Quantcast

Oblicza psychozy

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2005 (data przybliżona)
Kategoria: Psychologia

Choroby psychiczne nadal owiane są mgłą tajemniczości. Jednakże nie każde zaburzenie psychiczne to psychoza i nie każda choroba psychiczna to schizofrenia. W większości przypadków chorzy na psychozę bardzo cierpią, ale nie są niebezpieczni, jak się powszechnie sądzi. Po prostu zagubili się w swoim świecie. Najtrudniej jest zrozumieć drugiego człowieka. Czasem może się wydawać, że czyjeś zachowanie to choroba, tylko dlatego że nie jest zgodne z ogólnie przyjętym ,,wzorcem normalności". Dzięki tej książce rozwiane zostały pewne mity dotyczące zaburzeń psychicznych, głównie psychozy, a także stany, które nie są w ścisłym tego słowa znaczeniu psychozami, ale powodują zaburzenia emocji, myślenia, zachowania i postępowania, są dziwne i niezrozumiałe dla otoczenia. Przedstawione zostały m. in. historia podejść do chorób psychicznych, zaburzenia psychiczne (zaburzenia świadomości, emocji, myślenia, myślenie magiczne, przesądy, fobie, nastawienia, urojenia i in.), zespoły objawów psychopatologicznych (majaczeniowy, paranoidalny, paranoiczny, amnestyczno-konfabulacyjny, lękowy, depresyjny i maniakalny), a także psychozy (w tym imigracyjne, komputerowe, więzienne, alkoholowe, egzotyczne) wraz z opisami przypadków. W os- tatnich rozdziałach omówiono zagadnienia reakcji na chorobę, leczenie i rehabilitację psychiatryczną oraz choroby psychiczne u słynnych ludzi. Przystępny język, ciekawe opisy przypadków, jasny wykład, poparte dużym doświadczeniem autorki z pewnością zainteresują nie tylko lekarzy, ale i wszystkich, którzy chcą zgłębić tę tematykę.

Tagi: psychoza Psychiatria psychologiczna schizofrenia zaburzenia choroby psychiczne

Kup książkę Oblicza psychozy

Opinie o książce - Oblicza psychozy

Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2022-07-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2022,

Podręcznik poświęcony najważniejszym zagadnieniom dotyczących chorób i zaburzeń psychicznych związanych z psychozą. Napisany jest prostym, zrozumiałym dla laików językiem. Odnajdą się w niej osoby chore, podejrzewające u siebie problemy psychiczne tego typu, bliscy osoby chorej, studenci psychologii, a także osoby po prostu zainteresowane tematem.

Moim jednak zdaniem po tego typu książki każdy choć raz powinien sięgnąć. Już na wstępie autorka porusza bardzo ważny temat, jakim jest stygmatyzacja osób chorych psychicznie. Mimo iż od wydania książki minęło kilka lat i wiele rzeczy uległo zmianie, to wciąż na ulicach można dostrzec niewłaściwe podejście do osób chorych, cierpiących na zaburzenia, które nie pozwalają funkcjonować według społecznie przyjętych norm.

Główną treścią książki jest jednak pobieżny opis różnych zaburzeń, w końcu ich zespołów i chorób. Uświadamia, jak bardzo szeroki jest ten temat i jednocześnie jak bardzo bliski. Wiele osób w swoim życiu doświadczyło różnego rodzaju zaburzeń, chociażby natrętnych myśli, przesądów, czy lęków. Zwykle postrzegamy ten temat jako nas niedotyczący. Trzymamy się z daleka od tego co wydaje się dziwne i niepokojące. Okazuje się jednak, że nawet urojenia czy omamy mogą nie być dla nas aż tak odległym tematem.

„Oblicza psychozy” pozwalają przyjrzeć się sobie i swoim bliskim, doradzają jak wspierać osobę chorą. Znajdą się też porady jak samemu sobie pomagać. Nakłaniają do podjęcia odpowiedniego leczenia.

Książkę przeczytałam z ogromną ciekawością, uświadomiła mi, jak skomplikowanym procesem jest sama diagnoza psychiatryczna. Szczególnie jednak polecam ją tym, którzy odczuwają lęk przed osobami chorującymi na schizofrenię i inne zaburzenia. Jej treść może pomóc uświadomić sobie, że są to osoby, które przede wszystkim potrzebują wsparcia i zrozumienia. Wiele z tych osób jest również wyjątkowych w swojej inności. Wśród cierpiących osób znajdą się geniusze, ale przede wszystkim osoby wrażliwe i wbrew pozorom wcale tak bardzo nieróżniące się od nas samych.

Magiczna wizja świata
Anna Grzywa0
Okładka ksiązki - Magiczna wizja świata

W życiu codziennym kierujemy się na ogół myśleniem racjonalnym, ale czasem bierze nad nim górę myślenie magiczne, które leży u podłoża...

Opowieść Północna
Szymon Krug