Nieznajomi

Dwoje młodych ludzi poszukujących lepszego życia. Jedna noc i jedno kłamstwo, które zmieni ich na zawsze.

Dla Tomka, chłopaka pochodzącego z patologicznej rodziny, każdy dzień jest walką. Walczy o siebie, swoje zdrowie i przyszłość, której nie będą zatruwać traumy z dzieciństwa. Przyzwyczajony do tego, że może liczyć jedynie na siebie, dorabia wieczorami jako barman w jednym z warszawskich klubów. Właśnie tam poznaje Julię, która wydaje mu się tak piękna i niedostępna jak jego marzenia o szczęśliwym życiu. Gdy pewnej nocy dziewczyna wypija za dużo, Tomek postanawia odwieźć ją do domu, zakładając, że nie spotkają się nigdy więcej. Nie spodziewa się jednak, że wkrótce ich drogi znów się przetną – tym razem nad polskim morzem – a zaskakująca nić porozumienia między nimi przerodzi się w znacznie silniejsze uczucie… Jak bardzo destrukcyjne mogą się okazać demony przeszłości, zraniona duma i pozornie niewinne kłamstwa? Jedno jest pewne: aby pójść do przodu, najpierw trzeba wygrać walkę o siebie.

Informacje dodatkowe o Nieznajomi :

Nieznajomi - opinie o książce

Avatar użytkownika - wiolamp
wiolamp
Przeczytane:2022-02-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2022,

"Będę walczył do samego końca, a gdy dojdę do upranionego celu, usiądę i z dumą podziękuję sobie samemu za tę ciężką drogę, która musiałem przejść"
Tomek pochodzi z patologicznej rodziny. Ojciec alkoholik, który wraz ze swoimi kolegami znęcał się nad synem od zawsze.
Matki nie pamięta, ponieważ zostawiła go jak był małym chłopcem. Każdego dnia boryka się z rzeczywistością i walczy o lepsze jutro. Chłopak od dawna obserwuje dziewczynę, odwiedzajacą bar w którym pracuje. Widzi, że pochodzi z zupełnie innego środowiska niż on i może tylko pomarzyć o takiej kobiecie. Pewnego wieczoru Julia upija się tak bardzo, że Tomek odwozi ją do domu, mając świadomość że więcej się nie spotkają. Nie spodziewają się, że ich drogi ponownie złącza się na wakacjach.
Czy demony przeszłości pozwolą tej dwójce na wspólną przyszłość?
Czy Julia zaryzykuje otworzyć się na chłopaka z innego środowiska?
Czy kłamstwo i raniące słowa da się wybaczyć?
Odpowiedzi na pytania znajdziecie w tej cudownej książce.
Historia przepełniona emocjami. Z jednej strony mamy chłopaka po przejściach, z drugiej dziewczynę z dobrego domu. Ich upór w dążeniu do znalezienia drogi do siebie jest piękny. Każdy rozdział pokazuje jak życie potrafi krzywdzić, ale również, że warto mieć nadzieję na lepsze jutro. Autorka świetnie opisała problem alkoholizmu oraz współuzależnienia najbliższych. Ojciec bohatera nie tylko poturbował swoje życie, ale również swojego syna. Problemy, z którymi musiał mierzyć się Tomek każdego dnia i ból psychiczny, który przypomina mu o sobie, doprowadza czytelnika do wzruszeń.
Książka pokazuje, że każdy powinien dostać szansę na normalne życie niezależnie od przeszłości i statusu społecznego
Moc przyjaźni oraz bezwarunkowej miłości, którą znajdziemy w opowiadaniu jest rozbrajająca. Uświadamia, że rodzina to nie tylko wspólne DNA. Do szczęścia trzeba biec mając przy sobie osoby, które są...tak po prostu, bez względu na wszystko.
W moim odczuciu Aleksandra Nowakowska zawarła ważny morał. Każdy człowiek posiada cząstkę destrukcyjną, a od nas samych zależy, którą drogę wybierzemy.
Książkę polecam z całego serca. Nie jest to łatwa lektura, jednak niezależnie od wieku czy płci warto przeczytać!

Avatar użytkownika - Czytomanka
Czytomanka
Przeczytane:2022-01-16,

Książka złamała mi serce... Bardzo emocjonalna, wylałam sporo łez, ale jednocześnie czytałam z zapartym tchem. Jest tu jeden z moich ulubionych motywów, czyli jedna noc, która zmienia wszystko.

IG: Czytomanka

👉Dwoje młodych ludzi Tomek i Julia pragną nowego, lepszego życia. On pochodzi z patologicznej rodziny, za to ona z dobrego domu. Zupełne przeciwieństwa, które się ze sobą połączy. Co z tego wyniknie? Każdy z nich skrywa małe kłamstewko, które z czasem przyćmi wszystko inne. Jak bardzo destrukcyjne mogą się okazać demony przeszłości, zraniona duma i pozornie niewinne kłamstwa?

👉 Historia jest mocna i dobra. Z przyjemnością czytałam każdy rozdział i ciężko było się od niej oderwać. Historia bolesna, uczuciowa, mocna, a jednocześnie trudna dla czytelnika. Szczerze polecam, podczas jej czytania towarzyszyły mi wszystkie możliwe emocje...

❗Ocena: 9/10

Tomek mieszka tylko z ojcem. Porzucony przez matkę, utknął w patologii u boku ojca alkoholika. Chłopak mimo niezwykle ciężkiej sytuacji nie poddaje się. Stara się wyjść na prosto. Pracuje w kilku miejscach, stroni od procentów i ma wsparcie przyjaciół. Pewnej nocy, kiedy kończy pracę w barze odwozi Piękną do domu. Dziewczyna została porzucona przez chłopaka, a Tomek nie mógł oderwać od niej wzroku. Jest tak samo idealna i niedostępna, jak jego marzenia o normalności, cieple i szczęściu. Jednak los postanowił troszkę namieszać, krzyżując ich drogi ponownie na wakacjach nad morzem.
    Czy Tomek odważy się otworzyć furtkę do swego serca? Czy pokona tkwiące w nim demony? Czy Julia jest tą jedyną? Czy ona będzie w stanie zaakceptować przeszłość chłopaka? A jej rodzice?

Cenię książki naszpikowane emocjami. Takie, które poruszają istotne kwestie. Historie, które autorzy spisali na kartkach, a które są żywe i jakby wzięte prosto z otaczającej nas rzeczywistości.
  Taka właśnie okazała się być powieść "Nieznajomi", która jest debiutem autorki. Życie głównego bohatera przypomina piekło na ziemi. I takie sytuacje mają miejsce tuż za zamknięty drzwiami. Niezwykle brutalny obraz. Autorka pokazała wszystko to co istotne w kwestii patologii. To jak takie sytuacje wpływają na młodego człowieka. Jak go kształtują i nie pozwalają na radość i szczęście. Współczułam Tomkowi. Nie zasługiwał na takie coś. To dobry i uczynny młody mężczyzna. Nad wyraz dojrzały ale zamknięty w sobie i przez to taki trochę outsider. Nie wierzący w siebie. Kibicowałam mu, po to naprawdę fajny facet.
   Julia to dziewczyna z wyższych sfer. Wychowana w pełnej rodzinie. Otoczona miłością i troską. Może mieć wszystko. Jest ona całkowitym przeciwieństwem Tomka.
    Przyjaciele bohaterów to postacie na piątkę z plusem. Stoją murem. Wspierają, troszczą się, po prostu są. Nawet rodzice Julii nie okazali się tacy źli, jak zakładałam z początku. O ile w przypadku ojca Julii wiedziałam, jaki będzie po pierwszym kontakcie z Tomkiem, tak po mamie kobiety nie widziałam czego mogę się spodziewać.
   Historia naszpikowana jest emocjami. Autorka zaserwowała ich pełną paletę. Od bólu, cierpienia, przez walkę, determinację po chwile pełne romantycznych uniesień. Bardzo spójna fabuła. Dopracowani bohaterowie, jak i sama historia. Napewno nie spodziewał się takiego wyrazistego przekazu i takiej głębi.
   Prawdziwa miłość jest w stanie pokonać każdą przeszkodę. Wszystko jest łatwiejsze kiedy więcej łączy niż dzieli, anw przypadku głównych bohaterów to droga pełna wybojów. Zobaczcie sami co przyszykował im los.

Polecam.

Współpraca: Wydawnictwo NovaeRes

,,Nieznajomi" to powieść naszpikowana emocjami, wnikająca w umysł człowieka borykającego się z samym sobą, któremu brakuje wiary w siebie. Człowieka, który próbuje wydostać się z marazmu, otaczającego go brudu, ale udaje mu się to częściowo, dzięki wspaniałym osobom, z którymi pracuje i spędza czas poza domem. To jednak za mało, gdyż nie potrafi do końca zapomnieć tego, co przeżył. Gdy los daje mu szansę na miłość, on boi się, że nie będzie w stanie zapewnić ukochanej osobie szczęśliwego życia. Nikt przecież nie nauczył go kochać, nie pokazał, co to znaczy być w związku. Musi nauczyć się tego od podstaw, bo na razie jest przekonany, że potrafi tylko ranić i nie zasługuje na taką dziewczynę jak Julia.

To historia o ludziach, którzy tylko pozornie się znają, ale tak naprawdę odkrywają siebie stopniowo, pokonując swoje demony przeszłości, by na nowych fundamentach zbudować coś trwałego Oboje pragną szczęścia i stabilności w życiu, ale każde z nich dąży do tego w inny sposób. Jednak czy budowanie relacji na kłamstwie jest możliwe? Poprzez naprzemienną narrację pierwszoosobową łatwiej jest nam zrozumieć tok myślenia bohaterów, wniknąć w ich psychikę i śledzić wewnętrzną przemianę.

"Nieznajomi" to bardzo udany debiut pani Aleksandry Nowakowskiej, która poprzez lekki styl i przystępną formę przekazuje istotne wartości, które liczą się w życiu. Swoje przesłania ujmuję często w wypowiedziach bohaterów, pokazując, że każdy sam odpowiada za swoje życie. Trzeba tylko nauczyć się akceptować siebie, zaufać sobie i docenić to, co osiągnęliśmy.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2021/12/970-nieznajomi.html

Avatar użytkownika - lalkabloguje
lalkabloguje
Przeczytane:2021-11-20, Ocena: 6, Przeczytałam,

Zaciekawił mnie opis książki oraz okładka. Muszę przyznać, ze książka jest dużo lepsza niż się myślałam. Spodziewam się typowej miłosnej historii dwojga zupełnie różnych od siebie z pozoru osób a dostałam niesamowicie ciepłą i pełną refleksji książkę.

Tomek to młody mężczyzna, który ma za sobą ciężkie dzieciństwo. Mimo wychowania się z ojcem alkoholikiem wyszedł na prostą. Pracuje jako mechanik, barman, a jednocześnie studiuje zaocznie. Jego historie znają tylko jego przyjaciele Bartek i Piotrek. Wspólne wakacje z kolegami sprawiają, że poznaje Julię, dziewczynę, która zna z baru.

Julia to młoda dziewczyna. Pozornie ma wszystko, kochających rodziców, wspaniałe dzieciństwo i jest osoba z tzw. dobrego domu. Ale Julia chce od życia zupełnie czegoś innego. Po rozstaniu z Mateuszem ma złamane serce. Wspólny czas spędzony nad morzem z Tomkiem sprawia , że zaczyna mieć to czego szukała. Ale czy aby na pewno?

Historia Juli i Tomka to nie sielankowy opis miłości. Od samego początku między nimi jest sporo niedomówień, które sprawiają, że to, co ich łączy schodzi na dalszy plan. Tomek ma za sobą ciężkie dzieciństwo a demony z przeszłości ciągle mu utrudniają życie. Powoli otwiera się przed Julią, a to sprawia, że ich relacja nabiera głębi.

Bohaterowie są bardzo realni do tego stopnia, że czujemy wszystko to co oni przeżywają. Nie tylko ci główni ale i poboczni są idealnie wkomponowali w całą fabułę. Nie ma tu nieścisłości, nie ma dużych zwrotów akcji, wręcz przeciwnie. Wszystko się toczy spokojnie. Za to w książce nie brakuje trudnych tematów. Niektóre wyznania są mogą przykre i smutne. A relacja między Julia i Tomkiem tworzy się wśród wielu ciężkich chwil. Książka jest podzielona na rozdziały pisane z dwóch różnych perspektyw: Juli i Tomka. Te z punktu widzenia Tomka są niezwykle trudne i wzruszające , te z perspektywy Juli bardzo ciepło i dające nam nadziej na lepsze jutro.

Książka ma kilka momentów, w których chętnie byśmy chcieli mieć rozwinięta akcje. Niektóre wydarzenia są opisane lakonicznie ale nie umniejsza to, że całość to świetna książka, przy której na pewno się nie będziecie nudzić,a wręcz wprowadzi was w stan refleksji. Tomek jest bardzo ciepłą postacią, która wiele przeszła . Boi się zaangażować. Julia jest osobą którą, mimo że ma pozornie wszystko poszukuje zupełnie innego życia. Oboje są dla siebie lekarstwem i drogowskazem . Tomek bi się zaoangazowania ale jednocześnie wie, że bez Juli nie potrafi już żyć. Julia boi się, że znowu skończy ze złamanym sercem ale chce walczyć dla Tomka. Pozytywnymi postaciami takimi aniołami stróżami ich związku są przyjaciele Tomka i Hania, przyjaciółka Julii. Gdyby nie ich pomoc kto wie jak by się ich historia skończyła.

Zakończenie książki trochę jest chaotyczne. Niektóre momenty opisane zbyt szybki i zbyt płytko. Brakowało mi rozwinięcia wątków. Ponieważ to debiut autorki uważam, że spełnił moje oczekiwania. Serdecznie polecam książkę, w której pokochacie Julie , Tomka i pozostałych bohaterów.

? Recenzja ?

,,Moje życie nigdy nie było tak kolorowe, jak twoje. Nie wiem, co to znaczy kochać, nie wiem, czy byłbym w stanie pokochać kogoś"

Tomek i Julia to zupełnie dwa różne światy. Przeciwieństwa, które los postanowił połączyć.
On chłopak z patologicznego domu, który nie ma wzorów do naśladowania.
Ona dziewczyna z dobrego domu, która tak naprawdę ma wszystko, kochającą rodzinę, troskę i opiekę.
Ma wszystko to, czego nie ma Tomek.

Spotykają się w barze, w którym pracuje chłopak. Julia została porzucona przez swojego chłopaka i swoje smutki chciała zatopić w alkoholu. Jednak czy to jest wyjście z sytuacji? Tomek wie, jak alkohol niszczy ludzkie życie. Chcąc jej pomóc, odwozi ją do domu. Myślał, że to będzie ich pierwsze, a zarazem ostatnie spotkanie. Ale jakże się mylił. To właśnie morze, kolejny raz ich połączy. Czy otworzą swoje serca na miłość? Czy kłamstwa i tajemnice, w które ubiorą swoje życie, będą drogą ku upadkowi?

Nie sądziłam, że ta książka będzie aż tak emocjonalna. Autorka uchwyciła tutaj wszystkie uczucia i emocje, jakie tylko istnieją. Jest niczym tykająca bomba, która nie wiemy, kiedy się uaktywni. Porusza tutaj ciężką sprawę, ale zarazem bardzo powszechną. Mianowicie alkohol. To on jest cichym zabójcą nie tylko człowieka, ale i ludzi, którzy przebywają w jego pobliżu. Czy jest to warte, aby niszczyć swoje życie? Jak wielką cenę ma ten trunek?

Muszę przyznać, że ta książka nie tylko jest fabułą, milionem słów, ale przede wszystkim niesie wyraźny i pouczający przekaz. Jednak każdy z nas musi odkryć go sam. Bo tylko w naszych rękach jest nasz los i od nas zależy jaki kierunek obierze.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak skończy się historia bohaterów. Czy Tomek w końcu pozna, czym jest kochająca i dobra rodzina? Czy Julia odnajdzie miłość swojego życia? To koniecznie musicie sięgnąć po tę książkę.

Hormony Odpowiedzialne za: Cukrzyce, Osteoporozę, choroby tarczycy
Aleksandra Nowakowska0
Okładka ksiązki - Hormony Odpowiedzialne za: Cukrzyce, Osteoporozę, choroby tarczycy

Ksiązka opowiada o tym jak w naturalny sposób uporać się z chorobami o podlożu hormonalnym....