Nostalgia anioła

"Debiut powieściowy młodej amerykańskiej pisarki. Błyskotliwa, wzbudzająca ogromne emocje powieść o życiu i śmierci, radości i smutku, przebaczeniu i zemście, a także o miłości, gojeniu duszy i zapominaniu. Książka, która wstrząsnęła milionami ludzi na całym świecie. Narratorką opowieści jest czternastoletnia Susie Salmon, która przemawia do czytelnika z nieba. Zgwałcona i zamordowana przez miłego sąsiada, a zarazem seryjnego gwałciciela, obserwuje życie na Ziemi, które toczy się już bez jej udziału: przyjaciół i rodzinę nietracących nadziei, że zostanie kiedyś odnaleziona, młodszego braciszka starającego się zrozumieć znaczenie słowa „odeszła”, zabójcę zacierającego ślady zbrodni i policję prowadzącą poszukiwania. Zwiedza niezwykłe miejsce zwane niebem bezmiernym, w którym się znajduje, gdzie każde jej życzenie zostaje natychmiast spełnione, z wyjątkiem jednego – możliwości powrotu do ludzi, których kocha."

Informacje dodatkowe o Nostalgia anioła:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2009-11-15
ISBN: 83-7359-100-1
Tytuł oryginału: angielski
Język oryginału: The Lovely Bones
Tłumaczenie: Hanna Szajowska

Kup książkę Nostalgia anioła

Nostalgia anioła - opinie o książce

Avatar użytkownika - Jarzebinka
Jarzebinka
Przeczytane:2022-01-27, Ocena: 6, Przeczytałam, Literatura , Mam,

"Nostalgia anioła" Alice Sebold
Zimowego popołudnia czternastoletnia Susie Salomon podczas powrotu ze szkoły do domu, zostaje brutalnie zgwałcona, a następnie zamordowana przez sąsiada George'a Harveya; jej poćwiartowane ciało nigdy nie zostało odnalezione. Susie trafia do nieba, skąd może obserwować swoją rodzinę ich zmagania się z jej stratą, ich cierpienie i tęsknotę. Obserwuj ich wszystkich: mamę która ucieka od rodziny, tatę który jest bardzo zagubiony i przytłoczony tym wszystkim, siostrę która musi żyć z piętnem ,,siostra tej zamordowanej dziewczyny,,, małego braciszka który jest na tyle mały że nie rozumie co się stało i dlaczego nie ma jego siostry, chłopaka i przyjaciół. Obserwuje też swojego mordercę, jego poczynania w zacieraniu za sobą śladów. Przez cały czas marzy aby choć na chwilę wrócić na ziemię. Musi pogodzić się z tym, że rodzina i przyjaciele muszą o niej zapomnieć aby żyć dalej, bez niej.
Już od pierwszych stron dowiadujemy co się stało i jak, emocji co nie miara zwłaszcza że czasem ma się wrażenie jakby samemu było się częścią tej opowieści.
Książka szybko się czyta, koniecznie chce się poznać zakończenie tej opowieści. Jeden z fragmentów bym z tej powieści wyrzuciła ale może wy odniesiecie inne wrażenie.
Na pewno polecam do przeczytania dlatego, że historia Susie jest historią obok której nie można przejść obojętnie.

Avatar użytkownika - wercix99
wercix99
Przeczytane:2016-02-05, Ocena: 5, Przeczytałam,
Przepiękna książka o życiu i śmierci, radości i smutku, miłości i zapominaniu. Główna bohaterka, Susie, jest czternastoletnią dziewczynką, która została zgwałcona, a później zabita. Rodzina i bliscy pogrążają się w żałobie. Z jej śmiercią najbardziej nie może się pogodzić Jack, ojciec Susie. Młodszy brat, Buckley, próbuje zrozumieć słowo "odeszła", a jej zabójca zaciera ślady zbrodni. Susie obserwuje swoją rodzinę z nieba, czasami im się ukazuje. Jej przyjaciółka Ruth bardzo mocno wierzy w duchy i pewnego dnia dzięki niej Susie dostaje szansę, którą wykorzystuje na zrobienie czegoś, o czym bardzo marzyła za życia. Cud ten trwa niestety tylko chwilę... Książka nakłania czytelnika do przemyśleń. Wywołuje ocean łez, których nie sposób zatrzymać. Książka ta jest naprawdę godna uwagi! :)
Avatar użytkownika - bachacz
bachacz
Przeczytane:2016-02-15, Ocena: 4, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2016 roku,
Ta książka w moich rękach to efekt czyjejś rekomendacji. Czy byłam nią zachwycona? Nie. Przebrnęłam, jednak nie stanie się ona kanonem do którego powrócę. Historia inna niż większość, bo narratorką jest dziewczynka brutalnie zgwałcona i zabita przez seryjnego mordercę. Mogłaby fabuła służyć jako przestroga przed wiarą w intencje ludzi, których zdaje się znamy. Życie toczy się dalej, bohaterka ma możliwość obserwacji zarówno własnej rodziny, znajomych jak i swojego mordercy. W jej niebie może wiele. Może przenosić się w czasie, spotykać nieżyjących znajomych, znajdować się w miejscach, które tylko sobie wymyśli, zobaczyć to co chce z przeszłości czy też teraźniejszości. Nie może tylko ponownie zacząć żyć. Przez chwilę udaje jej się zawładnąć ciałem swojej koleżanki i przez ten moment stać się dorosłą osobą. Po wielu czytelniczych zachwytach ja czuję pewien niedosyt, którego nawet do końca nie potrafię sprecyzować.
Avatar użytkownika - Azzmon
Azzmon
Przeczytane:2016-01-05, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książek 2016, Przeczytane,
Przyznam się bez bici, że spodziewałem się czegoś lepszego. Świat widziany z perspektywy pośmiertnej. Mała dziewczynka brutalnie zgwałcona i zamordowana opisuje to co dzieje się z jej oprawcą i jej najbliższymi z "nieba". I wszystko byłoby ok, bo jest wartka akcja, niesamowicie realistycznie oddane sceny zbrodni, itp. Jednakże cały klimat psuje sielski, fantastyczny klimat, który autorka na siłę próbuje wplatać. I o ile książka była znośna, o tyle filmu, w żadnym wypadku nie polecam!!
Avatar użytkownika - StillChangeable
StillChangeable
Przeczytane:2015-07-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,

W tej recenzji chcę znowu przenieść Was do świata wykreowanego w pewnej książce... Świata jednocześnie brutalnego, pełnego wewnętrznego bólu, ale także niosącego nadzieję, jak i w jakiś niezwykły sposób wypełniającego nasze serca ciepłem. "Nostalgia Anioła" autorstwa Alice Sebold, bo o tej książce mowa, zabrała mnie gdzieś na chwilę z tego ziemskiego świata o wiele dalej, skłaniając jednocześnie do różnego rodzaju refleksji. Co ciekawsze, zanim przeczytałam książkę, obejrzałam film. Zachęcił mnie przypadkowo znaleziony zwiastun, a nie wiedziałam wtedy, że jest to ekranizacja historii pani Sebold. Stąd - mimo że znałam fabułę - nie mogłam odmówić sobie tej przyjemności jaką niesie ze sobą czytanie.

Nie zrobię tak naprawdę żadnego spoilera, jeśli od razu wyjawię Wam główny wątek, bo... od tego zaczyna sama autorka. Susie Salmon - czternastoletnia dziewczynka, która pełni rolę narratora całej powieści, została brutalnie zgwałcona i zamordowana przez swojego sąsiada, George'a Harvey'a. Przebywając w swoim "niebie", które zawieszone jest pomiędzy Ziemią, a tym prawdziwym Niebem, patrzy jak toczy się życie bliskich jej osób - rodziny, przyjaciół, ukochanego Ray'a... Jednocześnie śledzi także poczynania swojego mordercy, którego nikomu nie przyszłoby na myśl posądzać o tak straszny czyn. Nie znajdziecie w tej lekturze jakiś szybszych zwrotów akcji. To zdecydowanie książka, która skupia się głównie na pokazaniu, jak ludzie próbują walczyć z bólem, który spala ich od środka... Stąd - jak bliscy Susie radzili sobie z jej odejściem? Czy mordercy wymierzona została w końcu sprawiedliwość, a może wręcz przeciwnie - nigdy nie został o nic posądzony? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie oczywiście w "Nostalgii Anioła".

To książka, którą z czystym sumieniem mogę polecić każdemu, kto lubi skupiać się na psychice, jak i emocjach człowieka. Historia w niej zawarta napawa dreszczem grozy, sprawiając, że w głowie tworzy się myśl: Jak ktoś może zrobić coś tak okrutnego? Co jest nie tak, że dany człowiek zabija i to w sposób niezwykle brutalny, niewinną dziewczynkę, która miała przed sobą całe życie? Ale to także historia pokazująca różne sposoby radzenia sobie z bólem po stracie kogoś bliskiego... Każdy z bohaterów inaczej przeżywał śmierć Susie. Żadna z tych postaw nie była lepsza czy gorsza - była po prostu inna, indywidualna. Mimo wszystko jeden wzorzec był mi bliższy, gdy zastanawiałam się co ja bym czuła na miejscu tamtych ludzi, inny z kolei - mniej bliski... Co więcej, często pojawiają się także retrospekcje głównej bohaterki, które sprawiają, że książkę czyta się jeszcze lepiej. To powracanie do wspomnienie potrafi także momentami wzruszyć, ale i wywołać u czytelnika szeroki uśmiech.

Głównej bohaterki nie da się nie lubić. Dotknęła ją tragedia, a mimo wszystko przebywając w swoim "niebie" stara się nie czuć żalu (chociaż wiadomo, że on gdzieś tam jest i momentami się pojawia, w końcu jej ziemskie życie zostało odebrane mimo jej woli), a cieszyć się z dobrych chwil, jakie dotykają jej rodzinę bądź chcąc jakoś sprawić, że poradzą sobie bez niej. Pozostali bohaterowie - z wyjątkiem oczywiście George'a Harvey'a - również wzbudzają pozytywne emocje, w tym dla mnie przede wszystkim Buckley - brat Susie, który często uważa, że widzi swoją zmarłą siostrę, która nad nim czuwa, jak i jej tata - człowiek, jaki swoje dzieci obdarza tak wielką miłością, że gdy jedno z nich zostało odebrane, coś w nim pęka. Ciekawi z kolei są Ruth - dziewczyna, która w jakiś sposób widzi gdzie dana kobieta i w jaki sposób mogła zostać zamordowana, o czym często pisze w swoim dzienniku, jak i Ray - chłopak, jaki to obdarzył Susie ogromnym uczuciem. Łączy ich relacja oparta na wzajemnej przyjaźni i zrozumieniu, co niezwykle mi się podobało. Jeśli jeszcze chodzi o mordercę Susie, napawał mnie on nawet nie tyle strachem, co odrazą.

Niewielkim jedynie minusem jak dla mnie, był już pewien z końcowych fragmentów... Cóż, nie mogę Wam zdradzić dokładnie o co chodziło, ale związany był właśnie z postacią Ruth oraz Ray'a i pewnej sytuacji, która... no cóż, była mało realna i nieco przerysowana. Niemniej, książka naprawdę mi się podobała. Nigdy nie zastanawiamy się co by było, gdyby kogoś nam zabrakło, a życie pokazuje, że nigdy tak naprawdę nie wiemy co nas czeka. Stąd książka zdecydowanie skłania do refleksji. Jednocześnie napawa lekkim przerażeniem, jak i sprawi, że z waszych oczu mimowolnie popłyną łzy... Ale jest to również historia pełna ciepła, pochodzącego szczególnie od pojęcia rodziny, wszelkich relacji międzyludzkich.

To, co chciałabym krótko jeszcze napisać w tej już i tak długiej recenzji, to z perspektywy czasu uważam, że film był naprawdę dobry. Właściwie zawierał wszystko, co kryła książka, jak i to, w jaki sposób aktorzy ukazywali emocje, pokrywały się idealnie z tymi opisanymi w powieści. Stąd naprawdę wielki plus za ekranizację, bo rzadko się zdarza, że film byłby w stanie zachwycić mnie tak samo, jak książka i w tak dobry sposób oddawać jej charakter.

Nie mogłoby się oczywiście obejść bez kilku, najbardziej trafnych moim zdaniem, cytatów, które gdzieś tam zostaną w myślach jeszcze przez jakiś czas.

"Nie chciałam już za nimi tęsknić i nie pragnęłam, żeby oni tęsknili za mną. Chociaż tęskniłam. Chociaż oni tęsknili. Zawsze." "Kiedy zaczynasz przekraczać krawędź, a życie zaczyna oddalać się od ciebie w nieunikniony sposób, jak łódź odpływająca od brzegu, mocno trzymasz się śmierci, niczym liny, która cię pociągnie i odfruwasz, mając tylko nadzieję na wylądowanie z dala od miejsca, w którym się wcześniej znajdowałaś. "Naiwnie miała nadzieję, że któregoś dnia ból zelżeje, nie wiedząc, że będzie jej ciążył na nowe i odmienne sposoby przez resztę życia." "Potworności są na Ziemie rzeczywiste i dzieją się codziennie. Są jak kwiat albo słońce: nie można ich powstrzymać." "Życie to dla nas wieczne wczoraj."

Tym oto akcentem, kończę tę recenzję, mając nadzieję, że zachęciłam Was do sięgnięcia po tę książkę, którą czyta się naprawdę szybko i - może nie do końca przyjemnie biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia w rzeczywistości z psychopatą, przez którego Susie nie mogła doświadczyć mnóstwa rzeczy - ale tak, że jeszcze po jej zamknięciu, przeżywa się te wydarzenia, jakie spotkały Susie Salmon oraz jej najbliższych.

Więcej recenzji na: Chaos myśli

Avatar użytkownika - LunaE
LunaE
Przeczytane:2015-07-30, Ocena: 6, Przeczytałam,
Pełna wzruszeń poruszająca historia małej dziewczynki,zamordowanej w okrutny sposób, opowiedziana oczami aniołka, który próbuje przekazać coś swoim bliskim zrozpaczonym po jej stracie. Polecam.
Książka bardzo wzruszająca i cieszę się,że w końcu udało mi się ją dorwać w bibliotece. Opowieść Suzi, jej wyobrażenie nieba, dochodzenie przez najbliższych do prawdy o tym co się jej stało. Poza tym jak zwykle książka 100 razy lepsza niż film. W sam raz na listopadowe wieczory.
Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2014-10-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Byliście kiedyś w takiej sytuacji, że mogliście tylko przyglądać się jakiemuś wydarzeniu, a nie mgliście wziąć w nim udziału? Odkąd Susie umarła tak właśnie wygląda jej życie. Nie potrafi oderwać się od swojej rodziny, przyjaciół. Nie potrafi ich opuścić. Mimo swoich starań nie umie poinformować ich o swojej obecności. Chociaż ci bardziej wrażliwsi zaczynają coś dostrzegać... Uważam, że autorka miała naprawdę rewelacyjny pomysł na napisanie powieści. Bardzo oryginalny. Dziewczynka, która po śmierci obserwuje z nieba swoją rodzinę i tak bardzo chce zobaczyć dwie całkowicie sprzeczne ze sobą rzeczy. Z jednej strony chciałaby aby jej rodzina zaczęła normalnie żyć, zapomniała o śmierci najstarszego dziecka, ale z drugiej strony nie mogłaby się pogodzić z faktem, że o niej zapomniano, że nikt już o niej nie myśli, nie wspomina. Mimo tego, że książka ma naprawdę wiele plusów i zalet, dostrzegłam jedną wadę. Wydawało mi się, że książka momentami jest niedopracowana, zauważyłam kilka błędów w fabule. I czegoś mi brakowało w zakończeniu, ci co przeczytali może się domyślą co mam na myśli, a pozostałym nie chcę psuć lektury. Ale po za tymi wyjątkami książka jest naprawdę świetna, co bardzo ważne fabuła nie była ani trochę przewidywalna. Najlepsze w niej było to, że nawet nie starałam się próbować wymyślić co będzie dalej. Rzadko mi się to zdarza, ale chyba jest to dobra oznaka. Oznacza, że akcja tak bardzo mnie wciągnęła, że nawet nie mam czasu myśleć o zakończeniu.
Avatar użytkownika - samantajurczak
samantajurczak
Przeczytane:2014-06-07, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2014,
Czternastoletnia Susie po swojej śmierci opowiada o swoim krótkim a jednak szczęśliwym życiu. Stara się dać najbliższym znaki, że nadal jest z nimi. Jej rodzina a dokładnie jej ojciec wraz siostrą starają się odnaleźć jej mordercę. To doprowadza do wielu nieszczęść. Susie, która przebywa pomiędzy niebem a ziemią pała ogromną chęcią zemsty na swoim mordercy. Podczas pobytu w tym miejscu Susie wraz z nową przyjaciółką Holly odkrywa, że zemsta nie prowadzi do niczego dobrego. Jest to cudowna opowieść i na pewno warta głębszych przemyśleń.
Avatar użytkownika - kroplina
kroplina
Przeczytane:2014-04-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 100 książek wg BBC,
Ciepła, wzruszająca, pełna refleksji powieść.. Oryginalna narracja w osobie 14-letniej zamordowanej Susie. Świat widziany jej oczyma jednak bez jej osobistego udziału. Polecam!
Avatar użytkownika - mylifeisinbook
mylifeisinbook
Przeczytane:2014-01-12, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Ciekawa, jednak nie urzekła mnie aż tak bardzo. Podoba mi się wyobrażenie nieba, chciałabym żeby to własnie na nas czekało :)
Avatar użytkownika - ksiazkowo_czyta
ksiazkowo_czyta
Przeczytane:2012-03-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 2012, Mam,
Magiczna wręcz opowieść Susie, 14-latki brutalnie zgwałconej i zamordowanej przez sąsiada, która obserwuje świat z własnego nieba... Rodzina, przyjaciele i otoczenie, w którym żyła stają się polem do wielu różnych refleksji... Na kartach książki dostrzegamy nie tylko rozpacz, ból i załamanie lecz także radość, powroty oraz ostatecznie poczucie spokoju i wyzwolenia... W roku 2009 powieść została zekranizowana, reżyserii podjął się Peter Jackson.
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2013-06-08, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Susie Salmon w wieku czternastu lat została zgwałcona i zamordowana przez swojego sąsiada. Dziewczyna trafia do nieba, skąd opowiada nam swoją historię, patrzy na teraźniejsze wydarzenia, swoją rodzinę i znajomych. Książka jest bardzo oryginalna. Bardzo spodobał mi się pomysł patrzenia na świat z nieba. Książka może budzić kontrowersje, bo przedstawione tutaj niebo może różnić się od tego z wyobraźni czytelnika. Autorka od początku przygniata nas w fotele, bo szczegółowo opisuje to, co stało się Susie, nie pomija szczegółów. Wrażliwe osoby - proszę uważać! Książka jest również świetna pod względem psychologicznym, bo mamy skrzywdzoną dziewczynkę, pogrążonych w smutku rodziców i siostrę oraz mordercę, który jest bardzo przebiegły. Książka bardzo pomysłowa i fajna. Czekałam na nią bardzo długo, bo ciągle nie było jej w bibliotece, ale było warto!
To bardzo dziwne i sama nie wiem, czemu tak się stało, ale mimo iż przeczytałam ją bardzo szybko, to jakiegoś wzruszenia.. nie odczułam. Przy filmie owszem, ale czytając książkę może z jeden, góra dwa razy coś mnie mocniej ruszyło. Jeden z niewielu przypadków, gdy film robi na mnie większe wrażenie, niż książka.
Avatar użytkownika - Obiektywna
Obiektywna
Przeczytane:2013-02-26, Ocena: 6, Przeczytałam,
Wspaniała książka, dobrze się czyta ;)
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2012-05-02,
Bardzo dobra książka, obejrzałam również film, ale książka jest o wiele lepsza i ukazuje nam to czego nie widzimy, a przecież istnieje coś więcej czy w to wierzymy czy nie.
Avatar użytkownika - emilka779
emilka779
Przeczytane:2010-12-20,
Przeczytałam ją już kilka razy i zawsze płaczę. Uświadamiam sobie wtedy kruchość życia i nieprzewidywalność losu...
Avatar użytkownika - Madaleno
Madaleno
Przeczytane:2010-09-17, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Ciekawy pomysł, by główną bohaterkę uczynić zamordowaną dziewczynę. Dobrze się czyta.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2010-05-14, Mam,
BArdzo wzruszająca książka
Avatar użytkownika - inconsiderada
inconsiderada
Przeczytane:2011-06-27, Ocena: 4, Przeczytałam,
Książka, którą warto przeczytać jest ciekawa i poruszająca, bardzo fajnie się czyta, choć momentami można się pogubić, miałam wrażenie jakby była niedokończona. To zakończenie nie satysfakcjonowało mnie w ogóle.
Avatar użytkownika - Shasoth
Shasoth