Niewierna

Wcześniej myśleliśmy, że zdarza się to tylko w państwach arabskich, bardzo daleko, ale teraz wiemy, że dzieje się to tutaj, może nawet w naszym bloku, na naszej klatce, obok za ścianą.
Autorka

Życie nie rozpieszczało Sary. Najpierw śmierć matki, potem ciąża w wieku 16 lat. Być może jednak teraz, kiedy Sara ma 24 lata, uda się jej posmakować szczęścia i spokoju. Niezależna kobieta uczy w szkole językowej, gdzie poznaje i zakochuje się w jednym ze swoich uczniów. Młody Muzułmanin powoli, acz bardzo metodycznie, wprowadza ją w swoją kulturę i religię. Nigdy jednak nie zdradza prawdziwych motywów. A te okażą się przerażające. Ale gdy prawda wyjdzie na jaw, będzie już za późno…

Oparta na autentycznych wydarzeniach książka dotyka jednego z najbardziej niebezpiecznych tematów - relacji między nowoczesnym światem Zachodu ufundowanym na kulturze chrześcijańskiej a kulturą muzułmańską.

Jakie motywy kierują ludzkimi wyborami? Kiedy miłość usprawiedliwia zbrodnie? Reyes Monforte, autorka znana w Polsce m.in. z "Burki miłości", podsuwa wiele pytań, na które odpowiedzi wcale nie są takie proste.

Informacje dodatkowe o Niewierna:

Tłumaczenie: Zbigniew Zawadzki
Ilustracje:Andrzej Sochacki/Depositphotos

Kup książkę Niewierna

Niewierna - opinie o książce

Moja kolejna lektura to kolejna tragiczna historia, która wydarzyła się naprawdę. Jej bohaterką jest młoda hiszpanka, Sara. Kobieta została w perfidny sposób oszukana i wmanewrowana w wojnę dżihadystów. Ale zacznijmy od początku.

Sara to młoda kobieta, która miała dość bujną wczesną młodość, jej skutkiem była ciąża. Bardzo wcześnie została mamą Ivana, dla niego przekierunkowaka swoje życie na właściwe tory. Sara znała kilka języków, dzięki temu dostała pracę w szkole językowej dla dorosłych. Wydawałoby się, że ułożyła sobie w końcu życie.

Pewnego dnia poznała młodego muzułmanina, Nahiba. Połączyła ich szalona miłość, namiętność. Nahib pokazywał Sarze jaka jest jego wiara, jak wygląda islam. Przedstawiał islam jako wiarę w pokój i miłość. Zapewniał ją, że nie jest radykalnym islamistą. W ogóle przedstawiał wszystko w pięknych barwach, co dodatkowo spowodowało, że Sara była oczarowana samym Nahibem, jak i jego wiarą. Robił wszystko, żeby uśpić jej czujność.

O Nahibie dowiedział się w końcu ojciec i przyjaciółka, oboje próbowali przemówić Sarze do rozumu. Jednak zakochana kobieta nie widziała w ukochanym zagrożenia. Posłuchała swojego zakochanego serca, co stało się początkiem tragedii.

Wkrótce Sara zaczęła zauważać nieścisłości w tym co mówił i robił Nahib. Nakryła go na kłamstwach, co skończyło się tym, że zobaczyła prawdziwe oblicze ukochanego. Wtedy Sara przejrzała na oczy, przestraszyła się go do tego stopnia, że odeszła od niego. Nahib jednak nie pozwolił jej na to. W chwili kiedy nikt się nie spodziewał zaatakował. Porwał Ivana, potem szantażem zmusił Sarę do uległości i posłuszeństwa.

Kobieta chcąc ratować syna zgodziła się na wszystko. Była bita, gwałcona. Można powiedzieć, że próbowano jej wyprać mózg, żeby przekonać ją, że to wszystko co ją spotkało to dzieło litościwego Allaha. Nahib znęcał się nad nią nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim psychicznie. Sara była nie jednokrotnie na granicy życia i śmierci, ale myśl o Ivanie jakoś dodawała jej sił.

Po kilkunastu tygodniach tej gehenny w końcu dowiedziała się po co została porwana. Siłą została zmuszona do przejścia na islam, potem zmuszono ją do wzięcia ślubu z Nahibem. W końcu ,,mąż" poinformował ją, że została wybrana, żeby wysadzić się w powietrze, zabijając przy okazji jak najwięcej niewiernych. W zamian Ivan miał być puszczony wolno.

Sara nie potrafiła tego zrobić. Nie potrafiła się zabić. Jakimś cudem została uwolniona przez swoich rodaków i wróciła do domu.

Muszę powiedzieć, że bardzo ciężko mi się tą książkę czytało. To trudna lektura, nie tylko ze względu na temat, ale też dlatego, że napisana jest dość trudnym językiem.
Nie chce się wierzyć, że takie rzeczy dzieją się naprawdę. Wg mnie żadna religia nie jest zła, postawy każdego wyznania czy religii są dobre. Jednak w każdym wyznaniu są radykalne odłamy. Tak jest w przypadku islamu, w jego najgorszej odsłonie poznała go Sara. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie przez co przeszła ta kobieta, będąc sama w obcym świecie, gdzie kobieta nic nie znaczy, mając tylko jeden cel - uratować własne dziecko. Nie siebie, dziecko, które stało się perfidnym narzędziem w rękach muzułmańskich potworów. Tak, potworów! Bo jak inaczej nazwać ludzi, którzy mordują niewinnych ludzi tylko dlatego, że nie wyznają tej samej religii, że nie są muzułmaninami?

Mimo wszystko polecam tą książkę, by docenić to co mamy. Cieszmy się z tego co posiadamy i nie dajmy się złym ludziom i ich chorym poglądom.

Avatar użytkownika - bachacz
bachacz
Przeczytane:2016-12-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2016 roku,
Wątpliwości i niemoc uwierzenia w historię,która tworzy treść tej książki to chyba główne odczucia po jej przeczytaniu. Jeszcze nie tak dawno temu terrorystyczne ataki muzułmańskich wojowników świętej wojny były odległe, wydawać by się mogło nierealne. Akcja książki dzieje się w Hiszpanii, a to już nie jest daleko i staje się coraz realniejszym krzykiem mającym nam ogłosić zbliżanie się czegoś, na co nie jesteśmy gotowi. W tej książce wiele wydaje się być niemożliwe, fikcyjne a jednak gdzieś podskórnie czujemy, że to nie jest taka sobie wymyślona przez pisarza historyjka. Trzeba się zmierzyć z treścią tej książki i chyba trzeba uwierzyć, by być może być bardziej gotowym na zbliżające się niebezpieczeństwo. Bo jak się okazuje to niebezpieczeństwo pozbawione jest skrupułów, litości i odbierania nas, współczesnych europejczyków jako partnerów i sąsiadów na ziemi. Jesteśmy wrogami, anonimowymi ale mamy być zwalczani bo jesteśmy odmienni. Przeczytałam tę książkę i wciąż nie umiem się pogodzić z faktem, że dla muzułmańskich fanatyków nie ma żadnego znaczenia spokój na tym przecież wspólnym dla nas wszystkich świecie.
Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-03-23, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Główna bohaterka, Sara, jest 24-letnią hiszpańską nauczycielką w szkole językowej. Mieszka z 8-letnim synem i swoim ojcem w Madrycie. Matka kobiety zmarła jeszcze przed narodzinami wnuka. Nasza główna bohaterka zakochuje się w jednym ze swoich uczniów w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Muzułmanin powoli wprowadza ją w swoją kulturę i religię, a kobieta nie podejrzewa, jakie są prawdziwe intencje mężczyzny. Ale gdy wreszcie uświadamia sobie kim jest jej ukochany, jest już niestety za późno...
Reyes Monforte wprowadza nas do świata terroryzmu poprzez historię miłosną pomiędzy Hiszpanką i Marokańczykiem. Czytelnik może poznać tu funkcjonowanie islamskich grup terrorystycznych działających na całym świecie i zapoznać się z metodami wykorzystania naiwnych, łatwowiernych zachodnich kobiet, które, z powodu zaślepienia miłością wpadają w sieci dżihadu.
Książka nie jest o islamie, nie jest również pozycją przeciwko tej religii. Autorka wiarygodnie motywuje działania Najiba. Mężczyzna kieruje się chęcią zemsty i nienawiścią wobec niewiernych. Aby osiągnąć swój cel gotów jest na wszystko. Ta książka ma na celu przybliżenie czytelnikowi obrazu innowierców w oczach muzułmanów i roli kobiet w ich świecie.
Styl autorki pozwala łatwo utożsamić się z główną bohaterką i zaangażować się w wydarzenia. Powieść z ciekawymi wątkami i bardzo dobrze udokumentowana. Postacie są umiejętnie nakreślone, wiarygodne i dzięki temu niesamowicie realne. Bardzo przejrzysta forma i łatwa w odczycie.
Dosłownie ją pożarłam. Autorka opierając się na prawdziwych historiach odtworzyła dramat wielu zachodnich kobiet przechwyconych i wykorzystanych przez radykalnych islamistów jako broń. Szokująca, kontrowersyjna, wstrząsająca, wzbudzająca mnóstwo emocji. Lektura skłaniająca do głębszych refleksji. Trudno o niej zapomnieć. To ostrzeżenie dla tych, którzy nie są świadomi zagrożenia ze strony fanatycznych wyznawców religijnych. Zakończenie bardzo zaskakujące. Polecam.
Książka zainspirowana wiadomościami zasłyszanymi przez autorkę w wiadomościach telewizyjnych.
Reyes Monforte jest dziennikarką i pisarką. Pracuje w radiu i telewizji, reżyseruje i prezentuje różne programy od 15 lat i jest felietonistką. Jej pierwsza książka "Burka miłości" stała się bestsellerem roku 2007. Zarówno ta i jej późniejsze publikacje przyniosły jej dużą popularność na całym świecie.

Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2015-08-13, Przeczytałam,

W ostatnich latach można zaobserwować znaczny wzrost samobójczych ataków terrorystycznych dokonywanych na całym świecie. Terroryści arabscy są rekrutowani także w całej Europie, a później wykorzystywani w akcjach np. w Iraku, Czeczenii,Afganistanie. Proces rekrutacji zachodzi w dowolnym miejscu i może to być kafejka internetowa, sklep, szkoła czy ośrodek kultury. Odbywa się to w miejscach i czasie, gdy nawet sobie nie zdajemy z tego sprawy.

Hiszpańska pisarka i dziennikarka Reyes Monforte napisała książkę pt. ,,Niewierna", w której przedstawiła prawdziwą historię kobiety- Hiszpanki-wciągniętej w świat terrorystów.

Sara ma 24 lata, siedmioletniego synka Ivana i mieszka z ojcem w uroczym domku w Madrycie. Oprócz hiszpańskiego zna język angielski, włoski, francuski i niemiecki. Pracuje w szkole językowej, w której na zajęcia przychodzą głównie mężczyźni różnych narodowości w wieku od 20 do 45 lat. Lubi swoją pracę. Często prowadzi dyskusje z uczniami i pomaga im rozwiązywać problemy administracyjne, w których barierą jest język. Jest otwarta i ciekawa świata, a do tego młoda i ładna. Dyrektorka szkoły upomina ją, by zdystansowała się do uczniów, bo mogą wyniknąć z tego kłopoty. Sara jednak nie widzi problemu. Wkrótce poznaje w szkole Nahiba Almallaha-35-letniego Marokańczyka, który pracuje w agencji nieruchomości, a do tego roztacza wokół siebie ,,nieodparty wdzięk uwodziciela."

Nahib jest sympatyczny, pracowity, dobrze wykształcony, romantyczny i lubi robić niespodzianki. Spotykają się coraz częściej i Sara ,,czuła, że jej mózg ulega hipnotycznemu, chorobliwemu zniewoleniu, że działa na nią jakaś magnetyczna siła, popychająca ją w kierunku tego mężczyzny." Coraz bardziej wchodzi w świat tego muzułmanina. Poznaje jego zwyczaje, okoliczności śmierci ojca, kulturę, kuchnię i religię-nasiąka nowymi doznaniami.

Jest coraz bardziej zakochana w Nahibie i nie zwraca uwagi na ostrzeżenia ojca i przyjaciółki, którzy starają się jej uświadomić zagrożenia wypływające z różnic między chrześcijanami, a muzułmanami. Terroryzm islamski opiera się na przekonaniu, iż tylko muzułmanie znają prawdę, a pozostali-chrześcijanie, żydzi, prawosławni, mylą się i zasługują na potępienie.

,,Nie oszukuj się, Saro, dla nich pozostaniesz niewierna i tyle. To jest ich prawdziwy duch. To jest nowy faszyzm naszego wieku."

W końcu Sara zaczyna mieć wątpliwości, gdy zauważa w komputerze Nahiba otwarte strony i fora internetowe związane z obrazami wojny i zamachów; rysunkami i schematami, jak zrobić bombę w domu; mapami Afganistanu, Pakistanu, Somalii, Czeczenii, a także Europy i Stanów Zjednoczonych z zaznaczonym sprzętem wojskowym. Znajduje przez przypadek kilka jego paszportów wystawionych na różne nazwiska, ale z tym samym zdjęciem.

Na wyjście z tego układu jest już jednak za późno. Jej życie zaczyna zmierzać ,,ku krainie ciemności i przerażenia", a egzystencja jej i synka zostaje zagrożona.

Przykład Sary pokazuje ze szczegółami jak fundamentaliści prowadzą proces werbunku. Jak rozkochują w sobie kobiety, aby wykorzystać je później do realizacji swoich celów. Sara nie jest wyjątkiem, takich przypadków jest bardzo dużo. Wszystko odbywa się w tak naturalny sposób, że może dziać się za ścianą u sąsiada w bloku czy na ulicy. Nahib nie chodził w turbanie na głowie, ani nie miał długiej brody. Jadł mięso, choć wolał wybierać ryby, lubił grać w karty i oglądać piłkę nożną. Kochając się z Sarą już realizował da`wah-w cichy sposób dążył do pozyskania nowej adeptki islamu.

Przerażające były dla mnie ,,obrazy'' dzieci od pięciu lat do szesnastu uzbrojonych w karabiny, lub  przewiązane w pasie materiałami wybuchowymi, które miały zostać poświęcone Allahowi.

Nie trudno zauważyć, że muzułmanie dokonują inwazji na kraje chrześcijańskie i wykorzystują demokrację do pozyskiwania coraz większych praw. Dzięki petrodolarom wpływającym na konta rządów islamskich możliwa jest budowa meczetów dla imigrantów muzułmańskich w państwach chrześcijańskich. Przenoszą swoje zwyczaje do szkół, firm, szpitali i sklepów w Europie.

Książka Reyes Monforte otwiera oczy na relacje świata Zachodu z kulturą muzułmańską i pokazuje jak one wyglądają na co dzień dla zwykłych ludzi. Wciąga już od pierwszych stron, a wraz z kolejnymi napięcie rośnie, gdy Sara musi dokonywać trudnych wyborów. Emocje zapewnione:)

Wkrótce ma się ukazać nowa powieść autorki pt.,,Pocałunki piasku" i przyznam, że już się nie mogę doczekać:)

Avatar użytkownika - Iwona067
Iwona067
Przeczytane:2014-11-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 ksiązki 2014,
ługo ociągałam się z przeczytaniem tej książki, trochę już dośc mam opowieści o trudnych miłościach kobiet do mężczyzn wyznających islam. W końcu jednak otworzyłam karty powieści i wsiąkłam na dobre. 24-letnia Sara samotnie wychowuje swojego syna Ivana. MImo młodego wieku ma już za sobą trudne życiowe doświadczenia. Mieszka z ojcem i jest raczej nieufna w stosunku do nowych związków. Sara jest nauczycielką w szkole językowej, uczy cudzoziemców języka hiszpańskiego. Jej wolny czas ogranicza się do kontaktów z synem, nie ma życia towarzyskiego. Dlatego, kiedy jej uczeń, przystojny, wykształcony i czarujący muzułmanin Nahib, proponuje spotkanie, nieufnośc Sary zaczyna pękać. Młoda kobieta tęskni do prawdziwego mężczyzny u swojego boku. Związek z Nahibem okazuje się sielanką, młodzi miło spędzają czas a nasza bohaterka jest coraz bardziej oczarowana partnerem. Porusza się jednak po świecie jak w różowych okularach a ostrzeżenia przyjaciółki oraz ojca przed tym związkim traktuje jak atak na swoją osobę i niezrozumienie Nahiba. Niestety, jak to w bajkach zwykle bywa, nad romantyczną miłość nadciągają czarne chmury. Sara zaczyna się robić zbyt ciekawska, przypadkowo odkrywając dziwne poczynania swojego męzczyzny. Kiedy próbuje o tym z nim rozmawiać Nahib wpada w złość odkrywając swoje prawdziwe oblicze. Porywa i więzi Sarę i jej syna, "szkoląc" oboje na posłusznych islamowi. Jego celem jest przygotowanie ukochanej do roli żywej bomby w imię miłości Allaha. Książka przejmująca do bólu, ukazuje zderzenie dwóch światów: nowoczesnych zdobyczy cywilizowanego Zachodu i muzułmańskiej kultury. Ukazuje nienawiść, jaką czują muzułmanie do Amerykanów, nienawiśc tak wielką, że nie ma w niej miejsca na żadne ludzkie uczucia. Powieść prowadzi nas przez zawiłe ścieżki jakże odmiennej kultury, wzbogacona jest cytatami z Koranu tłumaczącymi zachowania islamistów - nie jest jednak w stanie pozwolić zrozumieć po co i dlaczego? Kolejne poczynania Nahiba i jego towarzyszy śledzi się z niedowierzaniem. "Niewierna" kończy się uwolnieniem Sary, jednak nie do końca jest to szczęsliwe zakończenie. Powiedziałabym, że jest raczej zaskakujące, bardzo zaskakujące. Winni zostaną ukarani, ale za jaką cenę, tego już nie zdradzę. Lektura wciągająca i jedna z tych, które na długo pozostajaą w pamięci. Jednak mimo obszerności pozostawia niedosyt zrozumienia. Polecam.
Avatar użytkownika - natalax3
natalax3
Przeczytane:2014-04-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
"Niewierna" to wstrząsająca powieść o zdradzieckiej mocy miłości i pułapkach, jakie ona stawia.. Książka ta, wnosi zamęt w sercu czytelnika, który w pozytywny sposób zostaje z nim na zawsze. Niszczycielską mocą jest przesadne rozumienie własnej religii, co doskonale utożsamione jest z wyznawcami islamu. Dzięki tej pozycji wiem, że nie należy za wszelką cenę przestawiać swego życia, w imię miłości. Uczucie to, ma bazować na wspólnym poznaniu, planowaniu przyszłości i wzajemnym zaufaniu. Ukochana osoba, nigdy nie narzuci swego własnego poglądu nikomu, a zwłaszcza osobie którą kocha. To cenna lekcja, którą będę pamiętać już zawsze. Komu polecam tę pozycje? Książka jest dla osób które lubują się w kulturach i w ich wszelkim poznaniu. Nie znaczy to jednak, że inne osoby nie znajdą w niej nic, dla siebie. Ma ona bowiem głębokie przesłanie, które każdy może odczytać, gdy tylko będzie mieć ku temu ochotę. Chcesz poznać, jak zdradziecka może być miłość? Jaki okrutny jest terroryzm? Polecam przeczytać "Niewierną".
Avatar użytkownika - Martine02032009
Martine02032009
Przeczytane:2014-02-02, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Ksiazka odpowiadającą o rożnych kulturach ,oszukanej miłości , walce o swojej bezpieczeństwo i obawach o swoją rodzine .
Avatar użytkownika - MaKo
MaKo
Przeczytane:2013-07-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Mam, Przeczytane,
Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje o kobietach, Europejkach, które wyszły za mąż za muzułmanów, przyjęły ich religię, zaakceptowały kulturę, a później przeszły przez piekło. ,,Niewierna", najnowsza powieść Reyes Monforte - hiszpańskiej dziennikarki, porusza podobną problematykę. Dwudziestoczteroletnia Sara jest niezależną kobietą sukcesu. Uczy języka hiszpańskiego w szkole językowej, sama wychowuje siedmioletniego synka Ivana, czasami pozwala się rozpieszczać tacie, który nadal opiekuje się nią, jakby była małą dziewczynką. W jej życiu brakuje tylko mężczyzny, chociaż po ostatnim zawodzie miłosnym kobieta nie szuka nikogo na siłę. W pracy poznaje Nahiba, przystojnego i kulturalnego Marokańczyka. Początkowo Sara nie chce się angażować w związek z uczniem, ale dziwnym trafem mężczyzna zawsze pojawia się obok wtedy, kiedy jest potrzebny, chętniej służy pomocą, roztacza swój czar i urok. Z czasem między para bohaterów wybucha płomienny romans. Nahib coraz bardziej przywiązuje do siebie Sarę, opowiada poruszające historie o tym jak jest prześladowany tylko dlatego, ze jest muzułmaninem, powoli wciąga dziewczynę w swoją kulturę i religię. Kobieta ufa mu bezgranicznie, bagatelizuje wszelkie ostrzeżenia, znajduje idealne wytłumaczenia wszystkich podejrzanych sytuacji. Gdy zaczyna do niej docierać kim w rzeczywistości jest jej wybranek, jest już za późno. Nahib porywa Ivana, który staje się kartą przetargową w grze o najwyższą stawkę. Autorka w umiejętny sposób stopniuje napięcie, powoli odkrywa wszystkie karty. Początkowo ,,Niewierna" przypomina literaturę obyczajową, ot zwykła historia miłosna. Natomiast od momentu porwania Ivana akcja powieści toczy się błyskawicznie, a opowieść Sary diametralnie zmienia swój charakter. Wychodzą na jaw prawdziwe intencje Nahiba, który nie cofnie się przed niczym, żeby osiągnąć zamierzony cel. Sara jest poniżana, szantażowana, bita, gwałcona. A wszystko to w imię miłości do Boga, którego wyznawcy okazują się być fanatykami i terrorystami. Zemsta jest ich jedynym życiowym celem, a środki jakich użyją nie mają dla nich żadnego znaczenia Mimo sporej ilości stron książkę czyta się bardzo szybko, fabuła jest wciągająca i w pewnym momencie trudno odłożyć tom na półkę. Chociaż tematyka powieści jest interesująca i kontrowersyjna, to jednak mam problem z literaturą tego typu, bo najczęściej w trakcie lektury denerwuję się przez cały czas. Przyznaję, że opowieść Sary wywołuje sporo emocji, angażuje całą uwagę czytelnika i nie daje o sobie łatwo zapomnieć, ale mimo wszystko nadal uważam, że bohaterka sama jest sobie winna. Dała się uwieść, zmanipulować, wierzyła we wszystko, co Nahib jej powiedział. Nawet najdziwniejsze sytuacje nie zmąciły jej spokoju. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały, że ukochany coś ukrywa, ale nie, ona pozostała niewzruszona. Rozumiem, że zakochana kobieta głupieje, idealizuje obiekt swoich uczuć, nie słucha rad i ostrzeżeń nawet najbliższych osób, ale żeby młoda i inteligentna kobieta była aż tak łatwowierna? W krótkiej notce reklamowej na okładce książki Małgorzata Kożuchowska twierdzi, że ta historia mogła się przydarzyć każdej z nas. Ja sobie wypraszam takie sugestie. Na pewno nie każdej! Ale jednak wielu, bo powieść Reyes Monforte oparta została na prawdziwych wydarzeniach. Polecam!
Avatar użytkownika - mariajar
mariajar
Przeczytane:2021-03-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2021, 26 książek 2021,

Historia oparta na faktach.Autorka opisuje zwiazek dwojga ludzi o innej kulturze,wyznaniu i pochodzeniu.Swiat muzulmanow i chrzescijan widziany oczami mlosej zakochanej kobiety.Szokujace opisy ,przerazajace sytuacje,intrygi i manipulowanie a wszystko to za sprawa wiary uwarunkowanej pokoleniowo.Poznajemy najstraszniejsza i najgorsza strone islamu .Swietna ksiazka.

Avatar użytkownika - KarenKa
KarenKa
Przeczytane:2015-04-18, Ocena: 6, Przeczytałam,
Pocztówki ze Wschodu
Reyes Monforte0
Okładka ksiązki - Pocztówki ze Wschodu

Tych wspomnień nie zniszczy nawet piekło obozu koncentracyjnego We wrześniu 1943 roku Ella zostaje wywieziona do obozu w Auschwitz-Birkenau. Od razu staje...

Rosyjska namiętność
Reyes Monforte0
Okładka ksiązki - Rosyjska namiętność

Wyjątkowa, piękna i przepełniona głębokim uczuciem jak utwory genialnego kompozytora Siergieja Prokofiewa. Taka była Lina - jego muza, kochanka i żona...