Nigdy dość. Mózg a uzależnienia

Historia nałogów i procesu zdrowienia autorki, ale też omówienie z perspektywy badaczki zmian zachodzących w mózgu i zachowaniu na skutek długotrwałego uzależnienia.

Judith Grisel pierwszy raz upiła się jako trzynastolatka. Niewiele później zaczęła zażywać narkotyki. I tak przeżyła - jak sama twierdzi, cudem - następne dziesięć lat. Przełomem okazało się życzenie szczęścia, które usłyszała w urodziny od swego ojca. Z mocnym i brawurowym postanowieniem, że znajdzie lekarstwo na uzależnienia, poddała się leczeniu, wróciła na studia i zrobiła doktorat w dziedzinie neuronauki.

,,Nie ma nic za darmo" - oto motyw przewodni Nigdy dość, świetnie napisanej książki, w której dzieli się nie tylko historią własnych nałogów i procesu zdrowienia, ale też z perspektywy badaczki omawia zmiany zachodzące w mózgu i zachowaniu na skutek długotrwałego uzależnienia. W nowatorski sposób definiuje rolę, jaką substancje psychoaktywne odgrywają w naszym życiu, i rozwija nadzwyczaj trafne przemyślenia co do sposobów, na jakie można walczyć z epidemią uzależnień - jednym z najpoważniejszych problemów medycznych o zasięgu globalnym.

Judith Grisel, specjalistka od neuronauki, która ma za sobą długą historię wychodzenia z nałogu, przytacza wymowne przykłady ze swojej strasznej przeszłości, metodycznie omawiając je na gruncie neurobiologii uzależnień i sprawiając, że czytelnik wgłębia się najbardziej skomplikowane zagadki charakteryzujące rodzaj ludzki. - Paul H. Earley, prezes American Society of Addiction Medicine.

Judith Grisel to była narkomanka i alkoholiczka, która jest także naukowcem i ma talent do pisania. Kto lepiej niż ona może nam pomóc zrozumieć, czym jest uzależnienie? Jej książka uczy i porusza - w sposób zrozumiały nawet dla czytelników niebędących specjalistami od neuronauki tłumaczy kwestie naukowe i jednocześnie przytacza dramatyczną prywatną historię uzależnienia. - Martha J. Farah, dyrektor Center for Neuroscience & Society, University of Pennsylvania.

Książki o uzależnieniach, które łączą w sobie podejście emocjonalne z poglądami naukowymi, to rzadkość. W Nigdy dość Judith Grisel pokazuje, jak wychodziła z bagna uzależnienia także dzięki pozytywnym reakcjom ludzi jej bliskich, i pod tym względem jej książka ma w sobie pokłady nadziei. - Christopher J. Evans, dyrektor Hatos Center for Neuropharmacology, UCLA Relacja.

Judith Grisel z jej własnych uzależnień jest wstrząsająca. Jej książka - przejrzyście i wszechstronnie ujmująca wiedzę o uzależnieniach - również od tytoniu i kofeiny - dobitnie pokazuje, jak wiele jeszcze tajemnic kryje w sobie ludzki mózg, a także dowodzi, że nasza współczesna kultura faworyzująca unik i ucieczkę od bólu jest w istocie stworzona z narzędzi uzależniania. Znakomita lektura dla czytelników, którzy chcą zrozumieć, czym jest uzależnienie. - "Kirkus Reviews"

Informacje dodatkowe o Nigdy dość. Mózg a uzależnienia:

Nigdy dość. Mózg a uzależnienia - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2021-12-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2021,
"(...) miarą postępu w nauce są coraz lepiej stawiane pytania, a nie ostateczne odpowiedzi."

"Nigdy dość. Mózg a uzależnienia" to pozycja warta uwagi ze względu na to, że praktycznie każdy zna kogoś uzależnionego od jakiejś substancji psychoaktywnej, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę lub wręcz próbujemy tego nie zauważać.

Czasami jedno zdanie, jeden gest, jedno spojrzenie są w stanie naprawdę dużo zmienić. Tak też było w przypadku Judith Grisel, która postanowiła podzielić się swoimi doświadczeniami z substancjami uzależniającymi oraz tym, jak do tego doszło, że zajęła się zawodowo badaniem uzależnień. Jeśli ktoś się spodziewa, że autorka jednoznacznie negatywnie wyraża się na temat wszystkich omawianych substancji to jest w błędzie. Sama zwraca uwagę ta to, że jej sposób postrzegania substancji psychoaktywnych jest dość specyficzny. Nie wpłynął na to nawet fakt, że wielu z jej bliższych i dalszych znajomych straciło życie z ich powodu.

"Mój przyjaciel Steve umierając, miał we krwi dawkę dziesięciokrotnie przekraczającą śmiertelną."

Autorka doszukuje się czynników, które miałyby wpływ na jej (ale nie tylko) ogromną słabość do substancji uzależniających. Nie próbuje jednak szukać winnych, by siebie usprawiedliwiać, a jej "dochodzenie" ma bardziej naukowy charakter.

Judith Grisel wielokrotnie zwraca uwagę, dlaczego tak ważne jest, by dzieci i młodzież chronić przed kontaktem z substancjami uzależniającymi. Przedstawia wyniki badań, które mówią, że "(...) jeśli rodzic używa THC przed poczęciem dziecka, to dziecko może być później narażone na większe ryzyko zaburzeń nastroju albo jakiegoś uzależnienia". Nie dotyczy to tylko matek(!).

Autorka podaje również przykłady znanych osób, które zmagały się z problem uzależnienia, m.in.: Jimi Hendrix, Michael Jackson, Janis Joplin.
"Na podstawie aktu zgonu Marilyn Monroe wiadomo, że jej śmierć nastąpiła (...) w wyniku ostrego zatrucia spowodowanego przyjęciem zbyt dużej dawki barbituranów - prawie pięćdziesięciu tabletek..."

Książka jest napisana z bardzo dużym dystansem do wszystkiego. Mimo przedstawionych wielu dramatów życiowych stanowi raczej chłodny, rzeczowy przekaz niż grę na emocjach. Z kolejnych stron dowiadujemy się jak działają m.in.: THC, opiaty, alkohol, środki uspokajające, stymulanty, psychodeliki. Jeśli dobrze kojarzę to autorka tylko w przypadku jednej z opisywanych substancji przyznała, że nie było jej dane tego specyfiku spróbować podczas wieloletnich doświadczeń.

W zasadzie to nie wiem, komu konkretnie mogłabym polecić tę książkę. Z jednej strony pokazuje ona bezsilność osób uzależnionych i ich bliskich, z drugiej - stanowi sporą dawkę merytoryczną, a jednocześnie pokazuje jak wciąż mało wiemy.

"Nie czytalibyście tej książki, gdybyście nie zdawali sobie sprawy, że używanie substancji psychoaktywnych przybrało rozmiary ogromnego kryzysu."