Nigdy nie zapomnisz

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2018-10-31
Tytuł oryginału: The Girl with No Past

Każdy ma sekrety. Ale niektóre bywają wyjątkowo groźne.

Kolejny elektryzujący thriller bestsellerowej brytyjskiej autorki. Poprzednie książki Kathryn Croft: Córeczka, Tylko jedno kłamstwo, Nie ufaj nikomu - stały się w Polsce wydawniczymi hitami i błyskawicznie wspięły się na szczyt listy bestsellerów.

Nigdy nie zapomnisz ma ogromne szanse, by powtórzyć ten sukces. Tym razem autorka przeszła samą siebie!

Fenomenalna historia! Wciąga od pierwszej strony i sprawia, że chcesz więcej.

Leah Mills wiedzie życie uciekinierki i wciąż próbuje wymazać z pamięci wstrząsające wydarzenia z przeszłości. Samotna, pozbawiona przyjaciół i miłości, izoluje się od świata, jednak gdy na horyzoncie pojawia się Julian, bohaterka zaczyna wierzyć, że w końcu uda się jej ułożyć sobie życie.

Ale Julian chyba nie jest tym, kim się wydaje, a przeszłość i tak o sobie przypomina.

W rocznicę tamtego przerażającego dnia Leah otrzymuje kartkę z życzeniami. Dociera do niej, że jest ktoś, kto nie pozwoli jej zapomnieć i nie spocznie, dopóki nie zniszczy namiastki normalnego życia, jaką sobie stworzyła.

Ale czy Leah rzeczywiście jest tylko niewinną ofiarą, czy może zasłużyła na karę? Czy ktokolwiek będzie mógł ją zrozumieć... i jej wybaczyć?

Nie można uciec przed przeszłością.

Kup książkę Nigdy nie zapomnisz

Opinie o książce - Nigdy nie zapomnisz

"Nie można uciec przed przeszłością..."

Leah Mills to dziewczyna, która ma za sobą traumatyczne wydarzenia. Co dokładnie się stało? To wie tylko ona. Tak przynajmniej uważa...
Dla własnego spokoju postanawia wyjechać z rodzinnej miejscowości, rozpocząć nową pracę i nowe życie. W miejscu, gdzie będzie anonimowa, gdzie nic nie będzie jej przypominać przeszłości. Pracuje w bibliotece, wynajmuje małe mieszkanko, ma szansę na awans i... stroni od ludzi.
W kolejną rocznicę wydarzenia o którym chciałaby zapomnieć, zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Poznaje kilka nowych osób, być może ma szansę na miłość, ale dostaje również dziwny list. List, który jest początkiem wszystkiego... Okazuje się, że ktoś wie jaki sekret skrywa Panna Mills. Wie, gdzie mieszka, czym się zajmuje. Po kolei skutecznie niszczy jej życie. Pozbawia przyjaciół, pracy, ukochanego, by w końcu postanowić pozbawić Leah życia... A to wszystko spotyka ją ze strony osoby, której zaufała i przy której czuła się bezpiecznie...

Czy Leah przeżyje i upora się ze swoją przeszłością? Co takiego zrobiła, że przez tyle lat nadal nie potrafi zapomnieć...? Czy może liczyć na wybaczenie?

To było moje pierwsze spotkanie z autorką Kathryn Croft. Książka "Nigdy nie zapomnisz" opisywana jest jako fenomenalna historia... Niestety ja się zawiodłam. Nie mam możliwości porównania jej z inną twórczością tej Pani, jednak spodziewałam się fabuły trzymającej w napięciu, tymczasem... Była to opowieść wycofanej, zagubionej i zastraszonej dziewczyny. Kompletnie nieradzącej sobie ze swoim problemem, a jednocześnie odrzucającej jakąkolwiek oferowaną pomoc i wszystkich otaczających ją ludzi.
Nie czytało się jej źle, jest moim zdaniem przeciętna, aczkolwiek zabrakło mi w niej akcji i większego dreszczyku.
Dziękuję Wydawnictwu Burda Książki za egzemplarz.

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2019-01-13, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,

"Można kogoś znać latami i nigdy tak naprawdę go nie poznać."

Książkę czyta się w szybkim tempie, prowadzi ku mrocznemu światu przeszłości, tajemnic, które zawsze domagają się ujrzenia światła dziennego, ujawnienia prawdy, choćby nie wiem jak była ona bolesna. A jednak nie wszystko poszło gładko podczas spotkania z thrillerem. Najbardziej podobała mi się pierwsza część powieści, autorka zgrabnie odmalowuje barwy niedowierzania, strachu, lęku i smutku. Umiejętnie podgrzewa atmosferę, stopniowe wprowadza nowe informacje, zwinnie odwołuje się do emocji odbiorcy. Środkowe rozdziały zajmująco drażniły wyobraźnię, ale materiał ze szkolnych retrospekcji nie przekonywał, może ze względu na młody wiek postaci, ich jeszcze infantylne spojrzenie na świat i kształtujące się uczucia, trochę się przy tym nudziłam. Natomiast ostatnie fragmenty thrillera, choć miały ciekawe brzmienie i złowieszczy klimat, to wydały mi się mało prawdopodobne, sztucznie naciągane, a na dodatek przewidywalne, tak jakby za szybko została wypuszczana para z zaplecionej intrygi.

Momentami niekorzystnie wypadała też kluczowa postać, zbyt pasywna, bezwolna, ekstremalnie ulegała, nieustannie przewidująca tylko negatywne scenariusze zdarzeń i intencje pojawiających się w jej życiu osób. Podejrzewam, że służyło to podkreśleniu trwogi ciągłego oglądania się za własnym cieniem, nierozpracowanych brzmień przeszłości, zaszczucia poczuciem winy i braku kary, która powinna nadejść. A gdzie w tym wszystkim pomoc psychologa, niepotrzebnie urwana, bo i tam można było popracować nad napięciem thrillera? Wrażenia po spotkaniu z książką mieszane, są istotne mankamenty, ale też zbytnio nie przeszkadzają w śledzeniu scenariusza zdarzeń, po prostu brakuje większej dojrzałości i wyrobienia w precyzyjnym określeniu grupy docelowej thrillera i dobrania odpowiednich narzędzi literackich. Ze względu na atrakcyjne pomysły na fabułę, zadziorny klimat, śmiałe zmiany akcji, mimo wszystko można przyjaźnie odnosić się do tej przygody czytelniczej. Ale większą zabawę miałam podczas spotkań z poprzednimi książkami Kathryn Croft ("Nie ufaj nikomu", "Tylko jedno kłamstwo").

Leah Mills próbuje zdystansować się do traumatycznych przeżyć z przeszłości, wyprowadza się z rodzinnego miasteczka do Londynu, zamieszkuje w małej kawalerce i pracuje jako bibliotekarka. Trzydziestolatka unika nawiązywania bliskich relacji z ludźmi, nie prezentuje roszczeniowej postawy wobec innych i siebie, stara się jak najmniej przeszkadzać światu swoim istnieniem, oczekuje, że i on o niej zapomni. Potrzebuje codziennej rutyny, ustalonego porządku dnia, aby nie czuć się bezbronną, nie wracać myślami do tego, co było, i co doprowadziło ją do takiej postawy społecznej. Jednak drobne niepokojące incydenty zaburzają szablony zachowań, wybijają z rytmu schematyczności i nawyków. Leah liczyła się z tym, że przeszłość może ją dopaść, lecz nie przypuszczała, że w takim stopniu i z tak niespodziewanej strony. Kto stoi za zrujnowaniem jej obecnego życia, jakie przesłanki nim kierują, w jaki sposób można mu się ewentualnie przeciwstawić, stawić czoło koszmarom zakopanym głęboko w ciemnej stronie duszy?

bookendorfina.pl

Czytałam poprzednią książkę autorki dlatego sięgnęłam po tą. Ale już od pierwszej strony wiedziałam, że sie nie polubimy. Męczyłam się okropnie podczas lektury, kilkukrotnie musiałam wracac do tego samego zdania bo poprostu nic nie rozumiałam. Powieść nie ma w sobie nic takiego co by wciągało czytelnika. Niestety ale nie udało mi się jej przeczytać całej dlatego nie będę się o niej więcej wypowiadać.

Leah stara sie unikać swojej przeszłości. Jednak ona powoli zaczyna ją doganiać. Ktoś zna jej sekrety i zamierza ją za nie ukarać odbierając jej wszystko co dla niej najcenniejsze. Robi to w najgorszym możliwym momencie, bo Leah spotyka mężczyznę, z którym może spędzić przyszłość i zaczyna zawierać nowe przyjaźnie. Ale jak przetrwa tą próbę?

Autorka w ciekawy sposób buduje napięcie w książce stosując przez caly czas niedpowiedzenia i atmosferę tajemniczości. Byłam zaintrygowana od samego początku i czytałam z zapartym tchem. Spodziewałam się większej zbrodni. Ale faktem jest, że w tej ksiązce ciężko było mi przewidzieć zakończenie, a to bardzo lubię.

Avatar użytkownika - yadzia
yadzia
Przeczytane:2019-02-20, Ocena: 5, Przeczytałam,

Do samego końca nie wiadomo co się stało i przez to chce się czytać, żeby dowiedzieć się prawdy

Avatar użytkownika - ilonkao
Przeczytane:2019-01-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Nie ufaj nikomu
Kathryn Croft0
Okładka ksiązki - Nie ufaj nikomu

Szokujące zakończenie! Niezwykle intrygujący thriller Pięć lat walczyłaś o swoje życie. Jedna chwila zniszczy wszystko. Mam na imię Mia. Pięć lat...

Poza kontrolą
Kathryn Croft0
Okładka ksiązki - Poza kontrolą

Będę tutaj cały czas. Nic nie możesz na to poradzić. Gdy Callie wychodzi za mąż za Jamesa, wdowca z dwójką dzieci, jest przekonana, że jej marzenie...

"Oczywiście wciąż wątpiłam w to, że mogłabym wieść normalne życie: umawiać się z mężczyzną, czerpać z tego przyjemność i nie odczuwać przytłaczającego ciężaru poczucia winy. Miałam wrażenie, że liczę na zbyt wiele, ale musiałam zaryzykować. Julian to była moja szansa na nowe życie, chociaż wiedziałam, że na nią nie zasługuję."

„Weszłam do wanny i zanurzyłam się w kąpieli aż po brodę. Nieraz czytałam o symbolicznej mocy wody do obmywania ludzkich grzechów, jednak gdy tak leżałam, patrząc, jak bąbelki powoli znikają, wiedziałam, że moje nigdy nie zostaną mi przebaczone. A życie, jakie wiodłam, było moją pokutą.”

Pod tym samym niebem
Katarzyna Kielecka;