Nikt nie widzi dobrze. Eseje

Wydawnictwo: Pasaże
Data wydania: 2019-01-08
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-64511-56-1
Liczba stron: 258

Ocena: 0 (0 głosów)

Jeśli dobra eseistyka łączy w sobie wyrafinowany, erudycyjny dyskurs z językiem obrazowym i metaforycznym, to książka "Nikt nie widzi dobrze" znakomicie spełnia te reguły. Tworzące ją szkice lokują się pomiędzy stylem rozprawy naukowej a prywatnym dziennikiem lektur i przemyśleń, między studiami komparatystycznymi a finezyjnie uprawianą sztuką interpretacji, która u swoich podstaw ma dogłębną, budzącą podziw znajomość poezji, prozy, malarstwa, kultury wielu epok i języków, biografii artystów, społecznych i duchowych okoliczności pisania.

Eseistyka Katarzyny Kuczyńskiej-Koschany ustanawia nowe konfiguracje znaczeń, prowadzi wyrafinowane gry pojęciowymi konceptami, odsłania „trajektorie synestezyjne” i „międzyznakowe widziadła”, kładzie akcent na zjawiska intersemiotyczne, na bogactwo wielokulturowości, rewiduje utarte sądy, ukazuje prywatne fascynacje uczonej i pisarki, dając poprzez to wszystko szansę spotkania z niezwykłą osobowością – spotkania pośród słów, w lekturze.

Wojciech Ligęza

Kup książkę Nikt nie widzi dobrze. Eseje

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - ktrya
ktrya
Przeczytane:,
W tytule zbioru esejów Katarzyny Kuczyńskiej-Koschany Nikt nie widzi dobrze kryje się obietnica nowego spojrzenia na obrazy już znane, opatrzone. I to zarówno te malarskie, jak i literackie, ponieważ autorka uprawia tutaj komparatystykę, śmiało zestawiając sztukę wizualną z poezją. W jednej formie szuka śladów drugiej. Widać to w tytułowaniu części, które porządkują zawartość tej książki. Pierwsza z nich to Portrety, widziadła, druga – Epifanie, imaginacje. Znakomicie do tego nawiązuje stanowiący motto tego zbioru wiersz Piotra Sommera Smak detalu, który próbuje uchwycić przestrzeń między tekstem a rysunkiem. Po lekturze Nikt nie widzi dobrze trudno nie zauważyć, że autorka w swoich refleksjach podjęła dość owocną próbę wypełnienia tej przestrzeni. A nie jest to zadanie łatwe, ponieważ wymaga szerokiej wiedzy z wielu dziedzin, a wielu literaturoznawców wycofuje się z analizy dyskursu, gdy trzeba w niej wyjść poza własną dyscyplinę, nie chcąc mierzyć się z tekstem, który wymaga nie tylko znajomości historii, ale też sztuk plastycznych i muzycznych, podstaw filmoznawstwa, orientacji w kulturze popularnej czy wiedzy z pogranicza socjologii. Kuczyńska-Koschany na szczęście wiedzę, która inspiruje ją do badania przestrzeni międzytekstowych. Przyjmuje interdyscyplinarną perspektywę, która pozwala jej zmierzyć się z dziełami nie tylko dobrze znanymi ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Nikt nie widzi dobrze. Eseje

Recenzje miesiąca
Pod naszym niebem
Sylwia Kubik
Pod naszym niebem
Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown
Tylko dla dorosłych
My Secret Youtube Life
Charlotte Seager
My Secret Youtube Life
Marzycielka
Katarzyna Michalak
Marzycielka
Cecylio, obudź się!
Dorota Wójcik
Cecylio, obudź się!
Ojciec, czyli o Pieronku
Szymon Wróbel
Ojciec, czyli o Pieronku
Kolory pawich piór
Jojo Moyes;
Kolory pawich piór
Coco i jej mała czarna sukienka
Annemarie Van Haeringen
Coco i jej mała czarna sukienka
Pokaż wszystkie recenzje