Nowakowie. Kruchy fundament

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2018-06-06

Tom 1 cyklu Nowakowie

Wydawałoby się, że Małgorzata i Krzysztof tworzą parę idealną: ona - zadbana, energiczna i wyrozumiała domatorka, on - elegancki mecenas, czuły mąż i doskonały ojciec, zapewniający rodzinie dostatnie, wręcz luksusowe życie. I wszystko byłoby cudowne, gdyby nie ta druga. Kobieta, o której Krzysztof nie potrafi zapomnieć.

Kiedy podwójne życie Krzysztofa wychodzi na jaw, Małgorzata postanawia walczyć o swoją rodzinę i szczęście u boku męża. Ten natomiast - rozdarty między miłością do żony a kochanki - już wkrótce będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie, które z tych dwóch uczuć jest silniejsze.

Do czego kobieta jest w stanie się posunąć, by zatrzymać przy sobie mężczyznę swojego życia?

Na ile stać kochankę, której partner wciąż wraca myślami do innej?

Kup książkę Nowakowie. Kruchy fundament

Opinie o książce - Nowakowie. Kruchy fundament

W roku 2018 nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazał się pierwszy tom cyklu Nowakowie autorstwa Barbary Sęk. Niniejszy tom nosi podtytuł „Kruchy fundament” i jest rozszerzonym i zmienionym wydaniem debiutu autorki pt. „Dlaczego ona?”

„Kruchy fundament” to historia, w której poznajemy rodzinę Nowaków. Małgorzata i Krzysztof są małżeństwem od 20 lat i mają ze sobą czworo dzieci w przedziale wiekowym od 20 – 3 lat. On wzięty prawnik po 40-stce zarabia na dom i komfortowe warunki życia członków rodziny. Ona jeszcze nieco przed 40-stką, zajmuje się domem i dziećmi. Obrazek wręcz idealny, lecz niestety to tylko pozory…

Powieść ta to gejzer emocjonalny ukazuje bowiem ogromne spektrum psychologiczne różnorakich postaci tj. osoby zdradzającej, zdradzanej, kochanki oraz dzieci znajdujących się w rodzinie Nowaków, a będących w różnym wieku – od wchodzących w dorosłe życie, poprzez nastolatka, aż po kilkulatka… Każde z nich musi sobie poradzić na swój indywidualny sposób w zaistniałej sytuacji.

Autorka w wykreowanej przez siebie historii dobitnie ukazuje fakt, iż bardzo często oceniamy innych poprzez utrwalane latami, społecznie bardzo głęboko zakorzenione stereotypy.

Tylko czy aby na pewno wszystko, co widzimy wygląda dokładnie tak, jak nam się wydaje?
Moim zdaniem Barbara Sęk udowadnia niniejszą opowieścią, że zdecydowanie nie zawsze. Życie nie jest przecież ani przewidywalnym, ani czarno-białym schematem.

Książka ta jest opowieścią o rodzinie, uczuciach nie zawsze łatwych do przyjęcia, o potrzebie miłości, akceptacji i stabilizacji. Mowa w niej także o wewnętrznym rozdarciu bohaterów oraz emocjonalnej szamotaninie, którą ze względu na pozostałych bliskich każde przeżywa w zasadzie osobno. Na kartach „Kruchego fundamentu” prześledzić możemy również proces przyspieszonego dorastania młodych bohaterów, a także poszukiwanie jakichkolwiek autorytetów, gdy ich uporządkowany dotąd świat legnie w gruzy.

Lektura tej książki bywa bolesna, przez co opowiedziana historia staje się jeszcze bardziej realna. Losy bohaterów stanowią obraz mierzenia się z prawdą o swoich najbliższych, lecz także o samych sobie. Ukazują także walkę z własnymi wadami i słabościami, jak również fakt, iż życie niejednokrotnie potrafi bardzo mocno nas zaskoczyć.

Jeśli macie ochotę na powieść obyczajową, która jednocześnie da Wam sporo do myślenia to ta książka będzie według mnie idealnym wyborem.
A już niebawem spodziewajcie się również mojej opinii na temat drugiego tomu cyklu o Nowakach, gdyż jego lektura też już za mną.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Książka „Nowakowie. Kruchy fundament” to jedna z tych książek, którą trzeba przeczytać obowiązkowo. To książka tego typu, o której nieustannie się rozmyśla, nie można się od niej oderwać, a gdy się już ją skończy, to przeżywa się emocjonalnego kaca. I właśnie mijają trzy dni od przeczytania przeze mnie pierwszej części, a ja siedzę z blokadą, bo nie wiem co właściwie mam o niej napisać. Zaznaczyć – że była idealna, genialna i wyjątkowa – oddaje to moje wszystkie odczucia, ale brzmi trochę banalnie. Przeczołgała mnie emocjonalnie ta książka i nie spodziewałam się, że aż tak będę ją przeżywać. W rodzinie Nowaków nikt nie jest bez winy. Małgorzata i Krzysztof tworzą na pozór zgodne i idealne małżeństwo. Mają czwórkę odchowanych dzieci – pierworodny był wpadką, pojawienie się córki oraz najmłodszego syna było genialnym posunięciem Małgorzaty. Sielankę małżonków przerywa pojawienie się w kancelarii Krzysztofa Moniki. Między bohaterami rodzi się fascynacja, a Krzysztof zauważa, że takich uczuć nigdy nie czuł do Małgorzaty. Z kochanką przeżywał rozstania i powroty i w pewnym momencie Nowak ma już dość prowadzenia podwójnego życia. Trzeba się na coś zdecydować — czy postawić na miłość, czy wybrać rodzinę i dzieci, dla których jest przecież autorytetem. Czy małżeństwo Nowaków ma jeszcze szansę, by przetrwać, czy jednak nie będzie już czego tutaj sklejać? Takie właśnie pytanie zadawałam sobie podczas czytania książki. Gdy na jaw wychodziły kolejne tajemnice tej rodziny, moje oczy otwierały się coraz szerzej ze zdumienia. W kulminacyjnym zaś momencie nie wiedziałam co mam ze sobą zrobić, rwać włosy z głowy, obgryzać paznokcie czy wykrzyczeć to, co mi w duszy gra. Barbara Sęk bardzo wnikliwie opisała stadium rozpadu rodziny. Tutaj nie ma człowieka bez winy, każdy z nich i Krzysztof i Małgorzata mają coś za uszami. A co z kochanką? Mamy jej współczuć, czy może czuć złość, że przyczyniła się rozpadowi małżeństwa? A co z dziećmi, którym nagle zawalił się cały świat, a idealny ojciec już nie jest taki, za jakiego go uważały? To bardzo trudna i emocjonalna książka, która wyciska emocje z czytelnika, bo przedstawione sytuacje są tak bardzo realne. Finał – bardzo zaskakujący! Cieszę się bardzo, że mam na półce już drugi tom i mam nadzieję, że również mnie zaskoczy. „Nowakowie. Kruchy fundament” uważam za najlepszą książkę obyczajową przeczytaną w roku 2019. Gorąco polecam, bo warto!

Avatar użytkownika - katooola
katooola
Przeczytane:2019-07-17, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Miałam obawy przed tą książką ale temat mnie ciekawił, rozwody i patchworkowe rodziny to coraz bardziej powszechny problem. Całkiem ciekawa historia o losach rodziny Nowaków. Z pozoru na zewnątrz sielankowa rodzina w środku coś zgrzyta. Nowak z pierwszą żoną Małgorzatą młodo się ożenił, dzięki pomocy swojej rodziny, bogatej adwokackiej jakoś dali radę. Po latach za każdym razem  gdy Małgorzata czuje, że mąż oddala się od niej, niespodziewanie na świat zjawiają się dzieci...Gdy już mają czwórkę, Małgorzata już wie, że ten sam numer nie wyjdzie...na dodatek dzieci domyślają się, że ojciec ma romans z koleżanką z kancelarii...i pewnego dnia pęka bańka mydlana...Nowak wyprowadza się do kochanki...ale czy na dobre?

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2019-07-13, Ocena: 5, Przeczytałem,
Dlaczego ona?
Barbara Sęk0
Okładka ksiązki - Dlaczego ona?

Czasem wystarczyłoby wykreślić z kalendarza jeden dzień, jedną godzinę, jedno spotkanie, a życie potoczyłoby się zupełnie inaczej... Wydawałoby się...

Nowakowie. Uchylone drzwi
Barbara Sęk0
Okładka ksiązki - Nowakowie. Uchylone drzwi

Drugi tom sagi o współczesnej rodzinie, która doświadcza rozpadu. Niebanalna historia miłości wystawionej na próbę i rodziny, o którą...