reklama

Nie przestałyśmy być kobietami

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2019-07-11
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788381691093
Liczba stron: 456

Ocena: 5 (2 głosów)

Opowieść o kobietach w cieniu wojny, które chciały kochać, przyjaźnić się - po prostu żyć.

To były dziewczyny takie jak każda z nas. Ale wojna odebrała im rodziny i młodość, rzuciła daleko na wschód, gdzie dorastały w sowieckich kołchozach i syberyjskich tartakach. Większość nie miała nawet dwudziestu lat, gdy wstępowały do armii, co było jedyną nadzieją na powrót do ukochanej Polski.
Chorobliwie ciekawska kresowiaczka Janka i zagubiona służbistka Ania jesienią 1944 roku wraz z pierwszą kompanią fizylierek z Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater wkraczają w ruiny warszawskiej Pragi i obejmują posterunki, by strzec to, co ocalało, przed hitlerowcami i szabrownikami. Czy w ogniu wojennych intryg jest szansa na kobiecą przyjaźń? Czy miłość w cieniu śmierci zawsze jest silniejsza? Ile znaczy radość z wolności, czyli życia?

Weronika Wierzchowska - z wykształcenia chemiczka, przez lata zatrudniona w korporacji farmaceutycznej, potem w firmie kosmetycznej. Lubi mieszać, zarówno w chemicznych reaktorach, kuchennych garnkach, jak i w losach wymyślonych przez siebie postaci. Od dziecka kocha książki, co w końcu zaowocowało samodzielnymi próbami ich pisania. Fascynują ją historie interesujących, choć zapomnianych kobiet, które chętnie przypomina w swoich powieściach. Perypetie pań z dawnych epok często zestawia z losami współczesnych, dzielnych i niezwykłych Polek.

Tagi:

Kup książkę Nie przestałyśmy być kobietami

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Nie przestałyśmy być kobietami

„Nie przestałyśmy być kobietami” to porywająca historia o trudnych czasach, w których najcenniejsze wartości stanowiły odwaga, honor, zaufanie, przyjaźń i miłość. To opowieść o niebanalnych, dzielnych kobietach, walczących w 1. Samodzielnym Batalionie Kobiecym im. Emilii Plater na warszawskiej Pradze w 1944 roku. To również świadectwo istnienia prawdziwej, kobiecej przyjaźni, która rodzi się w cieniu wojny. Kwitnie, dojrzewa i często z narażeniem życia, odważnie stawia czoła przeciwnościom losu.

Nie brakuje w książce również wątków romantycznych. Autorka „serwuje” je z wielką delikatnością i subtelnością. Z przyjemnością i wzruszeniem czyta się o pierwszej, prawdziwej miłości, która budzi się do życia, w tak tragicznych okolicznościach. Galopujące myśli, kłębią się w głowie i próbują choć przez chwilę przenieść czytającego w tamten czas i w tamte miejsca, aby mógł poczuć te uczucia, które towarzyszyły wówczas bohaterom. Z jednej strony piękne i wzniosłe jak przyjaźń czy miłość, z drugiej zaś, wszechobecny strach, śmierć i trudne wybory.

Zachęcam gorąco do sięgnięcia po tę powieść szczególnie kobiety. Dlaczego?
Dlatego, że to historia o kobietach, takich jak my. Kobietach, którym przyszło kiedyś żyć w bardzo ciężkich czasach. Kobietach, którym wojna odebrała wolność, beztroskę i spokój. A mimo to, podczas walki z okupantem pozostawały niezłomne. Z determinacją, zacięciem, łzami w oczach, a czasami i uśmiechem na ustach udowadniały, że istnieją wartości, o które warto walczyć do samego końca.

Link do opinii
Inne książki autora
Prawdziwa ja
Weronika Wierzchowska0
Okładka ksiązki - Prawdziwa ja

Siła kobiecej przyjaźni ponad wszystko! Tylko czy przetrwa także ten zakręt? Trzy przyjaciółki, trzymające się razem od czasów liceum, znajdują się...

To nie tak
Weronika Wierzchowska0
Okładka ksiązki - To nie tak

Kiedy jest nam tylko dobrze, to nie zawsze dobrze...  Blanka jest toksykologiem zatrudnionym w firmie wykonującej ekspertyzy sądowe i kryminalistyczne...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Letnie marzenie
Cathy Cassidy;
Letnie marzenie
Kaprys milionera
Izabella Frączyk, Jagna Rolska
Kaprys milionera
Pieniądze albo kasa
Paweł Beręsewicz
Pieniądze albo kasa
Pokaż wszystkie recenzje