Niewidzialna obrona

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2019-11-13
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: An Elegant Defense: The Extraordinary New Science of the Immune System: A Tale in Four Lives

Fascynująca podróż w głąb układu immunologicznego człowieka - klucza do naszego życia i naszej śmierci. Historia opowiedziana z niezwykłą dociekliwością i precyzją przez Matta Richtela - piszącego dla ,,New York Timesa" laureata nagrody Pulitzera.

Układ immunologiczny to jeden z najbardziej skomplikowanych systemów w ludzkim ciele. Wyszukuje zagrożenia i nie pozwala, aby wyrządziły nam śmiertelną krzywdę. Toczy nieustanną wojnę z patogenami: bakteriami, wirusami, grzybami i toksynami. To od niego zależy nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Jeśli układ odpornościowy zawodzi, zaczynamy chorować. Mimo że uwolniliśmy się od wielu schorzeń, które nękały ludzkość w przeszłości, to szybkie tempo życia, nadmiar pracy oraz stres sprawiły, że stare choroby zostały zastąpione przez nowe - choroby autoimmunologiczne. Stwardnienie rozsiane, choroba Crohna, choroba Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów - to tylko niektóre z nich. Zapadamy na nie wtedy, kiedy nasz organizm zamiast walczyć, niszczy własne komórki i tkanki.

,,Niewidzialna obrona" pokazuje funkcjonowania niezrównanego mechanizmu obronnego poprzez historie czterech osób: Jasona, Lindy, Meredith i Boba. Matt Richtel splata ich losy z historią przypadków, odkryć i naukowców, którzy na przestrzeni wieków podejmowali się leczenia tych chorób. Autor prowadzi nas też po momentach przełomów w immunologii. Zaczyna swoją opowieść w XVI wieku i podąża drogą chorób, plag i pandemii: ptasiej grypy, dżumy, polio, tocznia, HIV/AIDS, ospy i raka. Opisuje, w jaki sposób dochodziło do jednych odkryć naukowych i jak łączyły się one z innymi, tworząc współcześnie znaną nam naukę.

,,Niewidzialna obrona" łączy informacje o najnowszych odkryciach naukowych z wywiadami z czołowymi naukowcami i lekarzami z całego świata. Wszystko po to, aby pokazać, w jaki sposób organizm mobilizuje swoje siły do walki z niebezpiecznymi drobnoustrojami. Matt Richtel wyjaśnia, w jaki sposób niezwykły system będący naszą pierwszą linią obrony rozróżnia, co jest obce, a co swoje, ale także może stać się największym zagrożeniem.

Tagi: Biografie i literatura faktu

Kup książkę Niewidzialna obrona

Opinie o książce - Niewidzialna obrona

Zabawka diabła
Matt Richtel0
Okładka ksiązki - Zabawka diabła

Co piętnaście lat podwaja się liczba osób cierpiących na poważne zaniki pamięci. Produkcja pamięci komputerowych podwaja się co dwa lata. Między...

Szpetnicy
Maciej Kapuściński