Obóz harcerski

Seria wydawnicza ,,Przywrócić Pamięć" ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911-1939.

Reprint wydania z 1927 r.:  OBÓZ HARCERSKI

Słońce promienne wysłało gońce na szczyty gór, rozświetlając śnieżne wierzchołki -- w naszą dolinę zagląda nieco spóźnione -- ale zdążyło nieco przygrzać rosę poranną -- namioty dymią, jak kurne chaty naszych sąsiadów -- górali.

Szumi wartki potok górski, z kamienia na kamień skacząc żwawo. Jego srebrzysty nurt wije się wśród drzew i skał -- obchodząc przeszkody, których pokonać nie może -- tworząc tu i ówdzie, w zagłębieniach koryta głębsze studzienki -- umywalnie skautów.

Oto już cała czereda wybiegła z namiotów na głos trąbki porannej. ,,Mgły opadają" -- woła nasz znawca pogody urzędowo odpowiedzialny za deszcz, ,,będzie ładnie".

Parę minut upływa i wszyscy zbierają się w ,,kapliczce". Pod pięknym świerkiem umieszczono ołtarzyk z Matką Boską Częstochowską -- klomb z kwiatami. -- Tu modlimy się codziennie rano i wieczorem. W niedzielę i święta idziemy na Mszę do kościołka w pobliskiej wsi.

Po modlitwie -- cześć sztandarowi! Wznosi się na maszt wysoko chorągiew biało-czerwona, godło i symbol Rzeczypospolitej.

Pozdrawiamy ją podnosząc rękę prawą w wielkim ukłonie harcerskim. Zaraz zaczyna się gimnastyka. Chudy Wilk każe nam wytrząsać się na sposób ,,shimmy", potem następują różne krucze chody, skłony, biegi, zamachy -- jako uczy stary Ling i nowocześni jego potomkowie i nasz druh, zasłużony profesor Piasecki. Potem biegiem do strumyka. Ten i ów zwolennik komfortu ma swe stałe miejsce z różnemi ulepszeniami -- wieszadłem na ręcznik, większym kamieniem -- podstawką na mydło i t. d.

Informacje dodatkowe o Obóz harcerski:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2014-06-18
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Obóz harcerski

Obóz harcerski - opinie o książce

Wytyczne metodyki harcerskiej. Prawa przyzwyczajania a harcerstwo
Stanisław Sedlaczek0
Okładka ksiązki -  Wytyczne metodyki harcerskiej. Prawa przyzwyczajania a harcerstwo

Kilka myśli o zadaniach harcerstwa. W Polsce będzie lepiej. 1919-1924
Stanisław Sedlaczek0
Okładka ksiązki -  Kilka myśli o zadaniach harcerstwa. W Polsce będzie lepiej. 1919-1924