Quantcast

Obronić królową

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2017-05-17
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788310131485
Liczba stron: 240

Ocena: 4.33 (3 głosów)
Inne wydania:

Nowa książka Barbary Kosmowskiej, wyróżniona w IV Konkursie im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Czytelnik znajdzie tu ciepło, mądrość życiową, humor i nostalgię, z którymi spotkał się już w innych powieściach tej autorki, takich jak ,,Buba", ,,Pozłacana rybka", ,,Panna Foch" czy ,,Sezon na zielone kasztany".

Greta przyjeżdża do małego miasteczka, gdzie ma zamieszkać z dawno niewidzianym ojcem i jego nową rodziną. I choć macocha jest chłodna jak zimne ognie, a ojciec rozkojarzony i zagubiony, to już mała Lilka, siostra przyrodnia dziewczyny, okazuje się prawdziwą wymiataczką smutków. No i jest jeszcze Igor. Chłopak inny niż wszyscy, który, tak się dziwnie składa, odkąd poznał Gretę, trzyma pod poduszką parę tomików wierszy... Ale o Igora walczy jak lwica Milena, piękna, inteligentna, dobra i wrażliwa koleżanka z klasy... Pytanie tylko, czy Milena naprawdę jest chodzącym ideałem... i co uczyni z tragiczną tajemnicą Grety. Czy sympatia małego miasteczka wobec ,,nowej" runie nagle jak domek z kart?

Barbara Kosmowska (1958) - pisarka, literaturoznawczyni, autorka słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Choć jej właściwym debiutem (powieściowym) była ,,Głodna kotka" (2000), za pierwszego recenzenta Barbara Kosmowska uważa własną mamę, która następująco oceniała pisane przez córkę wiersze: ,,Piękne, bardzo dobre, śliczne". Za ,,Teren prywatny" pisarka otrzymała główną nagrodę w konkursie na polską wersję ,,Dziennika Bridget Jones". ,,Pozłacana rybka" została wyróżniona przez IBBY tytułem Książki Roku 2007, a także I miejscem w Konkursie Literackim imienia Astrid Lindgren. Również powieść ,,Buba" zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie na powieść dla dzieci i młodzieży pod hasłem ,,Uwierz w siłę wyobraźni". Ostatnio autorka opublikowała ,,Dziewczynkę z parku" (2012), ,,Niechcianą" (2013) oraz ,,Ukrainkę" (2013).

Kup książkę Obronić królową

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Obronić królową

Avatar użytkownika - jezyna122
jezyna122
Przeczytane:2017-05-30, Przeczytałam,

„Obronić królową” to powieść dla młodzieży wyróżniona w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Czy zasłużenie? Jak najbardziej. Przyciąga uwagę od pierwszej strony, porusza tematy ważne zarówno w dorosłym świecie jak i tym, w którym dopiero zaczyna się się rozróżniać pewne niuanse i gdzie bycie odpowiedzialnym nabiera zupełnie innego znaczenia.

Greta po rozwodzie rodziców zamieszkała z mamą, w dużym mieście, gdzie pewna anonimowość pozwala na spokojne życie, w które nikt z zewnątrz nie ingeruje. Jako małe dziecko uwielbiała spędzać czas z babcią, w aptece, gdzie czuła się bezpiecznie i mogła ćwiczyć swoją bujną wyobraźnię. W ramionach babci było ciepło, spokojnie, nie myślało się o jutrze, łatwo akceptowało się daną sytuację Przy mamie zdarzała się świetna zabawa, było więcej spontaniczności, porozumienia, które pozwalało nawet w trudniejszych chwilach na chwile pełne miłości. Jednak w życiu tak bywa, że jedna chwila wpływa diametralnie nie tylko na nasz los ale również na życie, tych, którzy nas otaczają. Tymczasowo Greta musi zamieszkać z ojcem , z jego nową rodziną, w małej miejscowości, w zwartym środowisku, które może ale nie musi pozwolić dziewczynie na aklimatyzację. Początki są ogromnie trudne. Nowa żona taty nie radzi sobie sama z własnymi uczuciami, ojciec z trudem uczy się nowej sytuacji, jedynie mała Lilka, siostra Gerdy wynagradza ją ogromnym ciepłem, całkowitą akceptacją i przywiązaniem. Wiadomo nowe miejsce, nowe problemy, czy lokalna społeczność, klasa, a najważniejsze nowa rodzina, da szansę przybyszowi?

„Obronić królową” to powieść o tym, jak my dorośli lubimy czynić kogoś innego odpowiedzialnym za nasze życie. Jak często nasze emocje i problemy zamiatamy w ciemny kąt, myśląc, że tam niezauważone, przykryją się toną kurzu co pozwoli na ich zapomnienie. To historia w której tolerancja nabiera trochę innego znaczenia, a młodzieńcza miłość burzy mury obojętności. W tej książce nie ma nic zbytecznego. Każdy wątek wspaniale splata się z innym, tworząc fantastyczną ściółkę na której fabuła rozwija się i wciąga czytelnika bez reszty.

Interesująca galeria bohaterów z ich własnymi, złożonymi problemami stanowi wspaniałe tło głównych wydarzeń, które bez nich stałoby się zdecydowanie uboższe.

Czasem trzeba dorosnąć zdecydowanie za szybko, choć nie umie się jeszcze odróżnić dobra od zła, kiedy wybrany kierunek drogi nie zawsze wydaje się jasny i klarowny. Czy Gerda poradzi sobie w nowym miejscu, dodatkowo obciążona tajemnicą?

Zdecydowanie polecam.

 

 

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Phoenix
Phoenix
Przeczytane:2020-06-05, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2020,
Avatar użytkownika - KarenKa
KarenKa
Przeczytane:2018-07-07, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Buba
Barbara Kosmowska0
Okładka ksiązki - Buba

Kiedy ma się rodziców, dziadka, ukochaną parę dżinsów, martensy i własny pokój - życie wydaje się całkiem znośne i Buba o tym wie. Ale Buba to gracz, który...

Niebieski autobus
Barbara Kosmowska0
Okładka ksiązki - Niebieski autobus

Miśka Pietkiewicz dorasta w epoce kanek na mleko i chronicznych braków w zaopatrzeniu. Największą dumą jej taty jest mocna głowa, mama beznadziejnie marzy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
W mroku
Agnieszka Janiszewska
W mroku
Wielcy przyjaciele dzieci
Marek Michalak
Wielcy przyjaciele dzieci
Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei
Dagmara Leszkowicz-Zaluska
Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei
Będę tu z tobą
Robert D. Fijałkowski
Będę tu z tobą
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy