Obok ciebie

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2020-01-15
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788366431850
Liczba stron: 360

Ocena: 5 (2 głosów)

Nigdy nie rezygnuj z marzeń

Pełna namiętności opowieść o odkrywaniu swojej kobiecości i czerpaniu z życia pełnymi garściami.

Życie Izabeli przypomina sielankę: kochający mąż, urocze dzieci, praca, która daje satysfakcję… Izabela jest szczęśliwa i wierzy, że w imię miłości warto było lata temu zrezygnować z największej pasji, jaką był taniec.

Wszystko zmienia się jednak w chwili, gdy w wyniku rutynowego badania lekarz stawia niepokojącą diagnozę. Izabela postanawia odmienić swoje uporządkowane życie. Aby odnaleźć utraconą iskrę, zapisuje się do szkoły salsy. Nie wie jeszcze, że powrót na parkiet ożywi skrywane pragnienia.

Czy dojrzałe uczucie przetrwa tę próbę? Jakie decyzje podejmie Izabela? I czy wystarczy jej odwagi, aby ponieść ich konsekwencje?

Tagi:

Kup książkę Obok ciebie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Obok ciebie

To nie będzie długa recenzja. Chyba nie potrafię swoimi słowami opisać tego, co towarzyszyło mi podczas czytania najnowszej książki Anny Kasiuk – „Obok Ciebie”. Czy to jest książka o miłości? W pewien sposób tak, ale bardziej o poszukiwaniu samej siebie. O tym jak bardzo czasami chcemy być postrzegani przez pryzmat wyobrażeń innych o nas. Czytałam powieść długo. Czy zrozumiałam to co Autorka chciała nam powiedzieć? Nie wiem. Wiem natomiast, że obok tej pozycji nie przejdziesz obojętnie.

Izabela, czterdziestojednoletnia matka, żona, pielęgniarka. Niegdyś tancerka baletowa. Aby spełnić oczekiwania męża rzuca swoją rozpoczynającą się karierę tancerki, na rzecz bycia przykładną matką i żoną. Konflikt z teściową powoduję, że nie odczuwa tego jako poświęcenie. Chce za wszelką cenę udowodnić, że matka męża myliła się co do jej osoby. Jest szczęśliwa i spokojna.

Podczas rutynowej wizyty u lekarza zostaje postawiona diagnoza. Skaza na jej zdrowiu staje się zapalnikiem, powodującym podjęcie kolejnych decyzji. I nie nam jest oceniać, czy były one dobre, właściwe, czy po prostu źle podjęte. To Iza je podjęła i ona będzie ponosiła konsekwencje swoich decyzji. Pewnie jesteście ciekawi co takiego zrobiła Iza? Przeczytajcie książkę – warto.

„Czasami bardzo łatwo przychodzi nam ocenianie innych. Nie zastanawiamy się wtedy nad powodami, które popchnęły do pojęcia decyzji, które nam wydają się złe. Czasami zbyt pochopnie wypowiadamy się w kwestii kroków, które podejmują inni. A wystarczy popatrzeć na życie przez pryzmat okularów, które noszą ci, których działania budzą w nas odrazę bądź niesmak. Nie jesteśmy tacy sami, nie cechuje nas taka sama siła czy wiara we własne możliwości. Nie mamy tych samych zainteresowań ani pasji. To czyni nas wyjątkowymi. I tym się kierujemy. Nie wypowiadajmy się źle, nie krytykujmy i nie pozwalajmy, by nasza niewiedza stanowiła podstawę opinii na czyjś temat.”

To nie jest cytat z samej książki. To „odezwa” Autorki. Te kilkadziesiąt słów bardzo mnie poruszyło. Bo kim my jesteśmy aby oceniać czyjeś postępowanie? Ania jak to ona, pisze o kobietach i dla kobiet. Piszę Ania, bo miałam przyjemność kilka razy spotkać Autorkę. Wspominam o tym nie dlatego, żeby się pochwalić, ale pokazać, że to taka sama kobieta jak Ty czy ja, która rozumie nasze dylematy, wątpliwości, nastroje. I nie osądza, a opowiada nam kolejną historię. Jakie przemyślenia w nas wywoła? Pewnie w każdej z nas inne. I to właśnie jest piękne.

Link do opinii

Książka „Obok ciebie” jest moim pierwszym spotkaniem z piórem autorki, jednak bardzo udanym. Anna Kasiuk w tej książce opowiada historię Izabeli, która na pozór wiedzie spokojne i szczęśliwe życie. Jednak pewnego dnia, jedna wiadomość, niszczy sielankę. Diagnoza, którą postawił lekarz sprawia, że Iza postanawia odmienić swoje życie. Przyznaję, że początkowo główna bohaterka swoimi wyborami nieco mnie denerwowała, ale w żadnym wypadku nie oceniam tego co robiła. Miała swoje powody, i chociaż nie zawsze podobały mi się jej decyzje, to nie jestem w stanie powiedzieć, w jaki sposób ja sama zachowałabym się będąc w podobnej sytuacji.
„Obok ciebie” pokazuje, że czasami warto zaryzykować i zacząć wszystko od nowa, a co ważniejsze – by nie odkładać marzeń na potem, bo nigdy nie wiemy co przyniesie jutro. To historia o poszukiwaniu własnej drogi, mającej pomóc w odnalezieniu wewnętrznego spokoju i szczęścia. Anna Kasiuk przedstawiła tę historię bez zbędnego lukrowania i roztkliwiania się, jednak zadbała, by rozterki głównej bohaterki wywołały w czytelniku mnóstwo emocji. Prosta, ale bardzo życiowa historia, która na każdym kroku zmusza nas do refleksji i zastanowienia się nad własnym życiem i naszymi wyborami.
Serdecznie polecam!

Link do opinii

"Wystarczy zmienić perspektywę, a wszystko, na co patrzysz, zaczyna wyglądać zupełnie inaczej".


 
Nie wiem, czy krzywdzące będzie nazwanie tej książki kobiecym manifestem, ale właśnie w ten sposób odbieram jej lekturę. Manifestem dotyczącym naszego prawa do robienia czegoś dla siebie, braku zgody na podporządkowanie się i prawa do wychodzenia poza utarte schematy. Ukazanym w dość kontrowersyjnych realiach, ale dzięki temu właśnie zmuszającym do szeroko zakrojonej refleksji w tym temacie.


 
Anna Kasiuk to z wykształcenia magister ubezpieczeń, która przez wiele lata była zawodowo związana z międzynarodowym koncernem. Pisanie to dla niej odskocznia od codzienności, ceni sobie prawdomówność i dialog, nie znosi kłamstwa. Mieszka wraz z rodziną w małym domku pod Warszawą.


 
Izabela wiedzie bardzo poukładane życie. Na stanie posiada bowiem kochającego i wiernego męża, dzieci, pracę dającą jej satysfakcję oraz dobrą sytuację materialną. Gdy w wyniku rutynowego badania dowiaduje się o obecności w swoim ciele intruza, zaczyna analizować swoje życie pod kątem tego, co poświęciła dla rodziny. Bohaterka postanawia odnaleźć dawną siebie poprzez ukochany taniec, pobudzając również uśpioną część swojej kobiecej natury.


 
"Obok ciebie" to wielopłaszczyznowa powieść obyczajowa, na której kartach najlepiej odnajdą się dojrzałe kobiety, posiadające już ustabilizowaną sytuację życiową. Do takiej grupy zalicza się bowiem Iza, dla której niespodziewana diagnoza lekarska staje się punktem zwrotnym w dotychczasowym życiu. Dalsze perypetie bohaterki to dość kontrowersyjne próby przekraczania własnych granic, o których większość kobiet jedynie myśli. Iza wprowadza je w czyn, co wywołuje w jej życiu wielki zamęt. Na czytelniczki czeka więc w tej książce sporo nieprzewidywalnych wydarzeń, które swoimi decyzjami, prowokuje główna bohaterka. Wydarzeń, które wywołują także sporo ambiwalentnych uczuć ze względu na ich kontekst rodzinny i emocjonalny.


 
Anna Kasiuk poprzez historię Izabeli odnosi się do wielu kwestii dotyczących kobiecej natury i jej wymiaru w dzisiejszych czasach. Główna bohaterka swoim postępowaniem zadaje pytanie o to, czy warto wymknąć się schematom i gdzie tak naprawdę tkwi granica naszej osobistej wolności? Czy będąc chorym, przysługuje nam prawo do tego, aby spróbować rzeczy, których byśmy nie spróbowali, gdybyśmy byli zdrowi? Zmusza do przemyślenia również w temacie tego, czy warto rezygnować z życia na rzecz kogoś lub czegoś. Wszystkie te dylematy, wzbudziły we mnie wiele skrajnych emocji, które z kolei powodowały dość szeroką skalę oceny zachowania Izabeli. Trudno bowiem nie kwestionować zasadności jej decyzji, które na pierwszy rzut oka, wydają się karygodne i zasługujące na głębokie potępienie.


 
Oprócz szeroko wyeksponowanej sfery emocjonalnej, w powieści występują także dwie, bardzo ważne płaszczyzny, które współgrają fabularnie i jednocześnie stanowią swoisty kontrast wobec siebie. Pierwsza to wymiar pracy głównej bohaterki, która będąc pielęgniarką, wykonuje swoje obowiązki nocami na oddziale paliatywnym. Praca ta jest dla niej swoistą terapią, sposobem walki ze strachem przed śmiercią. W opozycji do niej pojawia się pasja do tańca. Iza bowiem kocha tańczyć i to właśnie taniec wyzwala w niej bezcenną wolność. Te dwie warstwy, wzbogacają cały wymiar tej skomplikowanej historii.


 
Anna Kasiuk dała mi się już poznać w swojej prozie, jako mistrzyni subtelnych scen erotycznych, których również nie brakuje w tej książce. "Obok ciebie" wyzwoliła we mnie jedną, główną refleksję mówiącą o tym, że każda z nas, w pewnym momencie swojego życia, potrzebuje zmiany, a pogodzenie się z ulotnością naszej egzystencji jest wielki wyzwaniem. To bardzo mądra książka, którą gorąco wam polecam.

 

https://www.subiektywnieoksiazkach.pl

Link do opinii
Inne książki autora
Ciebie szukam
Anna Kasiuk; 0
Okładka ksiązki - Ciebie szukam

Nigdy nie przestawaj walczyć o siebie Marta całe życie poświęciła rodzinie. Gdy po wielu latach odchodzi od męża, dla którego liczy się tylko alkohol...

Namiętność pachnąca terpentyną
Anna Kasiuk; 0
Okładka ksiązki - Namiętność pachnąca terpentyną

Czasami niewiele trzeba, by zmarnować to, co oszlifowane mogłoby cieszyć do końca życia… Sabina to czterdziestoletnia kobieta „na zakręcie”...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
W głębi lasu
Harlan Coben
W głębi lasu
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Letnie marzenie
Cathy Cassidy;
Letnie marzenie
Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka
Aleksandra Struska-Musiał;
Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka
Pokaż wszystkie recenzje