Objawienie

"Historia przede wszystkim, inteligentna konstrukcja, szczypta humoru i nieco podróży. Można by powiedzieć, że ta powieść wyskoczyła z głowy Umberto Eco!" "Le Figaro" Tajemnicza relikwia, której naukowcy nie potrafią wyjaśnić; cud, który zdarzył się w XVI wieku; świadek objawienia, którego kanonizację ktoś chce wstrzymać" Objawienie to książka utrzymana w konwencji "dan-brownowskich" powieści osnutych wokół historii i tajemnic Watykanu, ale została napisana przed Kodem Leonarda da Vinci (2001). Modne i popularne połączenie historycznych faktów i wydarzeń z literacką hipotezą i domysłem oraz intrygą kryminalną. 12 grudnia 1531 r. Matka Boska z Gwadelupy objawia się biednemu Indianinowi azteckiemu, Juanowi Diego, a jej obraz utrwala się na jego tunice. Czterysta lat później Watykan prowadzi proces kanonizacyjny Indianina, co stanowi temat wewnętrzych polemik w łonie kościoła. Źródłem ekscytacji jest sprawiająca wrażenie cudownej indiańska szata: oczy wizerunku Matki Boskiej zdają się być żywe. Watykański wysłannik, kardynał Damiano Fabiani pojawia się w gabinecie znanej okulistki, Nathalie Krantz i zleca jej przeprowadzenie naukowej ekspertyzy tuniki. Badanie prowadzone przez tę ateistkę i Żydówkę z pochodzenia, zdaje się dowodzić prawdziwości cudu. Papież Jan Paweł II decyduje (2002 r.) o kanonizacji Juana Diego. Pikantna i sensacyjna fabuła tej powieści nawiązuje do autentycznych wydarzeń i faktów. Opisywana w powieści tunika od początku XX wieku jest przedmiotem wielu badań naukowych prowadzonych przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Do tej pory żaden z badających tunikę światowej sławy naukowców nie potrafił rozwiązać zagadki jej powstania, jak również tajemnicy ukrytej w oczach Madonny. "Włókna z tuniki nie zawierają żadnego znanego barwnika pochodzenia mineralnego, roślinnego, zwierzęcego lub syntetycznego" - prof. Richard Kuhn, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, 1936 "Obraz nosi wszelkie znamiona fotografii" " eksperci z Kodaka, 1963 "Zdjęcia w podczerwieni nie uwidoczniły żadnych śladów pędzla ani kleju" " biofizycy P. Callaghan i J. Smith, 1979 Didier van Cauwalaert (ur. 1960 r.) " bestsellerowy pisarz francuski, dramaturg, scenarzysta, twórca komiksów. Laureat Nagrody Goncourtów (za powieść Un aller simple, 1994) i wielu innych wyróżnień literackich oraz teatralnych. Wyborna lektura dla miłośników sensacji, intrygi i tajemnicy. Książka została nagrodzona na Festival Science Frontieres. Ciekawy głos w literackiej dyskusji na temat współczesnego kryzysu wiary i religijności. Autor stawia także istotne i aktualne pytanie o rolę nauki w życiu człowieka.

Informacje dodatkowe o Objawienie:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: b.d
ISBN: 83-08-03856-5

Kup książkę Objawienie

Objawienie - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-01-22, Mam,
Czytając "Objawienie" zabrałam się do Meksyku. Podróż tę odbyłam razem z bohaterką, znaną w Paryżu okulistką, mającą za zadanie zmierzyć się z oczami Najświętszej Marii Panny w odbitym w 1531 roku na szacie Juana Diego swym obrazie. Juan Diego ma być kanonizowany, ale jak się okazuje bardzo tego nie chce więc robi wszystko - oczywiście w sobie tylko możliwy sposób - co jest możliwe, by Nathalie Krenz, córka Żydówki i katolika z wyboru ateistka, swą diagnozą mu pomogła. Staje się jednak inaczej, a on niechcący przyczynia się do tego, że prawdopodobnie Nathalie powróci do swych marzeń sprzed czasu, gdy zaczęła zajmować się głównie zarabianiem pieniędzy. Książka jest wielowątkowa. Głównym wątkiem jest w niej podjęcie przez dostojnika z Watykanu próby zaprzeczenia cudowności obrazu Matki Boskiej z Gadelupe a co za tym idzie nie dopuszczenia do kanonizacji Juana Diego, ale jest w niej i romans, który być może ma się szansę dobrze zakończyć jednak nie w Paryżu a w Meksyku, miasto Meksyk trochę jakby od podszewki a także tajemnice Watykanu. Fabuła jest ciekawie skonstruowana, temat równie interesująco zaprezentowany a przy tym finał zaskakujący. Czytałam "Objawienie" z dużą przyjemnością przy okazji nabywając trochę różnej wiedzy. To lektura, przy której można się świetnie zrelaksować i ja to robiłam wieczorami.