Niewidzialne życie

Powieść Marthy Batalha przywołuje na myśl książki Isabel Allende i Eleny Ferrante.

Jest błyskotliwa, sugestywna, przesycona brazylijskim duchem, napisana z ciepłą ironią i dystansem. O autorce mówi się, że jest nadzieją najnowszej literatury brazylijskiej i nową mistrzynią opowiadania.

To historia dwóch sióstr, które dorastają w latach 40. XX wieku w Rio de Janeiro i nieustannie podejmują próby, by rola żony i matki nie była jedyną rolą w ich życiu.

Eurídice jest młodsza i poważniejsza, a Guida starsza, pewna siebie i zdeterminowana, by pójść własną drogą.

Pewnego dnia Guida ucieka z domu i zrywa kontakty z rodziną. Życie jednak nie szczędzi jej rozczarowań. Wkrótce sama musi zatroszczyć się o siebie i swoje dziecko.

Eurídice stara się być dobrą córką i poślubia mężczyznę, przy którym będzie się czuła bezpiecznie. Choć jest uzdolniona i ma liczne talenty, to mąż oczekuje od niej tylko jednego: by była perfekcyjną panią domu. Jak wiele ówczesnych kobiet, Eurídice akceptuje taką rolę. Ale do czasu...

Towarzysząc Guidzie i Eurídice, czytelnik poznaje galerię fascynujących postaci: Zélię, sąsiadkę plotkarkę, jej ojca Álvara, na którego rzucił klątwę potężny szaman, Filomenę, byłą prostytutkę, która została niańką, jednego z pierwszych milionerów Republiki, a także starego kawalera Antônia - podkochującego się w Eurídice właściciela składu papierniczego na rogu.

Powieść wciąga od pierwszej strony swoim rytmem i spójną konstrukcją, potwierdzając, że jej autorka jest doskonałą opowiadaczką historii.

Prawa do wydania powieści sprzedano do siedemnastu krajów, trwa jej ekranizacja w reżyserii Karima Ainouza (premiera planowana na 2019).

Książka znalazła się na krótkiej liście do Premio Sao, jednej z najważniejszych literackich nagród w Brazylii.

Informacje dodatkowe o Niewidzialne życie:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2019-05-22
Tytuł oryginału: A vida invisivel de Euridice Gusmao

Tagi: bóg Współczesna proza literacka

Kup książkę Niewidzialne życie

Niewidzialne życie - opinie o książce

Bardzo dobra lektura opowiadająca historię dwóch sióstr, pozornie różnych, ale mających całkiem podobne cele i marzenia. Każda z nich pragnie miłości, szczęścia, spełnienia marzeń.

Euridice jest tą młodszą z sióstr. Zawsze posłuszna - najpierw rodzicom, później mężowi. Swoje pragnienia i marzenia poświęca dla pielęgnowania rodziny. Czasem jednak jej wrodzona inteligencja i niezwykły talent nie pozwalają się poskromić i wtedy działa, a w to, co robi wkłada całe serce.

Guida, starsza i piękniejsza z dwóch sióstr jako młoda dziewczyna ucieka z domu. Z miłości. Pragnie żyć długo i szczęśliwie ze swoim ukochanym. Jednak los bardzo szybko i niespodziewanie odbiera jej wszystko i pozostawia samą z dzieckiem. Wtedy ropozczyna się jej walka o przetrwanie i stworzenie prawdziwego domu dla siebie i syna.

Po latach siostry mogą się spotkać i odbudować utraconą relację...

„Życie jest jak ta zabawa, Eurídice. Czasem wydaje się nam, że postępujemy jak trzeba, ale kiedy przychodzi co do czego, okazuje się, że mięliśmy związane oczy i wszystko poszło nie tak.”

Ile prawdy jest w tym cytacie! Często snujemy plany, mamy wizję tego, jak będzie wyglądało nasze życie, a wychodzi wszystko nie tak. Czy to tylko nasza wina? Czy może musieliśmy odłożyć na bok nasze marzenia, bo nam nie wypada, bo jesteśmy kobietami i jedyne, o czym możemy marzyć, to mąż i dzieci? Czy tak powinno być? Na to pytanie postara się odpowiedzieć Martha Batalha, która zainspirowana przeżyciami swoich babć napisała powieść „Niewidzialne życie”, która pokazuje życie kobiet w latach 40.XX wieku w Rio de Janeiro i jest swego rodzaju manifestem.

Książka opowiada o dwóch siostrach, których losy potoczyły się zupełnie inaczej, niżby chciały. Młodsza Eurídice jest poważniejsza i ma wiele talentów, starsza Guida jest pewna siebie i zdeterminowana, by pójść własną drogą. To, co je łączy, to silna siostrzana więź. Niestety w życiu nic nie trwa wiecznie. Guida zakochuje się w Marcusie i to uczucie zmieni obydwie kobiety już na zawsze, zmieni także całą rodzinę. Guida ucieknie z domu i zerwie kontakty z rodziną, lecz jej życie z ukochanym nie będzie szczęśliwe. Ucieczka siostry zmieni młodszą siostrę, Eurídice porzuci swoje marzenia, będzie starała się być dobrą córką i poślubi mężczyznę, przy którym będzie czuła się bezpiecznie. Kobieta jest uzdolniona i ma wiele talentów, jej umysł budzi podziw, lecz nie spotyka się to z akceptacją jej męża. On oczekuje od żony tylko jednego: by była perfekcyjną panią domu i zajęła się wychowaniem dzieci. Czy to satysfakcjonuje Eurídice? Do pewnego czasu tak, lecz kobieta obudzi się ze snu i zechce zawalczyć o swoje. Czy jej się to uda?

Na okładce książki widnieje rekomendacja „Vogue” informująca, że książka jest „Niezwykła. Nie będziesz w stanie odłożyć tej książki” i ja się z nią bardzo zgadzam. Losy Eurídice wciągnęły mnie od samego początku, z zainteresowaniem śledziłam jej historię i zastanawiałam się, dlaczego tak utalentowana kobieta nie walczy o swoje, nie ma wsparcia ze strony męża, który od razu gasi wszystkie jej rewelacyjne pomysły. Dlaczego kobieta daje sobą pomiatać i zgadza się na właśnie takie traktowanie, jest osadzona wyłącznie w roli perfekcyjnej żony i matki, zostanie wyjaśnione czytelnikowi stopniowo. Takie dawkowanie informacji spełniło swoje zadanie, bo przykuło moją uwagę. Jednocześnie zostaną nam przedstawione losy drugiej siostry. Do spotkania po latach dojdzie przypadkiem, wtedy też Guida opowie siostrze, co się z nią działo. Ona w przeciwieństwie do Eurídice miała determinację i odwagę, by spełnić swoje marzenia. Czy jednak było warto?

Eurídice i Guida to nie jedyne bohaterki tej książki. Poznamy między innymi historię sąsiadki plotkary Zélii, jej ojca Álvara, na którego rzucił klątwę potężny szaman. Interesującą postacią jest także Filomena – była prostytutka, która została niańką. Ważną rolę odegra także podkochujący się w Eurídice stary kawaler Antônio, który mieszka z matką.

„Niewidzialne życie” opowiada o życiu kobiet, które w latach 40.XX wieku walczyły o to, by nie sprowadzano ich wyłącznie do roli żon. I choć akcja rozgrywa się wiele lat temu, to uważam, że ten problem jest nadal aktualny, wciąż istnieją kobiety, które są wyłącznie gospodyniami domowymi. Dlaczego tak jest? Sytuacja kobiet jest już przecież zupełnie inna, mogą rozwijać swoje kariery, spełniać marzenia, a wciąż pozwala się, by to mężczyzna decydował o życiu swojej kobiety i sprawia, że stają się one niezauważane. „Niewidzialne życie” to gorzka historia dwóch sióstr, którą zdecydowanie warto poznać! Napisana lekkim językiem udowadnia, że autorka jest dobrą opowiadaczką i obserwatorką. Niektóre z opisanych historii wydarzyły się naprawdę! Ciekawostką jest też to, że w trwa ekranizacja książki w reżyserii Karima Aïnouza – ja na pewno ją obejrzę!