się inna. I oczywiście – udaje się mu zaskoczyć czytelnika.

„Nie mów nikomu” trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, nie ma tu żadnych niepotrzebnych dłużyzn i rozważań, wszystko dzieje się szybko i sensownie. Poczucie niepewności, w jakie ta sytuacja wpędza bohatera, narasta z każdą chwilą. Myślę, że książka spodoba się miłośnikom sensacji, kryminałów i szybkiej akcji.

Podsumowując: świetna książka, w które wiele się dzieje i z którą trudno się nudzić. Idealna, jeśli ktoś jeszcze nie zna twórczości Harlana Cobena, bo można w niej znaleźć wszystkie atuty jego twórczości: niebanalny pomysł na intrygę, wyrazistych bohaterów, szybką akcję, wciągającą fabułę. Polecam.

Informacje dodatkowe o Nie mów nikomu:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2015-09-15
Tytuł oryginału: Tell no one
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Dodał/a opinię: Joanna Tekieli

Zobacz opinie o książce Nie mów nikomu

Kup książkę Nie mów nikomu

Lepiej kochać, a potem płakać. Następna bzdura. Wierzcie mi, wcale nie lepiej. Nie pokazujcie mi raju, żeby potem go spalić.

W domu
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - W domu

Dziesięć lat temu porywacze uprowadzili dwóch sześciolatków, Patricka Moore’a oraz Rhysa Baldwina, żądając od ich bogatych rodziców...

Już mnie nie oszukasz
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Już mnie nie oszukasz

Maya Stern, była oficer sił specjalnych, niedawno powróciła do domu z misji w Iraku. Pewnego dnia zamontowana w jej domu ukryta kamera, mająca śledzić...