Obietnica

Nagroda Bookera 2021

Republika Południowej Afryki, okolice Pretorii. Rodzina Swartów, zamożnych Afrykanerów, prowadzi tu sporą farmę. Z pozoru nic ich nie wyróżnia. Z czasem okazuje się jednak, że ich losy zostały naznaczone śmiercią i obietnicą.

Swartów poznajemy w 1986 roku, w dniu pogrzebu Rachel. Ta na łożu śmierci wyjawia ostatnie życzenie - pragnie, by jej mąż Manie przekazał Salome - ich oddanej czarnej służącej - prawo własności domu, w którym kobieta mieszka wraz z nastoletnim synem. Swart zgadza się, lecz po śmierci żony nie kwapi się, by dopełnić formalności. Jak złamane słowo wpłynie na losy Maniego, jego trójki dzieci i czarnych pracowników farmy?

Galgut po mistrzowsku prowadzi nas przez trzy dekady historii Swartów, splatając ich dzieje z najważniejszymi wydarzeniami w historii RPA - końcem apartheidu, powołaniem Komisji Jedności i Pojednania, inauguracją prezydentury Mbekiego i odejściem prezydenta Zumy. Z uwagą przygląda się międzyludzkim i międzyklasowym relacjom oraz małym wielkim dramatom, które dotykają wszystkich, bez względu na pochodzenie.

,,Czy to saga rodzinna, czy opowieść o farmie? [...] Czy to komedia, czy tragedia?" Nagrodzona Bookerem powieść Galguta to przenikliwa historia o skomplikowanej naturze rodzinnych relacji. To również znakomita opowieść o degradacji klasy wyższej oraz o jej dominacji - symbolicznej, fizycznej i majątkowej.

,,,,Obietnica", proza duszna, gęsta, mistrzowska, opowiada o Republice Południowej Afryki czasu przełomu, upadku apartheidu, zdobycia praw przez uciskaną od dekad większość. Ale to również historia o granicach rozumienia i poznania, o empatii i współczuciu oraz demonach i lękach, których nie da się pokonać - przed drugim człowiekiem, przed jego prawem do szczęścia i własnego miejsca na ziemi. Choćby miało liczyć ledwie kilkadziesiąt metrów kwadratowych." Michał Nogaś, ,,Gazeta Wyborcza", ,,Książki. Magazyn do Czytania"

,,Niezwykły styl narracyjny tej powieści łączy Faulknerowską obfitość z Nabokovowską precyzją i dowodzi rozkwitu prozy w XXI wieku. Całą książkę Galguta podsumować można jednym pytaniem: czy w tym świecie istnieje sprawiedliwość - a jeśli tak, jak wygląda?" Chigozie Obioma, juror Nagrody Bookera w 2021 roku

,,Nad ta powieścią unosi się duch Virginii Woolf i Jamesa Joyce'a. Nie wystarczy pochwalić jej wyjątkowych zalet - poważnego tonu, równowagi między formalną swobodą a elegancją, humoru, precyzji czy umiejętności odkrywania prawdy o człowieku. Trzeba ją po prostu przeczytać." Claire Messud, ,,Harper's Magazine"

,,W swej nowej powieści Galgut łączy bohaterów, wydarzenia historyczne i misterną fabułę tak, by obnażyć druzgocącą siłę białego przywileju i instytucjonalnego rasizmu. ,,Obietnica" to powieść na czasie, która porusza ważne dziś tematy." ,,Booklist"

,,,,Obietnica" ma wszystkie najlepsze cechy prozy realistycznej, lecz na tym nie koniec. Od czytelnika zależy, czy skupi się na dziejach rodziny, czy rozsmakuje w odważnym rozbijaniu form narracyjnych. W porównaniu [do Coetzeego] Galgut jest filuternym satyrykiem, zjadliwie punktującym nieodpowiedzialność i hipokryzję swoich bohaterów." Rand Richards Cooper, ,,The New York Times Book Review"

,,W prozie Galguta raz za razem odsłania się przed nami Południowa Afryka, kraina rozległa, zdumiewająca i wielogłosowa. Na tej ogromnej scenie autor przedstawia intymne dramaty o sile pradawnego mitu." Anna Mundow, ,,The Wall Street Journal"

,,Powieść Galguta przywodzi na myśl dzieła jego poprzedników, takich jak Virginia Woolf czy William Faulkner. Przepiękna narracja przetwarza i odnawia motyw sagi rodzinnej, którą rządzą siły losu, nadając opowieści głębokiego, kontemplacyjnego wymiaru. Galgut prezentuje cudowną wirtuozerię spod znaku Woolf." James Wood, ,,The New Yorker"

Informacje dodatkowe o Obietnica:

Tytuł oryginału: The Promise

Tagi: Republika Południowej Afryki

Kup książkę Obietnica

Obietnica - opinie o książce

Ambitna afrykańska proza, nagrodzona Bookerem. Bardziej nie moich klimatów chyba nie ma 😉 Mimo to postanowiłam przeczytać. Po kilkudziesięciu stronach byłam bliska porzucenia tej lektury, ale przetrwałam kryzys i w sumie mogę powiedzieć, że jestem na tak. Booker tym razem się nie mylił 😉

Przeszkadzała mi urywana narracja, brak dialogów, poplątanie wątków i postaci, wymagające większego niż zwykle skupienia, ale po dłuższej chwili przyzwyczaiłam się do tego chaosu.

„Obietnica” to powieść o rodzinie Swartów, rzec  by można, że to saga rodzinna. Autorka poświęca sporo uwagi każdemu z członków rodziny, dodając dawkę historii RPA. O czym ta powieść? O samotności chyba przede wszystkim, samotności wśród bliskich, o radzeniu sobie ze stratą, o dotrzymywaniu obietnic, wreszcie o szukaniu swojego miejsca w świecie. Dobra, mocna, gęsta i nieuporządkowana. Zmusza do uważnego czytania, zastanowienia się nad sensem istnienia, że tak pozwolę sobie na filozofowanie.

Polecam lubiącym czytać o niełatwych rodzinnych relacjach, szukający „czegoś innego” i "powiewu świeżości" w literaturze też powinni być zadowoleni.

Przez całą lekturę miałam bardzo mieszane odczucia związane z tą książką, raz podobała mi się bardziej, raz mniej i w sumie nie wiedziałam, co o niej myśleć. Teraz, już po lekturze stwierdzam, że jednak nie jestem skłonna uznać ją za dobrą książkę. Formalnie czytało się ją łatwo, chociaż dialogi nie były wyodrębnione, ale nie sprawiało to trudności. Narracja biegła zwyczajnie, ani jakoś łał, ani też źle, tak po prostu. Tutaj nie ma się czego przyczepić. Natomiast jeśli chodzi o treść, książka ta wydała mi się banalna, oczywista i przewidywalna. Historia jakich wiele, poprawna politycznie, wiadomo kto był zły, a kto dobry. Zabrakło mi tu emocji, energii i złożoności postaci. Bohaterowie byli płascy, nijacy, bez żadnej głębi. A szkoda, bo liczyłam na ciekawą powieść, a trochę się wynudziłam.

RPA, okolice Pretorii.

To właśnie tutaj rodzina Swartów prowadzi sporą farmę.

Poznajemy ich w 1986r. , w dniu pogrzebu Rachel, która na łożu śmierci wymusza na swoim mężu Mani obietnicę, by przekazał  Salome, ich czarnoskórej służącej, prawo własności domu, który od lat zamieszkuje ze swoim synem. Ten oczywiście się zgadza. Obietnicę słyszy też ich córka Amor. Niestety...mężczyzna nie dotrzymuje słowa.

Jak wpłynie to na losy Maniego i trójki jego dzieci?

Dowiecie się z książki.

Autor prowadzi nas przez karty pokazując palcem jak zmieniające się czasy wpływają na losy rodziny. Jak umierają jej członkowie.

Wskazuje, kto chce być cwany, a kto jest tchórzem.

Słowa...

To tylko słowa...

Nic nie warte.

A jednak raz wypowiedziane stają się drogowskazem upadku.

Obietnica wisi nad rodziną jak fatum.

A kiedy już może się ziścić, zostaje podeptana.

Podeptana przez prawdę wypowiedzianą przez kogoś pogardzanego od lat.

Jaka to prawda.

Jedyna.

Słuszna.

O afrykańskiej ziemi.

Chcecie ją poznać?

Zapraszam do czytania.

Zaręczam, że warto.

Oko na świat. W obcym pokoju
Damon Galgut0
Okładka ksiązki - Oko na świat. W obcym pokoju

"Imponującym osiągnięciem Damona Galguta jest sposób, w jaki prowadzi czytelnika. Zdania posiadają tak hipnotyczną moc, że gdy tylko weźmiemy do ręki...