Niegrzeczne księżniczki

Roksolana – dla niej sułtan traci głowę i rządzi krajem pod jej dyktando.

Alfhilda – uwięziona w wieży przez własnego ojca buntuje się, ucieka i zostaje piratem.

Olga Kijowska – morduje swoich wrogów, obejmuje władzę i skutecznie rządzi krajem.

Stephanie von Hohenlohe – porzuca księcia, by zostać szpiegiem i kochanką Hitlera.

"Niegrzeczne księżniczki" to prawdziwe historie 30 kobiet z różnych czasów i zakątków świata. To pełne pasji opowieści o znanych postaciach, jak Lukrecja Borgia, Anna Boleyn czy Sisi, ale też tajemnicze historie zapomnianych księżniczek z krainy Wikingów, odległych Chin, a nawet imperium Azteków. Łączy je jedno – wszystkie robiły to, co chciały.

Informacje dodatkowe o Niegrzeczne księżniczki:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2016-03-07
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 97883240-3447-5

Kup książkę Niegrzeczne księżniczki

Niegrzeczne księżniczki - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-06-10, 52 książki w 2017 roku,
Jakoś nie mogłam się wczytać. Kilka ciekawych bohaterek, reszta mnie znudziła. Ale nikogo nie chcę zniechęcać. Jeśli ktoś lubi książki z tej serii powinien być zadowolony:)
Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2016-04-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam, Przeczytane,
"Niegrzeczne księżniczki" - prawdziwe historie

"Niegrzeczne księżniczki" Lindy Rodriguez McRobbie to zbiór 30 opowieści o kobietach z różnych czasów i zakątków świata, których losy nie były wcale takie cukierkowe, jak by się mogło wydawać.

Losy księżniczek kojarzą się z życiem w luksusie, pięknymi strojami, bogactwem i szczęściem. Niestety życie to nie bajka. I wiele księżniczek nigdy nie zaznało szczęśliwego zakończenia w życiu. Niektóre znalazły się w sytuacjach, których nie mogły kontrolować. Właśnie o nich opowiada Linda Rodriguez McRobbie.

"Niegrzeczne księżniczki" to zbiór 30 opowieści o kobietach z różnych czasów i zakątków świata. Książka została podzielona na 7 części: "Wojowniczki. Księżniczki, które prowadziły własne wojny", "Uzurpatorki. Księżniczki, które przejmowały władzę w świecie mężczyzn", "Intrygantki. Księżniczki, które knuły i spiskowały", "Ocalone. Księżniczki, które dokonywały kontrowersyjnych wyborów", "Imprezowiczki. Księżniczki, które używały życia na całego", "Ladacznice. Księżniczki, które zyskały sławę dzięki ekscesom seksualnym" i "Wariatki. Księżniczki, które oszalały lub były bliskie szaleństwa".

Ich losy nie były wcale takie cukierkowe - wprost przeciwnie. Jak tłumaczy Linda Rodriguez McRobbie: prawdziwe księżniczki były zdolne do czynów wzniosłych i okrutnych; podejmowały idiotyczne decyzje i popełniały błędy kochały niewłaściwych ludzi albo zbyt wielu ludzi albo zbyt mało ludzi. Kłamały, mordowały, wykorzystywały seks jako kobiecą broń i przebierały się za mężczyzn, byleby tylko utrzymać się przy władzy. Nie bały się mieć na rękach brudu ani krwi. Owe kobiety były ludźmi, jednakże słowo księżniczka, ze swymi niezliczonymi konotacjami, często przyćmiewa ich człowieczeństwo.

Na kartach książki przewijają się takie nazwiska, jak: Olga Kijowska - księżniczka, która urządziła rzeź, by zostać świętą, Njindja z Ndondo  - księżniczka, która miała wiele "konkubin", Roksolana - księżniczka, która z seksualnej niewolnicy stała się sułtanką, Lukrecja - renesansowa księżna mafii, Charlotta Hohenzollern (Pruska) - księżniczka, która urządzała orgie, Karolina Brunszwicka - księżniczka, która się nie myła, Elżbieta Bawarska - księżniczka, która nosiła maskę z mięsa.

Nie będę opowiadać tych historii, gdyż nie chcę psuć zabawy czytelnikom. Najlepiej odkrywać je samemu. Dodam jedynie, że historie są tak niewiarygodne, że aż trudno uwierzyć, że wydarzyły się naprawdę. Dla jednej z księżniczek sułtan stracił głowę i rządził krajem pod jej dyktando, inna księżniczka, po tym jak została uwięziona w wieży przez własnego ojca, uciekła i została piratem, jeszcze inna księżniczka porzuciła księcia, aby zostać szpiegiem i kochanką Hitlera.

Książkę czyta się jednym tchem, gdyż napisana jest lekkim, miejscami zabawnym językiem. Autorka pisze w przewrotny sposób, jak choćby w tym fragmencie: Księżniczka Alfhilda musiała podjąć trudną decyzję. Z jednej strony mogła zostać żoną fantastycznego faceta, któremu wreszcie udało się ominąć pułapki zastawione przez jej ojca i dotrzeć do niej, nie zostawszy uprzednio pozbawionym głowy bądź otrutym. Mogła wyjść za tego dzielnego młodego człowieka i cieszyć się szczęściem rodzinnym, stanowiącym najważniejszy cel kobiet owych czasów. ­Mogła też porzucić królewskie życie i wstąpić w szeregi piratów. Zgadnijcie, co wybrała? Miejscami jest bardzo ironiczna - (Jeśli chodzi o "urodę" Charlotty, to cóż - była niska, z długim tułowiem i grubymi kończynami, ogromnym biustem i jednym ramieniem wyższym od drugiego. I przerzedzonymi włosami. Może trzeba było patrzeć na nią w odpowiednim świetle?).

Autorka próbuje obalić mity i legendy i przedstawić kobiety z krwi i kości. To opowieści i prawdziwych księżniczkach i prawdziwych kobietach. Linda Rodriguez McRobbie udowadnia, że historia wcale nie musi być nudna. O ile ciekawsze byłby lekcje historii, gdyby były prowadzone w taki sposób - lekki, łatwy i przyjemny. Polecam tę książkę każdemu bez wyjątku.

Avatar użytkownika - barwinka
barwinka
Przeczytane:2016-04-12, Przeczytałam,

Kolejna książka, którą miałam okazję czytać z serii "Prawdziwe historie" przede wszystkim zwraca uwagę swoim wydaniem. Twarda oprawa, świetne rysunki, piękne wykończenie, tę książkę chce się nie tylko czytać, ale również oglądać i dotykać. Sama lektura sprawa dużo przyjemności, język pisarki jest plastyczny, lekki i przystępny. Mimo trudnych imion i koligacji rodzinnych nie można się zgubić podczas lektury. Książka dzieli się na kilka części, gdzie znajdziemy kobiety od wojowniczej po seksbomby. Niektóre historie ciężko przyporządkować i często zaskakujące życiorysy odsyłają czytelnika do podrozdziałów poświęconych różnym "problemom" w dynastiach czy też wśród utytułowanych głów, jak choćby kazirodztwo, czy czarownice na tronie.

Ten tytuł warto czytać powoli, smakując poszczególne historie, poznając nowe postacie, których prawdopodobnie wcześniej nie dane nam było poznać, jak choćby księżniczki na tronie starożytnych Chin, czy też w krainie Azteków. Bardziej znane rody europejskie być może zaskoczą nam nowymi wątkami w swoich historiach.

"Niegrzeczne księżniczki" to tytuł niesamowicie ciekawy, choć jednocześnie uświadamiający, jak smutne są losy osób, które urodziły się w świecie arystokracji - aranżowane małżeństwa, ponoszenie konsekwencji utraty władzy, brak miłości, czy to rodzicielskiej czy małżeńskiej, wymóg urodzenia następny tronu, czy innego rodzaju dziedzica, a zdarzały się przypadki jeszcze gorsze, jak posądzanie o czary czy choroby psychiczne. Lektura tej książki uświadamia po raz kolejny, że księżniczka nie żyje jak w bajce, otoczona służbą, pieniędzmi i kochającym ukochanym/rodzicami.
Niektóre historie nie kończyły sie tragicznie, bohaterki brały życie w swoje ręce, walczyły o własne szczęście albo o ideały takie jak ojczyzna czy rodzina. Niekiedy wybierały mniejsze zło, a historia osądziła je często niesprawiedliwie. Zdarzały się również historie, które pokazują, że dla prawdziwej miłości można zrzec się tytułu i oddać pieniądze, choć mało osób to potrafi.
Jeśli macie ochotę na ciekawą lekturę, która z jednej strony pozwoli Wam poznać nowe postacie, a z drugiej przybliży te już wcześniej poznane, to "Niegrzeczne księżniczki" powinny się Wam spodobać. Historia wielu kobiet, które w różnych momentach historii miały okazję żyć i umierać jako księżniczki, bardzo często pamiętamy o nich do dziś, uczymy się w szkole, ale czy to dało im więcej szczęścia w życiu?

Avatar użytkownika - mrukmruk
mrukmruk
Przeczytane:2016-04-04, Ocena: 6, Przeczytałem,
Też myślałem, że to będzie taka sielankowa i bajkowa opowieść. Ale z każdą stroną i rozdziałem byłem bardziej zaskoczony i zaciekawiony. Książka jest super, nie ma nic wspólnego z bajkami, można też bliżej i lepiej poznać znane postaci historyczne.
Avatar użytkownika - sulii
sulii
Przeczytane:2016-03-24, Ocena: 5, Chcę przeczytać, 26 książek 2016, Mam,
" Niegrzeczne księżniczki" Linda Rodriguez McRobbie Wydawnictwo Znak Horyzont Gdy po raz pierwszy wzięłam do rąk egzemplarz " Niegrzecznych księżniczek" moje skojarzenie dotyczyło życia celebrytek. Okładka, tytuł -wszystko wskazywało na pikantne historie z życia gwiazd. Nie mogłam bardziej się pomylić ! Na ponad trzystu stronach książki mamy przedstawione niezwykłe dzieje kobiet- księżniczek. Opowieści, sięgają nawet czasów przed naszą erą i choć przedstawione są w bardzo luźny sposób, to stanowią doskonałą lekcję historii. Autorka dokonała podziału swoich bohaterek na siedem grup: Wojowniczki, Uzurpatorki, Intrygantki,Ocalone, Imprezowiczki, Ladacznice. Każda z tych części ma kilka swoich przedstawicielek. Myślę, że układ podyktowany został również ilością dostępnego materiału źródłowego. Początkowe historie są krótsze, bardziej przypominają encyklopedyczne informacje ubrane w bardziej przystępną formę. Ale z każdą kolejną bohaterką, opowieści nabierają kolorów i niespodziewanych zakończeń. Bohaterek jest tak dużo, a ich losy tak fascynujące, że nie jest możliwe wskazanie jednej wyjątkowej opowieści. Każda z nich wnosi coś nowego, coś intrygującego. I tak wiele radości daje historia o mongolskiej księżniczce, Khutulun, która zgodziła się wyjść za mąż jedynie za tego, kto pokona ją w jej ulubionej dziedzinie sportu tj. w zapasach. Zadziwiająca jest postać Katarzyny Radziwiłłowej, która wpadła w manię prześladowczą wobec Cecila Rhodes'a (autorka nazywa ją nawet "księżną stalkerką"). Sarah Winnemucca walcząca o prawa Indian, doceniona dopiero po śmierci. Gloria von Thurn and Taxis organizująca wystawne przyjęcia na których gośćmi są Mick Jagger czy Jerry Hall. Franciszka Szankowska, która przejęła tożsamość Anne Anderson, zaginionej księżniczki Romanowów.Myślę, że można wyliczać tak bez końca. Linda Rodrigues McRobbie w interesujący sposób przedstawiła zarówno życie wybranych przez siebie księżniczek, ale również tło historyczne, które nie pozostawało bez znaczenia dla ich losów. Osobiście byłam zaskoczona dowiadując się o wielu faktach, ale także tradycjach poszczególnych kultur. Autorka nie ograniczyła się do przedstawienia kobiet z dworów europejskich. Poznajemy księżniczki z Meksyku, Chin, Angoli. Okazuje się, że świat pełen jest przypadków kobiet nieszczęśliwych głównie z powodu swego urodzenia. Wielką zaletą tej książki jest to, że można ja czytać w dowolny sposób od początku do końca, od środka. Można przeczytać jedną historię, a można też się od niej nie odrywać. Jedyne co czasem przeszkadzało mi w lekturze, to pojawiające się sporadyczne bardzo luźne komentarze autorki. Choć, jak wspominałam wcześniej, opowiadania przedstawione są w sposób bardzo przystępny i swobodny, to czasami miałam wrażenie, że pisarka przekracza granice stylu wprowadzając komentarze typu " trzeba mieć jaja", "sorry". Pewnie był to zabieg mający na celu zbliżenie się do czytelników, mnie niestety odpychał. Ale to tylko drobny minus. Gorąco polecam lekturę "Niegrzecznych księżniczek". Fascynujące historie, niezwykłe kobiety, doskonała lektura.
Avatar użytkownika - livingbooksx
livingbooksx
Przeczytane:2016-03-23, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
"Niegrzeczne księżniczki" to książka podzielona na kilka działów: Wojowniczki, Uzurpatorki, Intrygantki, Ocalone, Imprezowiczki, Ladacznice oraz Wariatki. W każdym z nich poznajemy kilka bohaterek - znanych lub mniej popularnych księżniczek i dam. Poznajemy krótką historię ich życia oraz wydarzenia, przez które zostały przydzielone właśnie do danej grupy. Możemy dowiedzieć się o wielu zabawnych, wstydliwych lub poważnych sytuacjach z ich żyć. Widzimy, jak wyglądało codzienne życie autorytetu kraju od strony młodych kobiet, które nie zawsze idealnie wpisywały się w kanon. Pomimo, że początkowo byłam nastawiona do tej pozycji dość sceptycznie, to sięgnęłam po nią i jestem zachwycona. Nie przepadam za wszelkiego rodzaju "suchymi" biografiami, które ukazują nam zwykłe życie znanych ludzi. Nie lubię czytać co dzieje się w ich życiu dzień po dniu, na jakie spotkania się udają lub co lubią robić. "Niegrzeczne księżniczki" miło mnie zaskoczyły i już od pierwszych stron poczułam z bohaterkami nić porozumienia. Większość z nich to buntowniczki, które żyły tak jak chciały i nie poddawały się opiniom lub wymaganiom innych. Robiły, co chciały. Udawały się na potajemne schadzki z mężczyznami, rezygnowały z tytułu królewskiego na rzecz miłości, bawiły się do białego rana, brały udział w procesach a także... mordowały. Czytając "Niegrzeczne księżniczki" poznajemy prawdziwą, codzienną twarz wielu znanych na świecie kobiet. Nie widzimy ich jedynie od strony eleganckiej oraz pełnej opanowania. Są to żwawe, silne i nieco szalone kobiety, które mimo narzucanych wymogów, posiadają swoje własne życie i chcą je przeżyć po swojemu. Mają je tylko jedno i nie są w stanie poświęcić się w pełni władzy lub tytułowi królewskiemu. Muszą je wykorzystać i brać z niego pełnymi garściami. Oprawa graficzna książki jest wspaniała. Twarda, błyszcząca i gładka okładka zachęca do otworzenia jej i zagłębienia się w historię. Dodatkowo wewnątrz posiada wiele ozdobnych stron oraz małych, ale uroczych rysunków. Blog: livingbooksx.blogspot.com