Nowy umysł cesarza. O komputerach, umyśle i prawach fizyki

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2021-09-21
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788382023398
Tytuł oryginału: The Emperor's New Mind: Concerning Computers, Minds and The Laws of Physics

Komputery grają już w szachy na poziomie arcymistrzowskim, ale czy rozumieją tę grę tak samo jak my? Czy komputer może kiedykolwiek działać identycznie jak ludzki umysł?

W tej pasjonującej i w wielu miejscach kontrowersyjnej książce Roger Penrose - wybitny fizyk i zdobywca Nagrody Nobla w 2020 roku - przedstawia pogląd, że istnieją pewne aspekty ludzkiego myślenia, których maszyna nigdy nie będzie mogła naśladować. Penrose bada, co fizyka i matematyka mogą, a czego nie mogą nam powiedzieć o sposobie funkcjonowania umysłu, i co musimy wiedzieć, aby zrozumieć fizyczne procesy leżące u podstaw świadomości.

Autor dochodzi do wniosku, że do wyjaśnienia działania umysłu konieczne są jeszcze głębsze prawa niż mechanika kwantowa. Aby wesprzeć tę tezę, Penrose zabiera czytelnika w cudowną podróż, która obejmuje takie tematy jak liczby zespolone, maszyny Turinga, teoria złożoności, mechanika kwantowa, przestrzenie fazowe, czarne dziury, białe dziury, promieniowanie Hawkinga, entropia, quasi-kryształy, struktura mózgu i dziesiątki innych pasjonujących zagadnień.

Nowy umysł cesarza to książka dla wszystkich, którzy poważnie interesują się współczesną fizyką i jej związkiem z kwestiami filozoficznymi, jak również ważny głos w debacie nad przyszłością sztucznej inteligencji.

Kup książkę Nowy umysł cesarza. O komputerach, umyśle i prawach fizyki

Opinie o książce - Nowy umysł cesarza. O komputerach, umyśle i prawach fizyki

Moda, wiara i fantazja we współczesnej fizyce Wszechświata
Roger Penrose0
Okładka ksiązki - Moda, wiara i fantazja we współczesnej fizyce Wszechświata

Moda, wiara i fantazja w nowej fizyce wszechświata
Roger Penrose0
Okładka ksiązki - Moda, wiara i fantazja w nowej fizyce wszechświata

Czy modne teorie, ślepo wyznawana wiara lub szalone spekulacje mają jakikolwiek udział w procesie naukowego poznawania Wszechświata? Profesor Roger Penrose...

Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło