Nowy dzień


Tom 4 cyklu Maria
Ocena: 5 (1 głosów)

Wzrusza i bawi, odkrywa kolejne karty z talii życia znanych nam już bohaterów. Czy to historia i świat wielkiej polityki są tłem naszego życia, czy wręcz odwrotnie – to nasze losy stanowią jedynie tło dla zdarzeń większych, poważniejszych.

Opis:

Nowy dzień to powieść, która nikogo nie pozostawi obojętnym!

 W obliczu wojny zmieniają się priorytety.

 Hołd i chwała poległym i bohaterom, którzy walczą o ład i pokój na  ziemi.

Ponownie spotykamy się z mieszkańcami domu na Zaciszu.

Nowy dzień wzrusza i bawi, odkrywa kolejne karty z talii życia znanych nam już bohaterów, sprawiając, że zżywamy się z nimi coraz bardziej, zastanawiając się, czy to historia i świat wielkiej polityki są tłem naszego życia, czy wręcz odwrotnie – to nasze losy stanowią jedynie tło dla zdarzeń większych, poważniejszych

Monika Koszewska w charakterystyczny dla siebie sposób zwodzi czytelnika i pod przykrywką powieści obyczajowej przemyca treści ważne społecznie, niepokojące, które penetrują w naszej duszy miejsca, które zepchnęliśmy w niepamięć bądź staramy się wyprzeć z naszej świadomości.

Lektura wywołuje swego rodzaju poczucie winy, ale takie skłaniające do przemyśleń. Powieść i skłania do chwili refleksji. Czas naszego "mieć", to dla innych w tej samej chwili czas ich "być”

Życie jak to życie, toczy się spokojnie wśród radości i kłótni, plotek i sąsiedzkich intryg, czasem towarzyszy mu rozpacz, a czasem łzy szczęścia. Codzienność Zacisza rozgrywa się na tle dramatycznych zdarzeń rozgrywających się za naszą wschodnią granicą. 

Historia pisze się na oczach bohaterów.

Jakie postawy przyjmą wobec dramatu wojny? Autorka w subtelny sposób konfrontuje nas, czytelników, ze zdarzeniami, których świadkami byliśmy i wciąż jesteśmy, a nad którymi staramy się przejść do porządku dziennego. To sprawia, że podczas lektury zaczynamy odczuwać pewien dyskomfort moralny, który z kolejnymi stronami powieści zaczyna uwierać nas coraz bardziej, niczym kamień w bucie podczas długiej wędrówki.

Informacje dodatkowe o Nowy dzień :

Wydawnictwo: 1PUNKT
Data wydania: 2023-06-15
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788396620798
Liczba stron: 438
Tytuł oryginału: Nowy dzień

więcej

Kup książkę Nowy dzień

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Nowy dzień - opinie o książce

To już kolejna odsłona przygód mieszańców kamienicy na Zaciszu. Znamy ich doskonale z poprzednich części, ale teraz mamy doskonałą okazję bliżej się z nimi zaprzyjaźnić. Czas spędzony z nimi mija szybko i ciekawie. To ludzie, przy których można się pośmiać i z którymi można się popłakać. Wszystko zależy od nastroju, w jaki nas wprawią. A że u nich ciągle coś się dzieje, to i emocje są różnorodne. Co tym razem nam szykują? I kto teraz trafi na pierwszą stronę powieści?

Maria, przebojowa i odważna, po zerwaniu z Mikołajem stara się o nim zapomnieć. Nie jest to łatwe, ale nie niemożliwe. Mężczyzna nie może bez niej żyć, kaja się przed nią na każdym kroku. Ona również tęskni za wspólnymi romantycznymi chwilami, jego dotykiem i ciepłem rozgrzanego ciała. Kobieta się przełamuje i daje mężczyźnie jeszcze jedną szansę. Nie może przekreślić wspólnie spędzonych chwil. Przyjaciele z Zacisza są po jej stronie, ale ma też wśród nich wrogów, którzy nieustannie jej kładą kłody pod nogi. Po odejściu z firmy realizuje projekty dla znanych marek i nie daje się wciągnąć w firmowe sprawy. Jednak jej pomoc jest nieodzowna. Nie reaguje na błagania i prośby przyjaciół i nie wraca do firmy, jednak współpracuje z nią jako konsultantka. Jest w swoim żywiole. Taka praca to jej życie. Dzięki nie firma wychodzi z zapaści i zaczyna się odbudowywać. Tak jak układa się w firmie, tak sytuacja w jej życiu osobistym się stabilizuje. Czy jednak szczęście jej dopisze i spędzi namiętne chwile w ramionach ukochanego? Czy jego była narzeczona ustąpi i usunie się w cień? Czy słoneczko już zawsze będzie oświetlać jej drogę ku szczęściu i rozwiewać co jakiś czas pojawiające się chmury?

Nowy dzień to opowieść o zwykłych ludziach i ich codziennych problemach. Oni się są inni od nas, mają takie same rozterki jak my i cieszą się z takich samych rzeczy. Żyją w takich czasach jak my, czasach po pandemii koronawirusa i wojny za wschodnią granicą. Te wydarzenia odbijają piętno ma ich życiu, mają wielkie znaczenie dla ich codziennych życiowych sytuacji i zdarzeń. Bohaterów dotyka problem alkoholizmu i używek, nie jest im obca zazdrość i zawiść, problemy w pracy, kłopoty z dorastającymi dziećmi, intrygi się przewijają codziennie i na każdym kroku. Jakim trzeba być odpornym, aby odeprzeć wszelkie ataki i bolączki, aby się nie pogubić w gąszczu zawiłych sytuacji. A tym bardziej, że czasy są niespokojne i niebezpieczne, nigdy nie wiadomo, co przyniesie kolejny dzień.

To opowieść którą czyta się jednym tchem. Dlaczego? Bo pisana jest życiem, codziennością, którą każdy z nas doskonale zna. Dzieląc z bohaterami radości i smutku zżywamy się z nimi, stają się nam bardzo bliscy i nie są nam obojętni. Wczuwamy się w ich problemy i staramy się pomóc im pokonywać trudności i pojawiające się przeszkody. Z uwagi na uniwersalny charakter fabuły skłania ona do refleksji nad życiem, nad codziennością, nad każdym kolejnym dniem. Upływ czasu i dążenie do szczęścia do impuls do zmian i poszukiwania własnej drogi życiowej. Autorka pozostawia nas z wieloma pytaniami, na które odpowiedzi musimy sami poszukać. Na tym polega życie. Na dążeniu do poznawania siebie, odkrywania własnych słabości i pokonywania ich codziennie małymi kroczkami.

Polecam bliższe spotkanie z mieszkańcami Zacisza, szczególnie z Marią, której poczucie humoru, dowcipność i dystans do samej siebie, są naprawdę zaraźliwe. Każdy chciałby mieć takich przyjaciół, na których zawsze i wszędzie można polegać. Przyjaźń to unikalna wartość, do czego przekonywać nas nie potrzeba. A miłość, namiętność i pożądanie wydobywające się niepostrzeżenie z tej historii dopełniają to, co nie zostało dopowiedziane, ale jest odczuwalne przez całą fabułę. Jestem pewna, że jeszcze powrócimy na Zacisze na nieoczekiwany i zaskakujący finał. Czekamy z utęsknieniem …

Link do opinii
Inne książki autora
Niewinni nie ponoszą kary
Monika Koszewska0
Okładka ksiązki - Niewinni nie ponoszą kary

Jej bohaterem jest trzydziestoczteroletni singiel, właściciel dużej, świetnie prosperującej firmy Inwestycje Rozwojowe. Dla niejednej kobiety taki przystojniak...

Kara dosięgnie każdego
Monika Koszewska0
Okładka ksiązki - Kara dosięgnie każdego

Kara dosięgnie każdego to ciąg dalszy opowieści o Marcinie Kowalskim, 36-letnim biznesmenie, który firmę i duży majątek odziedziczył po zmarłym - w wyniku...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy