Obietnica. Historia, którą napisało życie

Dworzec. Ktoś przeraźliwie krzyczy. Jacyś ludzie o twarzach upiorów chwytają moje rodzeństwo i wrzucają do bydlęcych wagonów. Na peronie leży w kałuży krwi noworodek. Malutka dziewczynka, córeczka naszych sąsiadów. Wszystko płonie. Z głośników słychać przeraźliwe słowa: "Stacja Sybir". Uderza we mnie tłum ludzkich szkieletów. Spadam na szyny. Pragnę uciec przed pędzącym pociągiem, który jest coraz bliżej i bliżej. Ciało odmawia posłuszeństwa. Paraliżuje mnie strach. Gwizd maszyny wyrywa mnie ze snu. Jeszcze słyszę wycie ludzi i pociągu, jeszcze widzę krew i twarze demonów. Wracam z piekła, które wciąż żyje w moich snach. Mówię sobie: Już dobrze, to tylko sen, zły sen. Znów zasypiam, śnię głód, którego "tam" doświadczyłam. Budzi mnie mój własny krzyk. Już nie zasnę tej nocy. Będę do świtu palić światło, będę czytać, będę się modlić. Będę złościć się na samą siebie, że po sześćdziesięciu latach wciąż boję się ciemności. Dlaczego nie potrafię otrząsnąć się z przeszłości? Tak rozpoczyna się historia Heni, która pewnej zimowej soboty 1940 roku została brutalnie wyrwana z domu i z dziewczęcych marzeń o pięknym życiu. Ludzie o twarzach upiorów przepędzili ją przez kolejne stacje życia, coraz dalej i dalej od rodzinnych stron, a potem i od tych, których kochała. Co ją trzymało przy życiu? Jak w miejscu, w którym bliżej ludziom do śmierci niż do życia, można poznać prawdziwą miłość? Czy obietnice, które złożyła na tej nieludzkiej ziemi, udało się wypełnić? Dlaczego ta historia dziś powraca i znów budzi tyle emocji?

Informacje dodatkowe o Obietnica. Historia, którą napisało życie:

Obietnica. Historia, którą napisało życie - opinie o książce

Avatar użytkownika - edytadt
edytadt
Przeczytane:2021-12-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Ta książka jest jedną z moich ulubionych książek i najlepszą jaką czytałam w ostatnim czasie.

Avatar użytkownika - jagna1978
jagna1978
Przeczytane:2019-01-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019, Mam,

Poruszajaca historia zycia ludzi zeslanych na Syberie podczas wojny.Sa to autentyczne wspomnienia autorki,ktora bedac mala dziwczynka zostala wraz z cala rodzina zeslana na Sybir.Losy ludzi ,ktorzy robili wszystko by przezyc.Glod,nekanie,poniewierka .Przerazajace i mocne opisy .Czasem ciezko uwierzyc ,ze ludzie ludziom byli w stanie wyrzadzic tyle zla i krzywdy.Polecam.Swietnie napisana .Niezwykle realistyczna.

Obietnica. Histroia która napisało życie
Henryka Paśnik, ks. Arkadiusz Paśnik 0