Nieznane życie lodowców. Jak lód z kół podbiegunowych wpływa na życie planety

Czy rzeczywiście powinniśmy bać się topniejących lodowców?

Czy Wenecji grozi zatonięcie?

Czy to możliwe, że klimat, jaki panuje na obu biegunach, ma wpływ na nasze życie?

Katastrofa klimatyczna to termin odmieniany przez wszystkie przypadki przez naukowców. Lubimy jednak myśleć, że to zwykłe naukowe gadanie, które nie ma zbyt dużego wpływu na nasze codzienne życie. Nikt z nas nie spodziewa się przecież, że od lodowców zależy to, co dzisiaj zje na obiad.

Bjorn Vassnes zabiera czytelnika w ekscytującą i intrygującą podróż przez historię lodu, z którego pochodzi wszelkie życie na Ziemi. Podczas tej wyprawy dowiesz się, jak lód z kół podbiegunowych jest powiązany z życiem wszystkich mieszkańców planety - od słonecznej Kalifornii przez gorącą Afrykę, aż do Europy, która nawet nie wie, że korzysta na co dzień z lodów Arktyki.

Autor w fascynujący sposób pokazuje kluczową dla istnienia planety zależność wszelkich form życia od lodowców, a także wyjaśnia, jakie realne i dotyczące każdego człowieka zagrożenia niosą ze sobą zmiany klimatyczne dotykające kół podbiegunowych.

Odkryj sekrety najmroźniejszych zakamarków planety!

__

O autorze

Bjoern Vassnes jest jednym z czołowych norweskich dziennikarzy naukowych i autorem książek o tematyce popularnonaukowej. Pracował na Uniwersytecie w Bergen jako producent medialny. Był inicjatorem i producentem programu ,,Schrödingers katt" (nazwanego na cześć słynnego eksperymentu myślowego - Kot Schrödingera), emitowanego w norweskiej telewizji w latach 1990-2016. W programie przedstawiano najnowsze wyniki badań naukowych z różnych dziedzin i przybliżano Norwegom naukę w przystępny i często zabawny sposób.

Informacje dodatkowe o Nieznane życie lodowców. Jak lód z kół podbiegunowych wpływa na życie planety:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2019-01-23
Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: Frostens rike. Kryosfren og livet

Tagi: Literatura faktu

Kup książkę Nieznane życie lodowców. Jak lód z kół podbiegunowych wpływa na życie planety

Nieznane życie lodowców. Jak lód z kół podbiegunowych wpływa na życie planety - opinie o książce

Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2021-09-15, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2021,

Lektura niezbyt długa, ale zwracająca uwagę na bardzo ważne kwestie ekologiczne. Dla mnie raczej jako ciekawostka, z racji wykształcenia (klimatolog), ale sądzę, że każdy czytelnik choć trochę ciekawy świata znajdzie tu szereg interesujących informacji, bo w końcu o lodowcach mówi się rzadko.
Tak, globalne ocieplenie to nie mit. Tak, lodowce topnieją. Tak, ma to znaczenie, zwłaszcza dla ludzi żyjących w krajach dziwnie dalekich od jakichkolwiek lodowców. Polecam.

Avatar użytkownika - Sheti
Sheti