Nieznajomy

Tymczasem nieznajomy wyjawia wstydliwe tajemnice kolejnych osób. Wkrótce Heidi Dunn, jedna z kobiet, którą tajemniczy człowiek powiadamia o podwójnym życiu córki, zostaje zamordowana. Po upływie zaledwie doby w innym mieście ginie kolejna ofiara. Przyjaciółka Heidi, policjantka Johanna Griffin, rozpoczyna samotne śledztwo i natrafia na trop grupy, na której czele stoi nieznajomy. Podążając ich śladem, dociera do Adama Price’a. Prawnik i policjantka jednoczą siły, tropiąc ludzi, którzy mogą znać miejsce pobytu zaginionej żony Adama.

Informacje dodatkowe o Nieznajomy:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2016-02-17
ISBN: 978-83-7885-480-7
Tytuł oryginału: The Stranger
Tłumaczenie: Robert Waliś

Kup książkę Nieznajomy

Nieznajomy - opinie o książce

Harlan Coben to w Polsce bardzo popularny autor, a każda jego kolejna powieść jest mocno wyczekiwana przez czytelników. Jego historie na pozór są proste, ale postaci dobrze skonstruowane, a akcja nie pędzi, lecz sunie powoli, zbliżając się do nieuchronnego końca i trzymając w napięciu do czasu wyjaśnienia tajemnicy.

Każdy ma jakiś sekret. Czasem bardzo niewinny, będący grzechem wczesnej młodości, zbytniej naiwności i poufałości. A czasem tak ogromny i zły, że jego ujawnienie jest w stanie zrujnować człowiekowi życie.

W powieści Cobena pt. „Nieznajomy” poznajemy kilka takich właśnie sekretów. Ogromnych i złych. Mogących zrujnować życie nie tylko człowiekowi, który się tego złego czynu dopuścił, ale i jego najbliższym.  Sekret albo ma zostać ujawniony, albo osoba, która go poznała ma wpłacić dużą kwotę na podane konto. Jeśli tego nie zrobi, to źle kończy.

Pierwsze skrzypce gra Adam Price. Szczęśliwy mąż, ojciec dwóch synów. Jego żona ukrywała przed nim przez wiele lat bolesny sekret. I znika niemal natychmiast po jego ujawnieniu. Zrozpaczony ojciec robi, co tylko może, by pogodzić obowiązki domowe z pracą, starając się jednocześnie dowiedzieć, co spotkało jego ukochaną żonę.

Drugimi skrzypcami jest Heidi Dann, której córka przez wiele lat ukrywała, czym się zajmuje, żeby opłacić studia. Niestety, przypłaca tę wiedzę życiem.  Prawdopodobnie oznacza to, że po poznaniu sekretu córki, nie zamierzała płacić.

Trzecie skrzypce to historia człowieka, ściśle związanego z małomiasteczkową społecznością, piastującego ważne stanowisko, który mimo pracy popadł w długi i dlatego ukradł pieniądze, a następnie zrzucił winę na kogoś  innego.  I on bardzo źle skończy, ale będzie to skutek wielu podjętych przez niego, nieprzemyślanych decyzji.

Wszystkie te historie wiąże ze sobą postać Nieznajomego, który wraz z grupą swoich zaufanych ludzi, poznaje sekrety swoich „ofiar”, przekazuje je członkom rodziny i żąda pieniędzy za ich nieujawnianie.

A to wszystko, by zebrać tak potrzebne pieniądze dla członków rodziny. Nawet i to nie przekonuje mnie, jako czytelnika, ani nie zachęca, czy zmusza do okazania współczucia Nieznajomemu. Do końca mam wrażenie, że zasłużył na o wiele gorszy los, niż go spotkał.

Jak dziurawy to system czytelnik jest w stanie przekonać się razem z Nieznajomym, gdy wszystko zaczyna się sypać i giną ludzie. Także ci od niego.

We wszystko wplątuje się policja z wielu hrabstw, dzięki czemu całą historia staje się jeszcze bardziej zaplątana, niż zwykle, ale i w końcu nabiera tempa.

W całej tej historii podstawowymi bohaterami wydają się być nie ludzie, lecz sekrety oraz to, jak wielki wpływ mają one na ludzie życie. Ile tak naprawdę od nich zależy.

Czasem powstają, bo ludzie zrobią wszystko, by nie stracić bliskiej osoby. Czasem wstydzą się poprosić o pieniądze, a jednocześnie nie potrafią ich uczciwie zarobić. A czasem…

Bez względu na motywy, czy sposób patrzenia na takie sprawy przez różnych ludzi, sekrety były, są i będą, bo należą do ludzkiej natury. Czasem warto jest przemilczeć coś, co może kogoś zranić. Czasem niedopowiedzenie może znaczyć więcej, niż wyrażenie na głos własnego zdania.

A czasem… czasem warto przeczytać książkę o sekrecie, niż jej recenzję, bo można się z niej dowiedzieć dużo więcej na przykład, jak sekrety, krok po kroku mogą rujnować życie nie tylko nam, osobom, które je mamy, ale też wszystkim naokoło. Przeczytaj, bo warto.

Avatar użytkownika - nika14
nika14
Przeczytane:2017-05-10, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Trzyma w napięciu i zaskakuje. Zakończenie, o którym nawet nie chce się myśleć staje się prawdą. Ciekawi bohaterowie, wciągająca fabuła mimo ciągnącego się początku.
Avatar użytkownika - Kate1986
Kate1986
Przeczytane:2016-12-21, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Bardzo dobra książka, jak większośc tego autora
Avatar użytkownika - poszukujaca
poszukujaca
Przeczytane:2016-03-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016, Kryminały,
Najlepsza książka Cobena od.. po prostu genialna! Wyobraź sobie, że siedzisz wygodnie w fotelu, kiedy nagle słyszysz dzwonek do drzwi. Nieznajomy ma Ci coś ważnego do powiedzenia. Coś, czego nie wiesz i co na zawsze odmieni Twoje życie. Każdy z nas ma sekrety. Co stałoby się, gdyby dowiedzieli się o nich inni. A gdyby ktoś przyszedł do Ciebie... co dałbyś za zachowanie tajemnicy. Ile byłbyś w stanie poświęcić, by ochronić skrywaną prawdę. Mistrzowskie studium pokręconych zakamarków naszego umysłu!
Avatar użytkownika - kingaz86
kingaz86
Przeczytane:2016-12-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 w 2016,
Podczas spotkania rodziców dzieci grających w lidze lacrosse, ojciec dwóch nastoletnich synów, prawnik Adam Price,zostaje zaczepiony przez nieznajomego mężczyznę. Twierdzi on, że przed laty żona Adama, chcąc powstrzymać rozwój jego romansu, oszukała go udając, że jest w ciąży. Nieznajomy przekazuje Adamowi dowody świadczące o prawdziwości swoich słów. Kiedy zaszokowany Adam doprowadza do konfrontacji z żoną, ta początkowo obiecuje mu wyjaśnienia, lecz wkrótce znika bez śladu. Kontaktuje się z nim jedynie za pomocą SMS-a prosząc, aby mąż jej nie szukał. Adam oraz jego synowie są zdruzgotani niespodziewaną ucieczką Corinne. Tymczasem nieznajomy wyjawia wstydliwe tajemnice kolejnych osób. Wkrótce Heidi Dunn, jedna z kobiet, którą tajemniczy człowiek powiadamia o podwójnym życiu córki, zostaje zamordowana. Po upływie zaledwie doby w innym mieście ginie kolejna ofiara. Przyjaciółka Heidi, policjantka Johanna Griffin, rozpoczyna samotne śledztwo i natrafia na trop grupy, na której czele stoi nieznajomy. Podążając ich śladem, dociera do Adama Price'a. Prawnik i policjantka jednoczą siły, tropiąc ludzi, którzy mogą znać miejsce pobytu zaginionej żony Adama. Mężczyzna odkrywa coraz więcej nieznanych mu faktów z życia żony i uświadamia sobie, że niemal wszyscy wokół niego ukrywają jakieś tajemnice, zaś jedynym sposobem na poznanie prawdy jest odnalezienie nieznajomego mężczyzny, nawet gdyby miało to doprowadzić do zburzenia pozornie uporządkowanego świata, w jakim od lat żyje Adam.
Avatar użytkownika - malczes88
malczes88
Przeczytane:2016-05-26, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Szczerze mówiąc nie przemówiła do mnie ta książka. Fabuła niby ciekawa. Nieznajomy człowiek podchodzi do Ciebie i wyjawia Ci sekret skrywany przez kogoś z Twoich bliskich. Burzy Twój świat, wzbudzając najpierw niedowierzanie, później nieufność, by na koniec pogrążyć Cię w rozpaczy. Na ile znamy swoich bliskich? Czy ich sekret może mieć wpływ na nasze życie? Najważniejsze jednak pytanie, jakie nasuwa się po lekturze powieści, to: na ile jesteśmy anonimowi w sieci? Okazuje się, że większość z nas na pewno nie jest anonimowa a jakiś obcy gościu może wygrzebać o nas prawie wszystko. Oczywiście zdawałam sobie z tego sprawę, jednak za każdym razem, gdy o tym czytam, zaczynam czuć się niepewnie. Głównym bohaterem "Nieznajomego" jest Adam Price, którego świat zostaje pewnego dnia zburzony przez nieznanego mu mężczyznę. Adam dowiaduje się, że jego żona kilka lat temu udawała ciążę. Jest wstrząśnięty, gdyż uważał swój świat za poukładany, pozbawiony tajemnic i wręcz nudny. Dlaczego matka dwóch synów i spełniona żona miałaby udawać ciążę a później poronienie? To pytanie gryzie Adama, który zaczyna grzebać się w przeszłości. Okaże się to dla niego wręcz zabójczo niebezpieczne, zwłaszcza po tym, gdy zaginie jego żona. Jak już pisałam, fabuła jest ciekawa, natomiast rozwiązanie wydało mi się mocno naciągane. Powieść czyta się szybko, chociaż akcja rozkręca się dość powoli. Jak na Cobena książka jest dość przeciętna, wręcz odbiega stylowo od innych jego książek. Zabrakło mi trochę typowego dla autora poczucia humoru, ciętych dialogów i szybkiej akcji. "Nieznajomy" nie jest złą powieścią. Momentami trzyma w napięciu, trochę daje do myślenia, czasami nie można się od niej oderwać. Jednak nie porywa. Zwłaszcza dla fanów Cobena może okazać się rozczarowaniem.
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2016-10-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Uwielbiam książki Cobena. Zawsze, kiedy myślę, że wiem o co chodzi, przekonuję się, że jednak nic nie wiem. "Nieznajomy" wciąga od pierwszych stron, nie byłam w stanie robić nic innego poza czytaniem i żeby uniknąć bezsennej nocy - skończyłam książkę. Zakończenie szokujące i nieprzewidywalne, to chyba druga (po "W głębi lasu") pozycja tego autora, która doprowadziła mnie do łez. Pozycja obowiązkowa dla fanów naprawdę dobrych książek.
Avatar użytkownika - Luxfan
Luxfan
Przeczytane:2016-08-11, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2016 roku, Mam,
Rewelacja! Nie wiedziałam czego mogłabym się spodziewać po tym autorze, jak dotąd nie miałam okazji czytać jego książek. Jestem pod ogromnym wrażeniem, jak lekkie i naturalne są dialogi w książce. Jest ich bardzo dużo, ale nie przytłaczają jak czasem się zdarza. Historia Adama, którego życie wywraca się w jeden dzień przez tytułowego nieznajomego, wciąga bez reszty. Z początku oskarżyłam Corinne o niewłaściwe zachowanie, bo jak zostawić dzieciaki bez znaku życia... Nie wiedziałam, że jeden sms tak może wpłynąć na cały przebieg zdarzeń. Znowu ktoś mi pokazał, że nie potrafię patrzeć. Wątki innych osób są wprowadzane stopniowo i harmonijnie łączą się z głównym problemem. Czułam niedosyt, bo dalej za mało wiem o facecie w bejsbolówce... Taka jego rola, by pozostać tajemniczym. :) Z chęcią dopiszę pana Cobena do listy autorów, których twórczość muszę zgłębić. Zaskakujący, trzymający w napięciu do ostatniej strony thriller.
Avatar użytkownika - anka920
anka920
Przeczytane:2016-08-09, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2016, 52 książki 2016,
Książka nie jest zbytnio porywająca choć przyjemnie i szybko się czyta. Nie przekonała mnie historia w niej opowiedziana. Jakaś taka naciągana. Po H.Cobenie spodziewałam się czegoś dużo mocniejszego. Zakończenie nie jest przewidywalne ale tak jakby nie pasuje do opowieści z tej książki.
Avatar użytkownika - blackolszi
blackolszi
Przeczytane:2016-06-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Oj Panie Coben... jestem na Pana bardzo zła... Nie mogłam czekać na zakończenie sesji i wręcz musiałam przeczytać tę książkę, jak tylko odebrałam ją z księgarni. I cóż mogę powiedzieć? Książka była... fajna, ciekawa, jak zawsze szybko się ją czytało... ale... "ale" jest wielkie i niewybaczalne. Mam wrażenie, że Coben trochę się wypala... pisze zbyt szablonowo, tak jakby trochę powielał swoje własne pomysły. To już przecież kolejna książka, gdzie główny bohater szuka swojej... "zaginionej" żony. Kolejna książka, gdzie z "uciekinierką" jest coś nie tak i skrywa ona jakąś tajemnicę. Kolejna książka, gdzie w ucieczko-zaginięcie wplątani są inni ludzie... Trochę to nudne i zbyt oczywiste. Jednak mimo powyższego zarzutu, to ciągle Coben. Coben, którego uwielbiam - i za nieszablonowe poczucie humoru i za styl, za sposób pisania, za całą serię o Myronie i tak dalej i tak dalej, więc choćbym nie wiem, jak chciała być nieobiektywna i tak nie mogę nazwać Nieznajomego złą książką, bo po prostu taką nie jest. Co nie zmienia faktu, że mogę powiedzieć, że taki pomysł trochę mi się "przejadł". Pomysł z Nieznajomym i jego specyficznym działaniem był dobry! Przyznam szczerze, że to był najmocniejszy motyw w tej powieści. Grupka osób, która... bezinteresownie niszczy życie innym ludziom i demaskuje ich tajemnice... wow! W końcu dlaczego nasz mąż nie powinien dowiedzieć się, że udawałyśmy ciążę? Dlaczego nasza matka nie miałaby wiedzieć, że dorabiamy sobie na studenckie życie w niekoniecznie moralny sposób? Główny bohater - Adam pada ofiarą naszego życzliwego donosiciela. Jego świat legł w gruzach, gdy nieznany mężczyzna wyjawił mu prawdę o jego żonie, o tym co zrobiła i o tym, jak podstępnie "zmusiła" go do porzucenia decyzji o rozstaniu. Jest zdruzgotany, chce porozmawiać o tym z żoną, skonfrontować to, czego się dowiedział z jej wyjaśnieniami. Niestety Corinne znika i zostawia tylko krótką wiadomość SMS, o konieczności przemyślenia wszystkiego, odpoczynku i poukładaniu sobie wszystkiego w głowie. Trochę dziwne zachowanie jak na kobietę, która wychowuje dwójkę dzieci, a kilka godzin wcześniej obiecała mężowi, że wszystko mu wyjaśni na wspólnej kolacji, prawda? Adam nie wie, co ma robić - czekać i dać żonie czas? Szukać jej na własną rękę? Powiadomić policję, że żona zaginęła i nie daje znaku życia? Ale jakby to wyglądało? Przecież każdy gliniarz z miejsca uzna go za winnego zaginięcia (a raczej zamordowania swojej żony i ukrycia ciała) Corinne, jak tylko dowie się, że małżeństwo pokłóciło się o udawaną przed kilku laty ciążę. Każdy uzna, że Adam wpadł w szał i zabił żonę-oszustkę. Jednak po czasie okazuje się, że nasz prawnik nie jest sam. Nie tylko on został zaczepiony przez Nieznajomego. Nie tylko jego życie legło w gruzach... No cóż... spodziewałam się zakończenia (przynajmniej jeśli chodzi o to, co stało się z Corinne, może nie spodziewałam się, kto się do tego przyczynił, ale to już inna kwestia), jednak mimo wszystko książka wciągała. Chciało się poznać rozwiązanie zagadki tajemniczej śmierci jednej ze współpracownic Nieznajomego, a także kolejnego niewyjaśnionego morderstwa jednej z "ofiar" tegoż samego pana. No i rzecz jasna, myślę, że każdy chciał upewnić się, że dobrze przewidział, co stało się z Corinne. Potwierdzenie przypuszczeń to zawsze... miły akcent, bo przynajmniej mamy świadomość, że chociaż w pewnej, niewielkiej części przejrzeliśmy zamysł autora.
Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2016-04-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Świat Adama Price'a wali się w gruzy, gdy pewien nieznajomy przekazuje mu sekret żony sprzed kilku lat. Odkrycie prawdy początkowo jedynie powoduje zamieszanie, jednak nagle zniknięcie żony sprawia, że Price rozpoczyna prywatnego śledztwo. W tle pojawiają się internetowe start-upy oraz grupa ludzi, którzy pragną przekonać świat, że w internecie nikt nie jest anonimowy.
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2016-03-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Z początku troszkę niemrawo, ale potem już mistrz Coben wraca na swoje tory i zaskakuje.
Avatar użytkownika - LittleBlack
LittleBlack
Przeczytane:2016-03-16, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Adam Price, prawnik i ojciec dwojga chłopców, zostaje pewnego dnia zaczepiony w barze przez nieznajomego mężczyznę. Facet wyjawia mu pewną tajemnicę jego żony i przekazuje mu dowody jej nieszczerości. Wstrząśnięty mąż pyta żonę o tę sprawę, a ona obiecuje że mu wszystko wyjaśni, tylko potrzebuje czasu. Niestety, Corinne znika bez śladu, a Adam zupełnie nie wie, co ma o całej sytuacji myśleć. Postanawia szukać żony na własą rękę i nie powiadamia o jej zniknięciu Policji, ani nikogo innego. Wkrótce na jaw wychodzą inne tajemnice Corinne. Czy Adam tak naprawdę nie zna swojej żony? I jaki cel w wyjawieniu sekretu miał nieznajomy? Kim jest i czego chce? Kupiłam tę książkę na prezent, ale po przeczytaniu kilku stron nie potrafiłam jej odłożyć. Wciągneła mnie od pierwszych stron. Co za historia! Co za pomysł na fabułę! Jestem oszołomiona. Co byście zrobili, gdyby nagle podszedł do Was nieznajomy Wam facet i powiedział coś, co w mgnieniu oka zrujnowałoby Wasze życie? To jak scena z koszmaru. Przez kilka słów wszystko się wali, a osoba, która jest Wam najbliższa, nagle staje się kimś obcym. Każdy z nas ma jakieś tajemnice i ma na sumieniu mniejsze lub większe przewinienia. Tego nie da się uniknąć. Szczerość nie zawsze prowadzi nas do dobra, chociaż zgadzam się ze zdaniem ,,Prawda was wyzwoli". Popełniamy błędy, uczymy się na nich. Podoba mi się pomysł Cobena. Plącze czytelnika w sieć domysłów, powiązań, dziwnych zachowań. Dreszczyk emocji nie opuszczał mnie ani na chwilę. Do ostatniej strony nie miałam pojęcia, jak to wszystko się skończy. Podoba mi się zwrócenie uwagi na anonimowość w Internecie, a raczej jej brak. Nie łudźcie się, każde kliknięcie myszką pozostawia w sieci ślad. Sam pomysł na postać Nieznajomego, który w swoim przekonaniu robi ludziom przysługę, wyjawiając sekrety ich bliskich (paskudne sekrety), jest naprawdę niezły. Główny bohater Adam Price, to nie jakiś superbohater, czy superinteligentny cwaniak, tylko zwykły facet, adwokat, ojciec i mąż. Niektórzy narzekają, że jest zbyt płaski, ale moim zdaniem spełnił swoją rolę i podoba mi się taki jaki jest. Może za dużo było o sporcie, to było trochę takie lanie wody, ale ogólnie uważam, że książka jest naprawdę świetna. Mnóstwo dialogów sprawia, że akcja jest wartka, a strony przerzuca się zadziwiająco szybko. Polecam, nie bedziecie mogli się oderwać. LB

Czyta się jednym tchem, a zagadka pozostaje zagadką aż do końca. Może bardziej oczekiwałam thrillera niż 'zwykłego' kryminału, ale trudno. W każdym razie książka jest bardzo dobra.

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Cobena i jedyne, czego żałuję to to, że doszlo do niego tak późno. Co prawda jeszcze za czasów licealnych przyjaciółka polecała mi tego autoa, ale niestety byłam zbyt oporna.

Adam Price wiedzie szczęśliwe życie u boku swojej żony, Corrine, i dwóch synów. Któregoś dnia nagle dowiaduje się, że Corrine go oszukała i nigdy nie była w trzeciej ciąży. Kiedy Adam próbuje się dowiedzieć od niej prawdy, kobieta znika. Oczywiście pierwszym podejrzanym o jej zniknięcie jest Adam. Mężczyzna musi dowieźć swojej niewinności i przy okazji odnaleźć żonę. Czy mu się to uda?

Powodem, dla którego zaczęłam czytać Nieznajomego jest fakt, że na Netflixie wyszedł serial na podstawie tej książki z aktorem, którego bardzo lubię. Jak na razie serial nie został obejrzany, bo... za bardzo się wciągnęłam w książki Cobena. Na pewno jednak po niego sięgnę, bo jestem strasznie ciekawa jak bohaterowie książkowi zostali przeniesieni na ekran.

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2020-04-24, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

"Każdy dom stanowi odrębną wyspę pełną tajemnic."

I jak tu nie chwytać po książki Harlana Cobena, kiedy zapewniają wyśmienitą rozrywkę. Zatraciłam się w przygodzie, maksymalnie mnie pochłonęła, nie pozwoliłam, aby cokolwiek oderwało mnie od jej stron. Przy umiejętnie podsycanym napięciu, kiedy każdy element stanowi punkt zapalny lawiny niepokojących wydarzeń, nie ma możliwości cierpliwego wyczekiwania na to, co autor przygotował dla czytelnika w dalszej odsłonie powieści. Właśnie takich odczuć potrzebuję decydując się na spotkanie z thrillerem, pożądanej nerwowości w przewracaniu kartek książki, przyjemnego zatracenia w gorączce śledzenia losów bohaterów, kreatywnego rozbudzania wyobraźni, a przede wszystkim intensywnej aktywności w grze snucia domysłów i przypuszczeń.

Scenariusz zdarzeń zaskakuje obrotem spraw, czujemy się niepewnie w sferze interpretacji, chętnie przyglądamy sprytnemu kamuflażowi prawdy i fałszu. Wszystko podane w realistycznych barwach, łatwo uwierzyć w odczucia postaci, zrozumieć postawy i zachowania. Pomysł na fabułę udany i intrygujący, odwołuje się do odwiecznych obaw i lęków przed ujawnieniem skrywanych głęboko tajemnic. Większość z nich pozornie nie stanowi większego problemu i zagrożenia, ale są takie, których ujawnienie diametralnie zmieni życie kilku osób. I właśnie o te ostatnie sekrety jesteśmy w stanie walczyć do upadłego, za nic nie pozwolić im ujrzeć światła dziennego, dopilnować, aby zawsze kryły się w mrocznej sferze milczenia, choć uwierające sumienie może nas zmienić. Do czego jesteśmy w stanie posunąć się, kogo skrzywdzić, aby nikt nie odkrył niewygodnych faktów? Jak bardzo zrzucamy takie postawy na karb fałszywego dbania o dobro najbliższych? A może to krytyczne tchórzostwo, że nie dajemy rady skonfrontować się ze strachem o nieuniknione straty? Albo wybór egzystencji w kłamstwie zamiast burzenia życia? A przecież wydawałoby się, że nie ma sytuacji bez wyjścia, że przy odpowiednich założeniach i wsparciu można wyrwać się z każdej ściągającej w mrok okoliczności.

Adwokat Adam Price zdaje się wieść spokojne i poukładane życie, a jednak jedna niepokojąca rozmowa z nieznajomym uruchamia lawinę podejrzeń wobec żony. Kilka słów stawia na szali dobro rodziny, podważa osiemnastoletni związek partnerski, wywołuje złowrogie hipotezy. Wyjawienie oszustwa kobiety sprawia, że zarówno Adam, jak i otaczający go świat, mogą już nigdy nie wrócić na poprzednie tory. Teraz jednak trzeba w pilnym trybie zająć się poszukiwaniem ukochanej Corinne, która zamiast rozmowy wybiera wariant ucieczki. Z każdą godziną Adam wikła się coraz mocniej w groźną sytuację, nie zdaje sobie sprawy, jakie bagno zakłamań może go pochłonąć, na co najważniejsze, komu tak naprawdę może ufać. Perspektywa prawdy podlega dynamicznym zmianom, mężczyzna z trudem nadąża za odkryciami faktów, jednak determinacja nie pozwala mu na zaprzestanie prywatnego śledztwa. Mały minus za mało rozbudowane rozwiązanie zagadki, chciałoby się, aby było bardziej zagmatwane, by pojawiła się jeszcze inna warstwa prawdy, nie tak zwyczajna.

Bookendorfina.pl

Zawsze powtarzam, że moim ulubionym autorem jest Harlan Coben. I w dalszym ciągu podtrzymuje swoje zdanie. Tym razem padło na "Nieznajomego". Jest to wznowienie, ze względu na premierę serialu na podstawie powieści. Dla wszystkich fanów to świetna wiadomość.

Ale wracając do czytania - kolejny raz jestem zachwycona i kolejny raz dałam się nabrać. Coben namieszał, poplątał i pozwolił żyć złudzeniami. Od jakiegoś czasu nawet nie próbuję domyślać się jak to się zakończy, czytam i płynę z prądem. W czystej przyjemności. Książka czyta się sama, akcja przebiega wartko, z każdą stroną dowiadujemy się więcej, ale nie dajcie się zmylić, czarne nie zawsze jest czarne. Część kryminalna świetnie współgra z częścią obyczajową, bohaterzy są realni, prawdziwi, a całość spójna.

To taka książka, której nie można odłożyć, a gdy zmusi nas do tego życie, nie sposób przestać o niej myśleć. Liczę na to, że i serial jest równie wciągający i godny uwagi, ale wiadomo - najpierw książka, potem film. Bardzo polecam.

Tęsknię za tobą
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Tęsknię za tobą

Wędrówki w przeszłość mogą być niebezpieczne, a pewnych spraw lepiej nie ruszać. Powiedzcie to Kat Donovan! Detektyw nowojorskiej policji, której...

Niewinny
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Niewinny

Dziewięć lat po wyjściu z więzienia Matt Hunter nadal wraca myślami do owego strasznego wieczoru, kiedy w przypadkowej, niesprowokowanej przez siebie bójce...