Niemy Niemen. Dalsze losy prawdziwych bohaterów Nad Niemnem

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2019-11-11
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-955500-0-3
Liczba stron: 198
Język oryginału: polski

Ocena: 6 (2 głosów)

Niemy Niemen. Dalsze losy prawdziwych bohaterów „Nad Niemnem” – opis wydawcy

Ile jest prawdy, a ile fikcji w powieści Nad Niemnem?

Pewne jest, że Niemen nadal płynie. W zależności od pogody jego wody są błękitne lub ciemne, zmieniają się cały czas – tak jak opisała to Orzeszkowa. A co z dworem Benedykta Korczyńskiego? Wsią, w której mieszkali Bohatyrowicze? Polami, pomiędzy którymi spacerowała Justyna? Miejsca te nie tylko były autentyczne, ale również do dnia dzisiejszego istnieją. Mogiła Jana i Cecylii jest zadbana, otoczona płotkiem. Obok stoi ławeczka, na której można posiedzieć i w zadumie lub modlitwie wrócić myślami do tamtych czasów. Do tej mogiły przychodzili modlić się bohaterowie Nad Niemnem, tu niejednokrotnie spotkać można było również Elizę Orzeszkową. Idąc na grób Jana i Cecylii, ma się wrażenie, że czas się zatrzymał, że przyroda, o której pisze Orzeszkowa, nie zmieniła się. Grób położony jest nad samym Niemnem, schodkami schodzi się do rzeki, by na chwile cofnąć się myślami do XVI wieku. Ileż tu polskiej historii widziały te piękne ziemie?

Z bohaterami powieści Nad Niemnem rozstajemy się, gdy wszystko zmierza do szczęśliwego końca.Jan i Justyna mają się pobrać. Benedykt odwiedza chatę Anzelma. W domyśle czytelnika pozostaje, jak mogły się potoczyć ich losy podczas obu wojen, po odzyskaniu niepodległości. Mamy to szczęście, że nie musimy opierać się na domysłach, jeśli chodzi o rodzinę Strzałkowskich i tego, co przyniosła im kolejna wojna i władza sowiecka.

Po wkroczeniu wojsk sowieckich bolszewicy rozpoczęli polowanie na polskich „panów”. Tymi „panami”, okrutnymi krwiopijcami, miała być zubożała szlachta, do której należał między innymi Janek Bohatyrowicz.

O jego tragicznych losach, o pomocy udzielonej jego rodzinie przez Aldonę Dzierżyńską – siostrę krwawego Feliksa, o pierwszym kontakcie z Bohatyrowiczami twórców filmu Nad Niemnem. Te oraz inne interesujące historie znajdziecie państwo w książce Niemy Niemen, do której przeczytania gorąco zachęcam – Robert Pawłowski.

Tagi:

Kup książkę Niemy Niemen. Dalsze losy prawdziwych bohaterów Nad Niemnem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Niemy Niemen. Dalsze losy prawdziwych bohaterów Nad Niemnem

Dla takich miłoąników jak jak książki Nad Niemnem to jest pozycja obowiążkowa. Zawiera nie tylko losy osób na podstawie, których stworzono postaci, ale także opisuje miejsca opisane w książce, miejsca gdzie książka była pisana, wywiady z aktorami, zdjęcia- miejsc przedsawionych w książce, Niemna oraz z wyprawy autora i kilku bohaterów na tereny gdzie przebywała autorka. Urzekły mnie też dwa zdjęcia- kadry z filmu Nad Nimenem z 1939 r. Tylko tyle zostało z niego. Niestety. 

Link do opinii

Okazuje się, że bohaterowie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej nie są postaciami fikcyjnymi. Ich śladem podąża Robert Pawłowski. Autor włożył ogrom pracy, aby przybliżyć nam dalsze losy Bohatyrowiczów i Korczyńskich. Wraz z twórcami filmu opartego na powieści Orzeszkowej odbył również sentymentalną podróż i mógł pochylić się nad mogiłą Jana i Cecylii. Autor również przybliża nam postać Elizy Orzeszkowej. Piękna książka wzbogacona o zdjęcia. Polecam gorąco, szczególnie wielbicielom powieści „Nad Niemnem”.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Zaczekaj na mnie
Monika Michalik;
Zaczekaj na mnie
Topielice
Sylvia Wilczyńska
Topielice
Siódma ofiara
Aleksandra Marinina;
Siódma ofiara
Katastrofalny błąd
Iwona Wilmowska;
Katastrofalny błąd
Cyklon
Przemysław Semczuk
Cyklon
N.P.
Banana Yoshimoto
N.P.
Pokaż wszystkie recenzje