Nowe życie. Wspomnienia 1945-1976

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2019-12-18
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Pierwszą część wspomnień Romana Jasińskiego opublikowało Wydawnictwo Literackie w roku 2006 pt. Zmierzch starego świata. Wspomnienia 1900-1945. Tytuł drugiej części - Nowe życie - nawiązuje do powiedzenia Witkacego, przed wojną przyjaciela autora. Jasiński porusza we wspomnieniach wątki osobiste i polityczne, opisuje peerelowską codzienność - od stalinowskiego terroru, cenzury, do biurokracji i ciągłych kolejek. Nie stroni też od uwag na temat życia osobistego swych przyjaciół, ale nie przekracza granic dobrego smaku, nie chce nikogo kompromitować, natomiast ukazuje, jak dramatyczne były losy osób z jego otoczenia. Opisuje powojenne losy polskiej inteligencji, jej zasługi dla kultury narodowej, jej etos. Nowe życie to barwna i lekka opowieść, w której odżywa duch polskiej gawędy.

Jasiński urzeka czytelnika swoją kulturą, intelektem, elegancją, subtelnym humorem i pogodnym stosunkiem do świata i ludzi.

Roman Jasiński (1900-1987), pianista, krytyk, znawca i popularyzator muzyki, kronikarz życia muzycznego Warszawy. Przed wojną profesor konserwatorium warszawskiego, od roku 1935 związany z Polskim Radiem. Po wojnie muzyczny dyrektor Polskiego Radia, autor ponad tysiąca popularnych audycji ,,Rozmaitości Muzyczne" oraz książek o życiu muzycznym w Warszawie w latach 1910-1939: Na przełomie epok. Muzyka w Warszawie (1910-1927) i Koniec epoki. Muzyka w Warszawie (1927-1939).

Tagi: wspomnienia

Kup książkę Nowe życie. Wspomnienia 1945-1976

Opinie o książce - Nowe życie. Wspomnienia 1945-1976

Zmierzch starego świata. Wspomnienia 1900-1945
Roman Jasiński0
Okładka ksiązki - Zmierzch starego świata. Wspomnienia 1900-1945

Wspomnienia Romana Jasińskiego obejmują pierwszą połowę XX wieku - głównie okres międzywojenny i okupację niemiecką, którą młody pianista przeżył w Warszawie...

Na tej samej ziemi
Katarzyna Kielecka;