Nowe czasy. Nie pora na łzy

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2018-10-30
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788376747378
Liczba stron: 336

Ocena: 5.38 (8 głosów)

Edyta Świętek zaprasza czytelników do Nowej Huty i Krakowa lat dziewięćdziesiątych, gdzie raczkujący kapitalizm, bezrobocie, kradzieże samochodów i różnorodne afery gospodarcze mocno dają się we znaki szarym obywatelom. W trudach dnia codziennego zakwitają uczucia, wyrastają fortuny, pojawiają się pierwsze gwiazdy muzyki chodnikowej.

Paweł Szymczak, drobny przedsiębiorca bazarowy na wszelkie sposoby próbuje zbić majątek. Kilkakrotnie wchodzi w ryzykowne i nielegalne interesy. Jego żona, Andzia, otwiera pracownię krawiecką, w której nieprzyzwoicie wyzyskuje robotnice. Małżonkowie pochłonięci zarabianiem pieniędzy zaniedbują potrzeby swojej córki Małgosi. Osamotniona dziewczynka wikła się w kłopoty.

Rodzeństwo Wioletta i Adrian Pawłowscy wraz z kolegami zakładają zespół wykonujący muzykę dyskotekową. Ich kariera nabiera tempa, gdy wokalistka zaczyna otrzymywać anonimy z pogróżkami.

Kup książkę Nowe czasy. Nie pora na łzy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Nowe czasy. Nie pora na łzy

Avatar użytkownika - czytajaca_Sandra
czytajaca_Sandra
Przeczytane:,
Nie tak dawno w ręce wpadła mi książka Edyty Świętek. Jest to pierwsza z serii „Nowe czasy”. Podoba mi się tytuł tej pierwszej części - „Nie pora na łzy”. Chyba każdy był w takich życiowych sytuacjach, które wyczekują na tę „nie porę na łzy”. Tak na marginesie – dobrze czyta się tę książkę „przy użyciu” odpowiedniej muzyki. Ale do... dzieła. Z twórczością tej autorki, tradycyjnie, spotykam się pierwszy raz. W związku z powyższym można byłoby poczynić kwerendę na temat samej osobowości autorki, niemniej jednak jak popatrzyłam na spis książek, które zostały napisane jej piórem, jest mi zwyczajnie wstyd. Zwyczajnie wstyd z tego powodu, że wcześniej po prostu nie znałam jej książek. Lista jest naprawdę imponująca, a pierwsza książka została wydana bodajże w 2010 roku. Związana z Krakowem, co również mi imponuje. W pierwszej części przenosimy się właśnie do Nowej Huty, która dzisiaj, jak i wcześniej znana była wielu Polakom. Niegdyś znajdowała się tam Huta im. Lenina. Co to były za czasy... My jednak przenosimy się do lat dziewięćdziesiątych. W powieści spotykamy rodzinę Pawłowskich i Szymczaków. Rodzina Szymczaków chciała zarobić dużo pieniędzy poprzez prowadzone biznesy. Ot, taka kapitalistyczna rodzinka. Jednak sukcesy biznesowe miały różne swoje skutki. Małżeństwo nie miało zbytnio czasu dla swojej jedynej córki. Rodzina Pawłowskich za to założyła kapelę disco-polo (chociaż nie wiem, czy można takie zespoły nazywać kapelami). Zespół jednak zdobył dosyć dużą popularność, a co za tym idzie, również pieniądze. Ta książkat to genialna podróż w czasie. Wielkie brawa dla autorki za świetny język!
Link do opinii

Bardzo dobry początek drugiej serii książek o losach rodziny Szymczaków! Znowu mam swoich ulubionych i tych mniej lubianych bohaterów, znowu czekam na możliwość przeczytania części kolejnej....

Link do opinii

Bardzo ciekawa pozycja, Edyta Świętek po raz kolejny zabiera nas w podróż do Nowej Huty.To kontynuacja losów znanych mi z Cyklu Spacer Aleją Róż rodziny Szymczaków i Pawłowskich.
Z humorem opisany raczkujący kapitalizm, bezrobocie i afery gospodarcze.

Link do opinii
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2019-05-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 2019,

Niby noa seria, ale powrót do znanej i lubianej sagi o losach Szymczaków. Tym razem autorka skupia się raczej na młodszym pokoleniu m.im dzieciach Karola. Jak sobie radzą w nowej rzeczywistości? Nowe problemy, łzy i radości. Lata XX to był czas kiedy ciężko było o pracę, ludzie nie nauczeni do kapitalizu przeżywali trudne chwile. Autorka pokazuje jak radzili sobie przedtswiciele młodszej linii Pawłsowskich i Szymczaków. To dobry przykład jak nowa rzeczywistosć potrafiła zniszczyć życia, mamić sukcesem i pokazać smak porażki. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - ewia101
ewia101
Przeczytane:2019-04-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Inne książki autora
Zakręcone życie Madzi Kociołek
Edyta Świętek0
Okładka ksiązki - Zakręcone życie Madzi Kociołek

Bohaterką książki jest Madzia Kociołek, sfrustrowana trzydziestopięciolatka, samotna i zakompleksiona, bez ambitnych planów na przyszłość. Jej monotonne...

Noc perseidów
Edyta Świętek0
Okładka ksiązki - Noc perseidów

Marzenia się spełniają, jeśli są wypowiadane w Noc Perseidów Emilia i Tomek wychowywali się razem. Tomek studiował prawo, Emilia pracuje w sklepie spożywczym...

Recenzje miesiąca
W głębi lasu
Harlan Coben
W głębi lasu
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Maryla i Debora
Magdalena Mosiężna
Maryla i Debora
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Oddać serce
Lindsay Harrel
Oddać serce
Pokaż wszystkie recenzje