Nie pozwól mi odejść

Były tancerz z Broadwayu, cierpiący na agorafobię Billy Shine przez ponad dekadę nie opuścił swojego domu. Życie i ludzi obserwuje przez okno. I choć zna swoich sąsiadów - piękną manikiurzystę Rayleen, samotną starszą panią Hinman, byłą narkomankę Eileen i jej dziewięcioletnią córkę Grace czy złego na cały świat pana Lafferty'ego, większość z nich nigdy go nie widziała. Gdy kilka metrów od jego patio, na schodkach prowadzących do rodzinnego domu zaczyna przesiadywać mała Grace, zdenerwowany zmianą w naturalnym porządku rzeczy mężczyzna zbiera się na odwagę i pyta ją, dlaczego przesiaduje na ulicy. Jeśli będę siedzieć w środku, nikt nie zauważy, że mam kłopoty. I nikt mi nie pomoże - wyjaśnia dziewczynka. Ta odpowiedź na zawsze zmieni życie Billy'ego. "Znakomita książka!" - New Books Review "Oryginalna i cudowna" - The Sun

Informacje dodatkowe o Nie pozwól mi odejść:

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2014-09-05
ISBN: 978-83-7686-255-2

Kup książkę Nie pozwól mi odejść

Nie pozwól mi odejść - opinie o książce

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2016-08-22, Ocena: 5, Przeczytałam,

W ubiegłym roku przeczytałam książkę Catherine Ryan-Hyde pt.”Dzień, który zmienił wszystko” i do dziś mam w pamięci historię Nathana i małego Nata, która wywarła na mnie duże wrażenie. Dlatego z prawdziwą przyjemnością sięgnęłam po ostatnio wydaną powieść autorki pt.: „Nie pozwól mi odejść” mając nadzieję na równie ciekawą i emocjonującą lekturę. I od razu zdradzę, że się nie zawiodłam. Historia dziewięcioletniej Grace chwyta za serce, jest wzruszająca, intrygująca i ciekawa. Dziewczynka przeżywa trudne chwile, tkwi w zaklętym kręgu, z którego samej nie uda jej się wyzwolić. Aby zwrócić na siebie uwagę dorosłych przesiaduje na schodach kamienicy, w której mieszka. W ten sposób ma nadzieję otrzymać pomoc i być może rozwiązać swoje problemy, które wykraczają daleko poza dziecięcy świat. Mama Grace jak dotąd bezskutecznie walczyła z nałogiem. Nadużywanie leków pchnęło ja w ramiona uzależnienia, z którego trudno się wyzwolić. Nie widząc szans na zmianę istniejącej sytuacji Grace postanowiła zorganizować sobie życie po swojemu. Sąsiedzi bardzo szybko odpowiedzieli na jej apel o zainteresowanie, udzielili jej wsparcia i pomocy, której potrzebowała, podczas gdy jej mama przesypiała całe dnie zamroczona farmaceutykami.

W ten sposób Grace poznała Rayleen – opiekuńczą singielkę, manikiurzystkę, która starała się uchronić dziewczynkę przed smutnym losem dziecka z rodziny zastępczej. Billy Shine – były tancerz z Broadwayu cierpiący na agorafobie i napady paniki, który od kilkunastu lat nie wychodził z mieszkania stał się ulubionym przyjacielem małej Grace. Jake Laferty – ekscentryczny mężczyzna, ogólnie nielubiany i ignorowany przez otoczenie z uwagi na trudny charakter, właśnie dla swojej małej sąsiadki zrobił wyjątek, okazując drugie oblicze miłego i uczynnego człowieka. Nawet Pani Hinman – prawie dziewięćdziesięcioletnia staruszka chcąc włączyć się do pomocy szyła dla Grace nowe ubrania z resztek. Był też Felipe Alvarez, który najczęściej czuwał nad bezpieczeństwem Grace w drodze do i ze szkoły.

Każdy z bohaterów zmagał się z własnymi kłopotami dorosłego życia, a mimo to w ciągu kilku chwil stworzyli zgodny team, dla krórego sprawą nadrzędną stało się dobro Grace i ocalenie jej przed opieką społeczną.

Powieść Catherine Ryan-Hyde to prawdziwe studium psychiki bohaterów. Wszyscy po przejściach, doświadczeni w jakiś sposób przez życie, a wśród nich, w tym całym skomplikowanym i nieprzyjaznym świecie dorosłych, zaradna i dzielna dziewięcioletnia dziewczynka, która z racji swojego położenia musiała szybko dorosnąć. Grace posiada w sobie całe pokłady siły, empatii i zrozumienia, które potrafią zmiękczyć najtwardsze serce. Dzięki małej sąsiadce i zwykłej ludzkiej dobroci każdy z bohaterów zmienia się, odradza i leczy duszę.

„Nie pozwól mi odejść” to książka o problemach, lękach, samotności, przyjaźni i miłości. To historia o tym, jak ważny dla każdego z nas jest drugi człowiek. To optymistyczna opowieść niosąca wiarę w ludzką życzliwość i nadzieję na przezwyciężenie własnych słabości. To wartościowa lektura, której warto poświęcić czas i uwagę.

Polecam serdecznie.

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2015-04-18, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Książka "Nie pozwól mi odejść" to historia o przezwyciężaniu strachu i nałogów, o smutnej samotności. Billy zanim zdecydował się porozmawiać z dziewczynką siedzącą na schodach przed wejściem do ich kamienicy, raczej wegetował niż żył. Zmęczony bezsennymi nocami, z poczuciem bezużyteczności i agorafobią, która sprawiała, że nie opuszczał swojego mieszkania, czuł, że przegrał swoje życie. Jednak dorosłe pytania Grace, jej odwaga i sposób bycia zwracają uwagę nie tylko Billy'ego, lecz także pozostałych mieszkańców kamienicy, w której dziewczynka mieszka razem z matką- narkomanką. I wtedy coś się zmienia... Znika obojętność, sąsiedzi na zebraniach zwoływanych przez Grace dzielą się swoimi sekretami, osobistymi tragediami, których skutkiem jest samotność. Zaczynają pokonywać swoje własne lęki, rozmawiać ze sobą i troszczyć się o siebie. A teraz kilka słów na temat tego, co mogłoby zostać wykonane lepiej. Moim zdaniem, historia wygląda jakby nie miała początku, pewne zdarzenia pisarka opisała bardzo pobieżnie, niedomówienia sprawiły, że nie odczuwa się silnych emocji, takich, jakich należałoby się spodziewać po takiej historii. Mam także zastrzeżenia do kreacji dwóch postaci: Grace i jej matki. Dziewczynka jest gadatliwa, czasami sprawia wrażenie zbyt dorosłej jak na swój wiek, pewne dialogi przez to w jej ustach brzmią nienaturalnie. Odbiera to niestety jej postaci autentyczności. Szkoda także, że pisarka nie przedstawiła dlaczego matka Grace wpadła w nałóg, przedstawiła ją raczej jako zimną i egoistyczną kobietę. Reasumując książka "Nie pozwól mi odejść" wywarła na mnie średnie wrażenie, okazała się mimo wszystko miałka i w moim odczuciu niedopracowana. Jednakże za mankamentami kryje się istotna refleksja, że ludzie często zmieniają się, gdy wiedzą, że mogą stracić coś cennego oraz że najlepszego przyjaciela zawsze się znajdzie, gdziekolwiek by się nie było. Jeśli ktoś ma ochotą ją przeczytać, to wzbraniać się nie powinien.
Avatar użytkownika - moniapili
moniapili
Przeczytane:2014-10-18, Ocena: 6, Przeczytałam,
Mądra, wzruszająca książka o sile przyjaźni... Po prostu trzeba ją przeczytać...
Avatar użytkownika - Karmelek3
Karmelek3
Przeczytane:2015-12-19, Ocena: 6, Przeczytałam,
Używane serce
Catherine Ryan Hyde0
Okładka ksiązki - Używane serce

Chyba niedługo umrę. Może dzisiejszej nocy, we śnie. Może w przyszłym tygodniu. Trudno powiedzieć. Ćwiczę się w umieraniu od prawie dwudziestu lat. Dziewiętnastoletnia...

Dzień, który zmienił wszystko
Catherine Ryan Hyde0
Okładka ksiązki - Dzień, który zmienił wszystko

Pewnego ranka Nathan McCane, bezdzietny mężczyzna w średnim wieku znalazł porzucone w lesie niemowlę. Marzeniem mężczyzny stało się adoptować chłopca,...