Nigdy w życiu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2009 (data przybliżona)
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788308042953
Liczba stron: 332
Język oryginału: polski
Tłumaczenie: brak

Tom 1 cyklu Żaby i anioły

Ocena: 4.72 (36 głosów)

Judyta kończy trzydzieści siedem lat, ze złością wspomina mężczyznę, który ją porzucił, i nieuleczalnie marzy o wielkim uczuciu. Sama buduje dom na wsi i sama wychowuje nastoletnią Tosię. Udziela porad w piśmie kobiecym i nie zarabia tak dobrze jak Bridget Jones ani nie czuje się, jak ona, kobietą sukcesu. Nie wstydzi się swoich słabości i kompleksów, ma poczucie humoru, a po każdym kryzysie wybucha w niej nowa bomba energii.

Kup książkę Nigdy w życiu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Nigdy w życiu

Avatar użytkownika - Edyta_S
Edyta_S
Przeczytane:2015-06-22, Ocena: 5, Przeczytałam,
bardzo lekka wciągająca książka dobra dla każdego
Link do opinii
Avatar użytkownika - enigma1
enigma1
Przeczytane:2015-04-26, Ocena: 5, Przeczytałam, "Wyzwanie - książki zekranizowane,
Rozwód to jedno z najbardziej stresujących "wydarzeń" w życiu. Zwłaszcza gdy mąż zdradza żonę z kobietą młodszą, szczuplejszą i jeszcze do tego wymaga od "starej" żony zachowania klasy - podczas gdy sam posuwa się do wielu podłości.... Judyta, lat 37, z nastoletnią córką Tosią "na karku" musi stawić czoła tej sytuacji. Nie ma oparcia w rodzicach (też są rozwiedzeni, co nie przeszkadza im krytykować córkę), w bracie - ale może polegać na przyjaciołach. Mam wrażenie, że ta książka to właśnie ogromna pochwała wartości przyjaźni i dobrych znajomości (tej przyjaźni zabrakło między Judytą a jej mężem). Najpierw zdrada, potem rozwód i wiadomość o ciąży nowej wybranki byłego męża - to zbyt wiele dla cierpiącej kobiety. Kiedy jednak dowiaduje się, że ma opuścić mieszkanie, które razem z mężem spłacali - coś w niej się pęka. Nie chce przeprowadzać się do jakiejś kawalerki wielkości chusteczki do nosa, porywa się na coś niemożliwego - za pieniądze ze spłaty wspólnego mieszkania kupuje kawałek ziemi pod Warszawą i tam buduje dom: dla siebie i córki. Pomysł szalony i nierealny - a jednak udaje się go zrealizować, również dzięki pomocy przyjaciół i dobrych znajomych. Ta książka jest skondensowaną dobrą energią. Opowiada o trudnych, życiowych sprawach w sposób lekki i dowcipny, wiele razy parsknęłam śmiechem przy czytaniu. Mnie ujęły jeszcze zwierzaki (pies Borys, kilka przygarniętych kociaków, biały koń), występujące w książce - autorka, Katarzyna Grochola, doskonale je umie opisać; zapewne sama bardzo zwierzęta kocha i jest doskonałą obserwatorką zwierzęcych zachowań. Chętnie bym dała maksymalną ocenę książki - jednak "odejmuję" jeden punkt za to, że miejscami książka odrobinę się zdezaktualizowała ;) Otóż kilka lat temu (a może i kilkanaście, za czasów "Bridget Jones") była taka moda, żeby w książkach detalicznie i ze szczegółami opisywać wszelkie produkty spożywcze (łącznie z markami) czy też odnosić się do aktualnych w tym czasie reklam - co po pewnym czasie jest niezrozumiałe dla młodszych czytelników, niepamiętających tamtych czasów. Jednak to tylko jeden minus tej pozycji. Gdyby ktoś kiedyś robił listę książek, podnoszących na duchu kobiety, które właśnie przeżywają zdradę czy rozwód, to "Nigdy w życiu" polecałabym na jednym z czołowych miejsc. To jest książka, niosąca nadzieję :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2015-02-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 2015 - 52 książki,
Przeczytałam ją, bo film mi się bardzo podobał. Nie zawiodłam się. Chodź nie jest napisana zwartą prozą tylko takimi kawałkami narracji, przemyśleń Judyty, fragmentów listów itp, to czyta się ją bardzo łatwo. Uśmiałam się jak rzadko...
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mathab
Mathab
Przeczytane:2015-02-02, Ocena: 6, Przeczytałam, Wyzwanie - książki zekranizowane,
Tak jak film rewelacyjna książka. Duże poczucie humoru, świetne dialogi. Dobrze się ogląda ekranizację i czyta.
Link do opinii
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2013-11-08, Ocena: 6, Przeczytałam,
Nie jest powiedziane, że życie kończy się po czterdziestce, nie jest też powiedziane, że rozwód to koniec świata. Judyta to kobieta, która nie poddała się przeciwnościom losu. W sumie można powiedzieć, że zdrada męża była dla niej bodźcem do działania. Zaczęła realizować dawno pogrzebane marzenia i udowodniła wszystkim, że bycie samą wcale nie oznacza bycia samotną. Poza tym miłość może się zdarzyć w każdym wieku, zupełnie niespodziewana i nieproszona. Książka ukazuje, że nigdy nie należy wątpić w swoją wartość ani w to, że życie to tylko pasmo nieszczęść. W końcu wszystko może się zdarzyć.
Link do opinii
Avatar użytkownika - bachacz
bachacz
Przeczytane:2014-05-30, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Książka dzięki której nasze perypetie na jakiś czas idą w odstawkę, zaczynamy żyć w świecie głównej bohaterki. Jej problemy stają się przez chwilę naszymi, jej rodzice mają podobne zachowania do naszych, jej córka... No, może akurat jej córka jakoś łagodniejsza w obejściu od moich dzieci. Jednak to tylko taka prywatna dygresja, która nie rzutuje na mój odbiór twórczości Katarzyny Grocholi. Autorka prostotą swojego pisarstwa przyciąga mnie i moje plany zakładają rozczytanie wszystkiego co wyszło spod jej pióra.
Link do opinii
Avatar użytkownika - joakrz1983
joakrz1983
Przeczytane:2010-08-17, Ocena: 6, Przeczytałam,
"Nigdy w życiu" jest lekką, kobiecą lekturą. Lekką - nie oznacza, że złą. Jest lekiem na smutki, który przywołuje uśmiech na twarzy. Bohaterowie książki wzbudzają sympatię. Ich przypadki uczą, że "nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło", jak w przypadku głównej bohaterki Judyty, która będąc porzuconą przez męża, potrafi odnaleźć w życiu szczęście, potrafi wręcz stać się szczęśliwszą niż w poprzednim związku. Katarzyna Grochola pokazuje ponad to relacje bohaterki z córką i przyjaciółką oraz (w przezabawny sposób) z rodzicami. Książka jest ważną lekcją, jeśli chodzi o związki: nie zostawiaj niedopowiedzianych tematów, jeśli masz wątpliwości co do zachowania drugiej osoby, ponieważ może to narazić was na rozstanie. Z "Nigdy w życiu" można wysupłać drobne mądrości życiowe, jak np. zdanie wypowiedziane do marudnego dziecka: "Nie mogę dać ci czegoś, czego nie mam". Okazuje się, że człowiek potrafi je zrozumieć lepiej niż inne tłumaczenia - sprawdźcie sami.
Link do opinii
Avatar użytkownika - czarniutka21
czarniutka21
Przeczytane:2008-01-25, Ocena: 4, Przeczytałam,
"Nigdy w życiu" to ciekawa, dobrze napisana książka. Styl pisania autorki przypadł mi do gustu, dlatego nie jest to jedyna jej powieść, którą czytałam. Historia Judyty może i nie jest niczym nowym, ale pokazuje nam, że każdy ma możliwość na drugą szansę od losu. Piękne ;)
Link do opinii
Avatar użytkownika - inspired7
inspired7
Przeczytane:2013-02-05, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2013, Mam,
Książka, która pokazuje kobietom, że zawsze jest szansa na nowe, lepsze, życie. Mamy wielokrotnie szansę zaczynać, uczyć się na własnych błędach i powstawać po upadkach. Niestety film, który powstał na podstawie książki podobał mi się dużo bardziej.
Link do opinii
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2001-08-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 2012 i wcześniej,
"Nigdy w życiu" jest lekką, kobiecą lekturą. Lekką - nie oznacza, że złą. Jest lekiem na smutki, który przywołuje uśmiech na twarzy. Bohaterowie książki wzbudzają sympatię. Ich przypadki uczą, że "nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło", jak w przypadku głównej bohaterki Judyty, która będąc porzuconą przez męża, potrafi odnaleźć w życiu szczęście, potrafi wręcz stać się szczęśliwszą niż w poprzednim związku. Katarzyna Grochola pokazuje ponad to relacje bohaterki z córką i przyjaciółką oraz (w przezabawny sposób) z rodzicami. Książka jest ważną lekcją, jeśli chodzi o związki: nie zostawiaj niedopowiedzianych tematów, jeśli masz wątpliwości co do zachowania drugiej osoby, ponieważ może to narazić was na rozstanie. Z "Nigdy w życiu" można wysupłać drobne mądrości życiowe, jak np. zdanie wypowiedziane do marudnego dziecka: "Nie mogę dać ci czegoś, czego nie mam". Okazuje się, że człowiek (i mały, i duży) potrafi je zrozumieć lepiej niż inne tłumaczenia - sprawdźcie sami.
Link do opinii

I tego właśnie potrzebowałam na te pochmurne i deszczowe dni października! Dużo humoru, ironii, groteski i dystansu Jutki do siebie samej! Jestem zdecydowanie na tak! Uwielbiam ją, Tosię, koty, i to „zadupie” gdzie jest ich domek z bali. I do tego wszystkiego cudowny Adaś, który „przecież jest inny niż wszyscy” mężczyźni? I nawet mamę Judyty, która ciegle jest zmartwiała, i ojca, który, gdyby się go zapytało o zdanie to... .

Oczywiście są znaczne różnice pomiędzy książką a filmem, jednak mi to nie przeszkadza. Film znam praktycznie na pamięć; książkę dopiero poznałam. Jednak przed oczami i tak miałam cały czas cudowną Danutę Stenkę?
Polecam! Na pewno sięgnę po kontynuację. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - wanderlust
wanderlust
Przeczytane:2019-09-19, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2019,
Avatar użytkownika - Magnolia6
Magnolia6
Przeczytane:2018-12-30, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Ina
Ina
Przeczytane:2016-07-19, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - IzaaK
IzaaK
Przeczytane:2015-05-01, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Serce na temblaku 2
Grochola Katarzyna0
Okładka ksiązki - Serce na temblaku 2

Ciąg dalszy bestsellerowej powieści "Nigdy w życiu!". Judyta nie marzy już o rycerzu na białym koniu. Przeżywa cudowne chwile u boku mężczyzny. Kocha,...

Osobowość ćmy
Grochola Katarzyna0
Okładka ksiązki - Osobowość ćmy

Ośmioro przyjaciół. Niby znają się jak łyse konie. Niby ... bo cierpią, błądzą, potykają się i upadają zanim po omacku, dojdą do najoczywistszej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Kaprys milionera
Izabella Frączyk, Jagna Rolska
Kaprys milionera
Pieniądze albo kasa
Paweł Beręsewicz
Pieniądze albo kasa
Pokaż wszystkie recenzje