Córeczka

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2017-03-15
ISBN: 9788380531918

Osiemnaście lat temu porwano ci córkę. A dziś do ciebie wróciła.

Osiemnaście lat temu nieznany sprawca uprowadził Helenę, sześciomiesięczną córkę Simone Porter. Simone i jej mąż Matt powoli otrząsnęli się po tej tragedii, lecz ból po stracie córki nigdy ich nie opuścił.

Pewnego dnia do Simone zgłasza się młoda kobieta imieniem Grace, twierdząc, że wie coś o jej zaginionym dziecku. Tylko kim jest Grace - i czy Simone może jej ufać?

Grace znika tak szybko, jak się pojawiła, a Simone rzuca się na poszukiwania swojej córki i kobiety, która być może zna miejsce jej pobytu.

W pogoni za prawdą zapędzi się na niebezpieczny grunt.

Straciła córkę. Czy straci życie, próbując ją odnaleźć?

Wciągający, mroczny thriller psychologiczny.

,,Świetna, głęboko poruszająca książka. Bohaterowie, których Kathryn Croft wykreowała w swojej powieści, są tak wiarygodni, że ich historię nie tyle się czyta, ile przeżywa z rosnącym niepokojem. Autorka wykazuje wrodzony talent do literatury tego gatunku; śmiało można ją stawiać na równi z uznanymi pisarzami, takimi jak S.J. Watson, Elizabeth Haynes i Gillian Flynn".

Phillip McKee

Kup książkę Córeczka

Opinie o książce - Córeczka

,, Córeczka" to wciągający, mroczny thriller psychologiczny, w którym zatracisz się już od pierwszej strony, choć zaczyna się tak niewinnie...

Młodzieńcza miłość, wpadka, ktoś pomyśłi- koniec świata, ale nie Simone i Matt. Kiedy na świecie pojawia się ich córeczka Helena, para zbliża się do siebie jeszcze bardziej. Jest im trudno, nowe wyzwania, studia Matta i ta obskurna kawalerka wcale im niczego nie ułatwiają, ale dla córki są w stanie zrobić wszystko.

Kiedy pewnego dnia półroczną Helenkę ktoś uprowadza z parku, w którym była pod opieką babci, życie Simone i Matta obraca się o 180 stopni. Osiemnaście lat poszukiwań, wiele pytań bez odpowiedzi i nagle pojawia się ona- Grace, dziewczyna, która twierdzi, że jest Heleną.

Przed małżeństwem pojawia się chwila zwątpienia, czy w ogóle zaufać dziewczynie, przecież już tyle razy ktoś próbował się podszyć pod ich córkę, minęło tyle lat,ale, dlaczego Grace znikła?

Cała ta historia nie daje spokoju Simone,która zadaje sobie coraz więcej pytań. Czy to możliwe, że Helena żyje? Czy Simone uda się dowieść prawdy i czy takiego rozwiązania się spodziewała? Czy Simone i Matt odzyskają ukochane dziecko, a ich życie wróci na właściwe tory?

Są takie książki obok, których nie możesz przejść obojętnie. Takie, które odrywają cię od wszystkich obowiązków i zajęć. Taka właśnie jest ,, Córeczka" Kathryn Croft. Świetnie skonstruowana fabuła trzyma w napięciu do samego końca, a nieszablonowe scenariusze powodują, że wcale nie tak łatwo domyśleć się rozwiązania całej historii. Ja zupełnie nie spodziewałam się takiego zakończenia!

Książka przypadnie do gustu każdemu pasjonacie niebanalnych zagadek i mrocznych tajemnic. Polecam!

Avatar użytkownika - weronikka1
weronikka1
Przeczytane:2017-08-31, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2017,

Simone i Matt jako młodzi ludzie zostali rodzicami. Niestety nie zaznali smaku rodzicielstwa zbyt długo. Gdy ich córeczka miała pół roku, spotkała ich tragedia. Matka chłopaka wzięła na spacer małą Helenę i to był ostatni raz kiedy ją widzieli. Została ona porwana. Kto to zrobił? Kim był porywacz, a może kim byli porywacze? I dlaczego to robili?
Po utracie córeczki życie Matta i Simone toczyło się dalej, udało im się stanąć na nogi i razem przetrwać te ciężkie chwile.
Po osiemnastu latach od tego strasznego dnia, kobietę zaczepia młoda dziewczyna, która uważa, że coś wie na temat zaginięcia jej dziecka. Na dowód pokazuje jej pluszaka, który w dniu porwania Heleny był u niej w wózku. Simone jest rozdarta i nie wie czy może ufać Grace - takim właśnie imieniem przedstawiła się dziewczyna. Już nie raz naciągacze próbowali ją oszukać i dawali nadzieję. Jednak ta sprawa nie daje jej spokoju i postanawia działać. Co wtedy się dzieje? Grace znika i nikt nie wie tak naprawdę gdzie ona jest. Simone staje przed podjęciem ważnej decyzji. Czy chce ją odnaleźć? Długo się na zastanawia i zaczyna poszukiwania, które okazują się ciężką i wyboistą drogą. W przeciągu krótkiego czasu wiele się dzieje, jeszcze więcej spraw wychodzi na jaw, a najgorsza prawda jest zbyt blisko, by ją zauważyć. To nie jest nic miłego być na miejscu tej kobiety, to nawet nie jest nieprzyjemne, to jest tragiczne i wstrząsające...Czy po takich przeżyciach można wrócić do normalnego funkcjonowania?

Nie wiem co mnie skłoniło, by sięgnąć po tę książkę. W sumie nawet nie miałam ochoty jej przeczytać. Okładka jest dobra, przyciąga wzrok, ale jednak ten wózek i tytuł książki wywoływał u mnie gęsią skórkę. Chyba bałam się tej lektury, obawiałam się, że zastanę w niej sprawy, po których nie będę mogła zasnąć. A jednak kupiłam ją i czekała pewien czas na swoją kolej. Gdy sięgnęłam po nią, jeszcze przez chwilę przyglądałam się okładce. Otworzyłam i zaczęłam czytać...Od pierwszych stron zostałam wciągnięta w wir wydarzeń, a emocje wciąż były podtrzymywane.

W książce jest wiele zagadek, lecz największą dla mnie było to, że nie wiedziałam kim jest mężczyzna, którego wyznania co jakiś czas poznajemy. Miałam kilka swoich typów, a jednak myliłam się co do nich. Dopiero gdzieś pod koniec zaczęło mi świtać, że to może być "on" (nie, nie zdradzę któż to taki). Nie byłam pewna w stu procentach, ale moje spostrzeżenia okazały się trafnymi. Autorka sprawnie wyprowadzała mnie w błąd z wieloma sprawami. Dużo niejasności i zawirowań nie dawało mi jasnego obrazu sytuacji. Bałam się, że nie zostanie to poskładane w logiczną całość, a jednak na koniec autorce udało się połączyć wszystko w spójną całość.

Nie myślałam, że prócz porwania dziecka, które i tak jest mocnym, wzbudzającym tematem, znajdę w książce jeszcze inne wątki budzące strach. Niestety tak mocnych scen się nie spodziewałam.

Podziwiam Simone za jej wolę walki, za wytrwałość w dążeniu do rozwiązania sprawy. Naprawdę dzielna z niej kobieta. Ale czy nie każda matka, by tak postąpiła? Myślę, że każda. Strach i ból odchodzą wtedy na bok, a przed oczami widzi się wtedy tylko szczęśliwe zakończenie. Jednak czy takie ono było dla kobiety?
Jedyną osobą, której nasza bohaterka zaufała, był jej przyjaciel i to on ją wspierał. Wiele jej pomógł i tym sobie wzbudził moją sympatię. Matt, mąż Simone stał tak jakby z boku. Na początku, gdy pojawiła się Grace zachował zdrowy rozsądek, później już nie był wtajemniczony w poszukiwania. Jego żona nie chciała go martwić. Czy dobrze zrobiła? Podczas czytania pytań nasuwało się wiele. Odpowiedzi przychodziły, jedne wcześniej, a drugie później. Jednak każda z nich była szokująca.

Podsumowując, mogę śmiało napisać, że książka jest dobra, ale troszkę za mocna. A może taka właśnie miała być?

Opinia pochodzi z mojego bloga: http://biblioteczkamoni.blogspot.co.uk/

Avatar użytkownika - chimerzasta
chimerzasta
Przeczytane:2017-08-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2017 roku,

Tytuł odebrałam trochę "na opak". Byłam przekoanana, że tytułowa Córeczka szykuje jakiś szwindel. Jednak im dłużej czytałam, tym więcej miałam podejrzeń, które na końcu się potwierdziły. Świetnie się czytało. Zdecydowanie polecam.

Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2017-05-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2017, Egzemplarz recenzencki, Mam,
Przyglądam się dziecku w moich ramionach, po raz setny zaskoczona świadomością, że stworzyliśmy razem coś tak pięknego. Pojawiła się kilka lat za wcześnie, ale nawet gdybym miała wybór, nic bym nie zmieniła. Simone i Matt Porterowie są młodym małżeństwem. W trakcie spaceru z babcią zostaje uprowadzona ich maleńka półroczna córeczka. Niewyobrażalna jest rozpacz rodziców po stracie dziecka, zwłaszcza wtedy, gdy nie wiadomo co się z nim dzieje. Od tego dramatycznego zdarzenia mija osiemnaście lat. Simone i Matt nadal są razem. Porwanie Helenki nie doprowadziło do rozpadu ich związku. Simone pracuje jako dziennikarka, a Matt jest lekarzem internistą. Wygodnie im się żyje, mają piękny dom, ale niestety nie odważyli się na kolejne dziecko. Nawet po tylu latach sprawa Helenki jest zadrą w ich sercach. Pewnego dnia pojawia się młoda dziewczyna, Grace, która twierdzi, że jest zaginioną córką. Grace jest w posiadaniu niebieskiego królika, którego miała w wózku tamtego feralnego dnia Helenka. Simone się waha, ale bardzo chciałaby żeby to była prawda. Niestety nie jest im pisane bliższe poznanie, gdyż Grace również znika. Simone wraz ze swoim serdecznym przyjacielem Abbotem rozpoczynają prywatne śledztwo, gdzie nic nie jest takie, jakim się wydaje. Staram się zachować ostrożność. W przeszłości niejeden raz dałam się nabrać komuś, kto twierdził, że wie coś o moim dziecku. Wprawdzie ostatni raz cos takiego zdarzyło się dawno, jeszcze kiedy Helena była malutka, ale ta dziewczyna też może starać się mnie oszukać czy też zwyczajnie zwrócić na siebie uwagę. W moim zawodzie spotyka się osoby z różnymi zaburzeniami. Szybko się nauczyłam, że ludzie sa zdolni do wszystkiego. Córeczka to chyba pierwsza powieść Kathryn Croft wydana w Polsce, choć na skrzydełku można przeczytać o pięciu książkach. Powiem wam, że dobrze się stało, że w końcu zdecydowano się wydać Crotf w języku polskim, bo ta książka jest naprawdę niezła. Nie zamierzam piać z zachwytu, ale Córeczka jest napisana dobrze i czyta się ją bardzo szybko. Prawdę mówiąc kartki same się przewracają. Narratorem historii jest Simone oraz w krótkich rozdziałach mężczyzna, który zdecydowanie nie ma dobrych zamiarów... Dobrze jest poznawać wszystkie wydarzenia z punktu widzenia matki po stracie dziecka. Bo przecież zupełnie inna sprawa jest, gdy dziecko umiera. Istnieje przynajmniej jakieś miejsce, gdzie można oddawać się żałobie, położyć kwiaty, zapalić świeczkę. Simone i Mattowi odebrano ten rodzaj spokoju. Oni nie wiedzą, co się dzieje z ich dzieckiem; czy żyje? czy jest szczęśliwa? Córeczka jest thrillerem psychologicznym, momentami mrocznym i niepokojącym. Im dłużej czytałam tym miałam większy mętlik w głowie. Croft zamiast odkrywać po kolei karty, zaciemniała obraz. Przyznaję, że było to co najmniej denerwujące. Ale ile ma się radochy [choć to nie jest zbyt trafne określenie w tym przypadku], gdy w końcu coś drgnęło. Gdy ,,zaświeciło się" światło i układanka zaczęła wskakiwać na właściwe miejsca. Córeczka jest nadzwyczaj dramatycznie, zatrważająco, ale i elektryzująco napisaną powieścią. Wzbudza wiele, często całkiem sprzecznych emocji. Zaskakuje, trochę szokuje, zadziwia. Na pewno nie jest to jedna z tych książek, które zapomina się zaraz po przeczytaniu. Zakończenie powala i wbija czytelnika w fotel. Wszystko to składa się na powieść, którą z czystym sumieniem można polecić, zwłaszcza wielbicielom tego gatunku literackiego.
Avatar użytkownika - kasia441
kasia441
Przeczytane:2020-06-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2020, Mam,

Wstrząsająca! To odpowiednie słowo na opisanie tej powieści. Poznajemy w niej Simone, która po krótkiej znajomości z Matt'em zachodzi w ciążę i rodzi córeczkę. Początkowe wątpliwości znikają i rodzina jest szczęśliwa. Do czasu. W wieku 6 miesięcy Helena znika. Dosłownie! Nie ma żądania okupu, poszukiwania nie dają żadnych efektów, dziecko się rozpłynęło. Bohaterka powoli wraca do normalności, choć nie potrafi zapomnieć. Tymczasem 18 lat później zjawia się Grace z maskotką małej Heleny i wdziera się w życie małżonków. Równie szybko, jak się pojawiła, ślad po niej ginie. Simone pełna nowych nadziei rozpoczyna śledztwo na własną rękę. Wkrótce dołącza do niej Ginny - matka zaginionej dziewczyny. Dokąd ją to zaprowadzi? Czy bezpiecznie jest drążyć tę sprawę?
Historia jest podzielona na dwa tory: rozdziały z bieżącą akcją przeplatane są rozdziałami na kształt listów lub pamiętnika jakiegoś chorego człowieka. Długo nie mogłam zrozumieć kim on jest i jaki bierze udział w tej historii.
Towarzyszyłam bohaterce w jej poszukiwaniach z zapartym tchem i załzawionymi oczami.
Rozwiązania zagadki się nie spodziewałam. Niepojęte dla mnie pozostaje czy człowiek rzeczywiście mógłby być takim zwyrodnialcem...

Avatar użytkownika - edit
edit
Przeczytane:2020-03-30, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - rozczytana
rozczytana
Przeczytane:2019-08-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2019,

To moja pierwsza przygoda z twórczością Kathryn Croft. Czytałam na temat autorki mnóstwo przychylnych opinii, a na jej książkę musiałam czekać tygodniami, rezerwując ją i sprawdzając niemal codziennie, która w kolejce jestem.

Simone ma kochającego męża, jest spełnioną dziennikarką. Mało kto jednak wie, że osiemnaście lat temu porwano jej półroczną córeczkę. Rana po utracie Heleny nigdy się nie zagoiła. Kiedy pewnego dnia do Simone podchodzi młoda dziewczyna jej świat załamuje się po raz kolejny. Nie zdając sobie sprawy, że pojawienie się nieznajomej ściągnie na jej życie wielkie niebezpieczeństwo wprowadza Grace do domu i nieświadomie robi dla niej miejsce również w swoim życiu.

Simone postanowiła odkryć prawdę. Grzebiąc w przeszłości, zadzierając z bezwzględnym mordercą i gwałcicielem poznaje historię, która nie miała prawa się wydarzyć.

Perfekcyjny thriller psychologiczny. Od pierwszej strony porywa i trzyma w napięciu, a zakończenia nie sposób odgadnąć. Wartka akcja, ciekawa charakterystyka bohaterów i poruszone problemy sprawiają, że kartki uciekają w dłoniach. Idealna pozycja na zarwanie nocy.

Poza kontrolą
Kathryn Croft0
Okładka ksiązki - Poza kontrolą

Będę tutaj cały czas. Nic nie możesz na to poradzić. Gdy Callie wychodzi za mąż za Jamesa, wdowca z dwójką dzieci, jest przekonana, że jej marzenie...

Tylko jedno kłamstwo
Kathryn Croft0
Okładka ksiązki - Tylko jedno kłamstwo

Kolejna - po bestsellerowej ,,Córeczce" - książka brytyjskiej gwiazdy kryminałów. Wczoraj miałaś doskonałe życie. Dzisiaj przekonasz się...

„ – Simone nie panikuj, ale to mama. Mówi, że nie może znaleźć Heleny. Ja pójdę do parku, ale ty musisz tu zostać, na wypadek gdyby trzeba było czekać na policję. Mama właśnie do nich dzwoni, ale może będą chcieli przysłać kogoś tutaj, sam nie wiem. Cholera, cholera…”

„Mówię ci to, żebyś wiedziała, że nie jestem chodzącym stereotypem – a zanim poznasz moją historię do samego końca, będziesz chciała, aby tak było. Byłoby ci wygodnie myśleć, że mnie zaniedbywano, że nic z tego, co się później wydarzyło, nie było moją winą. Tylko to pozwoli ci spokojnie zasnąć: poczucie, że między człowiekiem a potworem jest wyraźna granica, przepaść tak głęboka, że nigdy w życiu nie spotkałaś kogoś, kto ją przekroczył.”

Więcej cytatów z tej książki
W głębi lasu
Harlan Coben