O naturze rzeczy. Współczesne wprowadzenie do buddyzmu

Zgodnie z naukami Buddy każdy z nas doświadcza swojej własnej karmy, czyli rezultatów wcześniejszych myśli, słów i działań. Prawdziwa praca z umysłem zaczyna się więc od świadomego przejęcia odpowiedzialności za własne czyny i rozwinięcia samodzielności. Nie wszystkim łatwo jest to zrozumieć, szczególnie wtedy, gdy ktoś znajduje się w trudnym życiowym położeniu. Budda naucza jednak, że przyczyną cierpienia nie jest zło, lecz niezrozumienie. Dlatego chodzi przede wszystkim o usunięcie niewiedzy sprawiającej, że postępowanie istot prowadzi je często do cierpienia zamiast do trwałego szczęścia, którego każdy nieustannie szuka. Nauki Buddy ukazują drogę do tego celu.

(fragment)

O naturze rzeczy to rozszerzona wersja książki Jakimi rzeczy są, której pierwsze wydanie powstało we wczesnych latach siedemdziesiątych i która została przetłumaczona na niemal trzydzieści języków.

Lama Ole Nydahl przed ponad czterdziestoma laty otrzymał pełny przekaz nauk buddyzmu Diamentowej Drogi od XVI Karmapy Rangdziung Rigpe Dordże - zwierzchnika szkoły Kagyu, jednej z czterech głównych linii przekazu buddyzmu tybetańskiego - i od tamtego czasu na prośbę swego nauczyciela nieprzerwanie rozpowszechnia nauki Buddy na Zachodzie. Założył na całym świecie około sześćset świeckich ośrodków medytacji, działających obecnie pod duchowym przewodnictwem XVII Karmapy Teje Dordże. Trudno znaleźć przykład nauczyciela, który w tak dużym stopniu przyczyniłby się do przeniesienia buddyzmu na Zachód i stosowania jego metod pracy z umysłem do predyspozycji zachodnich praktykujących.

Informacje dodatkowe o O naturze rzeczy. Współczesne wprowadzenie do buddyzmu:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2020-09-09
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: Wie die Dinge sind: Eine zeitgemäße Einführung in die Lehre Buddhas

Kup książkę O naturze rzeczy. Współczesne wprowadzenie do buddyzmu

O naturze rzeczy. Współczesne wprowadzenie do buddyzmu - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2020-10-11,

Przychodzę do Was z recenzją książki o buddyźmie, a raczej o delikatnym wprowadzeniu do niego.
Do buddyzmu nie musimy podchodzic tylko jako do religii, możemy czerpać z niej zagadnienia, które pomogą nam w życiu.
Jako całkowity laik w tej dziedzinie książkę uważam za bardzo przystępną i jasno napisaną.
Zgodnie z Buddą istnieje

Książka „O naturze rzeczy” jest rozszerzoną wersją publikacji „Jakimi rzeczy są”, które ukazała się w latach 70. Autor przedstawił w niej w bardzo przystępny sposób najważniejsze założenia buddyzmu z myślą o osobach początkujących lub jedynie zainteresowanych tym zagadnieniem. Wprowadza nas stopniowo w poszczególne tematy odsłaniając kolejne założenia buddyzmu wyjaśniając je dokładnie i w prosty sposób. To niezwykle inspirujący materiał, zachęcający do pracy z umysłem i własnym wnętrzem.

To  doskonały materiał dla tych, którzy chcieliby podążać ścieżką buddyzmu albo po prostu poznać bliżej jej podstawowe założenia. Zagadnienia w niej przedstawione można wprowadzić w życie bez względu na preferowany światopogląd, kulturę czy wyznawaną religię. Są to wartości uniwersalne, które podpowiadają jak stać się lepszym człowiekiem biorąc odpowiedzialność za swoje czyny, myśli i słowa.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2020/11/675-o-naturze-rzeczy.html

Być pożytecznym
Lama Ole Nydahl0
Okładka ksiązki - Być pożytecznym

Wywiad rzeka z Lamą Ole Nydahlem, pierwszym Europejczykiem, który otrzymał pełen przekaz nauk buddyzmu tybetańskiego i jako Lama przeniósł...

Budda i miłość czyli jak kochać i być szczęśliwym
Lama Ole Nydahl0
Okładka ksiązki - Budda i miłość czyli jak kochać i być szczęśliwym

Pragnienie szczęścia jest siłą napędową wszelkiego działania. Każda, nawet najmniejsza istota, pragnie być szczęśliwa i chce uniknąć cierpienia. Szczęście...

Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis