Nowoczesna komedia tom II: Milczące zaloty. Srebrna łyżeczka

Tom 5 cyklu Saga rodu Forsyte'ów

Nowoczesna komedia to kolejna trylogia powieściowa poświęcona rodzinie Forsyte ów. W jej skład wchodzą: Biała małpa (1924), Srebrna łyżka (1926) i łabędzi śpiew (1928). Akcja drugiego tomu rozpoczyna się w roku 1924. Młody Jon Forsyte, przebywający w Ameryce, poślubia młodą Amerykankę Annę Wilmot. Tom aSrebrna łyżkaa rozpoczyna się od wizyty brata Anny, Francisa, w domu Fleur i Michała Montów. Michał jest w tym czasie członkiem parlamentu, a Fleur prowadzi salon towarzyski, skupiając wokół siebie wpływowe osoby. Jedna z uczestniczek przyjęć u Fleur, Marjorie Ferrar, pisze o niej zjadliwą notatkę w gazecie, nazywając ją snobką. Ojciec Fleur a Soames a wyprasza Marjorie z domu. Kobieta wnosi pozew do sądu o zniesławienie. Podczas procesu obrońcy Fleur udowadniają Marjorie niemoralne życie. To zwycięstwo kończy jednak karierę towarzyską Fleur, która wyjeżdża z ojcem w podróż dookoła świata. Francis Wilmot a nieszczęśliwie zakochany w Marjorie a wraca ze złamanym sercem do Ameryki.

Informacje dodatkowe o Nowoczesna komedia tom II: Milczące zaloty. Srebrna łyżeczka:

Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 1962 (data przybliżona)
Tytuł oryginału: The modern comedy vol II: The silent wooing. The silver spoon
Tłumaczenie: Czerwijowska Krystyna; Jakubowicz Tadeusz

Kup książkę Nowoczesna komedia tom II: Milczące zaloty. Srebrna łyżeczka

Nowoczesna komedia tom II: Milczące zaloty. Srebrna łyżeczka - opinie o książce

Avatar użytkownika - edytadt
edytadt
Przeczytane:2023-01-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023, 26 książek 2023,

Piękny opis posiadłośći! Ze skrzywienia zawodowego jestem wyczulona na architekturę i krajobraz.

Mistrzowski ironizm Johna Galsworthy'ego!

Jedyny mankament, że brakuje mi Ireny i poostałych Forsyte'ów.

Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2021-11-20, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Dalsza historia rodu, niestety ja już się pogubilam kto jest kim w kolejnym pokoleniu.  Warta uwagi postać Marjorie;)

Kolejny tom sagi rodu Forsyte'ów,  a właściwie losów rodziny Soamsa Forsyte'a i Anglii w dwudziestoleciu międzywojennym. Tym razem obserwujemy arystokrację, czyli ludzi urodzonych z przysłowiową "srebrną łyżeczką w ustach", w przeddzień wielkiego kryzysu. Głównymi wątkami tej części sagi jest brytyjska polityka, której przedstawicielem zostaje zięć Soamsa, a także zmiany w rozumieniu moralności, następujące po zmierzchu epoki wiktoriańskiej.

Saga rodu Forsyte`ów.Tom 3. Przebudzenie. Do wynajęcia
John Galsworthy0
Okładka ksiązki - Saga rodu Forsyte`ów.Tom 3. Przebudzenie. Do wynajęcia

Powieść wszech czasów w nowym, pięknym wydaniu! Londyn, 1886 rok. Spotkanie na zaręczynowym przyjęciu staje się początkiem dramatycznych zdarzeń,...

Koniec rozdziału cz. 2 - Kwiat na pustyni
John Galsworthy0
Okładka ksiązki - Koniec rozdziału cz. 2 - Kwiat na pustyni

Koniec rozdziału to ostatnia trylogia powieściowa poświęcona rodzinie Forsyteów. Składają się na nią: Dziewczyna czeka (1930), Kwiat na pustyni (1932)...